Ana Sayfa 915 bin Türkiye Fotoğrafı
nadide01
6 yıl önce - Pzr 27 Oca 2008, 14:36

mahinur tutgar bilgilendirdginiz için tessekür ederim ama sarışınlık konusundaki espriniz için aynı düşüncede diilim.............!!!

evrenpitrak
6 yıl önce - Pzr 27 Oca 2008, 19:28

Alıntı:
Merhaba Nadide kardeş. Girne'den sonra devam edebilirsin. Taşucu'ndan biletini alırken ''ben Girne'de inmeyeceğim. Lefkoşe'ye devam edeceğim'' de farkını öde. Lefkoşe'de inersin.
Eskiden böyle bir imkân yoktu. KKTC hiç bir fedakarlıktan kaçınmadı. Çalıştı. Geçen ay bu deniz yolu açıldı.

Bende duydum öyle birşeyler.. Lefkoşeye deniz gelecekmiş...
Hatta Beşparmak dağlarında gemilerin gitmesi için yolu da yapmışlar ama deniz suyunu yukarıya çıkmaya nasıl ikna ederiz diye düşünüyormuş KKTC hükümeti..
KKTC hükümeti deniz suyunu ikna etmek için Rum Kesimi ile görüşmeler yapıyormuş. Bakmışlar su iyiniyetten anlamıyor, bari işkenceyi bilen birinden yardım isteyelim demişler

2006 Kasım ile 2007 Ağustos arasında Kıbris' ta kalmış birisi olarak yapabileceğim uyarılar:

-- Toplu taşıma araçları için ilk sefer saati 07:00 gibidir, son sefer saati 18:00 civarındadır.

-- Taksilerde açılış ücreti 4 YTL civarındadır, km başına 2 YTL gibi bir para ödersiniz. Kıbrıs Türkü pek pazarlık etmez ama Türkiye Türkü taksiciye denk gelirseniz pazarlık edebilirsiniz.

-- Trafik soldan akar, ilk gittiğinizde sağdan akan trafiğin vermiş olduğu alışkanlıkla yanlış yöne bakıp kaza geçirebilirsiniz (ben iki kere ucuz atlattım). Sola değil, sağa bakacaksınız ilk.

-- Yollarda sürat kontrolü iki şekilde yapılmaktadır: Kameralar ve el cihazları. Kameraların olduğu yerde yol kenarında kamera işaretleri görürsünüz yaklaşırken. Lefkoşe-Aslanköy arasında kameralar yoğun bir şekilde vardır (bu yol Lefkoşe-Mağosa arasındaki yoldur). Lefkoşe-Girne arasında Lefkoşe' den gelirken Girne girişinde bir kamera vardır, bu kameradan özellikle bahsetmemin sebebi, diğer kameralarda iki-üç tane işaretin ardından kamera gelmesine rağmen, bu kamera öncesinde sadece bir işaret vardır ve o işaret de kolaylıkla gözden kaçabilir. Bunun yanında Yine Lefkoşeden Girne tarafına giderken Beşparmak rampasında St. Hilarion kavşağında da kamera vardır.

-- KKTC Turkcell' i Türkiye Turkcell i ile karıştırmayın, uluslararası dolaşımdasınız. Türkiye' den çıkmadan önce hattınızı uluslararası dolaşıma açtırın.

-- Night Club gördüğünüzde çocuğunuzla hanımınızla gitmeye kalkmayın. Oradaki Night Club' lar İstanbul' da Karaköy' ün , İzmir' de Tepecik' in ünlendiği ticaret ile ilgilenirler.

-- Tarihi eser görmek istiyorsanız, St Hilarion 'u (Lefkoşe-Girne arasından yolu ayrılır), Salamis Harabeleri' ni (Lefkoşe-Magosa yolundan ayrılır, Magosa' ya tahmini 10 km uzaklıktadır) gezmenizi öneririm.

-- Çabuk derinleşen denizleri seviyorsanız Girne tarafını, derinleşmeyen suları seviyorsanız Mağosa tarafını tercih edin. Glapsides Plajı Mağosa' da iyi bir seçim olabilir.

-- Aracınızla dolaşmak isterseniz, Lefkoşe-Girne-Güzelyurt-Mağosa Kavşağı' ndan (Öyle bakmayın, bu kavşak Lefkoşe' nin doğu çıkışında bulunur ve KKTC trafiğinin belkemiği bir kavşaktır. O kavşaktan her yöne gitmek mümkündür, öyle mübarek bir kavşaktır) Güzelyurt yönüne doğru devam edip yaklaşık 10 km sonra karşınıza çıkacak Girne sapağından dönerek ara yollardan Karşıyaka' ya çıkın. (Eğer vaktiniz varsa Kaçakçının Köşkü' nü de ziyaret etmenizi öneririm. Manzarası mükemmeldir). Karşıyaka üzerinden sahil yolundan Girne' ye kadar devam edin. Denizin, ormanın, beşparmak manzaralarının keyfine varın. DİKKAT: Eğer soldan direksiyonlu bir araç kullanıyorsanız sağ koltuğa mutlaka araç kullanma bilgilerine güvendiğiniz birisini oturtun. Yoksa bir kamyon arkasında takılır kalırsınız.

-- Girne' den Magosa' ya gitmek için kestirme denilen dağ yolunu kullanmayın. Sadece 2-3 km farkediyor. Normal yola göre üzerinizde yapacağı yorgunluk da cabası. Ama illa ki o yolu göreceğim diyorsanız, rampayı tırmanırken etrafınıza da bakının. Aşağıda Elektrik Santrali göreceksiniz, şaşırmayın.

-- Geceleri gökyüzüne doyasıya bakın. Bol bol yıldız izlersiniz. Sanayisi olmayan bir yerde hava kirliliği de yok denecek kadar azdır.

-- Eğer ilkbahar veya sonbaharda gidecekseniz, deniz kıyısı olmayan yerlerde gece-gündüz arası sıcaklık farkı sizi yanıltıp hasta edecek kadar fazla olabilir (Özellikle Beşparmak Dağlarının güneyinde).

-- Sigara fiyatları Türkiye' den ortalama 25-50 YKR fazladır. İçki fiyatları ise Türkiye' ye nazaran %50 ucuzdur. Fakat Kıbrıs Rakısının ucuzluğuna bakıp yüklenmeyin, ilk önce bir duble içip öyle karar verin. (Kanaatimce Yeni Rakı' nın yanına bile yaklaşamaz).

-- Ekonomik bir tatil yapmak istiyorsanız Kıbrıs' tan uzak durun.

-- Kıbrıs' tan Türkiye' ye birşeyler götürmek istiyorsanız, porselen ürünleri tercih edebilirsiniz. Porselen ürünler Türkiye' den ucuz. Elektronik ürünler ise bilindiğinin aksine Türkiye' den pahalı (Bir notebook için baktığımda aynı notebook' un Türkiye' den 300$ pahalı olduğunu gördüm. Bu durum diğer elektronik aletler için de geçerli.

Ve son madde: Lefkoşe- Mağosa yolunda Aslanköy' de askeriyenin önünden geçerken beni anın... Kolay değil, 8,5 ay Yedek Subaylık yaptım orada

JeyKuzey
6 yıl önce - Sal 06 May 2008, 15:00
Kibris'ta Kiralık Araç

Merhaba,

Siteyi google'da arama yaparken buldum, esasen Kıbrıslıyım ama eşimle Istanbulda yaşıyorum.

KKTC'te kiralık araba isteyen bir arkadaş vardı, geçen aylarda bir şirket'ten araç kiraladık tavsiye etmek istedim.

Kibris oto Kiralama : www.kibrisrentacar.com

Gerçekten araçları bakımlı ve temizdi ayrıca güler yüzlü bir hizmet aldık, tavsiye ediyorum.

Saygılar....

kingshark33
6 yıl önce - Cmt 02 Ağu 2008, 13:08
Mersin kıbrıs arası taşımacılık yapan RO-RO gemileri ve Yolcu feribotlarından bir kaç resim..

RO-RO MERSİN GEMİSİ

Alman yapımı RoRo/kargo tipi 104 metre boyunda, 18.50 metre genişliğinde olup saatte 13 deniz mili hızla 42 tır ve çok sayıda salon araç taşıma kapasitesine sahiptir.

kingshark33
6 yıl önce - Cmt 02 Ağu 2008, 13:10
Mersin kıbrıs arası taşımacılık yapan RO-RO gemileri ve Yolcu feribotlarından bir kaç resim..

M-FERİBOT TAŞUCU

Danimarka yapımı RoRo/Yolcu tipi gemi 87 metre boyunda, 13.50 metre genişliğinde olup saatte 13 deniz mili hızla 300 yolcu, 10 TIR ve çok sayıda salon araç taşıma kapasitesine sahiptir.

kingshark33
6 yıl önce - Cmt 02 Ağu 2008, 13:12
Mersin kıbrıs arası taşımacılık yapan, Yolcu feribotlarından bir kaç resim..

Akgünler I

İsveç yapımı katamaran tipi deniz otobüsü 31 metre boyunda, 9.40 metre eninde olup saatte 32 deniz mili hız yaparak 297 yolcu taşıyabilmektedir.

kingshark33
6 yıl önce - Cmt 02 Ağu 2008, 13:15

Akgünler II

Norveç yapımı katamaran tipi deniz otobüsü 27 metre boyunda, 9.30 metre eninde olup saatte 27 deniz mili hız yaparak 170 yolcu taşıyabilmektedir. (ALANYA-GİRNE) arası çalışmaktadır.

kingshark33
6 yıl önce - Cmt 02 Ağu 2008, 13:19

Akgünler III YEŞİLOVACIK

Norveç yapımı katamaran tipi deniz otobüsü 39 metre boyunda, 9.40 metre eninde olup saatte 33 deniz mili hız yaparak 386 yolcu taşıyabilmektedir.

kingshark33
6 yıl önce - Cmt 02 Ağu 2008, 13:20

M/V SU JET

Singapur yapımı katamaran tipi deniz otobüsü 45 metre boyunda, 11 metre eninde olup saate 40 deniz mili hız yaparak 445 yolcu taşıyabilmektedir.

kingshark33
6 yıl önce - Cmt 02 Ağu 2008, 13:24
RO-RO VE FERİBOT FİYATLARI.

EKSPRES DENİZ OTOBÜSÜ GİRNE-TAŞUCU

GİDİŞ
GİDİŞ / DÖNÜŞ

SİVİL
68.00 YTL
115.00 YTL

ÖĞRENCİ
58.00 YTL
100.00 YTL

ASKER / SUBAY
50.00 YTL
85.00 YTL

GAZİ / DİPLOMAT
58.00 YTL
100.00 YTL

SUBAY EŞLERİ
58.00 YTL
100.00 YTL

ÇOCUK 7-12 YAŞ
45.00 YTL
75.00 YTL

ÇOCUK 0-6 YAŞ
ÜCRETSİZ
ÜCRETSİZ

NOT: Fiyatlarımıza giriş-çıkış vergi ve harçları dahil değildir.

EKSPRES DENİZ OTOBÜSÜ GİRNE-ALANYA

BİLET ÜCRETLERİ

TEK YÖN
GİDİŞ / DÖNÜŞ
SİVİL
78.00 YTL
130.00 YTL

ÖĞRENCİ
67.00 YTL
110.00 YTL

ASKER / SUBAY
65.00 YTL
100.00 YTL

GAZİ / DİPLOMAT
67.00 YTL
110.00 YTL

SUBAY EŞLERİ
67.00 YTL
110.00 YTL

ÇOCUK 7-12 YAŞ
55.00 YTL
80.00 YTL

ÇOCUK 0-6 YAŞ
ÜCRETSİZ
ÜCRETSİZ

Bu seferler sadece Nisan - Ekim ayları arası yapılmaktadır.

EKSPRES DENİZ OTOBÜSÜ MAĞUSA-LAZKİYE

BİLET ÜCRETLERİ

TEK YÖN
GİDİŞ / DÖNÜŞ
SİVİL
65.00 USD
110.00 USD

ÖĞRENCİ
50.00 USD
85.00 USD

ÇOCUK 7-12 YAŞ
35.00 USD
55.00 USD

ÇOCUK 0-6 YAŞ
ÜCRETSİZ
ÜCRETSİZ

FERİBOT GİRNE - TAŞUCU

GİDİŞ
GİDİŞ / DÖNÜŞ

SİVİL
60.00 YTL
100.00 YTL

ÖĞRENCİ
53.00 YTL
90.00 YTL

ASKER / SUBAY
45.00 YTL
75.00 YTL

GAZİ / DİPLOMAT
53.00 YTL
90.00 YTL

SUBAY EŞLERİ
53.00 YTL
90.00 YTL

ÇOCUK 7-12 YAŞ
40.00 YTL
65.00 YTL

ÇOCUK 0-6 YAŞ
ÜCRETSİZ
ÜCRETSİZ

FERİBOT GİRNE - TAŞUCU (ARAÇ)

GİDİŞ
GİDİŞ / DÖNÜŞ

SALON
150.00 YTL
300.00 YTL

JEEP
160.00 YTL
320.00 YTL

MİNİBÜS / VAN
170.00 YTL
340.00 YTL

KAMYONET
180.00 YTL
360.00 YTL

RÖMORK
160.00 YTL
320.00 YTL

KARAVAN
180.00 YTL
360.00 YTL

OTOBÜS
300.00 YTL
600.00 YTL

MOTOSİKLET
100.00 YTL
200.00 YTL

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET