Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Selçuk Dinçsoy
12 yıl önce - Çrş 17 Ağu 2005, 07:08
Ankara (M4) Şehitler-Atatürk Kültür Merkezi metro hattı (Keçiören Metrosu) [ANK ]

“Ankara Şehiriçi Ulaşımı” ile ilgili olarak,
çeşitli altbaşlıkların gruplandırılarak listelendiği
yandaki indeksten faydalanabilirsiniz:
ANKARA KENTİÇİ ULAŞIM İNDEKSİ

Keçiören Metrosu’nda Dev Bir Adım Daha…

Dutluk-Gazino Metro Tünelleri delme çalışması
tamamlanarak iki tünel törenle birleştirildi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı sürdürülen Keçiören Metrosu’nun, Dutluk-Gazino tünelleri törenle birleştirildi.
AK Parti Grup Başkanvekili Salih Kapusuz, Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Seyfi Saltoğlu ile Büyükşehir Belediyesi bürokratlarının katıldığı törenle, delme çalışmaları tamamlanan Dutluk-Gazino tünelleri, iki tünel arasında kalan bölümün iş makinesıyla yıkılmasıyla birleştirildi. Böylece toplam 11 bin 600 metrelik Keçiören Metro tünel inşaatının 6 bin 400 metrelik kısmı tamamlanmış oldu.
Tünel birleşmesi töreninde bilgi veren Proje Müdürü Okan Erkmen, bu birleşmeyle, Tandoğan’ı Keçiören’e bağlayan metro istasyonun Dutluk ve Gazino istasyonu arasındaki 410 metrelik hattının G2 noktasında iki tünelin buluştuğunu söyledi. Erkmen, 377 metre Dutluk tarafından, 40 metre de Gazino İstasyonu’nun olduğu bölümden kazılarak, 26 metre derinlikteki birleşme noktasına ulaşıldığını belirterek, Keçiören Metrosu’nun 6 bin 800 metrelik bölümün, 6 bin 400 metresinin tamamlanmış olduğunu ifade etti.
Kuyubaşı’ndan Mecideye’ye doğru olan bölgede de 410 metrelik bir hattın kaldığını, bunun da Ekim ayı sonuna kadar tamamlanacağını belirten Erkmen şu bilgileri verdi:
“Şu an, Dutluk’u, Gazino İstasyonu’na bağlayan, yani eski Telekom binasının altındayız. Tünelleri kazarken kayalık olmasından ve su çıkmasından dolayı çok zorlandık. Ayrıca, binaların altını da oymak çok zor. 180 adet binanın altından geçtik. Binaların altındaki mevcut sistemi bozmadan tünel açmaya çalışıyoruz. Depreme de dayanıklı bir sistem oluşturarak ilerliyoruz. Hesaplar ve bütün sistem 100 yıl boyunca dayanıklı bir şekilde oluşturuluyor.”
Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Seyfi Saltoğlu ise metro yapımının Ankaray gibi kolay olmadığını, yer üstündeki 50 kilometrelik bir metro inşasının, yer altındaki 11 kilometrelik metro inşasına denk geldiğini bildirdi. Saltoğlu, “Metronun temelleri, Melih Gökçek’le başlamış, Sayın Başbakanımız Recep Tayip Erdoğan’ın talimatıyla da hız kazanmıştır. Dolayısıyla, başka belediyelerin 5 senede yapamayacağı projeleri Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek kısa bir zamanda gerçekleştirmiştir. Mesela, 1 yıl 1 ay gibi bir zaman zarfında 11 bin 600 kilometreyi bu hale getirmiştir. Belediye Başkanı Melih Gökçek’i ve EGO Genel Müdürlüğü’nü kutluyorum. Keçiören halkımızın metroya binebileceği açılışı da inşallah en kısa zamanda yaparız” diye konuştu.
Tünellerin birleştirme törenine katılan AK Parti Grup Başkanvekili Salih Kapusuz da, önemli bir proje için bir araya geldiklerine değinerek, şunları söyledi:
“Keçiören ve Ankara için hayırlı olacağına inandığımız bu önemli projenin, en önemli hususiyetlerinin başında projeyi yapan, yürüten ve aynı zamanda yapımı yerleştirenlerin tamamen yerli olmasıdır. Çağdaş dünyada metrosu olmayan başkentlerin sayısı azdır. Ankara da bu anlamda önemli bir ihtiyaç için bir adım atmaktadır. Tandoğan’dan başlayıp da Keçiörenimizin tam ortasına kadar bir metro inşası yapılmaktadır ve inşallah gelecek yıllarda bunun devamı da söz konusu olacaktır. Çağdaş dünyada, trafiğin giderek çoğaldığı, sıkıntıların arttığı, ulaşımın çok öne çıktığı, zamanın kıymetinin çok iyi anlaşıldığı bir dünyada metronun kıymeti öne çıkmaktadır. İki tünelin birleşme merasiminin öncelikle Ankara’ya ve Keçiören’e hayırlı olmasını diliyor ve herkese teşekkür ediyorum. Bundan sonra tamamlanması için üzerimize düşen her türlü görevi yapmaya da hazırız. Bu an tarihi bir andır.”
Daha sonra kırıcı iş makinası iki tüneli ayıran bölümü yıkarak tünellerin birleşmesini sağladı. Tünelin diğer bölümünden törenin yapıldığı alana ellerindeki Türk bayrakları ve ‘Hayırlı Olsun”, “Hoş Geldiniz” pankartları ile geçen işçileri Saltoğlu ve Kapusuz öperek kutladılar.

Kaynak: www.ankara-bel.gov.tr

messiah_haktan

12 yıl önce - Prş 18 Ağu 2005, 03:38

Yukarida yaziöani dogru anladiysam bu Keciören hatti sadece Ulus istasyonu ile degil bide Ankaray'in Tandogan istasyonu ile kesisecek.Yani iki sistemede baglanacak!

Selçuk Dinçsoy
12 yıl önce - Prş 18 Ağu 2005, 09:26

Bildiğim kadarıyla proje tamamen değişti. Şimdi artık Tandoğan'da Ankaray istasyonu ile birleştirecekler. Ulus metro hattı ile birleşmeyecek. Ankaray bu yükü nasıl kaldırır bilemiyorum. Bence sistemin Ulus metrosu ile birleşmesi daha iyiydi. Hattın istasyonları aşağıda...

Kaynak: www.ego.gov.tr

messiah_haktan

12 yıl önce - Prş 18 Ağu 2005, 10:33

Daha bir hafta önce Ankaradaydim ve Ulus'un göbeginde 19 mayis stadi'nin önündeki kavsakta Ulus-Keciören metro projesinin koskocaman tabelasi vardi.Projede degisiklik varda niye o tabelalari degistirmiyorlar.Ulus istasyonuna baglamak cok ters geliyordu bana.Istasyonun oldugu yerde iki tane altgecit var,sorardim hep kendime acaba bu isi nasil halledecekler diye.

Anlasilan en son durum bu:

Ama ne kadar ters bir durum oldu!Batikent'den Keciören'e gidecek bir kisi ilk olarak metro ile Kizilay'a inecek,oradan Ankaray'a binip Tandogan'a gececek ve orada Keciören hattina binip Keciören'e varacak!
En azindan Kültür merkezi ile Aski istasyonlarini kisa bir hatla birbirlerine baglasalar böyle bir karkasa cikmayacak ortaya.

irfan x
12 yıl önce - Pts 09 Oca 2006, 04:33

B Ankaray ve Metro Katayalçın döneminde yaplmıştı, Estergon Kala'sınya karıştırmamak lazım...

Hakan ATA 2
12 yıl önce - Çrş 12 Nis 2006, 21:26

ben keçiörende oturuyorum hergün. çalışmalar yapılıyor gördüğüm kadarıyla gazino,dutluk,kuyubaşı,mecidiye,botanikin yanında meteoroloji-belediye tünel inşaatı ve bide dışkapı istasyonunda çalışmalar devam ediyor.en hızlı ilerleyen metro keçiören metrosu sanırsam diğerleri ne durumda acaba

Batuhan Sultan
12 yıl önce - Cum 14 Nis 2006, 12:23

Devam eden Keçiören-Tandoğan metrosu ile mevcut Batıkent-Kızılay metrosunun Kültür Merkezi istasyonunda kesişmek üzere tasarlanmadığını düşünüyorum.

Öyle olsaydı Keçiören-Tandoğan metrosunun Aski istasyonu Kültür merkezi istasyonu olarak adlandırılmalıydı. Yani yeni bir isme gerek yoktu.

Halbuki Keçiören-Tandoğan'ın son istasyonu olan Tandoğan mevcut Tandoğan istasyonunun ismini taşıyor.

Zaten eğer, Kültür Merkezi istasyonunda kesişme olursa, Batıkent Sincan hattınında devrede olduğunu düşünürsek, Kultur Merkezi-Kızılay arası korkunç kalabalık olacaktır.

Keçiören metrosunu kullanacak yolcuların Kızılay yönlü seyahatlerini muhtemelen Ankaray üzerinden planladılar. Mevcut metroyu kullanmalarını önlemek/caydırmak içinde Kultur Merkezi-ASKİ istasyonlarını birbirinden 100 metre kadar aralıkla konumlandırdılar.

Bunlar benim düşüncelerim ama özel bilgisi olan arkadaşlar varsa lütfen paylaşsınlar.

Alper Minaz
12 yıl önce - Pzr 23 Nis 2006, 15:00

Keçiören metrosunun 2009 yılında biteceğine dair duyumlar aldım. en sonki istasyon yapım yerleri şöyle: TANDOĞAN-EGO-ATATÜRK K.M.-ASKİ-DIŞKAPI-METEOROLOJİ-BELEDİYE-MECİDİYE-KUYUBAŞI-DUTLUK-GAZİNO Olarak öngörülmüş. bir de şu bilgiyi vereyim. KUYUBAŞI İstasyonunun içinde tıpkı kızılay da olduğu gibi mağazalar ve bankalardan oluşan bir çarşı olacakmış. şu anda kuyubaşı istasyonunda kanalizasyonların binaya yakın bölgelere kaydırma işlemi yapılıyor. amaç; yeraltında daha geniş alan açmak. zaten yeraltını dinamitlerle oyarak açmışlar.

Ekin Gerger

11 yıl önce - Cmt 10 Hzr 2006, 00:04

yeni keçiören metrosu eğer eski metroyla birleştirilmezse bu ankara raylı sistemi için büyük kayıp olacaktır...

aski ve kültür merkezi istasyonları çok yakın, artık ne yapıp etsinler ama bu istasyonları birleştirsinler...

burada daha önce tartışıldı bu konu fakat ne yapılacağı konusunda kimsenin kesin bir bilgisi yok sanırım...

eğer bu entegrasyonun gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini bilen varsa lütfen paylaşsın...

memoli1986
11 yıl önce - Çrş 21 Hzr 2006, 14:04

Bu işler ummakla bitmez.Lafla peynir gemisi yürümezmiş.Eğer bir işi yapacaksanız söz verdiğiniz şekilde; zamanında bitirin sayın BAŞKAN Gökçek

sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> ANKARA - Haberler ve Sohbet