Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Kayseri Pazarören Beldesi
1234567   sonraki »

ANA SAYFA -> KAYSERİ
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
Gökhan Erdoğan

11 yıl önce - Pts 26 Hzr 2006, 19:34
Pazarören Beldesi


PAZARÖREN ;
Kayserinin Pınarbaşı ilçesine bağlı olup,tarihi oldukça eskiye dayanan ve dünyada kurulan ilk pazar yerlerinden biri olduğu bilinir.(yabanlu pazarı)
Kayseri Malatya karayolu üzerinde Kayseriye 65km,Pınarbaşıya 22km uzaklıktadır..
Nüfusu şuan 1400 civarında olup yaz mevsiminde bu sayı katlanmaktadır... 


 

                               Pazarören girişi


 


 

                           Fatih mahallesi


 

                     Mimarsinan Anadolu Öğretmen Lisesi girişi
                                        Belediye Binası


 

                                    A.Ö.Lisesi Pansiyonu


 

                                           A.Ö.Lisesi


 


 
                    Toros Denilen Alandan Görüntü


 

                   Torostan Pazarörenin Bir Bölümü 


 

                 Pazarörenden Ispıtın Tepesi Civarı


 


 


 

          Pazarörendeki Eğitim ve Öğretim Kurumları(son 3 resim)
 

                             Gülabi Yolu


 

                          Gülabi Köyü Genel Görünüş


 

  Gülabi Yolu ve Geri Planda Melikgazi köyü
(Melikgazi Köyünü Ayrıca Başlık Olarak Bulabilirsiniz.Mutlaka Bakın.....)


 

                      Buğday Tarlaları            Gülabi Yolundan Oğuzlar Köyü ve Arkasında Toros Dağları


 

                    Gülabi Köy Girişi


 

                     Gülabiden Pazarören


 

          Gülabiden Melikgazi Kalesi(üçgene benzeyen dağın tepesi)


 

                          Koçcağız Dağı

 

               Pazarörene farklı bir açıdan


 

                          Ayvalık Sokağı


 

             Ethem Öker Caddesi (Barbaros Mahallesi)

 

                             ISPITIN


 

                               ISPITIN
Bu tepe tarihi açıdan keşfedilmeyi bekleyen bir yeraltı şehri olup;içerisinde odalar,değirmen taşlarından kapılar mevcut.içerisine girenler fazla açılmaya korkmakla beraber bi rivayete göre devam edildikçe Zamantı ırmağının altından geçilip civar köylere gidildiğini söylüyor.
EN önemliside belki bir şikayet...Bu tarihi değer daha keşfedilmeden Karayollarının yol çalışması sırasında bu tepenin toprağı kullanılmış ve aynı zamanda üzerine 3 adet baz istasyon dikilmiş..Tahribatın boyutları ne kadar bilen de yok..YETKİLİLERE!!!!!!


 

                         Zamantı Irmağı


 

                     Oğuzlar(Sıradan) köyü köprü civarı


 


 


 

                 Pazarörene Anayoldan Genel Bakış                 Pazarörene bağlı Dilciler köyü


 

                         Dilciler köyü


 

              Dilciler köyünde SEKİ diye adlandırılan kayalar...


 

Köy evlerinde yer alan AVŞAR kilimleri ve yöresel aletlerle süslü köşeler..AL BAYRAĞIMIZI UNUTMAYALIM HER ZAMAN BAŞ TACIMIZ..........


 

                   Av hayvanlarının postları ile süslü başka bir köşe......En son Gökhan Erdoğan tarafından Sal 27 Hzr 2006, 01:33 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


Serkan Erdoğan

11 yıl önce - Pts 26 Hzr 2006, 19:54
KAYSERİ PAZARÖREN


Pazarören'i Öğretmen Lisesi ile hatırlayanlar çoktur..

Bu da A.Ö.L'nin  pansiyon binası...
Burhanettin Akbaş

11 yıl önce - Pts 26 Hzr 2006, 21:11

Gökhan Bey, Gülabi köyündeki türbenin fotoğrafı var mı çok merak ettim. Eğer varsa onu da yayınlarsanız çok sevinirim. Şu an Pazarören Beldesiyle ilgili fotoğrafım yok ama bir yazım var. Umarım beğenilir.

PAZARÖREN (YABANLU PAZARI)
Pazarören, tarihte Yabanlu Pazarı adıyla bilinen önemli bir yerdi. Rahmetli Faruk Sümer’in “Yabanlu Pazarı” üzerine yazdığı önemli bir yazıyı daha sonra da kitap olarak görme fırsatı bulmuştuk. Faruk Sümer, Yabanlu’yu ararken Memluk Ordusunun takip ettiği yolu izleyerek Pazarören’e ulaşıyordu.
Zekeriya Kazvini, 13. yüzyıldaki bu büyük milletarası fuarı şöyle anlatıyor:
“Anadolu’da (bi-r Rum) her yıl baharın başında kırk gün süren bir pazar kurulur. Bu pazara Yabanlu (Metin:Beyelu) denilir. Bu pazara uzak yerlerden, doğu, batı, güney ve kuzeyden insanlar gelir. Tacirler bu pazara katılmak için pek büyük bir gayret sarfederler. Doğu tacirlerinin emtiasını Batılı tacirler alırlar. Batılılarınkini de Doğulu tacirler alırlar. Kuzeyden gelenlerin mallarını Güneyli tüccar ve Güneylilerinkini de Kuzeyliler satın alırlar. Bu pazarda Türk ve Rum köleleri (el-memâlik) ve karavaşları (el-cevâri=cariyeler) bulunur. Güzel atlar ve katırlar da satılır. Yine orada atlas ve sakallat kumaşlarından yapılmış elbiseler, kunduz, denizköpeği kürkleri ve Burtâs kürkleri de satılıp alınır. Yabanlu’da kusurlu malların kusurları hayret verici bir şekilde gizlenerek satışa arz edilir. Bu pazarın geleneklerinden biri de şudur: satın alınan bir mal asla geri verilemez. Anlatıldığına göre tâcirlerden biri yüksek bir fiyatla yakışıklı bir memlûk (delikanlı ve çocuk yaşta köle) satın almış. Tâcir, satıcı uzaklaştıktan sonra kölenin güzel bir kız olduğunu görmüş.”
PAZARÖREN KÜÇÜLDÜ
Pazarören, memleketin bu günkü ahvaline uygun olarak küçüle küçüle bugünlere geldi. Nihayet bugün 750 nüfuslu adeta bir köy durumundadır.
PAZARÖREN ÖĞRETMEN OKULU
1940 yılında 3803 Sayılı kanunla köy öğretmeni ve köye yarayan diğer meslek elemanlarını yetiştirmek üzere tarım işlerine elverişli arazisi bulunan köylerde, beş yıl öğretim süreli Köy Enstitüleri açılmış ve daha önce açılan köy öğretmen okulları da köy enstitüsüne dönüştürülmüştü. Pazarören’de de öğretmen okulu, İzmir-Kızılçullu, Ankara-Hasanoğlan, Van-Erciş gibi yerlerle beraber açılmıştı. Bu okulun da yöre çocuklarının eğitim görmesinde önemli bir rol oynadığını biliyoruz.
BELDELERDE NÜFUS AZALIYOR, OKULLAR BOŞALIYOR
Bugün Pazarören’de Mimarsinan Anadolu Öğretmen Lisesi var. Tabii ki eski işlevini asla dolduramayan ve dolduramayacak bir okul… Nüfus yapısı da artık eskisi gibi değil. Yöredeki çocukların sınava girip bu okula kayıt yaptırmaları çok zor. Kayseri, nüfus olarak öyle büyüdü ki, şehirdeki okullar ihtiyaca cevap vermiyor. Sebebi, köylerdeki ve kasabalardaki nüfus il merkezine  taşındı. Pazarören, il merkezine de uzak olduğu için şehirdeki öğrenci potansiyeli de bu okulu tercih etmiyor. 2001-2002 öğretim yılında okulun hazırlık sınıfına kayıt yaptıran 72 öğrenciden ancak 28’i bugün aynı okulda öğrenime devam ediyor. Yani 44 öğrenci kayıtlarını aldırmışlar. Genellikle çevre illerdeki öğrencilerin tercih ettiği okul, yörenin sürekli geri kalması ve ulaşımın zor olması nedeniyle sürekli öğrenci kaybediyor. Ben üç yıl önce binanın fiziki şartlarında da bazı problemlerin olduğunu görmüştüm. Sanırım müfettiş raporlarında da pansiyon binasının kullanılamaz olduğuna dair görüşler vardı. Lakin, yoğun bir bakım ve onarım çalışması her yıl yapılmaktadır.
MİMARSİNAN ÖĞRETMEN OKULU MERKEZE ALINMALI
Acaba bu okulu daha merkezi bir yere aktarsak, 600 bin nüfuslu Kayseri il merkezindeki öğrencilerin yararlanabileceği bir okul durumuna getirsek daha verimli bir sonuç elde edilemez mi diye düşünmekteyim. Hem Anadolu Öğretmen Lisesi gibi önemli bir okul bu sayede gerçek işlevini de görmüş olmaz mı?
OKUL ARAZİSİ VE BİNALAR DEĞERLENDİRİLMELİ
Tabiidir bu okulun binasını ve arazisini de kesinlikle yörenin istifadesine sunmak gereklidir ve Pazarören’in kalkınmasına katkıda bulunacak tarım ve hayvancılık için uygun yapılanmaya girilmesi de şart gözüküyor. Hatta bu alan Erciyes Üniversitesi bünyesine katılarak Veterinerlik Fakültesi bünyesinde uygulama alanları oluşturulabilir.
Benim söylemek istediğim konu, bir okulumuzun daha gerçek işlevini yitirmekte olduğunudur ve böyle bir öğretmen lisesinin Kayseri’ye il merkezine veya çok daha yakın bir yere taşınarak gerçek işlevini görür hale getirilmesidir.yalper
11 yıl önce - Pts 26 Hzr 2006, 22:30

Fotograflarin bircogu cok guzel, ozellikle arkada toros olanlar, yalniz fotograflardaki  tarihler ve gereksiz fotograflar sayfanin guzelligine leke dusurmekte, bir de neden kcuk hali yuklenmis onu anlamakta zorluk cektim. Ben bu basligin gelismesini isterim, gordugum kadariyla fotografcilik adina zengin bir kaynak sunuyor pınarbaşı yöresi umarım önümüzdeki yaz burada bir fotoğraf turu ve gezi yapmak mümkün olur, selam ve sevgi ile..

Gökhan Erdoğan

11 yıl önce - Sal 27 Hzr 2006, 00:00
kayseri pazarören


Pazarören a.ö.lisesi hakıında yazdıklarınıza katılmamak elde değil ama bi taraftan da bu beldeye bağlı birçok köyün olduğunu da unutmayın..civar köylerden gelen maddi açıdan fakir ama zeki gençler için burası biçilmiş kaftan..pansiyona gelince kullanılamaz olduğuna inanmıyorum siz üniversite yurtlarının halini bir görseniz herhalde yarısının  kapatılması lazım..
gülabideki türbe demişsiniz..dediğiniz yer gülabinin birkaç km üstündeki koçcağızdaki türbe mi?yoksagülabi içinde mi?benim bildiğim türbe oradaki koçcağız dağının alt tarafındaki türbe.onun fotosu yok ama çok iyi bildiğim bi yerde.hatta efsaneler hikayeler anlatılır hakkında...
benim özellikle üzerinde durduğum konu ıspıtın tepesiydi.bu tepeye babamlar küçükken 1 kez dar bir girişten girip içerde mahsur kalmışlar..kapılar değirmen taşının dik hali olup kapatıldığı zaman açılması oldukça zormuş..buraya sürünerek  küçük bi tünelden girilip gttikçe genişlediği söylenen bir kapıdan girildiği söyleniyor..ve içerdeki oda ve mağaralarda ilerlenildiği hatta birinin devem edip zamantı ırmağının altından sıradan(oğuzlar) köyüne vardığı söylenyor..İşin acı kısmı çalışmada da yer verdiğim bu tarihi yerin karayollarınca tahrip edilmesi ve üzerine 3 adet baz istasyon kurulması..bundan kimse bahsetmiyor..sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> KAYSERİ