Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
İzmir Selçuk - Keçi Kalesi
12345   sonraki »

ANA SAYFA -> İZMİR
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
Mehmet YASA

12 yıl önce - Prş 02 Hzr 2005, 09:58
Selçuk - Keçi Kalesi


Keçi Kalesi

Keçi Kalesi Selçuk'tan 9 km uzaklıkta, antik kaynaklarda adı Gallesion olarak geçen Alamandağı'nda 300 m. yükseklikte konumlanmıştır(İzmir'den Selçuk'a giderken dikkati çekecektir). 13. y.y.'a tarihlenebilmektedir. Kalenin Bizans ismi bilinmese de Kızılhisar dendiği bilinmektedir.


 

(+) 

(+)
Tamer PAKBEN
11 yıl önce - Prş 06 Nis 2006, 23:03
SELÇUK KEÇİ KALESİ


İzmir Selçuk yolu üzerinde, Selçuğa yaklaşık bir kilometre mesafede, başınızı yukarıya kaldırdığınızda, uzaklardaki tepe üzerinde görünen kale. Ulaşılması oldukça zahmetli olmasına karşılık, görmeğe değer. Civarında, ilginç mağaralar da var. Baharda tırmanılması tavsiye edilir. Sanırım yakınlarda restorasyon çalışmalarına başlanacak.(+) 

(+)
(+)


 
 

(+)


onur35
11 yıl önce - Prş 06 Nis 2006, 23:46

Fotoğraflar için teşekürler.

Alıntı:
Keçi Kalesi Selçuk'tan 9 km uzaklıkta, antik kaynaklarda adı Gallesion olarak geçen Alamandağı'nda 300 m. yükseklikte konumlanmıştır.

Bu dağın konumu kuzeyden gelip güneye giden yolun Küçük Menderes ovasını geçtiği ve diğer taraftan Sart (Salihli) yolunun ayrılarak çatal yaptığı kavşak noktasıdır. Bu yönden burası Hellenistik dönemden itibaren dikkat çekmiştir.

Kale dikdörtgen planlıiç kale ve bunu kuzey ve batıda çevreleyen bir dış kale yapısından oluşmaktadır. Kale kapısının içinde yuvarlak veya kare şeklinde kuleler yapılmış ve bütün duvarlar yerel kireçtaşından yapılıp arası sert kireç harcıyla doldurulmuştur. İç kalenin kuzeyinde depo odaları bulunmaktadır.

Keçi Kalesi 13. y.y.'a tarihlenebilmektedir. Kalenin Bizans ismi bilinmese de Kızılhisar dendiği bilinmektedir.


www.selcuk.gov.trTamer PAKBEN
10 yıl önce - Prş 07 Hzr 2007, 22:12(+)

Keçi Kalesinden, ovanın görünüşü.

 

(+)

Keçi kalesi yamaçlarındaki mağaralar.

 

(+)

Fotoğraflar 1995 yılında çekilmiş olup, bu bölgenin fazlaca fotoğrafı olmadığı ve ulaşımın çok zor olduğu için, bilgi amaçlı yüklenmiştir. Fotoğraf kalitesi için özür dilerim.


onderyolbakan
10 yıl önce - Prş 07 Hzr 2007, 22:48
Selçuk keçi kalesi


Otobandan Aydın'a her gidişimde gördüğüm bu kalenin resimleri için sağ olun. bu kaleye nasıl çıkılır, çıkan arkadaşlar bilgi verirsen memnun olurum.
Tamer bey bu gün yüklediğiniz ilk resim zanedersem otoban yeni yapılıyor galibasayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> İZMİR