Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 6
Misafir 6a7

4 yıl önce - Cum 06 Şub 2015, 00:53

selam orta dalga diger tum ulkelerde kullanilmakta devletlerin bir nevi prejtisidir.Ayrica fm istasyonlarin yayini 30 km menzili olup kasaba istasyonlaridir.orta dalga istasyonlari gunduz 300 km gece ise 1000 km mesafeye, uzun dalga ise daglik bolgelerde dahi gece gunduz farketmeden 1000 km den fazla yayin menzili olabilmekte ulusal ozellikte dir.

Misafir 7c7

4 yıl önce - Cmt 28 Şub 2015, 09:52

Merhaba . Yazılanları okudum teşekkür ederim. bir Radyo tamircisi ve dinleyicisi olarak ( kısa ve orta yayın) konu ile ilgilenenlerin bulunması beni sevindirdi ....tamirci olarak elimden çok Radyolar geçti bir çoğunuda satın aldım fakat taşınma vb sebelerden çoğu kayboldu....en çok üzüldüğüm Grundıg Satellit Radyolarımdı bir kaç tane idi....şimdi bir adet 48 model Philco Radyom var fakat anten vs gerektiğinden dinliyemiyorum. Selamlar .

Misafir f47

3 yıl önce - Sal 02 Şub 2016, 23:08

Uzun dalga boş ve orta dalgada yayınlar absürt bir saatte var.mesela 891 Antalyayı çok zayıf dinleyebiliyorum.Buradaki yayınlar bir güç göstergesidir.Uzun dalga yayınları 24 saat eskisi gibi olmalıdır.Ayrıca özel radyolarda bu bandlara el atsınlar.Bu bandlarda tek bir frekanstan uzağa yayın yapılıyor Fm bandına gelince Rusyada OIRT FM band FM Bandı OIRT[65.8 - 74 MHz]Japon Fm bandıda 76-90dır.Bu bandlar Türkiyede kullanılmıyor.Bu bandlarda açılmalı Birde Uzun dalga orta dalga ve kısa dalgada yayınlar mutlaka olmalı,en azından akşam saatlerinde gece olmalı.Çünkü bizim nostaljimizdir ilk gözağrımızdır.Amatör arkadaşlar bu bandları kullanın.Bir diğer konu semt radyoları japon fm bandında diğer bandda boş olduğundan semt radyosu kurabilir bilgisayardan yayın yapabilirsiniz.Zayıf güçle mahalli yayınlar yapın.Fmİn sonundaki boşluktan Fm in başında 87.5 in daha aşağıları 76ya kadar japon Fm bandıdır.Oralardan vs bu bandları kullanalım.TRT yapıyor yapmıyor yayın diye beklemeyelim.teşvik edelim.Ses olsun.

Misafir d3f

3 yıl önce - Sal 02 Şub 2016, 23:27

Bundan 30-35 yıl önce, sadece Polis Radyosu ve yeni açılan TRT 3, FM bandından yayın yapardı.

Ankara'da, TRT 1 ve TRT 2'yi uzun dalga 198 veya 200 kHz ve 180 veya 182 kHz frekanslarından dinlerdik. (Veya diyorum, çünkü sayılardan emin olamadım.)

Bu radyoların vericileri, Ankara'ya kuş uçuşu 70 km mesafedeki Polatlı'daydı. İzmir'e giderken, Afyon yakınlarındaki Köroğlu Beli'ne kadar bu radyolar dinlenebilirdi. FM radyoyu ise 30-40 km mesafeden bile dinlemek neredeyse olanaksız.

İzmir'de de orta dalga yayınları vardı, İstanbul ve Antalya radyoları da orta dalgadan dinlenirdi. Hele kısa dalga, inanılmaz bir dünyaydı. Amerika'da, kısa dalgadan (Türkiye'nin Sesi Radyosu) maç dinleyen arkadaşlarım vardı.

Dünyanın muhtelif yerlerinden yapılan Türkçe yayınları dinlemek için kısa dalga radyoyu saatlerce kurcalardım. FM gibi kaliteli değildi, hatta çoğu zaman cızırtılıydı, ama dünyanın öbür ucundan senin için yapılan o yarım veya bir saatlik Türkçe yayın çok değerliydi.

Erol_B
3 yıl önce - Sal 02 Şub 2016, 23:48

Amerika'da dikkatimi çekmişti bu.. Ülke çok büyük olduğu için inanılmaz bir AM radyo kullanımı var.. Türkiye için de aslında aynı durum geçerli ama insanlarda kullanım bilgisi hiç yok.. Zaten vatandaşın çok çok az bir kısmı AM nedir FM nedir bilir..

murad_1299
3 yıl önce - Sal 02 Şub 2016, 23:56

nedir

FM frekans'la ilgili birşeydir diye tahmin ediyorum
acaba Frequency Modulated falan mı

Misafir 760

3 yıl önce - Çrş 03 Şub 2016, 04:03

Alıntı:
Amerika'da dikkatimi çekmişti bu.. Ülke çok büyük olduğu için inanılmaz bir AM radyo kullanımı var.. Türkiye için de aslında aynı durum geçerli ama insanlarda kullanım bilgisi hiç yok.. Zaten vatandaşın çok çok az bir kısmı AM nedir FM nedir bilir..

Seneler once elime gecen bir oto radyosunda AM stereo ibaresi gorunce dumur olmustum... Tabi simdi uydu uzerinden yayin yapan XM falan var kesintisiz cizirtisiz muzik keyfi cok baska

murad_1299
3 yıl önce - Pzr 07 Şub 2016, 12:22

sanırım FM'de bilgiler sinyalin ani frekansının değişimi ile, AM'de de bilgiler sinyalin genliğinin ani değişimi ile aktarılıyor

Burç

3 yıl önce - Pzr 07 Şub 2016, 12:36

Alıntı:
Amerika'da dikkatimi çekmişti bu.. Ülke çok büyük olduğu için inanılmaz bir AM radyo kullanımı var..

Amerikada radyo kanalları karışmasın diye FM bandında sonu çift rakamla biten radyo kanalı yok.
Kanal frekansları 91.1, 91.3, 91.5 gibi gidiyor. Asla 91.4 olmaz. Hatta bir Amerikan arabamız vardı, radyosu çift rakamla biten radyo kanallarını çekmezdi, tek rakamlara atlayarak giderdi. Türkiye'de ise genelde çift haneli.

OkanY
3 yıl önce - Pzr 07 Şub 2016, 12:44

Alıntı:
Zaten vatandaşın çok çok az bir kısmı AM nedir FM nedir bilir..

bizim ülkede de insanlar kendi işleri haricinde gerekli gereksiz her şeye kafa yorar. herkes herşeyi bildiğini iddia eder

sayfa 6
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET