Ana Sayfa 892 bin Türkiye Fotoğrafı
Edirne - Selimiye Camii
« önceki   123456 ... 112113114   sonraki »
Ana Sayfa -> Diğer Şehirler
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Tufan

8 yıl önce - Pzr 09 Ekm 2005, 03:45

Ters lale.

(+)

AydınGüzel
8 yıl önce - Pts 31 Ekm 2005, 15:40

Arkadaşlar askerliğimi Edirnede yaptığım için en büyük bir kaç hayalimden olan Selimiye Camiini görmek nasip oldu.Esasında ben Süleymaniye Camii'nde 6 minare olduğu için daha büyüktür sanıyordum ayrıca Kalfalık eseriydi Mimar Sinan'ın ve hep düşünürdüm Selimiye 4 minareli daha küçük acaba neden ustalık eseri diye.Edirne'ye indik ilk dışarı çıkışımda hemen gözümü orada açtım ve ilk tepkim şu oldu.Allah'ım bu ne Azamet.İnanın çok doğru söylüyorum.Orada Osmanlı'nın gücünü hissettim.Anladımki gerçekten bu bir ustanın işi ve hakkını verdim.
Küçük bir isteğim olacak Selimiyenin kuş bakışı (örneğin uzaydan çekilmiş resimler var bazı illerin onun gibi)resmi konulabilirmi?
Minarelerin kare biçiminde yerleştirildiği söylenir ama hiçbir açıdan kare izlenimi vermez.Ayrıca tam olarak bilen varmı kaç metreden sonra 2 minare gözükür hale geliyor.Son olarak ta İki minare halinde görüldüğü mesafe için sadece tek bir noktadan, bir tepeden caminin 4 minaresinin de görülebildiği ve Mimar Sinan'ın da ilk olarak bu tepeden bakarak camiyi şekillendirdiği ve planını yaptığı söylenir.Konudan bilgisi olan varmı?

şükrü

8 yıl önce - Cmt 12 Ksm 2005, 02:32

Aydın kardeş, bugüne kadar Mimar Sinan hakkında bir sürü rivayet günümüze kadar gelmiş durumda ama bunların hiç birinin gerçek olduğu belgelerle kanıtlanmış değildir. Mimar Sinan hakkında bildiğimiz kaynaklar yapı defterleri, dönemin bütçe defterleri vs, ve en önemlisi Mustafa Sai Çelebinin yazmış olduğu Tekiret-ül Bünyan adlı eseridir. Bu kaynakların hepsinde bina isimleri, bütçesi, banisi vb bilgiler verilmektedir. Bu nedenle Mimar Sinan hala çözülmeyi bekleyen sırdır. Bu arada Süleymaniye Camiinin altı minaresi yoktur. Süleymaniye'nin 4 tane minaresi vardır. 6 minareli olan cami Mimarı Mimar Sinan'ın çırağı olan Sedefkar Mehmed Ağa tarafından yapılmış olan Sultan Ahmet Camiidir.

Barış KULELİ
8 yıl önce - Pzr 13 Ksm 2005, 02:21

(+)

(+)

(+)

(+)

Tolga KANDEMIR

8 yıl önce - Pts 14 Ksm 2005, 10:48

Merhaba arkadaşlar.... 13 yıl önce ayrıldığım Edirne' den,  450 km uzaklıkta bulunmama rağmen 10 yıldır gidemiyordum... Benim için güzel bir gündü.... 06 Kasım 05, Pazar günü Edirne' de bu görüntüleri alabildim.... sizlerle paylaşıyorum....

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> Diğer Şehirler