Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 4

Bursa'nın en güzel tarihi hanı hangisidir?
kozahan 73.2%  73.2%  [82]
Emirhan 6.2%  6.2%  [7]
Pirinçhan 16.1%  16.1%  [18]
Mahmutpaşa Hanı (fidan han) 4.5%  4.5%  [5]
Toplam Oy : 112

Metin Taşkın Aşkın
11 yıl önce - Pts 31 Mar 2008, 13:57

Bursa'nın en güzel hanı, KOZA HAN dır. Yakın zamanlara kadar bahçesinde üreticiler koza satarlardı. Şimdi ise ipek kumaş, eşarp satan dükkanlar var. Osmangazi Belediyesi'nin yaptığı çalışmalar ve çay bahçeleri orasını daha da güzelleştirdi.

Hüdavendigar
11 yıl önce - Pts 31 Mar 2008, 14:48
KOZAHAN

Hanlar Osmanlıda büyük iş hacmi sağlayan ve insanlara rahat konaklama imkanı veren yapılar olarak tasarlanmış. Okadar güzel yapılmışlar ki hala daha insanlık için hizmet vermektedirler. Bursa da en iyi han seçimi yapmak aslında çok zordur. Ancak Kozahan sabah akşam içinde barındırdığı o eski , sakin, huzurlu havasıyla masalsı bir ortam sağlamaktadır. Bir Bursalı olarak hanlarımızla gurur duymaktayım. Favorimde Kozahandır.

Cem Sen
11 yıl önce - Pts 31 Mar 2008, 21:53

Bütün hanlarımız harika ve birçoğuda restore ediledi zaten. Ben oyumu Kozahan'a verdim

Murat Atilla
11 yıl önce - Pts 31 Mar 2008, 22:01

Koza Han'ın önde gitmesinden gururlandım. Koza hanın restore edilmesinde baştan sona çalışmıştım.

veysel kaya
11 yıl önce - Prş 03 Nis 2008, 18:02

Türkiyenin en güzel hanlarına para kazanmak amacıyla sağına soluna coca cola,pepsi çadırlarını,brandalarını koyarak bu tarihi dokuyu zedeleyenler ve bir avuç para için bunlara göz yuman belediyeler:bu hanlar babanızın malı değil ecdad yadigarı...
500 yıllık taş duvarların arasında ne işi var allah aşkına naylon çadırların.Bu mistik mekanlara uygun ahşap dekoratif malzeme kullanılamaz mı?Yada herşey para mı?

umutberk
11 yıl önce - Cum 04 Nis 2008, 19:13

bene bursanın en güzel hanı kozahan ayrıca zamanında yapılırken mescidin şadırvanın üstüne yapılması da çok yaratıcı olmuş ve güzel gözüküyor

şenayvatansever
11 yıl önce - Prş 19 Hzr 2008, 01:48

az mesajım var diye oy kullanmama izin vermediler...ama ben gene de fikrimi beyan etmek istiyorum. ......K O Z A H A N... ÇOK GÜZEL...TANPINAR GİBİ ORADA ZAMAN KAVRAMINI YİTİRİYOR ZİHNİM..

Sami Akyürek
11 yıl önce - Prş 19 Hzr 2008, 13:32

ıssız han

murat_tasci

11 yıl önce - Cmt 28 Hzr 2008, 13:58

Bencede Koza Han en güzel handır..Ancak oylamaya yeni restore edilen Balibey Hanı da katılmalı.Balibey Hanı bir harabe iken küllerinden doğmuş halde karşımıza çıktı..Saygılar..

NADİR TAPAZİ
11 yıl önce - Cmt 28 Hzr 2008, 14:13

Yukarıda sadece dört hana yer verilmiş. Bursa için hanlar diyarı denilebilir. Bursa dışından gelenlere tavsiyem, zaten çoğu bir birine çok yakın olduğu için tümünü dolaşsınlar. En sona PİRİNÇHAN kalsın.

Yorgunluk kahvelerini pirinçhanın o harika mistik ortamında yudumlarken Osmanlı ilk başkent olarak neden Bursa'yı seçmiş anlayacaklardır.

Nadir TAPAZİ

sayfa 4
ANA SAYFA -> BURSA - Haberler ve Sohbet