Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 4
Selcuk Ünal
12 yıl önce - Prş 28 Eyl 2006, 16:17

Agustos ayi basinda sultanahmetdeydim ve tramvay ile yolculuk etmek istanbulda ulasim acisindan en iyi deneyimlerinden biri oldu.

Beni rahatsiz eden ve on dakika kadar saskinlikla izledigim olay ise, tramvay gecmedigi zaman tramvay yolunun (cemberlitas mevkii) sivil araclar tarafindan sürekli ihlal edilmesi olmustu. Ve bir trafik memuru ordan cikip kardesim sana su kadar ceza kesmek zorundayim dememesiydi.

Ilgimi ceken ikinci nokta ise, meydanin yakininda cocuk mahkemesi olmasi. Türkiyenin imaji icin ne anlama geldigini artik siz düsünün.

Selamlar

Murat Erol 4
12 yıl önce - Prş 28 Eyl 2006, 17:19

Orası eskiden DGM idi yani büyükler içindi .Şimdi çocuklar için.Yakında bebekler için olur daha sonrada kalkar zaten. Çemberlitaaşa gelmeden daha çarşıkapı meydanında polisin gözüne baka baka giriyorlar. Ceza olsada,cezayı  "peşin  ödeme" kuralı  olduğundan önemli değil.

Murat Caner
12 yıl önce - Prş 28 Eyl 2006, 20:40

Belki altıyüz yıldır Ramazan çadırı Sultanahmet'e kurulur. Bunun nesi ilkellik. Eğer daha düzgün yapılsın deniyorsa kabûlüm, ama ilkelliği asla kabûl edemem. Bu gelenek bana ata yadigârı.

Murat Erol 4
12 yıl önce - Prş 28 Eyl 2006, 20:53

600 yıldır Sultanahmette kurulduğunu sanmıyorum.30 senedir bir fiil sultanahmetteyim. İlkellik diyemiyeceğim ama rezillik  görmedim/görmemiştim.
İnlaki kurulacaksa gülhane parkının gülhane kapısından sarayburnu kapısına kadar kursunlar. Hem daha geniş olur, hem ortalık yerde olmaz.

Akın Kurtoğlu

12 yıl önce - Prş 28 Eyl 2006, 22:20

Alıntı:
Orası eskiden DGM idi yani büyükler içindi .Şimdi çocuklar için.

Önceden de (1980'lerin ilk yarısında), "Adlî Tıp-Morg" idi... Yani, Alay Köşkü'nün karşısı hem bu tarz resmi işler için kullanıldı. Bir türlü turizm hizmetine uygun bir yer olamadı.

Akın KURTOĞLU

yılmaz büktel

11 yıl önce - Çrş 03 Ekm 2007, 03:15

Alıntı:
Belki altıyüz yıldır Ramazan çadırı Sultanahmet'e kurulur

1975-1985 arasında, gençlik çağımda Sultanahmette yaşadım. bu 10 yıl süresince burada ne ramazan çadırı kuruldu, ne de adına ramazan eğlencesi denilen ranta yönelik pespayelikler sergilendi. Sultanahmet meydanının en büyük ve en güzel eğlencesi, buram buram tarih, müzik ve tiyatro esintilerini bize hissettiren ve hergün sırasıyla Türkçe, İngilizce, Fransızca ve Almanca olarak sergilenen, Sultanahmet camisinin inşasının ve mimarının sıkıntılarının anlatıldığı ses ve ışık gösterileriydi ve yüzlerce kere izlesem yine izlemeye doyamayacağım bir etkinliktir.

Akın Kurtoğlu

11 yıl önce - Çrş 03 Ekm 2007, 03:26

Alıntı:
Sultanahmet camisinin inşasının ve mimarının sıkıntılarının anlatıldığı ses ve ışık gösterileriydi ve yüzlerce kere izlesem yine izlemeye doyamayacağım bir etkinliktir.

Sultanahmed ve Ayasofya'ya yönelik ışık ve ses gösterisi "Muazzam" bir gösteridir. Her izleyişimizde tüylerimizi diken diken eden (korkudan değil elbet ), seyredenleri esir eden büyüleyici bir atmosferdir.

Akın KURTOĞLU

Mustafa Noyan

11 yıl önce - Çrş 03 Ekm 2007, 16:43

Alıntı:
Sultanahmed ve Ayasofya'ya yönelik ışık ve ses gösterisi "Muazzam" bir gösteridir.

Sultanahmet "Ses ve Işık Gösterisi" bu sene sponsor olmadığından yapılamadı, alandaki oturma alanları İBB tarafından Ağustos ayında yenilenerek, Mevlana Yılı etkinlikleri kapsamında "Hoşgörüye Davet" isimli bir gösteri için kullanılmış da olsa, Eminönü Belediyesi alana seyyar bir sinema perdesi eklediğinden, ses ve ışık gösterilerinin önümüzdeki senelerde de yapılacağına dair bir ümit göremiyorum. Gösteriyi 2004 yılına kadar düzenleyen Tac Vakfı'nın açıklaması aşağıdadır:
http://www.tacvakfi.org.tr/content/view/112/49/
2005 yılında gösteriler "Sultanahmet Camii Koruma ve İhya Derneği" tarafından üstlenilmiş, 2 aylık bir gecikmeyle gösterilere başlanmıştı,
http://www.yapi.com.tr/turkce/Haber_Detay.asp?NewsID=30110
Ancak Sultanahmet Camii Koruma ve İhya Derneği de bu masrafı daha fazla üstlenemeyince 2007 senesinde gösteriler yapılamadı.

İBB tarafından 2007 Mevlana Yılı Etkinlikleri kapsamında düzenlenen "Hoşgörüye Davet" etkinliği:
http://www.ibb.gov.tr/tr-TR/Haberler/HaberDetay.h ...erId=24300

Hoş bir hatıra olarak metinden alıntılar bulabileceğiniz bir link:
http://webarsiv.hurriyet.com.tr/2000/07/28/227039.asp

http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?p=142243
linkinde bahsedilen proje ise hala beklemede...

Ahmet Kemal Senpolat
11 yıl önce - Cum 14 Arl 2007, 21:15

hep şöyle bir hayalim vardır

eminönü ve sirkecei bölgesinde büyük çaplı bir kamulaştırma hareketi yapmak UNESCO dan destek almak ve o bölgedeki bütün izbelikleri oradan kaldırıp sadeece tarihi yapıları ayakta bırakmak. yani iskeleden baktığınızda ayasofyayı sultanahmet meydanını kabak gbii görebilmeniz lazım

çok eskilerde topkapı anadolu otobüs garajı topkapıya taşınmadan önce şehrilerearası otobüsler sirkeci garının arkasına park edermiş ve gitmemek taşınmamak için bayağı ayak diretmişler..sahildede büyük yüksek binalar varmış

kamulaştırandan ve bu otobüsleri tairhi yarımadadan taşıtandan allah razı olsun

şu anda aynısı var başımızda....lakin irade yok..çünkü rant baskısı zamanında dünyanın en güzel en büyük en belirleyici başkentini elden almış....maalesef burayı da paralı işportacılar ele geçirmiş..

sanki Bizansın yüzyıllar sonra bizden aldığı intikamı gibi !

En son Ahmet Kemal Senpolat tarafından Cum 14 Arl 2007, 21:30 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

Akın Kurtoğlu

11 yıl önce - Cum 14 Arl 2007, 21:19

Sirkeci'deki eski otobüs garajındaki (daha doğrusu sokağındaki ) yazıhaneler, 1970'lerin başında Topkapı garajları inşa edilince zorla buraya taşınıyor. Sirkeci'deki ilk istimlâkler ise 1958-59 döneminde gerçekleşiyor. Bunu 1963-64'deki kısmî yıkımlar takip ediyor. Böylelikle Eminönü-Sirkeci rıhtımı açılıyor.

Akın KURTOĞLU

sayfa 4
ANA SAYFA -> ULAŞIM