Ana Sayfa 900 bin Türkiye Fotoğrafı
Edirne - Selimiye Camii
« önceki   123 ... 678 ... 115116117   sonraki »
Ana Sayfa -> Diğer Şehirler
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Emre Uzan
8 yıl önce - Pts 13 Şub 2006, 19:25

(+)

deniz00021
8 yıl önce - Cmt 04 Mar 2006, 08:39

Selimiye'ye ait ben de caminin müezzininden duyduğum rivayetleri paylaşayım.

Sinan eserin bittiği, artık son düzeltmelerin yapıldığı gün selimiyeye uzaktan bakarken yanına bir kadın gelir.ve Sinana "minareler eğri olmuş"der Sinan bakar bakar ve kalfasına iki minarenin arasına bir halat geçirilmesini ve halatın çekilmesini söyler.sonra kadına dönerek "bak şimdi düzeldi" der..kadın gittikten sonra kalfa yanına gelir ve minarelerde bir sorun bulunmadığını niye bu kadının sözüyle hareket ettiğini sorar.sinan da "ben de biliyorum ama eğer o kadını dinlemeyip onu halatları geçirerek ikna etmeseydim yüzyıllar boyunca Selimiye'nin minarelerine eğri diyeceklerdi" der.

yine ters laleyle ilgili anlatılanlardan biri de şudur;

bir gün Mimar Sinan'nın yanına bir adam gelir ve Selmiyeyi gördüğünü ona hayran kaldığını anlatarak ona birçok methiye düzer.Sinan adama ters laleyi görüp görmediğini sorar. adam
da görmediğini belirtir bunun üzerine Sinan "ters laleyi görmeyen Selimiyeyi gördüm demesin" diyerek ters lalenin önemini anlatır.

ayrıca

Selimiyenin merdivenlerinde ve duvarlarında hiç örümcek ağına rastlanmaz bunun nedeni Sinanın yapının harcına devekuşu yumurtası katmasındandır derler.

edirnenin 3 büyük camisinin bir takım özellikleri ön plana çıkmıştır ki bu özellikler edirne halkının arasında SELİMİYENİN YAPISI,ÜÇ ŞEREFELİNİN KAPISI,ESKİ CAMİİNİN YAZISI diye anlatılır.

SAYGILAR

kemalsoylemez

8 yıl önce - Cmt 25 Mar 2006, 20:39

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

ahmet_güllü

8 yıl önce - Sal 28 Mar 2006, 01:39

edirne selimiye

(+)

Deniz1993
8 yıl önce - Pzr 23 Nis 2006, 21:48

Mimar Sinan'ın 80 yaşında yarattığı ve "Ustalık eserim" dediği anıtsal yapı Osmanlı Türk sanatının ve Dünya Mimarlık Tarihinin baş eserlerindendir.

Edirne'nin ve Osmanlı İmparatorluğunun simgesi olan cami, kentin merkezinde yer almaktadır. Çok uzaklardan dört minaresi ile göze çarpan yapı, kurulduğu yerin seçimiyle, Mimar Sinan'ın aynı zamanda usta bir şehircilik uzmanı olduğunu da göstermektedir.

Kesme taştan yapılan cami, 2475 m2'lik bir alanı kaplar. Mimarlık tarihinde en geniş mekana kurulmuş yapı olarak nitelenen Selimiye Camisi, yerden yüksekliği 43,28 m olan, 31,30 m çapındaki kubbesiyle ilgi çeker. Ayasofya'nın kubbesinden daha büyük olan kubbe 6 m genişliğindeki kemerlerle birbirine bağlanan sekiz büyük payeye oturur.

Cami, mimari özelliklerinin erişilmezliği yanında taş, mermer, çini, ahşap, sedef gibi süsleme özellikleriyle de son derece önemlidir. Mihrap ve minberi mermer işçiliğinin baş yapıtlarındandır. Yapının çini süslemelerinin, Osmanlı ve Dünya sanatında ayrı bir yeri vardır. XVI. yy. çiniciliğinin en güzel örnekleri olan bu çiniler, 'sıraltı' tekniğinde olup, İznik'te yapılmıştır.

Selimiye camisinin 3,80 m çapında 70,89 m yüksekliğinde, üçer şerefeli dört zarif minaresi vardır. Cümle kapısının iki yanındakiler üçer yollu olup, her şerefeye ayrı merdivenlerden çıkılır. Diğer iki minare ise birer yolludur.

Bir külliye olarak inşa edilen yapının, geniş dış avlusunda Darüssıbyan, Darülkur'a ve Darülhadis yapıları bulunmaktadır.

Ayrıca Selimiye camiinin minarelerinin kubbeye yakınlığı camiyi göğe yükseliyormuş gibi gösteriyor.

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> Diğer Şehirler