Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
cenkince

17 yıl önce - Pzr 29 May 2005, 18:15
Bursa BURULAŞ Otobüsleri - Bilet ve Manyetik Kartlar

(+)

Muhtelif yıllara ait B.B.O.İ. Biletleri.  Son derece Estetik, ve Rengarenk çalışmalardı....

Tararken biraz acaleye geldi. Hepsi bir hizada olamadı.

(+)

Tolga KANDEMIR

16 yıl önce - Sal 14 Mar 2006, 19:04

(+)

Sevgili Akın Hocam..

Bu biletlerin kaç yılına ait olduklarını sanırım siz yorumlayabilirsiniz.... Ayrıca nette dolaşırken bulduğum bu otobüs fotoğrafını da sizlerle paylaşmak istedim... Biletleri bilemiyeceğim fakat otobüs' e ait fotoğraf sanırım 1925-35 arası yıllar olsa gerek...

Akın Kurtoğlu

16 yıl önce - Cum 24 Mar 2006, 23:32

Tolga üstadın gönderdiği "Bursa Şehir Otomobilleri"adlı araçlar, zannedersem BBOİ kurulmadan evvel özel girişimciler tarafından işletilen araçlardan...  

Alıntı:
Bursa’da toplu taşımacılık, ilk olarak “Setbaşı-Çakırhamam-Altıparmak-Çelik Palas” arasında işleyen faytonlar ve daha sonra da özel girişimcilerin 16-20 kişilik özel otobüsleriyle başlamıştır. O yıllarda şehrin dokusunun yaygın olmaması ve hemen her yere yaya olarak ulaşılabilme imkânının tercih edilmesinden ötürü, toplu taşımacılıkta uzun süre herhangi bir gelişme gözlenmemiştir.

Öndekine "8", arkasındakine ise "1" filo numarası verilmiş. Her iki araç da aynı model gibi görülüyor. Arkadaki arazi dokusuna bakılacak olursa, fotoğraf Kültürpark'tan daha ötede, Çelik Palas önlerinde alınmış olmalı...

Bilet lotunun ise fiyatından yola çıkarak, 1946 ve sonrası diyebiliriz

Akın KURTOĞLU

Kemal
16 yıl önce - Çrş 07 Hzr 2006, 11:08
Bursa ÖHO bileti

Batur

15 yıl önce - Pts 25 Eyl 2006, 17:38

Bugün bindiğim bir özel halk otobüsünde Bukartlarla ilgili sıkı denetim yapıldığına şahit oldum ve detaylı bilgiler aldım . Çekirge’de otobüse elinde makine ile bir Burulaş görevlisi bindi ve tek tek yolcuların bukartlarını alarak makinede kontrol etti. Bana sıra geldiğinde bu kontrolün niye yapıldığını sordum ve 2 durum için yaptıklarını öğrendim. Birincisi otobüsün doğru tarifeyi uygulayıp uygulamadığı, ikincisi bukartını doldurduktan hemen sonra bindiği otobüste boş kartla karşılaşan olup olmadığı. İkinci durumla karşılaşanları görmüşsünüzdür, kartının boş olduğunu görünce şoka giren ve az önce yükleme yaptığını iddia edenler. Makinelerdeki bir arızadan kaynaklanan şöyle bir durum varmış, yükleme yapılırken rakam girildiğinde enter’a basmadan makine fişi çıkarıyormuş, tabi bazı uyanık bayiler de yüklemeyi yapmadan fişle birlikte kartı müşteriye veriyormuş. Tabi bu durumu bilmeyenler, fişe güvenerek yüklemenin yapıldığına inanıyor, daha sonra kartının boş olduğunu görünce aldığı yanıt şu oluyor, kartlar manyetik olduğundan kredi kartı v.s.’den etkilenerek içindeki paranın boşaldığı. Böyle bir durum yokmuş arkadaşlar, Bukart’lar hiçbir şeyden etkilenmiyorlar, böylece içindeki paranın boşalması imkansız. Bu tür bir olaydan dolayı bayinin birinden Bukart dolum bayiliği geri alınmış. Böyle bir durumla karşılaştığımızda hakkımızı arayabilmemiz için dolum fişlerini kesinlikle atmamız gerekiyor. Ayrıca dolum makinelerindeki fiş problemi için üretici firmaya başvurulmuş, sorun çözülecekmiş. Yine de dikkatli olmakta fayda var.

Ebru K.Türk
15 yıl önce - Pts 25 Eyl 2006, 17:54

Ben de daha geçen hafta denk geldim. Bir bey otobüse bindi ve tek tek tüm kartlara baktı. Ayrıca şöförden şikayet olup olmadığını da sordu. ÜStelik bindiğim BOİ aracı değil ÖHO idi.  

Alıntı:
Tabi bu durumu bilmeyenler, fişe güvenerek yüklemenin yapıldığına inanıyor, daha sonra kartının boş olduğunu görünce aldığı yanıt şu oluyor, kartlar manyetik olduğundan kredi kartı v.s.’den etkilenerek içindeki paranın boşaldığı. Böyle bir durum yokmuş arkadaşlar, Bukart’lar hiçbir şeyden etkilenmiyorlar, böylece içindeki paranın boşalması imkansız. Bu tür bir olaydan dolayı bayinin birinden Bukart dolum bayiliği geri alınmış.

BuKART'ın çabucak bitivermesinden bıktığım için geçmişte 35-40YTL'lik yükleme yaptığım halde kartımda kontör yok görülmüştü. Bende gittim paşa paşa yenisini almıştım. Alırken de Şehreküstü'deki BuKART sorumluları cep telefonunun yanındaysa bozulmuştur demişti. Desenize gitti boşu boşuna o paralar.

Batur

15 yıl önce - Pts 25 Eyl 2006, 22:19

Alıntı:
Alırken de Şehreküstü'deki BuKART sorumluları cep telefonunun yanındaysa bozulmuştur demişti. Desenize gitti boşu boşuna o paralar.  

Bugün görevli bana aynen şunu söyledi; “Bukart’ın içindeki parayı cep telefonu, kredi kartı çalmaz, sadece hırsız eller çalar, o yüzden dolum fişlerinizi sakın atmayın, yoksa başka türlü ispatlayamazsınız”. Ama burada hırsız eller kadar, dolum makinelerinin de suçu var. Fiş enter’a basılmadan, yani yükleme yapılmadan çıkıyor, bu durumda da karta yükleme yapmak yükleyenin insafına kalıyor.

Görevlinin dediğine bakarsak, fişi sakladığımız sürece böyle durumlarla karşılaştığımızda hem paramızı kurtarmış oluruz, hem de bu durumdan istifade edenleri deşifre ederek, bayiliğinin fesh edilmesini ve 4500€’luk dolum makinesi depozitosunun belediyenin kasasında kalmasını sağlamış oluruz .

Akın Alan
15 yıl önce - Prş 07 Arl 2006, 04:24

Akıllı Bukart

İndirimli Manyetik Bilet

Manyetik Bilet

Kişiye Özel Resimli Akıllı Bukart

oki30
15 yıl önce - Cum 22 Arl 2006, 14:28

Uygun başlık bulamadım. Buraya iliştireyim.

Osmangazi İstasyonu girişine Bukart'lar için, içinde ne kadar para kaldığını öğrenmek amacıyla okutma cihazı konulmuş.

Batur

15 yıl önce - Cum 22 Arl 2006, 17:39

Alıntı:
Osmangazi İstasyonu girişine Bukart'lar için, içinde ne kadar para kaldığını öğrenmek amacıyla okutma cihazı konulmuş.

Benim de dikkatimi çekti, güzel düşünülmüş, sayısının artırılması iyi olur. Geçen yaz Ankara dönüşümde Bukart’ta ne kadar para kaldığını unutmuşum, terminale ulaştığımda hemen para yükledim. Yükleme fişini elime aldığımda içinde uzun süre yetecek kadar paranın mevcut olduğunu gördüm   , fazla paranın zararı yok ama içinde ne kadar olduğunu öğrenmekte fayda var   .

sayfa 1
123 ... 121314   sonraki »
ANA SAYFA -> ULAŞIM - Marmara