Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 524
onurnazliaka
1 ay önce - Pts 25 May 2020, 18:27

Askerî binaların taşınması çok kolay değil. Kimse şehrin merkezindeki binalar dururken 15 km öteye kolay kolay gitmez. Diğer yandan bu, siyasi yönleri de olan bir süreç. Ta 27 Mayıs 1960 darbesinden bugüne Harp Okulu'nun şehir dışında taşınmasına ilişkin konuşmalar olduğunu düşünüyorum. Bu da uzun süren bir demokrasi mücadelesinin sonucu. Son 60 yılında 3'ü başarılı, 3'ü başarısız, 1'i postmodern 7 tane askerî müdahale görmüş bir memlekette bu konuların konuşulması da normal. Ancak tüm bunların metro hattıyla doğrudan ilgisi yok ki! Metro hattının bir yerlerden geçmesini binaların kalkmasına falan bağlamak bana biraz abes geliyor.

ccfirat
1 ay önce - Sal 26 May 2020, 16:01

Metro hattının yapımına elbette etkisi yok, taşınma olsa da olmasa da Dikmen metrosu elbet bir gün yapılacak. fakat şöyle bir fayda sağlayabilir: dediğiniz gibi metro TBMM-Polis Evi arası yüzeyden gidebilir ve bu maliyet ve yapım süresi anlamında bir katkı sağlar.

Alıntı:
yargıtaydan boşalan büyük kampüs güvenpark a dahil edilir ve kızılay meydanı gittikçe büyütülebilir yeşil alan büyüyebilir.

Aslında eski başbakanlık binalarının olduğu alan dolmuş ve otobüs durakları için Necatibeydeki Diyanet arazisinden çok daha iyi olur. Hem Güvenpark büyütülebilir hem de Kumrular yayalaştırılabilir. Hatta vekaletler caddesine kadar tamamen meydana katılabilse dünyanın sayılı meydanlarından biri olabilir.

Nezih90
1 ay önce - Çrş 27 May 2020, 19:18

Bence o kadarda abes veya düşük olasılıklı bir durum yok. Ama belediye'nin istemesi ve devlet ile uyumlu çalışması koşulu ile olabilir ancak. Nasıl mı diye sorarsanız?

Genelkurmayın ve kuvvet komutanlıklarının MIT'in yeni kampüs bölgesine taşınacağı söylendi, MIT ayağı bitti. Güvenpark'ın büyütülmesi fikri güzel ve aslında olabilir. Ama en yakın binalar Yargıtay değil, Milli eğitim ve Adalet bakanlıkları. MIT'in eski kampüsüne Ankara adliyesi taşınıyor, adalet ve şehircilik bakanlıkları protokolü imzaladılar. Aslında araya Adalet bakanlığını sıkıştırsalar güzel olur. Milli eğitim Eskişehir yolundaki bakanlıklar bölgesine taşınması ile bu iki alan Güvenpark'a katılabilir. Yargıtay'ın zaten taşıması planlanıyor, Ahlatlıbel'de Anayasa mahkemesi'nin yanına bir kampüs inşaa ediliyor. Eski başbakanlık alanı da çok ihtiyaç olmasa gerek, artık böyle bir kurum yok. Geriye kalıyor Maliye bakanlığı, tapu kadastro ve Kara harp okulu. Bunlar da diğer bakanlıklar gibi Eskişehir yoluna taşınabilirler. Kara harp okulunu bilemiyorum ama bir protokol ile cadde tarafları kullanılabilir.

Böyle bakınca Ankara eski nizam planında Güvenark'tan başlayıp, Dikmen caddesinin'den devam edip, Çetin emeç'i ve Öveçler vadisini takip edip Dikmen caddesinin Sokkullu ile kesiştiği yere yakın biten bir hat var. Aslında bu tamda M4'ün güney uzatması olabilecek ve takriben %80-90ının yer üstü boş olan bir alan ortaya çıkıyor.
Bu plandaki en zor kısım kara harp okulu. Ama bence artık buranın taşıması ve burasının şehir parkı gibi bi şey yapılması lazım. Mesela ideali botanik bahçesinin buraya yapılması olurdu. Ekstradan spor-yüzme-skate park-çay bahçeleri gibi sosyal donatı alanları çok rahat konabilir. Anıttepedeki havuz mesela kapatılmıştı biliyorsunuz. Hatta dikmen ve öveçler vadilerinden cadde altı tüneller ile bu yeşil alanlar birbirlerine bağlanıp çok verimli ve örnek olacak bir yeşil koridor(lar) da oluşturulabilir metronun yanında.

Gulabii
1 ay önce - Prş 28 May 2020, 02:54

Milli eğitim ve adalet bakanlığı togo kulelerinin yanındaki toki arazisine çok rahat taşınabilir toki burada bakanlık inşaatına başlayacaktı zaten.Yargıtay da taşındığına göre geriye bir şey kalmıyor.Saracoğlu mahallesi de restorasyonu sonrası etrafındaki bakanlıklar yolu güvenpark a dahil olunca büyük bir central park a kavuşmuş oluruz kahvesini alan bu parkta oturur.Harika olur

ccfirat
1 ay önce - Prş 28 May 2020, 21:43

Hava ve Deniz kuvvet komutanlıkları taşınınca binaları boşa çıkacak, bu binaları bakanlıklara tahsis etseler yeni bina yapımına da gerek kalmaz.

sayfa 524
ANA SAYFA -> ANKARA - Haberler ve Sohbet