Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
F-35'ler ABD'den habersiz uçamayacak!
123 ... 101112   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
emre.ertem
11 yıl önce - Cmt 24 Hzr 2006, 10:38
F-35'ler ABD'den habersiz uçamayacak!


F-35’ler ABD’den habersiz uçamayacak!HABER MERKEZİ Aralarında Türkiye ve ABD’nin de bulunduğu 9 ülkenin ortak üretimi olan yeni nesil F-35 saldırı uçaklarının sistemlerini kontrol eden yazılım kodlarının Pentagon tarafından gizli tutulacağı ve Türkiye’ye verilmeyeceği açıklandı.
TBMM’de konuyla ilgili bir açıklama yapan Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, özellikle uçağın silah sistemleri üzerindeki tüm kontrolün ABD’ye bırakılmış olmasının ciddi bir güvenlik sorunu olduğunu kabul etti. Gönül, projeden vazgeçilmesi durumunda şimdiye kadar ödenen paranın geri alınmasının ve üretim tamamlandığında F-35’leri satın almanın mümkün olmayacağını özellikle vurguladı.

Toplam bedeli 260 milyar dolar olan F-35 Ortak Saldırı Uçağı (Joint Strike Fighter) projesine Türkiye’nin 175 milyon dolarlık katkı yapması kararlaştırılmış ve bu paranın bir kısmı ödenmişti. Proje bitimindeyse tanesi 60 milyon dolar olan uçaklardan en az 150 adet satın alınacağı teminatı verilmişti.

Pentagon F-35’leri istediği gibi kontrol edebilecek
F-16’lar da dahil olmak üzere ABD tarafından geliştirilen saldırı uçaklarının hiçbirisinin uçuş ve silah sistemlerin yazılımlarına ait kaynak kodları Türkiye’ye teslim edilmedi. Dolayısıyla uçakları Pentagon’un istemediği hedeflere yöneltmek mümkün değil. F-16’ların yazılımlarında yer aldığı bilinen bu kontrol teknolojisi henüz geliştirilme aşamasındaydı.

Yeni nesil F-35’lerde bulunan son derece gelişkin uydu bağlantılı kontrol sistemleri sayesinde ise ABD’nin Türk Hava Kuvvetleri’nin tüm manevralarını denetleyebilmesi ve gerektiği durumda engelleyebilmesi mümkün hale gelecek. “Kapalı kutu” olarak tasarlanması nedeniyle bu kontrol sistemlerinin üzerinde değişiklik yapmak mümkün olamıyor.

Projenin gerçekleşmesiyle beraber Türk Hava Kuvvetleri’nin şu an bünyesinde olan F-16’ların yerini süpersonik, çok fonksiyonlu ve beşinci jenerasyon casus - saldırı uçakları olan F-35’ler alacak. Proje 10 yılda tamamlanacak ve 3 binden fazla uçak üretilecek.


coskun cetinkaya
11 yıl önce - Pzr 25 Hzr 2006, 08:32

Ya bir gün USA'le savaşa gireresek ne olacak, adamlar savaş başlamadan kazanmak istiyor.. acaba bu uçaklari nerede ve kime karşi kullanabileceğiz, onuda büyük ihtimal onlar karar verecek, pek akilli bir iş gibi gözükmüyor, o parayla kendimiz birşeyler yapamayizmi acaba?

turkperviz
11 yıl önce - Pzr 25 Hzr 2006, 09:07

Arkadaşlar tam anlamadığım Türkiye bu şartlar olacağını biliyormuydu?? Şimdi türkiye PKK ya yönelik bi ameliyyat yapsa ABD izin vermezse F35 le saldira bilmeyecek mi?? Y olur mu ya böyleşey?A.ŞAFAK TOMRUK
11 yıl önce - Pzr 25 Hzr 2006, 09:18

F-35’ler ABD’den habersiz uçamayacak!HABER MERKEZİ Aralarında Türkiye ve ABD’nin de bulunduğu 9 ülkenin ortak üretimi olan yeni nesil F-35 saldırı uçaklarının sistemlerini kontrol eden yazılım kodlarının Pentagon tarafından gizli tutulacağı ve Türkiye’ye verilmeyeceği açıklandı.
TBMM’de konuyla ilgili bir açıklama yapan Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, özellikle uçağın silah sistemleri üzerindeki tüm kontrolün ABD’ye bırakılmış olmasının ciddi bir güvenlik sorunu olduğunu kabul etti. Gönül, projeden vazgeçilmesi durumunda şimdiye kadar ödenen paranın geri alınmasının ve üretim tamamlandığında F-35’leri satın almanın mümkün olmayacağını özellikle vurguladı. (Alıntı)
 

 Yukarıdaki yazıda da görüldüğü gibi bu uçakların alınması için karar veren merciler bu ülkenin geleceğini hiç mi düşünmediler. Bağımsızlığımız ABD' nin insafınamı kaldı. Kucağa tam oturmak buna denir. Bunun ciddi güvenlik sorunu olduğunu Bakan efendi kabul etmiş' miş. Şimdiye kadar akılları neredeymiş. Büyük bir sorumsuzluk örneği. Eğer haber kaynağı doğruysa, bunu yapanlara sadece vatan haini denir.


umutyolu
10 yıl önce - Pzr 03 Hzr 2007, 03:11

Alıntı:

F-35 Yazılımları Bizden Gizleniyor

Savunma Sanayi Müsteşarı Bayar, ABD'nin F-35 müşterek taarruz uçağı projesi yazılım sistemlerini Türkiye'den gizlediğini açıkladı.  
   
Savunma Sanayi Müsteşarı Bayar, ABD'nin F-35 müşterek taarruz uçağı projesi yazılım sistemlerini, Türkiye'nin de aralarında bulunduğu ortak ülkelerden gizlediğini söyledi..


Savunma Sanayi Müsteşarı Murad Bayar, Amerika Birleşik Devletleri'nin Joint Strike Fighter (JSF) adı verilen F-35 müşterek taarruz uçağı projesine katılan ülkelerden yazılım sistemlerini gizlediğini açıkladı. SABAH'ın, geleceğin savaş uçağı olarak nitelendirilen JSF projesiyle ilgili sorularını yanıtlayan Bayar, ABD'nin, JSF'nin yazılımını çok fazla açmadığını belirterek, "İşin açıkçası yalnızca biz değil İngiltere, Hollanda, Avustralya gibi projede yer alan diğer ülkeler de yazılıma giremiyorlar" dedi.

Daha önce F-16 uçaklarının yazılımı hakkında belirli ölçüde bilgilendirildiklerini kaydeden Bayar, "F-16'ları ABD'lilerin desteğiyle kendimiz yapıyorduk. F-35 projesinde de zaman içinde öyle bir noktaya varacağız" diye konuştu. Gelişmiş ülkelerin savunma sanayindeki etkinliğinin haksız rekabet ortamı yarattığını belirten Müsteşar Bayar şunları söyledi: "ABD'nin bu kısıtlayıcı politikaları karşısında siz de kendi politikanızı geliştirmek zorundasınız. Çünkü Amerika'nın politikasını değiştirme gibi bir şansınız yok. Eğer alternatif kaynaklarınız varsa onları devreye sokmaya çalışmalısınız. Bugüne kadar F-16'ları ürettik ama tasarlamadık. Üretmekle tasarlamak farklı şeylerdir." Bayar, "On yıllık vadede yüzde 50 yerli üretim hedefine yaklaşıyoruz. Bu hedefi belirlediğimizde yerli üretim yüzde 25 civarında idi. Şimdi yüzde 35-40 seviyesine ulaştık" dedi.  

Kaynak : http://www.aktifhaber.com/read_news.php?nID=116167


F35 için şu anda vermiyorlar ancak F16'lar için böyle bir desteklerinin olduğun bu zamana kadar bende  bilmiyordum.

Teşekkürler.


burakerkıral

10 yıl önce - Pzr 03 Hzr 2007, 03:31

Kendi malını kendin yapamazsan işte böyle olur...Artık üretime geçme vakti..Gelişen Türkiye diyoruz önce bir araba yapmamamız lazım yavaş yavaş uçağa geçeriz ondan sonra...osmangul
10 yıl önce - Pzr 03 Hzr 2007, 11:11

Arkadaşlar bazı arkadaşlar eger bu koşullar altında bir antlaşmaya imza koydularsa bu vatan hainliğidir demiş.Emin ol o adamların yerinde sende olsan o antlaşmaya bile bile imza koyardın.Çünkü kimse böyle bir projenin dışında kalmak istemez artı üretiminde sende yer alacaksın .Bundan da gectik bir uçagı sıfırdan tasarlamak yapmakmı daha kolaydır yoksa daha önce üretimindede bulunduğun bir projeyi kendine uyarlayıp yapmakmı daha kolaydır.İngiltere hariç diğer hiç bir ülkeye yazılım verilmeyecek ama şunu da hatırlatıyım pentagon ve cıa e sızan tek ülkede türklerdi.Bakın dünyada bir kural vardır eğer engelliyemiyorsan içinde ol.emin olun böyle bir projenin kimse dişinda olmak istemez.Bu arada tai f-16 dan kazandığı tecrübe ile bugun kendine silah geliştiriyor ve yazılımınıda kendimiz yapmaya başladık.Biz kendimiz yaparız diye denize atlarsanız boğulursunuz.

messiah_haktan

10 yıl önce - Pzr 03 Hzr 2007, 13:11

Türkiye projeye 170 milyon dolar yatirmis ve ucaklari almadigi halde bu 170 milyonu geri alamiyacakmis. Öte yandan tanesi 60 milyondan 150 ucak almayi planliyormus. Yani yatirdigimiz para 3 ucak degerinde. 150 ucak aldimgiz taktirde 9 milyar ödiyecegiz. Bu kosullarda rahat bir sekilde "ya kodlari ver ya da ben cekiliyorum" diyemezmiyiz? Tamam teknolojinin son ürünü olabilir ama hangarda bekleyip cürüyen ucak icin 9 milyar cok para. Kodlar peki Ingiltere haric öbür ülkelere de mi verilmiyecek gercekten? Ingiltere'nin özelligi ne, daha cok mu para yatirdi projeye? Eminim daha avantajli sartlar altina baska projelere girebilirdik eger amac deneyim elde etmekse.

umutyolu
10 yıl önce - Pzr 03 Hzr 2007, 13:46

Bu projede temel katılım NATO üyeleridir. İstisnayi olarak Avustralya ve İsrail'de var. Sadece Türkiye Müslüman ve eğer "sadece Türkiye'ye vermeyeceğiz" deselerdi bende kuşkuyla bakardım ancak İngiltere'ye bile verilmiyor. Yazıda F16 savaşan şahinler içinde böyle olduğunu ancak zamanla bu durumun değiştiği söyleniyor.

Diğer bir konu ise, bu uçakların motorlarının yarıya yakın kısmı Eskişehir'de üretilecek. Ayrıca bazı parçalarının daha burada üreticeği düşünülüyor.

Yazılım bizde olsa biz kendi uçağımızı üretebiliriz hatta yazılım konusunda oldukça yolalmış olan ülkemizde diğerlerinde olmayan bazı özellikler eklenebilir. Sanırım ABD bütün uçakların standart olmasını ve ayrıca bazı gizli bilgilerin öğrenilmemesini düşünüyor. Bu yazılımına giremeceğiz anlamına gelmiyor. Ancak hazır yazılım beklemek yerine F16 ile kazandığımız tecrübeleri ilerletmek bence daha uygun. Zira F16 platformunun bütün detayları mevcut. Bundan sonra sıra F35'e gelecektir.

Teşekkürler.


Armağan Örki
10 yıl önce - Pzr 03 Hzr 2007, 13:50

F-35’ler ABD’den habersiz uçamayacak ve Türkiye hâlâ tam bağımsız olduğunu söyleyebilecek, öyle mi?..  
Bu uçakların tümünü ABD yapıp bize satsa ya da hibe bile etse, eğer kontrolünü bize verdiyse, onları nasıl, nerede, ne zaman kullanılacağı yetkilerini de vermiş sayılır...
Şimdi biz Rumlar'a, Ermeniler'e ya da Irak'taki serserilere karşı bu uçakları kullanmak istesek, hangi saf inanır ki ABD "he olur, buyurun savaşın" desin(!)sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
123 ... 101112   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET