Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Halil
14 yıl önce - Pzr 25 Hzr 2006, 12:40
Bursa Çelik Palas Tartışma ve Sohbet

Bu haberi diger turizm ve otel haberlerine eklemek istemedim cunku bu tur simge oteller ayri basligi hak ediyor.
Bir Emekli Sandigi oteli olan Celik Palas'in ihale surecinde nihai pazarlik gorusmesi gectigimiz hafta icinde tamamlandi. Once bu surece kadar gerceklesen olaylari bir hatirlayalim.
2002 yilinda Emekproje adi altinda Emekli Sandigi otellerinin (Hilton Istanbul-Tarabya-Macka-Buyuk Ankara-Buyuk Efes-Stad otel-Celik Palas) ciddi yenilemelerin ardindan isletmelerinin otel zincirlerine verilmesi planlanmisti. Ve bu oteller icin Swissotel-Radisson Sas ve Millenium Copthorne gibi uluslararasi zincirlere anlasma imzalanmisti. Ancak tadilatlari emekli sandigi yapacakti.  Yuzlerce milyon $ i bulan tadilat masraflari yuzunden Emekli sandigi bu projeyi iptal etti ve bu otellerin mulkunu satmaya karar verdi. Sadece Ankara Stad otelin tadilati yapilip isletmesi Radisson Sas grubuna verildi.
Ancak bu surec otellerin uzun sure bos kalmasina neden oldu. Buyuk Ankara,Efes ve Tarabyanin ici tamamen bosaltilip satildi, Macka oteli yikildi. Hilton zaten isletildigi icin yoluna devam etti, bir sure once hafif bir tadilat gormus olan Celik Palas'ta acik kaldi.
Bu otellerden Hilton,Tarabya, Buyuk Ankara ve Efes'in satisi tamamlandi. Efes'te tadilat basladi, otel 2007 yazina acilacak. Efes ile Celik Palas'in ortak yani her ikisininde isletme anlasmasinin Swissotel'le (Raffles int.) yapilmis olmasi. Efes'i satin alan grup isletmeye sadik kalip yola Swissotel ile devam edcegini acikladi.
Celik Palas ise gecen hafta 31.6 milyon $ a Toray Insaat'in (Torunlar gida) oldu. Tabi onay icin de uzun bir sure gerekecek.
Hilton (240 milyon $) ve Efes'in (120 Milyon $) yaninda Celik Palas'a verilen fiyat az gibi duruyor ancak buraya bir ek bina yapilacagi dusunulurse o kadar da dusuk bir fiyat olmadigi anlasilir. Beni esas sasirtan nokta ihaleye sadece iki firmanin teklif vermesi. Bence bu otel en az digerleri kadar kar yapabilecek bir otel.
Dedidigim gibi bu otelin yanina 250 odali bir ek bina yapilacak. Daha onceden cizilen projemi yapilacak, yoksa Torunlar yeni bir projemi yapar bilemiyorum. Ayrica isletme konusunda da henuz bir aciklama yapmadilar.
Onumuzdeki gunlerde detaylar belli olur. Bursa'lilara hayirli olsun.

mustafa esenduran
14 yıl önce - Pzr 25 Hzr 2006, 13:15

Çelik Palas gibi muhteşem bir yapı eğer İstanbul'da olsaydı değeri daha fazla olurdu tabiki..Fakat Bursa'nın en güzel ve seçkin oteline verilen fiyatı az buldum şahsen..Birde çekirge bölgesine yapılacak büyük otel ile ilgili duyumlarımı aktarayım. Çekirge bölgesinde tarihi pansiyonlar var. Hüsnü Güzel, Servinaz vs.. Buralarının tamamen yıkılıp Hilton Oteli yapılması gündemde. Daha doğrusu bu fikir yıllardır gündemde idi. Zaten o yüzden tarihi eski pansiyonlara bakım ve ilgi neredeyse yok denecek kadar az. Şu nada en büyük sorun bahsettiğim bölgedeki yüzyıllık çınarlar. Böyle bir proje için onların kesilmesi gerekiyormuş. Fakat buna müsaade edilebileceğini zannetmiyorum. Uludağ yolundaki "ağlayan çınar" kadar büyük ve heybetli ağaçlar bunlar. Umarım ne bu pansiyonlar ne de bu ağaçlar yıkılır. Pansiyonların ve hamamların Çekirge'ye kattığı ayrı bir güzellik var çünkü...

gokselgungor
14 yıl önce - Cmt 15 Tem 2006, 21:47
Çelik Palas Torunlar'ın olamadı . İhale iptal.

Bursa'daki 14 hektarlık kamu arazisini alarak Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin yaptığı imar planı tadilatıyla gündeme gelen Torunlar Holding'in 31.6 milyon dolar'a aldığı Bursa Çelik Palas otelinin ihalesi onaylanmadı.
15 Haziran günü Ankara'da yapılan açık arttırma usülü ihaleye Torunlar Holding'le birlikte Çelikler İnşaat da girmişti. Yapılan açık arttırma ile ihaleyi Torunlar Holding'e bağlı, Toray İnşaat 31.6 milyon dolar ile kazandı. Ancak açık arttırmada ilginç bir olay yaşandı. Açık arttırmaya kalan diğer şirket olan Çelikler İnşaat Taahhüt A.Ş., bir kuruşluk arttırım dahi yapmamıştı. Böylece, kapalı zarf usülü verilen teklifle Çelik Palas Oteli müştemilatı ve arazisi Toray İnşaat'a kaldı. Geçen perşembe günü toplanan Özelleştirme Yüksek Kurulu, Emekli Sandığı'nın mülkiyeti olan Bursa Çelik Palas Oteli'nin ihalesini incelemeye aldı.  
Yapılan incelemeler sonucunda otel, otel müştemilatı ve arazisinin çok ucuza satıldığını farkeden kurul, ihaleyi onaylamadı.

http://www.turizmgazetesi.com/news/news.aspx?id=29770

Halil
14 yıl önce - Cmt 15 Tem 2006, 21:50

Dogru karar verilmis. Yukarida da belirttigim gibi cok az bir rakam verildi bu otele.
Uzuldugum konu ise ihale surecinin yine uzayacak olmasi.
Umarim yeni ihaleye daha cok firma katilir.

Akın Alan
14 yıl önce - Cmt 15 Tem 2006, 22:29

Bence ihale fiyatının düşük olması,otelin çok para gerektiren yatırımlarının olması.Umarım bu yatırımlar tamamlanır....

Bursa'ya hayırlı olsun...

ebuss

12 yıl önce - Pzr 07 Ekm 2007, 20:29
Çelik Palas ve Kervansarayin gerçek yüzü

Arkadaslar geçenlerde is nedeniyle Bursadaydim.. iyi bir otel ariyordum.. beynimde iyi denilecek 2 otel vardi.. benim için temizlik çok önemli o yüzden pahalida olsa iyi otel bakarim..

Fevziçakmak caddesi üzerindeki Kervansaray oteli ve Çekirge caddesindeki Çelik Palas.. seçim yaptim 4 yildizli Kervansaraya gittim.. günlük parasini 160 milyonu önden ödedik.. odamiza girdik.. girmez olaydik.. inanmazsiniz perdeyi acayim dedim patir patir tüm perdeler yere düstü.. baktimki tozdan, kirden agirlasmilar ve adamlar takmamislar perdeleri ucuna tuturmuslar.. pencereleri actikki tüm odada tozlar pislikler uçusuyordu..vede feci basikti bide en havadar odayi verdiler..hemen otelden cikmak istedik ve paramizi istedik daha gireli 5 dak. olmustu.. israrla vermemek icin direndiler ve tartisma basladi

ve en sonunda lanet olsun dedik ciktik.. çok sinirlendim ve cok üzüldüm yaptiklari hirsizliga..

Sonrada diger bi otele Çekirge caddesi üzerinde yer alan Çelik Palas Oteline gittik ve önden parasini verdik.. 1 hafta kaldik.. ama iki gün gecmediydi baska bi otel aramaya baslamistim.. ama hicbirinde yer yoktu..

Burasi nasil olurda 5 yildiz alabilir aklim almadi.. berbat bi otel..

Geceleri yatabilmek için matrasin üstüne 2 yorgan seriyordum.. adamlar matras alma zahmetinde bile bulunmamislar.. matrasin yaylari sirtima batiyodu, çok eskiydi, sanki yüzyil kullanilmis.. hic degistirilmemis..sanki yatak yerine tirtikli bi tahta üzerinde yatiyosunuz.. bide günlügü 250 milyondu, pazarlikli fiyati.. ama bilseydim gider bi pansiyonda kalirdim çünkü hic farki yoktu .. bu otelin yaptigi düpedüz dolandiricilik.. haram olsun..paranin hakkini vermedikleri gibi yüz kat daha kötüsüyle karsilasiyosunuz..

Birde konfor denilen bi sey yok, hersey tüm kullanim esyalari eskilikten, tozdan patliyo. Inanilmaz.. mobilyalardan tutun, fayanslara kadar kirik dökük, bide adi..keske sizlere göstermek icin hepsinin bir fotosunu cekseydim..

Birde orda duydum, Çelik Palasi italyan sirketi alacak ve 7 yildizli yapacakmis.. eminim bundan iyisi olacaktir.. bizimkiler gibi sadece kàr için insanlarin haklarini gaspetmezler..

Nasil olurda denetlenmez bu oteller..
kim denetler, yada nasil denetler inanilcak gibi degil.. durun tahmin edeyim.. ben sikayet ederim denetimden bi adam gider kapilarina ve cay içer bide ceplerine bide harçlik geri dönerler.. yoksa bu kadar zaman nasil ayakta durur bu kadar kötü oteller..

yigidi öldür hakkini yeme derler bunlarida söylemeden geçemeyecegim;
balkonundan manzarasi güzeldi,
yemekleride harikaydi..

[Kişisel fotoğraflar silindi. - Hakan Aydın - Pts 08 Ekm 2007 11:39 ]

En son ebuss tarafından Pzr 07 Ekm 2007, 23:18 tarihinde değiştirildi, toplamda 6 kere değiştirildi

ebuss

12 yıl önce - Pzr 07 Ekm 2007, 20:54

sabah saat 5.45

(+)

(+)

tolgasst

12 yıl önce - Pts 08 Ekm 2007, 13:10

Sadece bir duyum...

Sheraton Hotels Çelik Palas'a geliyor.

Duyum sağlam bir yerden, Çelik Palas'ın idari kadrosunda çalışan bir arkadaşımızdan...

Akın Alan
12 yıl önce - Pts 08 Ekm 2007, 13:28

Bende Four Seasons gelecek diye duydum.

ugur1963
12 yıl önce - Sal 09 Ekm 2007, 04:45

Sheraton da olur Four Seasons ta farketmez.İkiside iyi olur.Ama Türkiye'nin en köklü,en eski otelinin bu haller gelmesi bakılmaması içler acısı,elimizdeki bütün değerleri kaybediyoruz.Ne kadar üzülsemde mallarımız yabancıya gitsede,Bursamızın acil olarak lüks hotele,hotellere ihtiyacı var.

sayfa 1
ANA SAYFA -> BURSA - Haberler ve Sohbet