Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Konya Takkeli Dağ
« önceki   1234 ... 171819   sonraki »

ANA SAYFA -> KONYA
cevap yaz
sayfa 3
erdemivrizli
13 yıl önce - Pts 07 Ağu 2006, 17:10

(+)

ahmet seven

13 yıl önce - Cmt 19 Ağu 2006, 01:47

Bu gece ansızın gökyüzü kükredi, şimşekler gökgürültüleri.
Hep aklımda idi. Şimşek çakarken takkeli dağ fotoğrafı.
Makinamı kaptım çıktım, işte o ilk an...

(+)

Sonra müthiş bir çatırtı...
Tarihde takkeli dağ (kevele dağı) Konya şehri daha ziyade buradaki kevele kalesinden müdafa edilir idi. Konya ya hakim olanlar; Hüyük ün etrafını (alaaddin tepesi) çeviren kale ile karşı koyamayacakları büyük ve kuvvetli tecavüzleri Kevelede karşılarlardı. Keveleye hakim olan Konya ya hakim sayılırdı.
Takkeli dağa bu gece tabiat ana hakim...

(+)

En son ahmet seven tarafından Cmt 19 Ağu 2006, 02:08 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

ahmet seven

13 yıl önce - Cmt 19 Ağu 2006, 02:07

Biraz eski tarihde Konya halkı bu dağa takkeli dağ Silleliler ise Karaburğa derlerdi.
Dağın tepesinde bir taç, bir takke gibi oturan kale uzaktan takke gibi göründüğü için böyle adlandırılmıştır. Yanındaki biraz küçük benzeri şimşeğin ortaya çıkardığı dağada Silleliler (Gevele) derler.
Eskiden Takkeli dağ ve civarındaki dağlar kesif çam ormanları ile kaplı idi. Konyadaki kapu camii yapılırken direklerinin buradaki ormanlardan kesildiği söylenir.

(+)

(+)

Vedat Erzurum

13 yıl önce - Sal 26 Eyl 2006, 12:59

Evimizin balkonundan takkeli dağ  

(+)

mehmet gönüllü
13 yıl önce - Cum 10 Ksm 2006, 13:47

merabalar benim adım mehmet gönüllü... siteye yeni kaydoldum...

takkeli dağının fotoğraflarını görünce bayaa ilgimi çekti... çünkü takkeli dağı yamaç paraşüt pilotlarının bir numaralı uçuş yeri... ayrıca bende bir yamaç paraşüt pilotuyum ama takkeliden uçmak hiç nasip olmadı...

inşallah yaza doğru takkeliden uçuş fotoğraflarımı buraya eklerim...

herkeze tekrar merabalar...

mehmet....

sayfa 3
« önceki   1234 ... 171819   sonraki »
ANA SAYFA -> KONYA