Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 5
yılmaz büktel

11 yıl önce - Cmt 15 Arl 2007, 01:45

Alıntı:
eminönü ve sirkecei bölgesinde büyük çaplı bir kamulaştırma hareketi yapmak UNESCO dan destek almak ve o bölgedeki bütün izbelikleri oradan kaldırıp sadeece tarihi yapıları ayakta bırakmak. yani iskeleden baktığınızda ayasofyayı sultanahmet meydanını kabak gbii görebilmeniz lazım

ÜTOPYA(gerçekleşmeyecek hayal)

bu benim düşüncem değil. ben gençlik yıllarında sanat tarihinde okurken alıntıdaki gibi düşünüyor ve bu arada Turingte çalışıyor ve Çelik Gülersoyla bol bol istanbul saohbetleri yapıyorduk.

bir gün Çelik beye bu düşüncemi aktardığımda aldığım cevap bu oldu. o Çelik Gülersoy ki İstanbul kaosunda cennetten köşeler yaratmasıyla benim ve İstanbul seven çok kişinin takdirini kazanmıştı.
O gün Çelik Gülersoya güvenmeme rağmen, gençliğin atılganlığı ile yılgınlığa düşmedim ama bugün herşeyin o günden de daha kötü olduğunu görüyorum. çünkü birşey yapıyor görünme uğruna tarihi eserlerin etrafı açılıyor gibi görünürken bu çevreler büyük rantlara sahne oluyor. Yukarıda sözünü ettiğimiz GELENEKSEL(!) Ramazan şenlikleri de buna sadece bir örnek.

İSMAİL ÇELİK

11 yıl önce - Cmt 15 Arl 2007, 12:25
SULTANAHMET MEYDANI

Burada yapılan etkinlik aslında iyi niyetle başlatılmış ama suyu çıkarılmış bir çalışma.Kitap fuarına bir diyeceğim yok ama çeşme ile dikiltaşın arasına kurulan bölümler hakikaten,köklü kültürümüzün kötü taklitleri maalesef.Gürültü seviyesinide artırıyorki Ramazan'dateravih cemaatinin düşününki bu camide beklediğimden daha az olmasına sebep oluyor.
Yemek işi oradan kaldırılsın ilk lafım bu,ha bir yerden yemek dağıtımı yapılabilir ona birşey demiyorum ama Ramazan'ın havasını yaşatacak ve ruhunu yansıtacak etkinlikler olmalı.Ramazan ne ayıdır mağfiret,dua,tevbe,ibadet pekiyi yansıtıyormu bu hayır,maalesef Ramazan'ıda eğlenceye çevirdiler.

Herif 2 saat o meydanda aylak aylak dolaşıyor,yav Allah aşkına gir şu caminin kapısından içeri yemiyorlar kimseyi ama girip görme tenezzülünde bulunmuyor,kitapla zaten işi yoktur bu tiplerin.

Ahmet Kemal Senpolat
11 yıl önce - Pts 17 Arl 2007, 20:17

olsun yılmaz hocam ,

bu yolun hayalini bile kurmak güzel ..o yolda düşünmek bile umut verici..

bir gün olacaktır biz göremesek de...!

Ahmet Kemal Şenpolat
11 yıl önce - Pzr 02 Mar 2008, 13:06

Şu Sultanahmet'ten geçen HAFİF TRAMVAY !

kardeşim ne eziyettir o öyle...günün her saati minibüs içi gibi dolu mu olur bu meret ?

Laleliye mal götürenler , mal getirenler , büyük siyah torbalar inanılmaz....

arada sırada o keşmekeşlik ve kalabalık içinde aralara sıkılmış turistleri de görüyorum...onlar da bize uymuşlar...böyle toplu taşıma olmaz ya...hem de Türkiye'Nin bir numaralı turizm merkezinde...

hayvanları bile böyle taşımazsınız kamyonlarda...

madem bu kadar çok kalabalık oluyor bari arada sırada sirkeci ya da beyazıt istasyonunundan boş tramvaylar hareket edip aradaki yolcuları alsınlar...

toplu taşıma toplu taşıma diye bağırıyorlar...bu mu hayal edilen ? sanki davar taşınıyor..

inanamıyorum böyle bir zihniyet olduğuna ...inanamıyorum böyle bir bakış açısı olduğuna ve denetimsizliğe...

hele ki o kalabalığın itiş kakış tramvaya binmeye çalışması , inenlere öncelik verilmemesi , tramvay kalktıktan sonra bir özel aracın bu yola girmesi ile dur kalk gibi bu tramvayın gitmeye zorlanması inanılır gibi değil...kimse görmez mi ? kimse uyarmaz mı ?

minibüsler aslında hayatımızdan kalkmıyor...onların zihniyeti bu memlekete öyle bir yerleşmiş ki ...sanırım 40 yılda ancak atarız bu tortuyu üzerimizden

erolc
11 yıl önce - Pzr 02 Mar 2008, 13:36

Alıntı:
madem bu kadar çok kalabalık oluyor bari arada sırada sirkeci ya da beyazıt istasyonunundan boş tramvaylar hareket edip aradaki yolcuları alsınlar... .

Yolcuyu beyazıt (bayazıt) da indirip sultanahmette yapıyorlar bu işlemi zaten

Alıntı:
hele ki o kalabalığın itiş kakış tramvaya binmeye çalışması , inenlere öncelik verilmemesi , tramvay kalktıktan sonra bir özel aracın bu yola girmesi ile dur kalk gibi bu tramvayın gitmeye zorlanması inanılır gibi değil...kimse görmez mi ? kimse uyarmaz mı ?

Bu da, toplu taşımacılıktan ziyade tramvayı kullanan şehirde yaşamaya ayak uyduramamış yolcu ile ilgili

Çağrı Tekin

11 yıl önce - Pzr 02 Mar 2008, 15:16

Yahu kim demiş dolu toplu taşıma olmaz diye. Elbette tramvaylarımız tıklım tıklım olacak. Adam gibi çalışan zaten bir tek tramvayımız var, diğer sistemlerin hepsi kaldırabileceği yoğunluğun altında çalışıyor. Raylı sistem geldi diye oturarak gitme hayalleri kurmayın. Geçenlerde sitede birisi sabahları oturamadığı için ek sefer konmasını istiyordu, bir başkası hep oturarak gittiği ve gün içinde hep boş çalışan hattın kaldırılmasına kızıyordu. Adı üstünde "toplu" taşıma. Ayakta da gideceğiz, sıkışacağız ama gideceğiz.

Ahmet Kemal Senpolat
11 yıl önce - Prş 08 May 2008, 16:51

Özellikle Sultanahmet camii ile Ayasofya arasındaki meydanda onlarca turist otobüsünün olması hem estetik açıdan o bölgede gereksiz bir lastikli ulaşım egemenliği yaratıyor hem de gereksiz yere bu kadar arabayı zorla o daracık sokaklardan geçirerek buraya ulaştırıp şehri katlediyorlar.

aslında istanbula yazın iki üç tane büyük turist gemisinin geldiğini gözlemliyoruz. benim fikrim buradaki turistleri devasa turist otobüsleri ile Sultanahmet meydanına taşımak yerine , karaköydeki rıhtıma çekilecek özel bir ray ile tursitleri sadece onların binecekleri bir tramvay ile yukarıya çıkarmak.

Dolaysıyla o trafiğe gereksiz yere tur şirketlerinin otobüsleri de girmemiş olur , hava kirliliği de olmaz , bu tramvaylar mevctu hafif tramvayın da yolunu kullanmış olurlar.

turizm firmaları para kazanacak diye zorla tarihi yarımada iğfal ediliyor.

anlamak mümkün değil..

her seferinde söylüyorum...esnafın arabasının da artık bu tramvay yoluna ısrarlı bir biçimde girmemesi , buradaki iğrenc eşantiyondan bozma dükkanların , binaların , yıkılmya yüz tutmuş aptal binların bir an önce yıktırılması şart.

tarihi yarımadaya bu kadar tecavbüz ancak bu kadar tahsille ve bu kadar ilgisiz ve bilgisiz yetkili ile mümkündür.

Ahmet Kemal Senpolat
10 yıl önce - Sal 04 Ksm 2008, 06:57
ÇBAÖY

Hiç dikkat ettiniz mi en turistik bölgeden geçen cadde tramvayının üstünde son istasyon olarak ne olduğu belli olmayan ancak günlerce düşündükten sonra baş harflerinden bir şeyler çıkarmaya çalıştığınız bir harfler kümesi var...

ÇBAÖY

gibi bir şey !!!!!!!!!

inanamıyorum....değil bir yabancının istanbulda yaşaayn birisinin bile bu tramvay nereye gidiyor kardeşim diyebileceği bir işaretleme..

sultanahmetten geçip havaalanına giden yabancıların bile kullandığı bir tramvayda nasıl bir işaretlemedir bu böyle ????

hiç mi kimseden danışma görüşü almazlar ? hiç mi entegrasyon yoktur ? hangi aklı evvel böyle yazalım kabul olur der ? ve kimse ona müdahele etmez ???

yılmaz büktel

10 yıl önce - Sal 04 Ksm 2008, 11:28

C.B.A.Ö.S ya da C.B.A.Ö.Y

Buna benzer bir şey olmalı. ilk gördüğümde benimde çok garibime gitmişti. Bilmeyen için gerçekten bir muamma:
Cevizlibağ Atatürk Öğrenci Sitesi yada Yurdu

Bu tanımdan anlayacağınız araç Zeytinburnuna gitmez, Cevizlibağdan döner.

İSMAİL ÇELİK

10 yıl önce - Sal 04 Ksm 2008, 12:23

Atıl duruma düşecek banliyö hattının Yedikule-Sirkeci aradı bir metroya bağlanırsa Cankurtaran istasyonu meydana yürüme mesafesinde bu iş hallolur.

sayfa 5
ANA SAYFA -> ULAŞIM