Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
zihni usta
12 yıl önce - Pts 03 Tem 2006, 19:17
Orta dalga ve uzun dalga yayınları hala sürüyor

iyi günler arkadaşlar .TRT orta ,uzun ve kısa dalga yayınlarını kimini kısmen kimide 24 saat  kesintisiz sürdürüyor. şimdi sizlere yayın frekanslarını ve verici güçlerini veriyorum

ankara radyosu   182 khz   1200 kw verici ile

ankara 2  radyosu  200 khz   200 kw  verici ile

ankara kısa dalga  5 adet 100 kw verici ile toplam 500 kw

istanbul radyosu 703 khz 200 kw

istanbul radyosu balıkesir 891 khz  200 kw

izmir torbalı radyosu  927 khz 200 kw verici ile

antalya radyosu 558 khz  200 kw verici ile yayınlarına devam ediyor.
toplamda 2700 wattlık çıkış gücü demektir bu
bu çıkış gücü şebekeden çekilen elektik değerine dönüştürülürse
5 ile çarpmak gerekiyor 2700 x 5 =13500 kw  yayın gücü binaların  da ihtiyacını
eklersek 15.000 kw enerji harcıyor 1 saatte.

bu bir orta boy enerji santralına eşdeğer bir güç demektir.
ben bu  yayınları dinleyenlerin sayısının 1000 kişiyi geçmeyeceğini düşünüyorum.
siz nedersiniz bu bir israf değilmidir.
bu radyoların amacı stratejik ise sağlam,bakımlı korunup ara sıra yayın yaparak
test edilerek çalışır kalması sağlanabilir.
enerji , elektrik ülkemiz için çok değerli boşa harcamıyalım. teşekkürler..

A.ŞAFAK TOMRUK
12 yıl önce - Pts 03 Tem 2006, 20:20

Sevgili Zihni bey, Yazınızı gördüm müsaade ederseniz bazı düzeltmelerle katkıda bulunmak istiyorum.

Ankara Polatlı vericisi 600 + 600 Kw. ile uzun dalga 1667 m. 180 KHz. frekansında yayın yapıyor. 1200 Kw. güç tek başına değil. Biri çalışırken diğeri devre dışı kalarak yayın devamlılığını sağlıyor.

Ankara Etimesgut vericisi 120 + 120 Kw. uzun dalga 1515 m. 198 KHz. frekansında yayın yapıyordu. Verici hem ekonomik ömrünü doldurduğundan, hemde Etimesgut askeri hava alanına çok yakın oluşu ve Türkiyenin en uzun pilonlarına sahip olması nedeniyle uçaklara tehlike yaratması yüzünden yayınları yaklaşık bir yıl önce durdurulup söküldü.

İstanbul Radyosu, orta dalga 427 m. 702 KHz ve 296 m. 1016 KHz frekanslarından Mudanya ve Çatalca vericilerinden 600 + 600 Kw. güçle yayın yapıyor.

Orta dalga 341 m. 891 KHz frekansını kullanan radyo Antalya vericisidir ve yayın gücü Erp. 300 Kw' tır.

İzmir Torbalı vericisi 100 + 100 Kw. güçle orta dalga 324 m. 927 KHz frekansından yayın yapıyor.

Orta dalga 538 m 558 KHz frekansından yayın yapan istasyon Denizli vericisidir. Yayın gücü erp. 600 Kw. tır

Ayrıca Erzurum, Çukurova, Diyarbakır, Van, Trabzon ve Malatya vericileride orta ve uzun dalga bantlarında yayın yapıyor. İsterseniz bunlarında dalga boyu, frekansı ve Erp gücü hakkındada bilgi verebilirim. Esen kalın.

Kemal Çevik
12 yıl önce - Pts 03 Tem 2006, 20:26
Bu hesaba aklım ermedi

Öncelikle radyo vericisinin ne kadar güç çektiğinin nasıl hesaplanacağını bilmiyorum, ama varsın

Alıntı:
eklersek 15.000 kw enerji harcıyor 1 saatte

doğru olsun,  kurulu elektrik üretme gücü 37 500 megawatt olan bir ülke için

http://www.dsi.gov.tr/hizmet/enerji.htm

15/37500'ün  oranını ben % 0,04 diye hesaplıyorum. Bu mu kurtaracak bizi?

Acaba yanılıyor muyum?
Kemal ÇEVİK

Olgun AKBAL
12 yıl önce - Pts 03 Tem 2006, 20:36

Alıntı:
kurulu elektrik üretme gücü 37 500 megawatt olan bir ülke için 15/37500'ün  oranını ben % 0,04 diye hesaplıyorum. Bu mu kurtaracak bizi?

Hak veriyorum;

fakat
Alıntı:
bu bir orta boy enerji santralına eşdeğer bir güç demektir.
ben bu  yayınları dinleyenlerin sayısının 1000 kişiyi geçmeyeceğini düşünüyorum.
siz nedersiniz bu bir israf değilmidir

Hak vermiyorum neden;

Çünkü bir devlet vatandaşını her zaman bilgilendirmelidir ve bu eylemler ancak en çabuk bir biçimde Radyo ve TV aracılığı ile olur, herhangi bir saat içerisinde sadece 1 kişi dahi o yayını takip etse dahi Radyo'nun yayınına devam etme zorunluluğu vardır. Bu bir zorunluluktur çünkü burda reyting yada masraflar gözardı edilir. Amaç vatandaşların olaylardan haberdar edilmesi, müzik yayının sunulması, tiyatro ve bunun gibi eğlentilerin aksettirilmesi amaçlanmıştır.
[/quote]

A.ŞAFAK TOMRUK
12 yıl önce - Pts 03 Tem 2006, 20:45

İsraf değildir, çünkü fm yayınlar Anadolu gibi engebeli bir coğrafyada fazla verimli değildir. Fm yayınları engelleri aşamazlar. Büyük bir coğrafyaya sahip olan ülkemiz milli posta yayınlarını bu bantlardan göndermek zorunluluğundadır. Büyük şehirlerde bile yayınlar enterferans nedeniyle sağlıklı dinlenemezken uzun ve orta dalga yayınları her yerde rahatlıkla dinlenirler. Buda kırsal kesim için gerekli ve önemlidir.

zihni usta
12 yıl önce - Pts 03 Tem 2006, 21:14

ben bu başlığı açarken sadece elektrik tüketimini örnekleme yaptım. bu radyo kuruluşları

yüzlerce personel , tonlarca akaryakıt ve hesabını bilemediğimiz bakım onarım amortisman giderleri ile ayrı birer harcama kapısıdır. amaçları vatandaşa haber iletmekse bunu
başardıklarını saymıyorum .bu yazıya cevap verenler bu yayınları en son ne zaman
dinlediniz ne zaman bir haber aldınız bu yayınlardan.
dünya  e- toplum e- devlet olma yolunda hızla ilerlerken düşük enerjili haber iletme
yollarını geliştirirken 65 yıllık enerji yutan eski teknoloji vericilere kim hangi mantıkla
olumlu gözle bakıyor .
devletin bu yayınları halkımıza haber iletmek için kullanıyor olabilir .ama hedef  kitle
gönderilen haberi almıyor.alamıyor.

A.ŞAFAK TOMRUK
12 yıl önce - Pts 03 Tem 2006, 21:19

Bu yayınlar tüm Dünya' da yapılmakta, yapılmak zorunda. Halen de yeni yeni vericiler kuruluyor. Olaya birazda stratejik açıdan bakarsanız iyi olur. Askeri harcamalarında israf olduğu düşüncesi tüm dünyada kabul görürken hala silahlanma yarışmasının olması sizce bir strateji değilmi?

Olgun AKBAL
12 yıl önce - Pts 03 Tem 2006, 21:31

Valla ben Türkiye'de bulunduğum sürece, araba ile seyehat ederken yada evde walkman dinlerken bu tür radyoları ve özellikle gece programlarını takip ederim. TRT 3 ve TRT FM radyoları dinlediğim, programlarını kaçırmadığım yayınlardır. Bence gerekliler çünkü, onların yayın politikasına yakın, radyo yayını sayısı çok az.(NTV'nin radyo yayınları gibi)

A.ŞAFAK TOMRUK
12 yıl önce - Pts 03 Tem 2006, 22:05

Sayın, Olgun AKBAL.
Uydu yayınlarının olmadığı günlerde orta dalga 273 m. 1098 KHz frekansından 10 Kw. Erp güçle yayın yapan Kıbrıs Bayrak radyosu iyi bir antenle Ankara' dan bile dinleyebiliyorduk. Sizin ulusal problemlerinizi saat saat bu radyo ve Anamur kalesinden gene orta dalga 445 m. 674 KHz frekansından 10 Kw. Erp. güçle yayın yapan Kıbrısın sesi radyosundan öğrenebiliyorduk. Bu arada orta dalga 498 m. 602 KHz frekansından Rum' ların Kıbrıs Radyo Yayın Corperation yayınlarınıda dinliyorduk. Özellikle olağanüstü zamanlarda tek iletişim genlik modülasyonlu (AM) radyolardır. Milli güvenlik ve iletişim nedenleriyle bu yayınlar olmalıdır.

süleyman özkan
10 yıl önce - Cum 30 May 2008, 12:56

bence bırakın kapatmayı daha çok orta dalga yayınlar olmalı enerji kaybıymış falan onlar işin hikaye masal kısmı kaçak elektrik kullananlara neden kimse bişey yapamıyor ayrıca dinleyici sayısı azmış bu tamamen asılsız özellikle iç anadolu bölgesi göler yöresi köylerimiz kasabalarımız
ordaki yaşanların yaş ortalaması kaç haberniniz varmı siz hiç merakla akşam haberlerini merakla bekledinizmi bence daha çok daha güçlü yayın yapılmalı.
orda fm yayınlar yokmu var ama yerel radyolar var bazı noktalarda ulusal radyolar var ulusal olanlara bir lafım yok bi yere kadar ama bazı yerel radyolar mesela istek programlar yapılıyo
konuşmalar aynen şöyle sunucunuz ben 123 efendim bir dinleyicimizi daha telefona alalım alo iyi akşamlar buyrun efendim alo ben abc oooo abc nasılsınız iyi 123 sizi dinliyodukta bir arayalım dedik abc eniştem nasıl çocuk çoluk falan filan radyo müdavimleri olan bir kaç isim daha onlarda aradı bende abc ararmı diyodum gibi sanki misafirliğe gidersinizde o nasıl bu nasıl muhabbeti
ya bir dakika ben burayı radyo istasyonu sanmıştım yoksa birileri adamın telefonuna telekulak koymuşlarda telefon konuşmalarını radyodan mı yayınlıyorlar bu ne ya, radyoculuk bu ise trt veya ciddi ulusal kanalların yaptığı ne o zaman bence birde bunları düşünmek lazım
özellikle kimseyi hiçbir yayıncıyı veya sipikeri sunucuyu aşağılamak hakaret etmek için yazmadım
ama sırf elektrik masrafı oluyor diye radyoyu kapatmak bence çözüm değil ayrıca dinleyici sayısı
o kadarda az değil.saygılar sevgiler sunarım süleyman özkan antalya elektronik tekisyeni

sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET