Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 3

Kaç Nesildir İZMİR desiniz????
1 Nesil-İlk görüşte aşık oldum kaldım. 9.5%  9.5%  [13]
2 Nesil-Bizim baba gelmiş bizde buradayız işte 24.8%  24.8%  [34]
3 Nesil-Dedem zamanında Körfeze vurulmuş 20.4%  20.4%  [28]
4 Nesil-Büyük dedem meraktan gelmiş... 13.9%  13.9%  [19]
5 Nesil-Biz savaştada buradaydık. 8.8%  8.8%  [12]
6 Nesil-İzmir bizden sorulur... 14.6%  14.6%  [20]
1 Nesil ama fazla kalmayacağım (zorunluluktan) 8.0%  8.0%  [11]
Toplam Oy : 137

muratmaca

13 yıl önce - Çrş 18 Nis 2007, 16:45

Benim dedem savas sonrasi Yunanistan Kavala`dan gelmis iki yasinda. Kendisi 2005 yilinda, 82 yasinda Hakk`in rahmetine kavustu(Allah rahmet eylesin...). Ben 3. kusak bir izmirliyim. Simdilik kaderimizde gurbet var bakalim...

Saygın ÖNGEN

13 yıl önce - Çrş 18 Nis 2007, 19:49

1970 ten beri izmirliyiz...
Annem babam girit göçmeni,dedemleri taşıyan vapur çanakkaleye yanaşınca onlarda orada doğup büyüyorlar babam askerliğini yaptıktan sonra (1966) izmire yerleşip işini kuruyor ve 1970 te annemle evlenip temelli buraya yerleşiyor ben ve abim doğma büyüme buralıyız ve 29 senedirde aynı yerde ikamet ediyoruz.

Herkese söylerim ben çok şehir gezdim ama genede izmir derim başka da birşey demem İzmir bambaşka bir yer türkiyede eşi yok...

anıl35

13 yıl önce - Çrş 09 May 2007, 00:36

4 nesil.. Babamin dedesine dayaniyor.Babamın dedesi Arnavutluk'tan gelmiş ve buraya yerleşmişler.Biz herşeye rağmen biz izmir'liyiz...Ben burayı gerçekten çok seviyorum.

Sadık_D
12 yıl önce - Prş 24 Nis 2008, 04:22

1965 lerde babam gelmiş ikinci nesilim

billur halaoglu
11 yıl önce - Pts 01 Hzr 2009, 00:00

6 nesildir İzmırliyiz annemler hala İzmirdeler.İzmirin yerlisiyiz.Ama ben uzun zamandır İstanbuldayım.Annemler İzmirdeler

Yalın35_Göztepeli

9 yıl önce - Pzr 30 Ekm 2011, 23:08

4 Nesildir... Aslında Babamlar Eskişehir'Den 1975 yılında İzmir'e göç etmişler...Akrabalar orda kalmış..
Annemlerde İstanbul'dan 30 Yıl Önce buraya göç etmişler..Maalesef tüm akrabalar başka yerlerde...
Ben Bir bakmışım Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi'nde gözlerimi açıp İzmir'e aşık olmuşum..1999'dan beri..

mehmet güleryüz
9 yıl önce - Pts 31 Ekm 2011, 07:58

babamda rumeli göçmeni, annemin anne ve babası da rumeli göçmeni kendisi aydın lı, babam 1948 den sonra izmir e yerleşiyor, annemde 1959 yılı dolaylarında babamla evlenip izmir e yerleşiyor.. Annem izmir i çok sever aydın çok güzel olsa bile anmaz bile.. babamda sever.. biz çocuklar hepimiz izmirliyiz ve izmir li hissederiz kendimizi.. başka şehirlere seyahat edip izmir e geri dönerken mesela manisa tarafından yada kemalpaşa tarafından yada menemen tarafından izmir e girdiğimiz anda evimize gelmiş gibi hissederiz.. yada mesela uçakla izmir e geliyorsak izmir e yaklaştıkça içimize bir sıcaklık gelir.. rahatlama gelir, daha bi boşveririz herşeyi.. amannnnn dünyayı biz mi kurtarcaz deriz.. eve gidelimde öğlenlere kadar uyuyalım deriz..

benim için sessizlik, ferahlık, dinginliktir, ana kucağı gibi birşeydir izmir..

ama şunuda söylemek isterim.. izmir de sıkıldığımda çok olur.. o zaman kesinlikle başka şehirlere başka yerlere gidip gelmem lazım.. gitmezsem olmaz.. izmir iyi hoşta, sanki, bilimde sanatta, ekonomide bir yere kadar, bir yerden sonrası yok gibi.. bilmiyorum siz ne düşünüyorsunuz..

mehmet güleryüz
9 yıl önce - Pts 31 Ekm 2011, 08:06

yazıları okudum da , ne güzel, herkes göçmen. kimisi batıdan kimisi doğudan göçmüş.. yani izmir tam bir göçmen şehri. herkeste sevmiş kalmış.. yıllar içinde nüfus büyümüş milyonlara ulaşmış..

Öztürk64
9 yıl önce - Pts 31 Ekm 2011, 08:34

İzmir bizden sorulur...nokta...

sanliizzet

9 yıl önce - Prş 17 Ksm 2011, 13:01
Beş kuşak İzmir'liyiz

Vallaha Anne tarafından Osmanlı döneminden beri İzmir'liyiz. Onlar da kaç nesil olduklarını bilmiyorlar. Bununla birlikte İzmir'e aşık değilim, zira aşık olunacak bir taraf göremiyorum.

Küçüklüğümde ki 80'lere tekabül ediyordu, İzmir'in Türkiye'de bir ağırlığı vardı. Ekonomisi ile, kültürü ile, sanatı ile, velhasıl herşeyi ile İstanbul'dan sonra Türkiye'nin ikinci büyük şehri idi. Ciddiye alınırdı. Bir çok sanayi kuruluşu ve sektör İzmir'den yönetilirdi. Tekstil, Turizm vs. İzmir'den sorulurdu.

Sonra malum bazı yanlış siyasi kararlarla başlayan ve günümüze kadar süren bir çöküş dönemi yaşadık. İzmir'in şu anda benim gözümde denizi olmasa, diğer Anadolu şehirlerinden pek bir farkı yok. Bostanlı'yı ve Narlıdere'den sonrasını saymazsanız şehir olarak da yüzüne bakılacak bir yanı yok. Hatta merkezi kısımları berbat denecek kadar kötü.

Bunun yanında İzmirlilik olarak görülen kültürü de çok sevmiyorum. İzmirliler dışarıya kapalı, ben merkezci, pasif, kendi hayatını ve konforunu önceleyen, etliye sütlüye karışmayan değişik bir insan olup çıktılar.

Belli pratik sebepler olmasa (ev ve iş durumundan dolayı) öz be öz İzmir'li olduğum halde kesinlikle başka bir şehire yerleşirdim. (Balıkesir ya da Bursa favorilerim)

sayfa 3
ANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet