Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Kayseri Döner Kümbet
12345   sonraki »

ANA SAYFA -> KAYSERİ
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
Burhanettin Akbaş

11 yıl önce - Çrş 28 Hzr 2006, 12:54
Döner Kümbet


Kayseri Talas yolu üzerinde bulunan türbe, Büyükşehir Belediyesi’nce yapılan parkın içerisinde olup, çevresindeki yapıların temizlenmesi ile ortaya çıkarılmıştır. Kayseri’deki Selçuklu eserlerinin en güzel örneklerinden olan bu türbe Prenses Şah Cihan Hatun adına 1276-1279 yıllarında yapılmıştır. Bu kümbete Döner Kümbet denilmesinin nedeni de eserin çok köşeli oluşundan kaynaklanmıştır.

Kümbet kare bir kaide üzerine oniki köşeli bir gövdesi olup, üzeri konik bir çatı ile örtülmüştür. Yöredeki sarımtırak kesme taştan yapılmıştır. Türbe kaidesinin dört köşesindeki iki dilimli kırma şevlerle oniki köşeye dönüştürülmüştür. Kümbetin altında kare planlı bir mumyalık bulunmaktadır. Gövdenin oniki köşesi yuvarlak kemerli bölümlere ayrılmış ve her bir bölümün üzeri geometrik şekiller grifonlar ile kabartma olarak bezenmiştir. Kümbetin giriş kapısı basık kemerlidir. Girişin iki tarafında küçük nişler bulunmaktadır. Bu nişler mukarnaslı yarım kubbeler halindedir. Kümbetin ana yapısının doğu ve batı duvarlarında iki pencere ve güneyinde de mihrap nişi bulunmaktadır. Mihrap nişi çok köşeli olup, iki köşesinde yarım yuvarlak sütunçeler bulunmaktadır. Mihrap mukarnaslı olarak sona erer. Bunun yanı sıra mihrap geometrik silmeli bir çerçeve içerisine alınmıştır. Kubbenin iç kısmı taş örgülüdür.


 

(+) 

(+) 

(+)
Gökhan Erdoğan

11 yıl önce - Çrş 28 Hzr 2006, 14:12
kayseri-Döner kümbet


Bu kümbetin diğerlerinden farklı olduğunu lise yıllarında öğrenmiştim..Kayseriyi gezdirdiğim bi japon turist bu kümbetin adının niye döner olduğunu sormuştu bana..Tabiki bende tam olarak bilmiyordum ve mahçup olmuştum..Daha sonra öğrendim ki bu kümbet etrafında döndüğünüz zaman üzerindeki harika işlemelerin etkisiyle sanki izleyen kişi dönüyor hissine kapılıyormuş....
bilginize................


Gökhan Erdoğan

11 yıl önce - Çrş 28 Hzr 2006, 20:01
KAYSERİ DÖNER KÜMBET


Bende yeni çektiğim fotolardan gönderdim.........(+) 

(+)
Serkan Erdoğan

11 yıl önce - Çrş 28 Hzr 2006, 21:09
Kayseri-Döner Kümbet


Döner Kümbetin özgün bir mimarisi var...

[aşağıdaki mesaja aynısı yüklenen fotoğraf silindi. - ebruturhan - Pts 31 Tem 2006, 20:53 ]

Üstündeki kabartmalar ince işçilikle yapılmıştır...(+)


Serkan Erdoğan

10 yıl önce - Pts 31 Tem 2006, 19:28(+) 

(+)
sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> KAYSERİ