Ana Sayfa 882 bin Türkiye Fotoğrafı
Kedi ve köpekler için bir yudum su !
Sayfa: Önceki  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15  Sonraki
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
İlayda Devrim
7 yıl önce - Cum 27 Tem 2007, 19:13

Herkesi aynı kefeye koymamak lazım..Her akşam ve her sabah olmak üzere iki kaseye birine süt diğerine su koyarak 5 sokak kedisini besliyorum..Artık iyice alıştılar bana 7 aydan beri eve ne zaman gideceğimi bile öğrenmişler..Geçenlerde bir tanesinin 2 tane yavrusu oldu..Evde kedi beslemem ama sokaktaki kediyi beslerim

sefa olgun
7 yıl önce - Cum 27 Tem 2007, 19:17

Güzel bir konuya deyinilmiş
Mesela buna apartan sakınleri neder
Vermesine suyu veririzde sonra alışkanlık yaparsa(yaparsa yapsın bir tas suyumu esirgiyecez...)

ŞAFAK

7 yıl önce - Cum 27 Tem 2007, 19:19

Yaz başından beri hem işyerimde hemde evimin kapısının önündeki çiçekliğin içerisine toplam 4 adet su kabı koydum ve hergün dolu tutuyorum.Bu bir insanlık görevi unutmayınki onlarında en az bizler kadar yaşamaya hakkı var.Kaldı ki bu aşırı sıcakları ve küresel ısınmayı onların başına musallat eden biz insanlarız.Lütfen hiç bir canlıyı şu havalarda susuz bırakmayın şimdi aklıma geldi akşam eve gittiğimde evin terasınada kuşlar için bir su kabı koyayım.

Suatk

7 yıl önce - Cum 27 Tem 2007, 19:53

Arkadaslar gecici bir onlem olarak bir kase suyun kimseye yuk olacagini sanmiyorum, bunu Turk insani olarak her zaman yapariz, bazi mesajlarda sut, su, ekmek veriyorum bakiyorum denilmis bu hareketler bizlerin nekadar iyiniyetli insanlar oldugumuzun gostergesidir, biz elimizden geldigi kadar onlemleri yapiyoruz ama bunlar gecici degilmi sizce ne kadar boyle vermeye devam edebileceksiniz, bizler
uzerimize dusenleri fazlasiyla yerine getiriyoruz, artik belediyelerimizin bu soruna kalici bir cozum bulmasinin zamani geldi diye dusunuyorum,   nicin hayvanlara ait veterineri olan koruma evleri acilmiyor,
butun gelismis ulkeler boyle cozmemislermidir bu sorunu, insallah bu konudada bir ilki gerceklestirerek
wowTurkey  olarak burda yazilanlari gerekli yerlerden birisi gorurde harekete gecer,
saygilarimla

sefa olgun
7 yıl önce - Cum 27 Tem 2007, 21:27

evet bunu yapmanın maddi bir getirisi yok ama insana iç huzur verir.
sadece kedi köpekler değil bitkilerde canlı onlarada su vermek lazım onlarında suya ihtiyacı var.

pencerenin onune ofak yoğurt kablarına su koyup kuşların içmesini sağlıyorum.

Koray Cerit
6 yıl önce - Cum 03 Ağu 2007, 16:12

Arkadaşlar bunu belirtmek istedim.Bugün Cuma Namazında İmam vaaz verirken söylemişti ve bu başlığa uygun olduğunu düşünüyorum...
" Bir gün günahkar bir kadın susuzluktan ölmek üzere olan bir köpeğe su verdiği için Allah(c.c) onun bütün günahlarını affetmiştir." Bu sözler Peygamber Efendimize(sav) aittir. Çok hoşuma gitti bu sözler sizlerle paylaşmak istedim.

Elif Pamir

6 yıl önce - Cum 03 Ağu 2007, 23:41

Merhabalar...

Konu ile kendimi ilgili (keşke daha ilgili olabilseydim) gördüğüm için bu konuda bende sizlerle paylaşımda bulunmak istedim. Anhayko , Dohayko, reklam üyesi ve Ankapati kurucu üyesiyim. Ayrıca Ankara Gölbaşı Barınağı gönüllülerindenim. Evimde bir kedim, bir köpeğim, 10 aylık ta bir bebeğim var.

Birçok iyi niyetli düşünen arkadaşımın söylediği gibi yiyeceği zar zor da olsa bulabildikleri fakat bu sıcaklarda suyu bulamadıkları bir gerçektir. Aslında kediler bir şekilde hayatlarını idame ettirebiliyorlar sokakta da olsalar. Köpekler daha zor durumda. Çünkü birçok insana göre başıboş köpek tehlikelidir ! Kuduz köpektir !!!Aslında kedi evi değil de köpek barınağı varolduğunun birçok kişi tarafından bilinmesi, köpeklerin daha iyi bakılıyor olduğunu düşündürebilir. Ama tabii ki öyle değil durum. Bir sürü cins köpek var o barınaklarda ve barınakların durumu içler acısı. Bir arkadaşımızın sorusunu da cevaplamak istiyorum "Barınaklara bütün köpekleri toplayıp götürüyorlar mı? Ne şekilde yapılıyor bilmiyorum" diyen arkadaşım; Aslında 5199 nolu hayvan hakları kanununa göre her belediye kendi bölgesindeki köpekleri toplayıp, aşılayıp, kısırlaştırıp, küpeleyip yaşadığı semte geri bırakmakla yükümlü. Ama belediyeler de işini yapamıyor artık çünkü insanlarımız köpekleri yasaların öngördüğü şekilde rehabilite edilsin diye değil, "Rahatsız oluyoruz, alın götürün buradan bunları" diye ihbar ediyor ve tekrar aynı muhitte görmek istemedikleri için toplatıyorlar. Bunun neticesinde barınaklar tıklım tıklım doluyor. Bu kalabalık grubu da düzgün şartlarda beslemek, bakımlarını yapmak imkansızlaşıyor. Böylece barınaklarımız içler acısı duruma geliyor işte.

Sırası gelmişken burdan size de bir öneride bulunmak istiyorum. Eşinize dostunuza özel bir gününde bir hediye almak istiyorsanız bu bir canlı olmasın lütfen. Benim gönüllü olduğum barınakta bir sürü para verilip şimdi orada, belki kapalı alanlarda güneşi görmeden ölmeyi bekleyen, belki açık alanlarda 3 mt tel ile çevrili küçücük kafeslerinde biri gelip başımı okşar mı diye bekleyen o kadar çok doğumgünü hediyesi var ki !  İşte size birkaç örnek...

Aralarda görülen kuru ekmekler kafeslere bile girilmeden, başları okşanmadan yukardan atılmış gıdalar... Evet yanlış okumadınız onların barınaklarda beslendikleri tek şey bu kupkuru ekmekler ... Ve bu köpecik bir av köpeği hemen arkasında da coocker görülmekte...

Bu da sokakta olmasından rahatsız olan vatandaşlarımız tarafından buraya hapsettirilmiş olan bir sokak köpeği. Sizce bir canlı bu kadar cezayı hakedecek ne yapmış olabilir??? Hem 3 adım yerde etrafı telle çevrili, hem oranın içinde bile zincirli, hem de içmesi için önüne konulan suya dikkatinizi çekerim...

Yani arkadaşlarıma sonuna kadar hak veriyorum... Kapılarımızın önlerine bir kase su lütfen çok değil bir kasecik. Hayvan sevmeyen insan sevemez ... Onların da hepimiz kadar özgür yaşamaya hakları var saygı duyalım ve onlarla yaşamaya alışalım...

ilkerl
6 yıl önce - Cmt 04 Ağu 2007, 00:08

Alıntı:
Kapı önüne bir kase su koymak yerine bir ekmek alıp fakir bir aileye vermek daha mantıklı bence...

Böyle düşünenlerde var demek...

Fakire ekmek alıp verme fikrini anlıyorumda,
Bir kase su koymak çok mu zor geliyor onu anlayamadım.
Bir kase suyun kişiyi zorlayacak maddi değeride yok üstelik

Unutmayalım,
Onlar masumlar,

Elif Pamir

6 yıl önce - Cmt 04 Ağu 2007, 00:14

Böyle düşünenler çok masum kalıyor. İzlediğim ve çok saygıdeğer bir hayvansever büyüğümün katıldığı TV programında katılımcılardan bir tanesi " Sahipsiz köpekler toplanıp itlaf edilsin " demişti. Sahipsiz insanlar daha zararlı olabiliyor onları da mı itlaf edelim ? Çalıp çırpabiliyor, üç kuruş için canımıza kastedebiliyor, sokakları güvensiz kılabiliyor ( asla genelleme yamıyorum durumunu kimseye belli etmeyecek kadar onurlu yaşayan, sokakta da yaşasa insanlığını koruyabilen birçoğu da yok değil tabii ki) , bunların yanında sokak hayvanları son derece zarasız, siz vermesseniz bir şey isteyebilecek canlılar bile değilken böyle yaşamayı hak ediyorlar mı?

Onur Y.
6 yıl önce - Cmt 04 Ağu 2007, 00:39

Benim değişik bir önerim var.

Dükkanınızın kliması varsa klimanın hortumunu herhangi bir kaba doğru yönlendirin hem orada olan kediler ve köpekler susuz kalmaz hem de kablarındaki sularını sürekli değiştirmek zorunda kalmazsınız.

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET