Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1

GERÇEK BİR İSTANBUL LU MUSUNUZ?
EVET 64.0%  64.0%  [256]
HAYIR 36.0%  36.0%  [144]
Toplam Oy : 400

adem yavuz
13 yıl önce - Sal 04 Tem 2006, 08:13
Gerçek Bir İstanbullu musunuz?

İstanbul da yaşıyorsunuz.Belki yariniz İstanbul belki zorunlu sunuz bu şehirde yaşamaya.Benim sorum sevdalı olanlara

Sevdalınızın eniyle boyuyla her şeyini her yerini bilen tanıyan elleriyle olmasa da gözleriyle dokunan kaç kişi var aramızda.

İstanbul bir bebek gibidir her gün büyüyen.Kimisi halen bunu kabul etmez.Kabul edemez.Benim sorum İstanbul un bir bebek gibi keşfedilmek istemesini bilenlere.

Benim sorum İstanbul u bir bebek gibi sevmesini korumasını bilenlere.

ve tekrar soruyorum

GERÇEK BİR İSTANBULLU MUSUNUZ?

Burç

13 yıl önce - Sal 04 Tem 2006, 08:45

Bunun cevabı bu soru ile anlaşılmaz ki...
şunları sorar, kararı sen veririsin :

1) Istanbul'un bütün ilçelerini sayabilir misiniz?
2) Kaç tanesini gördünüz?
3) Banliyö treni ile Halkalı'dan Gebze'ye kadar hiç gittiniz mi?
4) Boğaz köprüsünü yürüyerek geçtiniz mi?
5) Istanbul'un birinci ve ikinci en yüksek binaları hangileridir?
6) Istanbul'da 15 tane alışveriş merkezi sayabilir misiniz?
7) Akbiliniz var mı?
8) Miniatürk'ü gördünüz mü, Kadıköy balonuna bindiniz mi?

kendini Istanbullu zanneden birçok insanın aslında Istanbul içinde bir ufacık köşecikte
yaşadığını ve şehrini tanımadığını göreceksiniz.

coskun cetinkaya
13 yıl önce - Sal 04 Tem 2006, 09:28

Burç, senin kriterleri kullanirsak fazla Türk çikmaz Türkiye'de.Büyük ihtimal, Türkiye'nin bütün illerini gören çok az insan vardir veya  görülmesi gereken önemli  yerleri görmüş . Yabancilar bile   çoğumuzdan daha Türk'tür o zaman .

tuncay83
13 yıl önce - Sal 04 Tem 2006, 09:54

Gerçek İstanbul'lu kriterlerine bir ekleme de benden:
Gerçek İstanbul'lu:
Bütün İETT otobüslerini, vapurları, tramvayları, camileri, müzeleri, tarihi yerleri ve kalıntıları, adaları, boğazı ve boğaz köprülerini kısaca bütün İstanbul'u kendi malı gibi gören ve koruyan herkes İstanbulludur.

Burç

13 yıl önce - Sal 04 Tem 2006, 10:38

Maddi nedenler yüzünden Türkiye'nin her ilini görmek çoğumuz için imkansız.
Oysa birkaç liraya mavikart ile Istanbul'un her ilçesi bir tek günde gezilebilir.
"Gerçek bir Türk müsünüz?" sorularını da başka bir başlığa bırakalım.

coskun cetinkaya
13 yıl önce - Sal 04 Tem 2006, 13:27

Burç, senin o dediğini bir yabanci turist gelip yapsa bir gunde, Istanbul'lu mu olacak?    sanki başka kriterlerde olmasi gerekiyor gibi..(biliyorum şaka yapiyorsun,.. biraz mizah katalim dedim...)

Alexandros

13 yıl önce - Sal 04 Tem 2006, 13:50

Alinti
Alıntı:
1) Istanbul'un bütün ilçelerini sayabilir misiniz?
2) Kaç tanesini gördünüz?
3) Banliyö treni ile Halkalı'dan Gebze'ye kadar hiç gittiniz mi?
4) Boğaz köprüsünü yürüyerek geçtiniz mi?
5) Istanbul'un birinci ve ikinci en yüksek binaları hangileridir?
6) Istanbul'da 15 tane alışveriş merkezi sayabilir misiniz?
7) Akbiliniz var mı?
8) Miniatürk'ü gördünüz mü, Kadıköy balonuna bindiniz mi?

Kendini Istanbullu hissetmek icin :

1-Yildiz sarayi ve Dolma bahce saraylerini kim insa etti ne zaman insaat etti?
2-Ataturkun evi Sislide, okulu bittirdikten sonra kac kere  disindan gectiniz ?
3-Ayasofya, Sultan Ahmet camisi veya Aya Irini muzesi icin herhangi bir kitap okudunuz mu?
4-Arkeoloji Muzesi, Kahriye camisini,Topkapi sarayi Ciragan sarayi, Yerebatan sarayi ve  Gulhane parki hakkinda herhangi bir bilginiz varmi?
5-Beyoglu Kiz olgunlastirma Kurumu (Istanbullu hanimefendilerini elsanatlarini sergilendigi yer) sergisinden hic bir fikriniz var mi?
6-Hattatlar carsi (Belki yalnis yazdim, Kapali carsida eski kitaplarin satildigi yer.) Istanbulla aiit eski kitaplar aradiniz mi?
7-Koc muzesini ziyaret ettiniz mi?
8-Harbiye Askeri muzesini tumunu gezdiniz mi?
9-Ataturk Kultur merkezini kac kere ziyaret ettiniz?
10-Rumeli ve Anadolu Hisari kalelerini ziyaret ettniniz mi?
11-Galatasay da bulunan Yapi ve Kredi Bankasinin zeminide yapilan Istanbula ait, sergileri hic ziyaret ettiniz mi?
12-Beyoglunda bulunan Istanbul Beleyedisine ait, ozellikle Istanbul icin yazilmis kitaplar ve muzik besteleri bulabileceginiz kitapevini ziyaret ettninizmi ?
13-Istanbullun eski bestekarlarini, heykeltraslarini, sairlerini veya sanatkarlari icin herhangi bir bilginiz varmi ?

Iste gercek Istanbul budur, beyler

Sayet bunlara karsi bir saygin varsa o zaman sende bu buyuk ISTANBUL ailesinin bir mensubusun. Kendini Istanbullu hissetmek bir felsefedir, Anamiz Istanbulun ustunden nice uygarliklar gecti, hepimiz bu uygarliklarin bir kalintisiyiz. Yazdiklarimin ne dinle, ne Irkla nede politika ile ilgisi vardir. Nasil anamin bagrini seviyorsam o kadar ISTANBULLUMUn topraklarini seviyor ve saygi gosteriyorum, su anda topraklarinin ustunde yasamasam bile.

Beyler Istanbulun tarihi, ne banliyo trenlerinde, ne alis-veris  merkezlerinde, ne Raina gece clubunde, ne yuksek binalarinda ne de  otobus biletlerinde bulabilirsiniz, Kendini Istanbullu hissetmek icin yasadigin yerin tarihini ogrenmen ve saygi gostermen gerekir.

Sayet ben Amerikanin tum eyaletlerini disaridan ezbere biliyorsam, ABD bati yakasindan , dogu yakasina trenle veya araba ile seyahat ettimse veya WTC en yuksek kattini ziyaret ettiyisem kendimi KESINLIKLE AMERIKALI hissetmem.

Hoscakalin Alexandros*

*Eski Istanbullu ozellilke eski Beyoglu dogumlu (Kucukparmakkapi sok, Alfa Apart. Eti bankasinin arkasi Ataturk Lisesini bulundugu sokak.)

Burç

13 yıl önce - Sal 04 Tem 2006, 14:10

verdiğim örnek sorular artırılabilir, Istanbul tarihi ile ilgili sorular da tabi ki eklenebilir.
Sonuçta iyi seçilmiş 5-6 soruda bile birisinin Istanbullu olup olmadığı anlaşılır,
demek istediğim bu idi. "Istanbullu musunuz? diye sorup da anlaşılmaz.

Mehmet Kasım
13 yıl önce - Sal 04 Tem 2006, 14:22
EVET

İddialıyım gerçek bir İstanbullu'yum.Bütün ilçelerini bir çırpıda sayarım.Ve her birerine en az 10 kere gitmişliğim vardır.Miniatürk'e değil gerçeklerine en az 5-10 kere gittim.Adım adım Tarihi Yarımadayı gezmişliğim yüzlercedir.Ve hala araştırır keşfederim.

Bir İstanbul Aşığıyım.

Süleymaniye'de doğdum.
ilkokulu Esenlerde okurken Bağcılarda oturuyordum.
ortaokulu güngörende okudum.

liseyi Floryada okurken Bahçelievlerde oturuyordum.

üniversite hazırlığı Beykoz'da yaparken Ümraniyede oturuyordum.haftason Kadıköyde yaşıyordum.

şimdi işyerim Eyüpte evim Bağcılarda.

Ve işlerim dolayısıyla bazen Hadımköyün çamurlu sanayi bölgelerindeyim.Bazende Leventin gökdelenlerinde

üniversiteyi İncirli marmara'da okurken Bakırköy'de yaşıyordum.

SİLİVRİ'DEN TUZLA'YA BENİM AŞKIMDIR.

Gözü kapalı haritasını bile çizerim İstanbulumun

fundaa
13 yıl önce - Sal 04 Tem 2006, 15:02

ben  istanbul da yasamiyorum suan.ama  gercek bir istanbul sevdalisi ve istanbulluyum..uzun zamandur yurt disinda oldugum icinde,geldigim zaman heryerini vede bazi etkinliklerini görme imkanim olmuyor.ama nezaman bir deniz kokusu duysam,nezaman tv de istanbulu görsem,burnumun direginin sizladigini hisseder,icimde  özlem dolu bir eziklik hissederim.istanbul sarkilari dinlediginde yine ayni sekilde olurum.bu güzel  siteyi bile istanbul resimleri ararken tesadüfen  buldum.bence gercek istanbullu olmak icin nerde olursaniz olun onu özleyip,yüreginizin bir yerinde istanbul sevgisini yasatmak gerekir diyorum. tabii trafik sorunu ,kalabaligi, herseyi dahil benim  bu sevgime

sayfa 1
123 ... 131415   sonraki »
ANA SAYFA -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet