Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
kıvanç

16 yıl önce - Cmt 11 Mar 2006, 03:29
BUR » A1.03. Burulaş 85 Adet Yeni Otobüs Satın Alıyor

Yeni otobüsler alınacak diye haberler vardı bi ara... Kaldı sanırsam öyle..

Bilgisi olan var mı?

Ebru K.Türk
16 yıl önce - Cmt 11 Mar 2006, 03:39

Benim son bildiğim, belediyenin Mercedes almak istediği ama  uzun zamandır fiyatta anlaşmaya çalıştıkları için geciktiği yönünde. Doğal olarak Mercedes biraz pahalı gelmiş. Ayrılan bütçe 100 adet otobüse yetmiyormuş bu marka olursa. Belediye de hem 100 adet hem de Mercedes deyince iş karışmış. Kısaca konu pazarlık aşamasında devam ediyor diye biliyorum en son.

Başka sorunlar varsa ya da daha yeni gelişmeler ben de bilemiyorum.

i.osmanoğlu
16 yıl önce - Cum 24 Mar 2006, 23:20

arkadaşlar bugün boi'nin 70 yeni otobüs alımı ile ilgili ihale yapılacaktı, sonucu bilen varmı?

i.osmanoğlu
16 yıl önce - Cum 24 Mar 2006, 23:36

Akın bey ihale sonucuyla ilgilii bir bilginiz varmı?

Ebru K.Türk
16 yıl önce - Cum 24 Mar 2006, 23:44

Alıntı:
arkadaşlar bugün boi'nin 70 yeni otobüs alımı ile ilgili ihale yapılacaktı, sonucu bilen varmı?

Ben böyle bir ihale olacağını daha önce duymamıştım. Belediyenin ihale ilanlarına kısaca göz attım ama orada da rastlamadım. Belki iptal edilmiştir. Ya da ihaleyle alınmayacaktır otobüsler.

Cahilliğimi maruz görün arkadaşlar ama hazır bu konu gelmişken bir şeyi merak ettim. Bilenler kısaca yazarsa sevinirim. Otobüslerden çok anlamadığım için aşağıda garip şeyler yazmışsam şimdiden affola  

Şimdi bu otobüsler ihaleyle alınırsa nasıl olur onu da tam olarak aklıma oturtamadım. Mesela çok kalitesiz yada pek konforlu olmayan XXX markaya ait otobüsleri üreten bir firma en düşük teklifi verse onu almak zorunda mı kalacaklar? Her işi ihaleyle yapmak zorunda belediyeler kaliteli hizmet etmek içinde diyelim ki Mercedes marka almak istese bu ihale nasıl gerçekleşir? Mercedes firması zaten tek firma değil mi? Bu durumda ihalenin mantığına nasıl uyduracaklar işi? PEk çok farklı marka katılıyorsa da bu kez kalitesiz markaların kazanacağı zaten baştan belli olmazmı?

En son Ebru K.Türk tarafından Cmt 25 Mar 2006, 00:02 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi

i.osmanoğlu
16 yıl önce - Cum 24 Mar 2006, 23:55

İhale ilanı'nın belediyenin sitesinde yayınlanmaması gerçekten şaşırtıcı. Ama yaklaşık 5 gün önce bursa basınında(bursa hakimiyet gazetesi)  birkaç haber oldu. Diğer konular hakkında benimde pek bir bilgim yok.

i.osmanoğlu
16 yıl önce - Cmt 25 Mar 2006, 00:01

Alıntı:
15-03-2006
Otobüs Filosu Yenileniyor
Otobüs filosunu gençleştirmek için harekete geçen Büyükşehir Belediyesi, filosuna 70 yeni otobüs katmak için önümüzdeki günlerde ihale yapacak..
Büyükşehir Belediyesi bürokratlarının, iki ay önce Ankara ve İstanbul'da yaptıkları otobüs araştırmasının ardından, kent içinde hizmet veren belediye otobüslerinin yenilenmesi için hazırlıklara başlandı. Belediyenin ulaşım şirketi olan BURULAŞ tarafından, 24 Mart'ta yapılacak ihale doğrultusunda, otobüs işletmesinin filosuna 70 yeni otobüs eklenecek. İhale Kanunu gereği toplu taşıma araçları için ayrılan bütçe açıklanmazken, otobüslerden 10 tanesinin körüklü, 60 tanesinin ise solo adı verilen düz araçlar olacağı kaydedildi.
Diğer taraftan, yeni alınacak otobüslerin, mevcut hatlarda bulunan eskimiş ve kullanılması zorlaşan araçlarla değiştirileceği belirtildi. Şehir içinde, ihtiyaç olan bölgelere eşit şekilde dağıtılacak otobüslerin, daha sonra sayısının arttırılması planlanıyor.
Bu arada, Büyükşehir Belediyesi'nin, ilk olarak Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından trafiğe konulan doğalgazlı otobüslerle ilgili de araştırma yaptığı öğrenildi. Ankara'da henüz test süresini tamamlamayan doğalgazlı otobüslerin, bu süreçten başarıyla çıkması halinde, Bursa'nın ulaşım ağına da doğalgazlı otobüs eklenebileceği yönünde görüşlerin bulunduğu öğrenildi.

Bursa hakimiyet gazetesinin haberi...

Ebru K.Türk
16 yıl önce - Cmt 25 Mar 2006, 00:07

Dediğim gibi kısaca baktım ama ihaleye ilişkin bir şey göremedim. Daha ayrıntılı göz atmak isteyenler için : http://www.bursa-bld.gov.tr/ihale/ihale.asp?ihaleid=0 Belki de benim gözümden kaçmıştır.

Ayrıca demekki bu otobüsler bir şekilde alınacak. Güzel tabi. Yalnız bir kaç ay önce 100 adet doğalgazlı otobüs alınacak denmişti. Şimdilik bunların ötelendiğini görüyorum. Çünkü yeni alınacak denen 70 otobüs söylenen 100 doğalgazlı otobüsler diye beklediklerim değil. Acaba denemeleri bitince de alınacak doğalgazlı otobüs sayısı halen 100 adet olur mu ki.. Büyük ihtimalle "para yetmedi" deyip 15-20 adet alıp bırakırlar diye korktum şimdi  

Akın Kurtoğlu

16 yıl önce - Cmt 25 Mar 2006, 00:45

Alıntı:
Belediyenin ulaşım şirketi olan BURULAŞ tarafından, 24 Mart'ta yapılacak ihale doğrultusunda, otobüs işletmesinin filosuna 70 yeni otobüs eklenecek. İhale Kanunu gereği toplu taşıma araçları için ayrılan bütçe açıklanmazken, otobüslerden 10 tanesinin körüklü, 60 tanesinin ise solo adı verilen düz araçlar olacağı kaydedildi.
Diğer taraftan, yeni alınacak otobüslerin, mevcut hatlarda bulunan eskimiş ve kullanılması zorlaşan araçlarla değiştirileceği belirtildi. Şehir içinde, ihtiyaç olan bölgelere eşit şekilde dağıtılacak otobüslerin, daha sonra sayısının arttırılması planlanıyor.

İkmen'in verdiği bilgiye göre, yeni alınması plânlanan otobüslerin, ilk etapta eskilerle yer değiştireceği şeklinde bir cümle sarfedilmiş. BOİ'nin araç filosundaki en eski otobüsler; 1980'lerin ortalarında ve sonlarında alınan Mercedes-0302'ler ve MAN-SL200'ler...

31 adet Mercedes (238-264) ve 22 adet MAN (216-237) solo otobüs (toplamda; 53) 200 filo numarası ve üzerindeki araçlardan olup, 200'ün altında da tek-tük hizmet veren 4-5 Mercedes ve yine 80'lerin sonunda alınan 10 adetlik Mercedes-Otokar'la (265-274) 2 adet Neoplan (275-276) da eklenirse; 70 adet yeni otobüs bu eski otobüslerin yerini alabilir. Bunlardan sonraki ilk araç 277 filo numarasından başlayan 1990 model İkarus körüklülerdir. Herhalde BOİ, araç filosunun en eski araçlarını  1990'lu hanelere çıkartmayı amaçlamakta...

Bu konudaki daha detaylı bilgiyi; Cenk İnce verebilir

Akın KURTOĞLU

cenkince

16 yıl önce - Cmt 01 Nis 2006, 23:12

Ebru Kızıltürk sormuş

Alıntı:

Cahilliğimi maruz görün arkadaşlar ama hazır bu konu gelmişken bir şeyi merak ettim. Bilenler kısaca yazarsa sevinirim. Otobüslerden çok anlamadığım için aşağıda garip şeyler yazmışsam şimdiden affola  

Şimdi bu otobüsler ihaleyle alınırsa nasıl olur onu da tam olarak aklıma oturtamadım. Mesela çok kalitesiz yada pek konforlu olmayan XXX markaya ait otobüsleri üreten bir firma en düşük teklifi verse onu almak zorunda mı kalacaklar? Her işi ihaleyle yapmak zorunda belediyeler kaliteli hizmet etmek içinde diyelim ki Mercedes marka almak istese bu ihale nasıl gerçekleşir? Mercedes firması zaten tek firma değil mi? Bu durumda ihalenin mantığına nasıl uyduracaklar işi? PEk çok farklı marka katılıyorsa da bu kez kalitesiz markaların kazanacağı zaten baştan belli olmazmı?

3 farklı durumdan sözedebiliriz.

İlk yöntemde davet usulü ihale yapılır ve istenen firmalar ihaleye davet edilirler.

İkinci yöntemde Belediyeler esasında kalitesiz ve ucuza mal/hizmet sağlayan firmaları ihale sürecinde koz olarak kullanırlar.

Bu türden firmalar sundukları mal/hizmetin kalitesi düşük olsa da vereceği çok düşük fiyatlarla ihaleye katılan diğer firmaları zor durumda bırakabilirler. Hatta ihaleye fesat karıştığını iddia ederek ihalenin iptali davasını dahi gündeme getirebilirler. (Örnek BMC'nin İstanbulda yürütmeyi durdurma kararı çıkartması) Bu da diğer firmaların kendilerine biraz çeki düzen vermeleri sonucunu doğurur.

Üçüncü Yöntemde ise kimi zaman Belediyeler işi sağlama almak için fiyat kırması muhtemel firmaları ihaleye girmekten teknik şartname koşullarını ağırlaştırarak men ederler. (Örnek Otobüsün şasisi 2210 cm'den kısa olamaz dediği an ikarus bu kadar kısa sürede bir yeni bir prototip yaratamayacağı için otomatikman elenir.)

Ancak günümüzde siyasetin kirli ellerini iyiden iyiye ihale işlerini de sürmeye başlaması ile pek çok ihaleye çıkılmadan önce satın alınacak mal yada hizmetin tedarikçisi önceden kapalı kapılar ardından belirlenir hale gelmiştir.  

Dolayısıyla Sevgili Ebru şu an bizim üzerinde tartıştığımız ihalenin sonucu belki de çok önceden belli olmuştur.  

sayfa 1
ANA SAYFA -> ULAŞIM - Marmara