Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Burhanettin Akbaş

12 yıl önce - Cmt 24 Hzr 2006, 11:22
Taceddin-i Veli Mahallesi, Camii ve Türbesi


TACEDDİN VELİ  
 

16. asırda yaşamıştır. Hayatı hakkında etraflı bilgi bulunmamaktadır. Kadiri tarikatının tanınmış şeyhlerindendir. 1513 tarihinde kendi adına yaptırdığı Camii günümüze kadar gelmemiştir. Caminin 1937de Milli Eğitime satıldığı ve arasına Etiler İlkokulunun yaptırıldığı bilinmektedir. şeyh Taceddin Hazretleri, soy itibariyle, Hoca Vatan vasıtasıyla, Seyyid Abdulkadir Bağdadı ve Seyyit Cüneyd-i Bağdadi'ye, Ma'ri Kerhi'ye oradan da Hazreti ali'ye dayanmaktadır.

Taceddin-İ Veli'nin oğlu Kemalettin Veli'nin de babası gibi donemin Büyük alim ve mutasavvıflanndan olduğu kaynaklarda ifade edilmektedir. Şeyh Taceddin-i Velinin yaptırdığı camiye Eskişehir semtindeki bağ ve bahçeleri vakıf olarak bıraktığı kendi vakfiyesinden anlaşılmaktadır...

Taceddin-İ Veli Hazretlerİ, Kayseri'de dogup büyümüş ve burada yaşamış. dönemin büyüklerinden bir zattı. Yaşadığı 16. A sırda, kayseri'de çok sayıda insanı yetiştirmiş ve özellikle de tasavvufi .bilgilerin yerleşip gelişmesine imkan sağlamıştır. Kendisinin yaşadığı dönemde kazandığı şöhret günümüze kadar devam etmiş ve hatta, Mehmet Akif Ersoy,Ankara da kaldığı dönemde, Taceddin-i Veli adına inşa edilmiş olan Taceddin Dergahı '' nda ikamet etmiş, İstiklal Marşı'nı da burada yazmıştır. Bu dergah, halen müze olarak muhafaza edilmektedir.

Taceddin-i Veli, ölümünden sonra defnedildiği türbesı, adıyla anılan mahallededir ve ziyarete açıktır.(+)Taceddin-i Veli Mahallesi, Kayseri'de tarihi dokusu hızla yok olan yerlerden birisidir. Tarihi evler ve yapılar hızla azalmaktadır ve mahalle eski çehresini yitirmektedir.


 

 

(+) 

(+)
Hasan Yüksel

11 yıl önce - Pzr 19 Ağu 2007, 02:16(+) 

(+) 

(+) 

(+) 

(+)


Hasan Yüksel

11 yıl önce - Pzr 19 Ağu 2007, 02:24(+)


Sağ taraftaki görüntü türbenin camındaki yansımadır.Hasan Yüksel

10 yıl önce - Sal 13 Oca 2009, 09:14

Kayserinin en eski mahalerinden biri olan, Tarihi Tacettin-i Veli Mahallesi bir kaç yıl sonra Kayserinin en önemli merkezi olmaya aday. Özellikle Doğum, Göz, Diş ve normal hastaneler için ayrılmış bu bölgede şimdiden bir çok eczane açılıp faaliyete geçmiş bile. Hastanelerin inşaatı ise devam etmekte. Şehir içi ulaşımının mekezi olması da buraya ayrı bir özellik katmaktadır.
(+)

(+)

(+)

(+)


umitCANAN
8 yıl önce - Cmt 06 Şub 2010, 12:00
TARIKAT


Hocam Selamlar;

Bilgiler ve Fotoğraf için Çok Teşekkür ederim.
Fakat Piri Tacettini Veli hazretleri Kadiri Değil HALVETİ UŞŞAKİ tarikatının Şeylerinden Pirlerinden dir. Lütfen Düzeltme Yapabilirseniz Çok iyi yanlışlık yapmayalım.sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> KAYSERİ