Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 521
muzaffer gurcan
7 ay önce - Prş 27 Hzr 2019, 23:54

Alıntı:
Bâlâ ile Bağlum'u bir gören birisiyle tartışmaya girmem.

Aynen öyle. Bâlâ, Gölbaşı tarafında bir ilçe. Bağlum
da Keçiören'de bir semt veya mahalle.

yhaber
3 ay önce - Pts 04 Ksm 2019, 10:44

AKM'den kızılaya doğru giden hat geçenlerde zafer parkında bitti.Tünel açma makinasını oradan çıkardılar. Normalde Güvenpark'ın oradan çıkıp orada da eskisine bağlanan yeni bir durak yapılması gerekiyormuş. Ancak bu durak için Güvenpark'da kazı yapılmasına izin verilmemiş. Şimdi AKM'nin oradan 2. tünel kazılmaya başlanmış ama akıbeti belli değilmiş.

halil_85
4 hafta önce - Sal 21 Oca 2020, 16:21

Alıntı:
Söğütözü veya Kuğulu Park neyse de, en azından
bence Or-An ve Birlik Mahallesi'ne metro yapılması
daha mantıklı. Dediğiniz gibi en fazla 30 yıl sonra
gerçek olur bu hayal.

o yüksekliğe yer altında kazı yapılabiliyor mu? ben rakım farkı yüzünden çankaya'ya metro yapılmıyor diye biliyorum. mümkünse keşke yapsalar.

Tunç D.

4 hafta önce - Sal 21 Oca 2020, 17:00

Alıntı:
o yüksekliğe yer altında kazı yapılabiliyor mu?

Gayet de güzel yapılabilir, ancak istasyonlar epey derinde olur. İstanbul’daki M2 Yenikapı-Hacıosman hattı buna en iyi örnektir. Bu hattın başlangıcı deniz kenarındaki Yenikapı, bitişi ise dağın başındaki Hacıosman.
Dikkat ederseniz bahsettiğim hattın çoğu istasyonu oldukça derinde yer alır.

Cihan91
4 hafta önce - Sal 21 Oca 2020, 19:48

Alıntı:
Gayet de güzel yapılabilir, ancak istasyonlar epey derinde olur. İstanbul’daki M2 Yenikapı-Hacıosman hattı buna en iyi örnektir. Bu hattın başlangıcı deniz kenarındaki Yenikapı, bitişi ise dağın başındaki Hacıosman.
Dikkat ederseniz bahsettiğim hattın çoğu istasyonu oldukça derinde yer alır.

Şişhane istasyonu daha derinde yer alıyor sanırım, perona ulaşmak için caddeden 4-5 kat (daha da fazla olabilir) yürüyen merdivenle inmek gerekiyordu
Aynı şekilde Marmaray Üsküdar ve Sirkeci istasyonları da deniz seviyesinin altında ve epey derinde yer alıyor
Yani yapılmak istendikten sonra eğim farkı sorun değil, ki bu tarz güzergahlar için 100-150 yıl önce füniküler tarzı çözümler bile bulunmuş, bir örneği de yine İstanbulda halen işletiliyor,
Ankarada halihazırda buna gerek yok ama belli bölgelerde kot farkının aşılamayacak kadar da çetin olduğunu sanmıyorum

ccfirat
4 hafta önce - Çrş 22 Oca 2020, 09:38

Alıntı:
ben rakım farkı yüzünden çankaya'ya metro yapılmıyor diye biliyorum.

Metro yapmak istedikten sonra eğim çok da problem değil, gerekirse ring yaptırıp yada yükseltinin etrafından dolaşarak yine eğim sorunu çözülür. Esas mesele artan maliyet.
Kızılay-kuğulu-cinnah yerine eğimi yedirmek için Sıhhıye-kolej-bülbülderesi cd-bağlar cd şeklinde ilerleyip kırkkonaklar-gop arasından geçerek birlik-turan güneş blv-oran şeklinde devam ettirilirse sadece bağlar caddesi civarında derin istasyon yapılır.

onurnazliaka
4 hafta önce - Çrş 22 Oca 2020, 11:59

Belirttiğiniz güzergâhı kullanan kimse olmaz ki! Metrolarda da mantık, mümkün mertebe en kısa yoldan gitmesidir.

Bana kalırsa Çankaya'ya uzun süre metro hattına gerek yok. Daha ziyade Kızılay'dan başlayıp Dikmen Caddesi üzerinden ta Keklik Pınarı'na gidecek bir hattı tercih ederim. Çünkü orada yolcu potansiyeli çok daha yüksek. 20-30 yıl sonra Çankaya'ya metro yapılması gündeme gelirse de Cinnah Caddesi en doğru tercih olacaktır. Epey alttan kazmak gerekir ama diğer üyelerin de belirttiği gibi bu, olmayacak bir şey değil. İstanbul'da bırakın yürüyen merdivenle üç dört kat çıkılan metroları, yürüyen merdiven yapmakla uğraşmayıp doğrudan dikine asansörle çıkılan yerler var. Gayrettepe ve İstanbul Üniversitesi istasyonları ortalama derinliklerde yer almasına karşın bu usuller uygulanıyor. Yani yapmak istedikten ve para bulduktan sonra gerçekten sorun değil.

ccfirat
4 hafta önce - Çrş 22 Oca 2020, 14:55

Alıntı:
Belirttiğiniz güzergâhı kullanan kimse olmaz ki! Metrolarda da mantık, mümkün mertebe en kısa yoldan gitmesidir.

Eğim farkını yedirmek için örnek olarak yazmıştım o hattı, Turan Güneş'e kadar olan kısmı yolu %50 uzatıyor.
Aslında Cinnah tarafını gözümüzde çok büyütüyoruz. Gar-Kuyubaşı hattı projesinde bile 45m derinlikte istasyon var, Cinnah tarafından da çok rahat metro yapılabilir.

Alıntı:
Daha ziyade Kızılay'dan başlayıp Dikmen Caddesi üzerinden ta Keklik Pınarı'na gidecek bir hattı tercih ederim. Çünkü orada yolcu potansiyeli çok daha yüksek.

İleride Oran'a kadar uzatılabilir bu hat

Berktuğ
site denetçisi

1 hafta önce - Pts 10 Şub 2020, 17:22

BAKANLIK KIZILAY UZATMASININ ÖNGÖRÜLEN TAMAMLANMA TARİHİNİN 2021 OLDUĞUNU AÇIKLAMIŞ

Kaynak: https://aygm.uab.gov.tr/ankara-akm-gar-kizilay-metrosu

Tunç D.

1 hafta önce - Pts 10 Şub 2020, 18:12

Alıntı:
2021

Daha Kızılay istasyonuna kazma bile vurulmadı. Bu tarihte ancak Gar’a bağlayabilirler. Söğütözü uzatması da tamamlanırsa, bu bağlantı bile Keçiören metrosunun işlerliğini önemli ölçüde artıracaktır.

sayfa 521
ANA SAYFA -> ANKARA - Haberler ve Sohbet