Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Serkan Erdoğan

13 yıl önce - Cmt 24 Hzr 2006, 01:42
Sultan Sazlığı


Eşsiz Bir Cennetin Varlığından Haberdar Olun... SULTAN SAZLIĞI.....

Kuş ülkesi Sultan Sazlığı üç gölden oluşuyor. Bu yörede göçmen veya yerli 251 kuş türünün barındığı saptanmış. Yeryüzünde soyları tükenmekte olan 72 kuş türünün 20'si Sultan Sazlığı'nda kuluçkaya yatıyor. Üstelik turna, balıkçıl, flamingo ve kaşıkçı kuşlarının birarada kuluçkaya yattıkları Avrupa'nın tek alanı Sultan Sazlığı. Çevre bataklık olduğu için ağaç da yoktur. Gölün kıyıları genellikle sazlıktır.
 


 


Sultan Sazlığı Develi, Yahyalı, Yeşilhisar üçgeni içerisinde yer alır. Burada 251 değişik türde ve ülkemizde az bulunan bin adet Flamingo ve 600 bin adet Ördek ilk sıraları alır. 


 


 

Bu arada, tatlı ve Tuzlu su gölleri, tabii varlığını besleyen ırmakları, görünümünü zenginleştiren değişik bitki örtüsüyle, giderek nesli azalan birçok kuşun sığınma ve barınma alanı haline gelmiştir, Sultan Sazlığı...
 


 


 


 

1971 yılında Kara Avcılığı Kanununa dayanılarak Tarım, orman ve Köy İşleri Bakanlığı'nca korunmaya alınmıştır. Burası su kuşları koruma ve üretim sahası olarak tefrik ve tesis edilmiştir. Milli  Parklar ve Avcılık Dairesi ile dünya Yaban Hayatı Vaktı (VWF) ve uluslararası Doğayı Koruma Birliği (IUCN) Sultan sazlığı için gerekli uluslararası desteği sağlamaktadır.  
 


 


 


 

Sazlık yerli halkın bir bölümü için, geçim kaynağınıdır aynı zamanda...
 


 


 


 

Erciyes'i bir de bu açıdan seyredin...Sultan Sazlığından...
NOT : Fotoğraflar Alıntıdır.Burhanettin Akbaş

13 yıl önce - Cmt 24 Hzr 2006, 23:13

Serkan Bey, gerçekten Sultan Sazlığı ile ilgili çok güzel bir belgesel çalışma olmuş kutlarım. Kimi kaynaklar 301 kuş türünün bulunduğunu yazıyor. Kayseri Valiliği İl Turizm Müdürlüğünün çıkardığı Kayseri kitabının 89. sayfasında şöyle diyor: "Kayseri'nin 70 km güneyinde Develi, Yeşilhisar, Yahyalı üçgeninde yer alan ve 17.200 hektar bir genişliğe sahip olan Sultan Sazlığı, üzerinde barındırdığı 301 çeşit kuşla, dünyanın önde gelen doğal hayat alanlarından biridir. Sazlık, kuşların göç yolu üzerinde bulunmakta ve çok sayıda kuş bu bölgede kuluçkaya yatmaktadır. Son yıllarda bölge korumaya alınmış ve Ovaçiftlik'te bir gözlem kulesi ve kuş müzesi kurulmuştur."

Gökhan Erdoğan

13 yıl önce - Pzr 25 Hzr 2006, 01:42
sultan sazlığı


Çalışma gayet güzel olup bide bu güzelliği korumak için gerekeni yapıyormuyuz onu düşünmek lazım..Ben daha yakın tarihte hatırlıyorum bu sazlıkta bilerek çıkarılan yangınlarla arazi elde etmek isteyen doğa düşmanlarının olduğunu.Ayrıca kayseri organize sanayi bölgesinin sultan sazlığı bölgesine doğru genişlemesi neticesinde atıkların kuş cennetini etkileyebileceği..ve en son olarak kaçak avlanma ile türleri yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalan ender türleri korumak için bu sazlıkta yeterli güvenlik önlemleri varmı?
söylediğim konularda eksikliklerin bulunması bu güzelim doğayı tehlikeye atmaktır..Tüm ülkemizde bu tür yerlerin varlığını sonsuza dek sürdürmesi dileklerimle...


senayy
13 yıl önce - Pts 26 Hzr 2006, 15:16

Serkan Bey, "fevkalâdenin fevkinde" bir çalışma olmuş Sultan Sazlığı. Bazı resimleri bilgisayara artalan yapmak için büyütülmüş olarak görmemizi de sağlayabilir misiniz lütfen?

Neşe Akbaş

13 yıl önce - Pts 26 Hzr 2006, 16:57

Sekan Bey,bu güzellikleri siteye taşıyarak görmeyenlerin hayranlıkla izlmesini sağladığınız için teşekkürler.Umut ederiz ki ülkemizde bulunan bu doğal parkların yeterince korunması ve zarar görmemesi için insanlarımızın bilinçli davranması dileğiyle.sayfa 1
123 ... 121314   sonraki »
ANA SAYFA -> KAYSERİ