Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Kocaeli - Yazlık Ilıcası
123   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
kemalcanhakkı

11 yıl önce - Çrş 05 Tem 2006, 21:45
Kocaeli - Yazlık Ilıcası


kocaelide kartepe kayak merkezınden sonra yenı bır turizım merkezı daha acılıyor yazlık beldesınde bulunan kaplıcalar için proje onaylandı yakında otel insaatına baslanıcak:

Sanayi kenti olarak bilinen Kocaeli, yılların hayali Kartepe tesislerinin yapılmasıyla, turizm alanında önemli bir adım atmıştı. Şimdi yine turizm alanında ikinci ve çok önemli bir adım atılıyor. Yazlık Kaplıcaları, kadırga Yaylası'nda yapılacak dev otelle değerlendirilecek..

YİNE ATA'NIN İMZASI
İzmit'e bağlı Yazlık Beldesinde bulunan Kaplıca bölgesi, yüzyıllar öncesinde bile değerlendirilmiş. Ama yıllardır unutulmuştu. Vali Erdal Ata, Kartepe Projesi ve Gar Projesi gibi, Yazlık Kaplıcaları bölgesiyle de yakından ilgilendi. Bilimsel raporlar hazırlandı ve bölgenin turizm potansiyeli ortaya çıkartıldı. İl Genel Meclisi bünyesinde yapılan çalışmalarla da özel sektöre yaptırılıp, Özel İdare ortaklığında işlettirilecek otel projesi kesinleşti.

200 DÖNÜMLÜK ALAN
Yazlık kaplıcalarının değerlendirileceği dev turizm merkezi ile ilgili çalışmalar için görevlendirilen AKP'li Celal Özkaraarslan Başkanlığındaki komisyon, raporunu dün İl Genel meclisi'ne sundu. Özkaraarslan, Kaplıca bölgesindeki 13 dönümlük alanın yetersiz olduğunu, Orman Bakanlığı'ndan Kadırga Bölgesindeki 200 dönümlük alanın bedelsiz verilmesi konusunda anlaşma sağlandığını açıkladı. Bu alanda yapılacak otele Yazlık kaplıcalarının suyu pompalanacak. Bu yıl içinde yapımına başlanması öngürülen otelden bölge halkı günü birlik yararlanabilecek. Türkiye'nin her yerinden ve yabancı ülkelerden de şifalı Yazlık Kaplıcaları suyundan yararlanmak için turist akını bekleniyor…

İl Genel Meclisi AKP'li üyesi, Yazlık Kaplıcaları bölgesinde yapılacak turistik tesislerle ilgili çalışma için görevlendirilen komisyonun Başkanı Celal Özkaraarslan, tesisin yapılacağı Kadırga Tepesinin önünde. 200 dönümlük alanda Türkiye'nin en modern kaplıca otelinin yapılması planlanıyor. Büyük olasılıkla Özel İdare tesisin en az yüzde 25 ortağı olacak. Otelin yapımı ve işletilmesi için de turizm alanında önemli ve büyük şirketlerden biri ile anlaşma hedefleniyor.

kaynak:

http://www.ozgurkocaeli.com.tr/detay.php?detay=12010


derya41

11 yıl önce - Prş 06 Tem 2006, 18:53

vallaha ben kendimi bildim bileli bu YAZLIK BELDESİ kaplıcaları restore edilip,bir proje çerçevesinde geliştirilecek.hala da bir sonuç var mı yok mu bilmiyorum.ama yazık.çok önemli bir yer fakat halkımız kullanamıyor.umarım bundan sonra bir gelişme olur da bizlerde kocaeli'nde böyle bir yer varken yararlanırız...

kemalcanhakkı

11 yıl önce - Cum 07 Tem 2006, 17:47

Alıntı:
umarım bundan sonra bir gelişme olur da bizlerde kocaeli'nde böyle bir yer varken yararlanırız...


komısyon uyesı bu bolgeden kocaeli halkının gunu bırlık yararlanabılecegını soylediEn son kemalcanhakkı tarafından Cum 07 Tem 2006, 17:55 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


kemalcanhakkı

11 yıl önce - Cum 07 Tem 2006, 17:49

bu bolge için bir komısyon kurulduguna gore calısmalar baslayacak demektır derya  

derya41

11 yıl önce - Cum 07 Tem 2006, 17:50

tek temennimiz.umarım projeyi en kısa sürede devreye sokarlar..kocaeli için iyi bir tesis olacağına eminim.bizzat gidip gördüğüm yerler.çok da müsait bir alanı var.ama bilinmez belki de problemlidir yer konusu.

kemalcanhakkı

11 yıl önce - Çrş 16 Ağu 2006, 14:58yazlık ılıcasını kaynagı..kemalcanhakkı

10 yıl önce - Prş 12 Tem 2007, 22:47

yazlık kaplıcalarıyla ilgili yeni bir gelisme var
yerin 400 metre derinligine inilerek yapılan arastırmada 32 derece sıcaklıga ulasılmıs
bu bolgede kamulastırma yapılıp tesislerin kurulması için il ozel idare sıcak su sondajı
yapılması için yazlık belediyesiyle protokol imzalamıs.

Alıntı:
Bu çalışmalar sonucunda Ilıcada 400 m derinliğe inilerek 32 C sıcaklığa ulaşılmış, yapılan bu araştırmalarda çıkan sonuç tüm belde halkını sevindirmiş ve yetkililer tarafından cilt hastalıkları, astım ve bunun gibi birçok hastalığa tedavi edebilecek durumda olduğu belirtilmiştir. Yine İl Özel İdaresi çıkan sonuçlara dayanarak Yazlık Belediyesinde büyük bir tesis yapılabilineceğini bildirmişler ve bunun içinde daha detayla bir incelemeye başlamışlardır. Beldemiz sınırları içinde olan Ilıca Ayazmasının sondaj çalışmaları Belediyemiz ve Kocaeli Valiliği Özel İdare Müdürlüğünce MTA Enstitüsüne 2 adet sondaj olarak yaptırılmış ve neticeye ulaşılmıştır. Alan üzerinde yapılacak olan tesis için plan tadilatları Belediyemiz ve İl Özel İdare Müdürlüğünce devam etmektedir. Plan tadilatı doğrultusunda kamulaştırma çalışmaları yapılacaktır.

http://www.yazlik.bel.tr/index.php?option=com_con ...p;Itemid=2


kemalcanhakkı

10 yıl önce - Pts 06 Ağu 2007, 23:28

Yalık beldesi Artık Resmen Turizm Bolgesi
Resmi gazatedede Yayınlanan yazlık beldesinin Turizm bolgesi ilan edilmesinden sonra
Bolgede 5 yıldızlı otel ve Dinlenme Tesisleri yapılacak.

Alıntı:
Gölcük’ün şirin, küçük beldesi Yazlık, artık turizm alanında gelişime açık bir yer.
Yıllardır sahip olduğu sıcak su kaynağı ılıcanın bulunduğu alanın turizm amaçlı kullanımına açık Yazlık, şimdi bu karar uyarınca bölgeye yapılacak yatırımları, otel ve turistik tesisleri bekliyor.
Yazlık Belediye Başkanı Sebahattin Ersoy, Bakanlar Kurulu’nun Yazlık’ı Termal Turizm Merkezi olarak ilan eden kararın 30 Haziran tarihli Resmi Gazete’de yayınlandığını hatırlattı.
Başkan Ersoy, Orman Bakanlığı, 30 dönümlük alanı beldemize tahsis etti. Kadırga Şenlikleri’nin yapıldığı bu alan artık belediyemize ait. Bölgede dinlenme tesisleri, otel yapılacak” dedi.


5 YILDIZLI OTEL YAPILACAK
Başkan Ersoy, Ilıca eski Kaledibi’nden çıkan sıcaklığı 33 derece olan ve saniyede 60 litre su kapasitesi bu kaynağın, ilerleyen yıllarda bölgenin turizm yatırımı olacağını söyledi Şifalı suyun çevresindeki 70 dönümlük alanın 15 dönümlük alanına 5 yıldızlı otel yapılacak, termal tesislerinden gelecek suyla insanlar burada şifa bulacak. Hazırlığı süren proje, eylül ayında Kültür ve Turizm Bakanlığı’na sunulacak, onay sonrası çalışmalara da hemen başlanacak.


http://www.ozgurkocaeli.com.tr/news.php?id=16526& ...C3%B6lgesi


kemalcanhakkı

10 yıl önce - Pzr 23 Eyl 2007, 00:05

Yapılacak Termal Otel İçin İhale Acıldı
Alıntı:
Yeniköy Belediyesi, Karşıyaka Mahallesi’nde 52.446 metrekarelik alanda “Yap-işlet-devret” yöntemiyle yapımı planlanan beş yıldızlı Termal Otel projesi için ihale açtı. İhale dokümanlarının bedeli 10 bin YTL. İhaleye kazanan firma, yapacağı beş yıldızlı termal oteli 30 yıl işlettikten sonra Yeniköy Belediyesi’ne devredecek. Bu arada yıllık muhammen kira bedeli de 65.558 dolar olarak belirlendi. İhaleye katılacak firmaların, tekliflerini 2 Ekim günü saat 10.00’a kadar Yeniköy Belediyesi’ne vermeleri gerekiyor
http://www.ozgurkocaeli.com.tr/news.php?id=17587& ...B1ld%C4%B1


Murat Caner
10 yıl önce - Pzr 23 Eyl 2007, 12:14

Deprem kırığının yeri neresi acaba?

İl Özel İdaresi işe karıştıysa bu iş olur.

Suyun sıcaklığı düşük. Isınmada kullanılması sanırım olanaksız. İzmir Balçova'da Narlıdere'de Yakında Üçkuyular'da bunun güzel örneklerini görüyoruz. İl Özel İdaresi çalışmaları yürütüyor. Deprem kırığına yeni kuyular açıp ısıtma düzeneğini genişletiyorlar. Teyzemler kullanıyorlar. Bütün kış donan teyzem geçenkış camları açık oturdu.sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET