Ana Sayfa 930 bin Türkiye Fotoğrafı
Bursa Belediye otobüsleri - nostalji ve hatıralar
« önceki   12345 ... 505152   sonraki »
Ana Sayfa -> ULAŞIM - Marmara
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Akın Kurtoğlu

8 yıl önce - Cmt 19 Ağu 2006, 17:14

Bursa BBOİ'nin, ciddi anlamdaki ilk ring otobüs hattını ve de numarasını hatırlayabilen var mı?

Akın KURTOĞLU

Cem Telgeren
8 yıl önce - Cmt 19 Ağu 2006, 18:02

Alıntı:
Bursa BBOİ'nin, ciddi anlamdaki ilk ring otobüs hattını ve de numarasını hatırlayabilen var mı?  

Benim Bursa da hatırladığım ilk ring hattı 1974 lerde açılan ve Büyük Ring Hattı adı verilen hattır.Hattın belirli bir numarası ya da harfi yoktu.Hat tabelasında numara bölümünde sadece Ring Hattı yazardı.Sefer çıkış noktası Hürriyet mahallesi olan bu ring hattı o zamanki hemen hemen tüm Bursa'yı dolaşarak tekrar Hürriyet mahallesine gelirdi.Maalesef güzergahını çok net hatırlayamıyorum ama başlangıç ve bitiş noktalarının Hürriyet olduğunu çok iyi hatırlıyorum.

BOİ bu ring hattını açtığında bu hatta çalıştırmak üzere özel olarak boyanmış iki adet 302-352 tip otoobüs almıştı.(110 ve 111 numaralı otobüsler)Bu otobüsler Bursa'nın o yıllardaki belediye otobüslerinin rengi olan krem-lacivert renk stilinden farklı olarak mavi-beyaz rege boyanmışlardı.(Bir zamanlar İstanbul daki mavibüs diye adlandırılan halk otobüslerinin renk stili ile aynıydılar).Pencere altına kadar beyaz alt kısımları ise açık mavi renkliydi.Filo numaraları ise lacivert boya ile yazılmıştı.

Hatırladığım kadarıyla Bursa'nın ilk ring hattı olan bu hat Bursalılardan büyük ilgi görmüştü.Hattın otobüslerinin hep dolu olarak sefer yaptıklarını hatırlıyorum.Fakat nedense BOİ sonraki yıllarda bu hattı kaldırdı.Hattın özel ve değişmez otobüsleri 110 ve 111'i ise diğer kardeşlerinin rengine boyayarak diğer hatlarda kullanmaya başladı.

Aslına bakarsanız bahsettiğim ring hattı günümüzde tekrar açılsa yine büyük ilgi görür kanısındayım.Aslında Atatürk Caddesi trafiği tek yön olduktan sonra Heykel bağlantılı tüm hatlar ring hatlara dönüşmüş oldu.Bu yüzden Bursa da Heykel bağlantılı ring hat açmanın da bir esprisi kalmamış oldu.

Akın Kurtoğlu

8 yıl önce - Cmt 19 Ağu 2006, 18:31

Alıntı:
Benim Bursa da hatırladığım ilk ring hattı 1974 lerde açılan ve Büyük Ring Hattı adı verilen hattır.Hattın belirli bir numarası ya da harfi yoktu.Hat tabelasında numara bölümünde sadece Ring Hattı yazardı.Sefer çıkış noktası Hürriyet mahallesi olan bu ring hattı o zamanki hemen hemen tüm Bursa'yı dolaşarak tekrar Hürriyet mahallesine gelirdi.Maalesef güzergahını çok net hatırlayamıyorum ama başlangıç ve bitiş noktalarının Hürriyet olduğunu çok iyi hatırlıyorum.

Brravoo!...    

"Büyük Ring" idi adı (Hürriyet Ringi diye de geçerdi). Üzerinde ring numarası yazmamasına rağmen, İşletme'deki numara karşılığı; "9"du.

Akın KURTOĞLU

Cem Telgeren
8 yıl önce - Çrş 23 Ağu 2006, 16:37

Alıntı:
Maalesef güzergahını çok net hatırlayamıyorum ama başlangıç ve bitiş noktalarının Hürriyet olduğunu çok iyi hatırlıyorum.

İstanbul Buluşmasında sevgili Akın Üstad la beraber bu ring hattının güzergahını da tartıştık.Ve hatırlayabilidiğimiz kadarıyla güzergah şöyleydi:

HÜRRİYET-ACEMLER-E.KAPLICA-MURADİYE-DEVLET HASTAHANESİ-TOPHANE-HEYKEL-İNÖNÜ CADDESİ-S.GARAJ-DEMİRYOLU CADDESİ-MERİNOS-STADYUM-ÇELİKPALAS-E.KAPLICA-ACEMLER-HÜRRİYET.

i.osmanoğlu
8 yıl önce - Prş 24 Ağu 2006, 23:47

Yıllar önce(yani 2 veya 3 yıl önce ) boi'nin 4İ nolu hattı 4İ-1 ve 4İ-2 iken bu hatta koyduğu gıcır gıcır kırmızı beyaz(beyaz değilde sarımsı) boyanmış 4 camlı o302'leri görmüştüm. Kapı numaralarını hatırlamıyorum ama daha yeni revizyondan geçtikleri belliydi. Bir kaç ay o hatta çalıştıktan sonra ortadan kayboldular. Sonra da bir daha görmedim. O otobüslerin akibetini bilen varmı?

İ.Osmanoğlu

En son i.osmanoğlu tarafından Cum 25 Ağu 2006, 00:32 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

Cem Telgeren
8 yıl önce - Cum 25 Ağu 2006, 00:07

Alıntı:
Yıllar önce(yani 2 veya 3 yıl önce  ) boi'nin 4İ nolu hattı 4İ-1 ve 4İ-2 iken bu hatta koyduğu gıcır gıcır kırmızı beyaz(beyaz değilde sarımsı) boyanmış 3 camlı o302'leri görmüştüm. Kapı numaralarını hatırlamıyorum ama daha yeni revizyondan geçtikleri belliydi. Bir kaç ay o hatta çalıştıktan sonra ortadan kayboldular. Sonra da bir daha görmedim. O otobüslerin akibetini bilen varmı?

Sanırım 302-352 tip otobüsleri seferden alınmadan önce görmüş olmalısın.Çünkü bahsettiğin hatlara seferden kaldırılmadan önce hep 302-352 tip otobüsler verilirdi.Çünkü bu hattın güzergahı dar ve virajlı olduğu için kısa tip otobüsler daha uygun oluyordu bu hat için.Kısa bir süre sonra BOİ'nin elindeki tüm 302-352 model kısa Mercedes otobüsler seferden çekildi.Bu otobüslerden iki tanesi halen özel halk otobüsü olarak Bursa'ya hizmet etmeye devam ediyor.(470 ve 473 numaralılar).Bu arada 302-352 tip otobüsler 3 camlı değil dört camlıdırlar.Yani iki kapı arasında dört cam vardır.Uzun tip 302 lerde bu cam sayısı 5 adettir. Şu anda BOİ'de kısa tip 302-352 otobüs bulunmamaktadır.

i.osmanoğlu
8 yıl önce - Cmt 26 Ağu 2006, 23:42

(fotoğraf Mustafa Noyan'a aittir.)

2-3 yıl öncesine kadar bursa caddelerinde bu renkte 302'lerde görülmekteydi. Hatta hatırladığıma göre yan tarafında hat şemasına benzer birşeylerde vardı. Açıkçası bu mavimsi rengi 302'lere daha çok yakıştırıyordum. Şimdi ise bu renk 302'ler hiç kalmadı hatta bu 260 kapı numaralı otobüsü diğer arkadaşları gibi bej-kırmızı boyanmış gördüm. Fotoğrafını çekemeden kaçtı gitti. Boi tüm 302'leri aynı renk boyayacak galiba.

(fotoğraf Cem Telgeren'e aittir.)

Birde 238 numaralı boi'de tek kalan kırmızı 302 vardı, onu göremedim oda boyandımı acaba?

İ.Osmanoğlu

Cem Telgeren
8 yıl önce - Pzr 27 Ağu 2006, 00:10

Sevgili İ.Osmanoğlu 238 le ilgili sorunun cevabını aşağıdaki linkte bulabilirsin
http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?p=321402#321402

260 ile ilgili sorunun cevabına gelince:Boi yıllar evvel S.Garaj ile Heykel arasında indirimli hat olarak hizmet verecek değişik güzergahlı iki ring hattı açmıştı.Bunların birisinin hat numarası 35 diğerininki ise 35/A idi.35 Fomara yolu ile Heykel'e çıkıp İnönü Caddesi ve Yeniyoldan geçerek tekrar S.Garaja dönüyor ve turunu tamamlıyordu.35/A ise Heykel'e Altıparmak yoluyla gidip sonra Cumhuriyet Caddesi yoluyla tekrar Altıparmaktan geçerek S.Garaja dönüyor ve turunu tamamlamış oluyordu.İşte BOİ senin sorduğun 260'ı ve birkaç 302 otobüsü fotograftaki renge boyayarak bu bahsettiğim hatlara koydu.Yani BOİ bu otobüsleri özel olarak bu hatlarda çalıştırmak amacı ile boyadı.Sonradan bu iki hat kaldırılınca bu otobüslerde tekrar orjinal renklerine(Kavuniçi şeritli krem) boyandı.

yılmaz büktel

8 yıl önce - Sal 29 Ağu 2006, 15:25

sevgili cem, bursa slaytlarından çıka çıka ancak bu çıktı. 116 numaralı mersedes, ulucami yakınındaki peronlarda.resmin çekiliş yılı olarak en azından 21 yıl öncesine gitmek gerkiyor, kabaca 80 başları diyebiliriz.

(+)

Cem Telgeren
8 yıl önce - Sal 29 Ağu 2006, 16:22

Alıntı:
sevgili cem, bursa slaytlarından çıka çıka ancak bu çıktı. 116 numaralı mersedes, ulucami yakınındaki peronlarda.resmin çekiliş yılı olarak en azından 21 yıl öncesine gitmek gerkiyor, kabaca 80 başları diyebiliriz.

Yılmaz Üstadın gönderdiği resim tam arşivlik.Evet resimdeki otobüs 1974 de alınan 302-352 tip otobüslerin ikinci partisinin 116 numaralı otobüsü.Fotografın yılına gelince evet 1980'ler hatta daha da eski yıllara ait bir fotograf olabilir.Otobüs o yıllardaki BOİ renkleri olan orjinal krem-lacivert renklerde henüz.80'li yıllarda bu 1974 model otobüsler de yavaş yavaş kırmızı-krem renge boyanmaya başlanmıştı.

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> ULAŞIM - Marmara