Ana Sayfa  

Gökhan Erdoğan

Pts 26 Hzr 2006, 19:34   Pazarören Beldesi

PAZARÖREN ;
Kayserinin Pınarbaşı ilçesine bağlı olup,tarihi oldukça eskiye dayanan ve dünyada kurulan ilk pazar yerlerinden biri olduğu bilinir.(yabanlu pazarı)
Kayseri Malatya karayolu üzerinde Kayseriye 65km,Pınarbaşıya 22km uzaklıktadır..
Nüfusu şuan 1400 civarında olup yaz mevsiminde bu sayı katlanmaktadır...

Pazarören girişi

Fatih mahallesi

Mimarsinan Anadolu Öğretmen Lisesi girişi

Belediye Binası

A.Ö.Lisesi Pansiyonu

A.Ö.Lisesi

Toros Denilen Alandan Görüntü

Torostan Pazarörenin Bir Bölümü

Pazarörenden Ispıtın Tepesi Civarı

Pazarörendeki Eğitim ve Öğretim Kurumları(son 3 resim)

Gülabi Yolu

Gülabi Köyü Genel Görünüş

Gülabi Yolu ve Geri Planda Melikgazi köyü
(Melikgazi Köyünü Ayrıca Başlık Olarak Bulabilirsiniz.Mutlaka Bakın.....)

Buğday Tarlaları

Gülabi Yolundan Oğuzlar Köyü ve Arkasında Toros Dağları

Gülabi Köy Girişi

Gülabiden Pazarören

Gülabiden Melikgazi Kalesi(üçgene benzeyen dağın tepesi)

Koçcağız Dağı

Pazarörene farklı bir açıdan

Ayvalık Sokağı

Ethem Öker Caddesi (Barbaros Mahallesi)

ISPITIN

ISPITIN
Bu tepe tarihi açıdan keşfedilmeyi bekleyen bir yeraltı şehri olup;içerisinde odalar,değirmen taşlarından kapılar mevcut.içerisine girenler fazla açılmaya korkmakla beraber bi rivayete göre devam edildikçe Zamantı ırmağının altından geçilip civar köylere gidildiğini söylüyor.
EN önemliside belki bir şikayet...Bu tarihi değer daha keşfedilmeden Karayollarının yol çalışması sırasında bu tepenin toprağı kullanılmış ve aynı zamanda üzerine 3 adet baz istasyon dikilmiş..Tahribatın boyutları ne kadar bilen de yok..YETKİLİLERE!!!!!!

Zamantı Irmağı

Oğuzlar(Sıradan) köyü köprü civarı

Pazarörene Anayoldan Genel Bakış

Pazarörene bağlı Dilciler köyü

Dilciler köyü

Dilciler köyünde SEKİ diye adlandırılan kayalar...

Köy evlerinde yer alan AVŞAR kilimleri ve yöresel aletlerle süslü köşeler..AL BAYRAĞIMIZI UNUTMAYALIM HER ZAMAN BAŞ TACIMIZ..........

Av hayvanlarının postları ile süslü başka bir köşe......

En son Gökhan Erdoğan tarafından Sal 27 Hzr 2006, 01:33 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

mesajı beğendiniz mi?: +2
Serkan Erdoğan

Pts 26 Hzr 2006, 19:54   KAYSERİ PAZARÖREN

Pazarören'i Öğretmen Lisesi ile hatırlayanlar çoktur..

Bu da A.Ö.L'nin  pansiyon binası...

mesajı beğendiniz mi?: +1
Burhanettin Akbaş

Pts 26 Hzr 2006, 21:11  

Gökhan Bey, Gülabi köyündeki türbenin fotoğrafı var mı çok merak ettim. Eğer varsa onu da yayınlarsanız çok sevinirim. Şu an Pazarören Beldesiyle ilgili fotoğrafım yok ama bir yazım var. Umarım beğenilir.

PAZARÖREN (YABANLU PAZARI)
Pazarören, tarihte Yabanlu Pazarı adıyla bilinen önemli bir yerdi. Rahmetli Faruk Sümer’in “Yabanlu Pazarı” üzerine yazdığı önemli bir yazıyı daha sonra da kitap olarak görme fırsatı bulmuştuk. Faruk Sümer, Yabanlu’yu ararken Memluk Ordusunun takip ettiği yolu izleyerek Pazarören’e ulaşıyordu.
Zekeriya Kazvini, 13. yüzyıldaki bu büyük milletarası fuarı şöyle anlatıyor:
“Anadolu’da (bi-r Rum) her yıl baharın başında kırk gün süren bir pazar kurulur. Bu pazara Yabanlu (Metin:Beyelu) denilir. Bu pazara uzak yerlerden, doğu, batı, güney ve kuzeyden insanlar gelir. Tacirler bu pazara katılmak için pek büyük bir gayret sarfederler. Doğu tacirlerinin emtiasını Batılı tacirler alırlar. Batılılarınkini de Doğulu tacirler alırlar. Kuzeyden gelenlerin mallarını Güneyli tüccar ve Güneylilerinkini de Kuzeyliler satın alırlar. Bu pazarda Türk ve Rum köleleri (el-memâlik) ve karavaşları (el-cevâri=cariyeler) bulunur. Güzel atlar ve katırlar da satılır. Yine orada atlas ve sakallat kumaşlarından yapılmış elbiseler, kunduz, denizköpeği kürkleri ve Burtâs kürkleri de satılıp alınır. Yabanlu’da kusurlu malların kusurları hayret verici bir şekilde gizlenerek satışa arz edilir. Bu pazarın geleneklerinden biri de şudur: satın alınan bir mal asla geri verilemez. Anlatıldığına göre tâcirlerden biri yüksek bir fiyatla yakışıklı bir memlûk (delikanlı ve çocuk yaşta köle) satın almış. Tâcir, satıcı uzaklaştıktan sonra kölenin güzel bir kız olduğunu görmüş.”
PAZARÖREN KÜÇÜLDÜ
Pazarören, memleketin bu günkü ahvaline uygun olarak küçüle küçüle bugünlere geldi. Nihayet bugün 750 nüfuslu adeta bir köy durumundadır.
PAZARÖREN ÖĞRETMEN OKULU
1940 yılında 3803 Sayılı kanunla köy öğretmeni ve köye yarayan diğer meslek elemanlarını yetiştirmek üzere tarım işlerine elverişli arazisi bulunan köylerde, beş yıl öğretim süreli Köy Enstitüleri açılmış ve daha önce açılan köy öğretmen okulları da köy enstitüsüne dönüştürülmüştü. Pazarören’de de öğretmen okulu, İzmir-Kızılçullu, Ankara-Hasanoğlan, Van-Erciş gibi yerlerle beraber açılmıştı. Bu okulun da yöre çocuklarının eğitim görmesinde önemli bir rol oynadığını biliyoruz.
BELDELERDE NÜFUS AZALIYOR, OKULLAR BOŞALIYOR
Bugün Pazarören’de Mimarsinan Anadolu Öğretmen Lisesi var. Tabii ki eski işlevini asla dolduramayan ve dolduramayacak bir okul… Nüfus yapısı da artık eskisi gibi değil. Yöredeki çocukların sınava girip bu okula kayıt yaptırmaları çok zor. Kayseri, nüfus olarak öyle büyüdü ki, şehirdeki okullar ihtiyaca cevap vermiyor. Sebebi, köylerdeki ve kasabalardaki nüfus il merkezine  taşındı. Pazarören, il merkezine de uzak olduğu için şehirdeki öğrenci potansiyeli de bu okulu tercih etmiyor. 2001-2002 öğretim yılında okulun hazırlık sınıfına kayıt yaptıran 72 öğrenciden ancak 28’i bugün aynı okulda öğrenime devam ediyor. Yani 44 öğrenci kayıtlarını aldırmışlar. Genellikle çevre illerdeki öğrencilerin tercih ettiği okul, yörenin sürekli geri kalması ve ulaşımın zor olması nedeniyle sürekli öğrenci kaybediyor. Ben üç yıl önce binanın fiziki şartlarında da bazı problemlerin olduğunu görmüştüm. Sanırım müfettiş raporlarında da pansiyon binasının kullanılamaz olduğuna dair görüşler vardı. Lakin, yoğun bir bakım ve onarım çalışması her yıl yapılmaktadır.
MİMARSİNAN ÖĞRETMEN OKULU MERKEZE ALINMALI
Acaba bu okulu daha merkezi bir yere aktarsak, 600 bin nüfuslu Kayseri il merkezindeki öğrencilerin yararlanabileceği bir okul durumuna getirsek daha verimli bir sonuç elde edilemez mi diye düşünmekteyim. Hem Anadolu Öğretmen Lisesi gibi önemli bir okul bu sayede gerçek işlevini de görmüş olmaz mı?
OKUL ARAZİSİ VE BİNALAR DEĞERLENDİRİLMELİ
Tabiidir bu okulun binasını ve arazisini de kesinlikle yörenin istifadesine sunmak gereklidir ve Pazarören’in kalkınmasına katkıda bulunacak tarım ve hayvancılık için uygun yapılanmaya girilmesi de şart gözüküyor. Hatta bu alan Erciyes Üniversitesi bünyesine katılarak Veterinerlik Fakültesi bünyesinde uygulama alanları oluşturulabilir.
Benim söylemek istediğim konu, bir okulumuzun daha gerçek işlevini yitirmekte olduğunudur ve böyle bir öğretmen lisesinin Kayseri’ye il merkezine veya çok daha yakın bir yere taşınarak gerçek işlevini görür hale getirilmesidir.

mesajı beğendiniz mi?
yalper

Pts 26 Hzr 2006, 22:30  

Fotograflarin bircogu cok guzel, ozellikle arkada toros olanlar, yalniz fotograflardaki  tarihler ve gereksiz fotograflar sayfanin guzelligine leke dusurmekte, bir de neden kcuk hali yuklenmis onu anlamakta zorluk cektim. Ben bu basligin gelismesini isterim, gordugum kadariyla fotografcilik adina zengin bir kaynak sunuyor pınarbaşı yöresi umarım önümüzdeki yaz burada bir fotoğraf turu ve gezi yapmak mümkün olur, selam ve sevgi ile..

mesajı beğendiniz mi?
Gökhan Erdoğan

Sal 27 Hzr 2006, 00:00   kayseri pazarören

Pazarören a.ö.lisesi hakıında yazdıklarınıza katılmamak elde değil ama bi taraftan da bu beldeye bağlı birçok köyün olduğunu da unutmayın..civar köylerden gelen maddi açıdan fakir ama zeki gençler için burası biçilmiş kaftan..pansiyona gelince kullanılamaz olduğuna inanmıyorum siz üniversite yurtlarının halini bir görseniz herhalde yarısının  kapatılması lazım..
gülabideki türbe demişsiniz..dediğiniz yer gülabinin birkaç km üstündeki koçcağızdaki türbe mi?yoksagülabi içinde mi?benim bildiğim türbe oradaki koçcağız dağının alt tarafındaki türbe.onun fotosu yok ama çok iyi bildiğim bi yerde.hatta efsaneler hikayeler anlatılır hakkında...
benim özellikle üzerinde durduğum konu ıspıtın tepesiydi.bu tepeye babamlar küçükken 1 kez dar bir girişten girip içerde mahsur kalmışlar..kapılar değirmen taşının dik hali olup kapatıldığı zaman açılması oldukça zormuş..buraya sürünerek  küçük bi tünelden girilip gttikçe genişlediği söylenen bir kapıdan girildiği söyleniyor..ve içerdeki oda ve mağaralarda ilerlenildiği hatta birinin devem edip zamantı ırmağının altından sıradan(oğuzlar) köyüne vardığı söylenyor..İşin acı kısmı çalışmada da yer verdiğim bu tarihi yerin karayollarınca tahrip edilmesi ve üzerine 3 adet baz istasyon kurulması..bundan kimse bahsetmiyor..

mesajı beğendiniz mi?: +1
Mesajları seç: