Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Esat San
16 yıl önce - Prş 22 Hzr 2006, 08:35
İBB, Ulaşım A.Ş. ve Raylı Sistemler OrganizasyonlarıSelam, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Raylı Sistemler İşletmecisi Ulaşım A.Ş.' nin İstanbul' da raylı sistem projeleri geliştirilmesi, yaygınlaştırılması çalışmaları ile İstanbullulara Raylı Sistem kullanma bilincini yerleştirmek için yaptıkları çalışmaları bu başlık altından duyurabilir ve tartışabiliriz, ayrıca açılışlar ile ilgili duyuru ve ilanlara da yer verebiliriz.

Saygılarımla


Esat San
16 yıl önce - Prş 22 Hzr 2006, 08:43
Toplu Taşımacılık Konferansı


İstanbul Ulaşım A.Ş. 2005 yılından itibaren hız  verdiği şehir içi raylı taşımacılığı uluslararası standartlara ulaştırma çalışmaları çerçevesinde UITP ile birlikte düzenlediği organizasyonlara bir yenisini ekliyor. 30 Haziran 2006 tarihinde İstanbul' da UITP Euroteam ile birlikte gerçekleştirilecek olan konferans ta Kent İçi Toplu Taşımacılık ve Sorunları tartışılacak.

Linkler :

İstanbul Ulaşım Haber Metni

UITP Program MetniEsat San
16 yıl önce - Prş 22 Hzr 2006, 08:49
İBB Proje Destek Çalışmaları


İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul ile ilgili projelere destek vermek amacı ile yeni bir çalışma başlattı. Çalışma kapsamında İstanbul Kent İçi Ulaşımında Raylı Sistemler ile ilgili projelere de destek verilmesi yer alıyor.

Başvuru Şartları

Raylı Sistem Proje Konuları

Alıntı:
Proje Hakkında;
İstanbul Büyükşehir Belediyesi, üniversitelerimizi kentimizin önemli bir parçası ve saygın bir paydaşı olarak görmektedir. Belediyemiz, hizmetlerini İstanbul’u eşsiz, doğal, tarihi ve kültürel mirasına sahip çıkarak, yaşam kalitesi yüksek, sürdürülebilir küresel kent kimliğine ulaştırma amacına yönelik olarak yürütmektedir.

Bu amaçların gerçekleştirilmesi, İstanbul’un tüm paydaşlarının el birliği ile aynı doğrultuda üzerine düşen sorumluluklarını yerine getirmeleriyle mümkün olacaktır. Ortak amaçların gerçekleştirilmesi, Stratejik düşünmeyi, planlı ve koordineli çalışmayı gerekli kılmaktadır. Ancak ülke olarak en çok eksikliğini hissettiğimiz hususlardan birisi de, işbirliği ve ortak çalışma kültürü gereklerinin yeterince uygulamalara yansıtılamamasıdır. Hâlbuki, ülkemizin yönetiminde sorumluluk taşıyan veya paydaş konumunda bulunan kurum ve kuruluşların, işbirliği yapabilecekleri çok sayıda ortak alan bulunmaktadır. Bu çerçevede, İstanbul kentinin önemli iki paydaş kurumunu oluşturan Büyükşehir Belediyesi ile bilim ve araştırma merkezleri olan Üniversitelerimizin de İstanbul için işbirliği yapabilecekleri birçok ortak alan mevcuttur.

Belediyemiz ve İstanbul’daki üniversitelerimiz bu ortak sorumluluk bilinçlerinin gereği olarak; olanaklarını, kentlerine hizmet amacıyla birleştirerek, ortak işbirliği projesi kapsamında somut bir adım atmışlardır.

Bunun sonucu olarak, Belediyemizle İstanbul’da yerleşik 19 üniversite arasında ortak hizmet projesi yürütülmesine yönelik işbirliği protokolleri imzalanmıştır.

Söz konusu protokollerde üniversitelerimiz bünyesinde yürütülecek olan ve İstanbul’la ilgili sorunların çözümüne, yenilikçi ve özgün uygulamaların gerçekleştirilmesine imkan sağlayacak mahiyetteki Akademik Araştırmalara (Yüksek Lisans /Doktora./Araştırma Projeleri) belediyemizce maddi destek verilmesi ön görülmüştür. Bu kapsamda 2006–2007 Akademik yılında belediyemizce sağlanacak destek üst limiti proje başına Doktora Tezleri ve Araştırma Projeleri için 15,000 YTL, Yüksek Lisans Tezleri için ise 10,000 YTL olarak belirlenmiştir.

Başvuru, değerlendirme ve sürece ilişkin diğer hususlardaki bilgiler ile Belediyemizce ilk etapta belirlenen 390 adet örnek konu başlığı Belediyemizin ve Üniversitelerimizin web sitelerinde yer almaktadır.

Ülkemizde alanındaki ilk uygulama olan ve İstanbul’umuza, üniversitelerimize, araştırmacılarımıza değerli katkılar sağlayacağına inandığımız bu önemli projenin kentimize hayırlı olmasını temenni eder, bu projelerde yer alan Üniversitelerimiz ile hizmeti geçecek araştırmacılarımıza, Belediyemiz ve İstanbul halkı adına teşekkürlerimizi sunar, başarılar dileriz.


Destek ve teşvik anlamında oldukça güzel bir gelişme


meydan26
15 yıl önce - Sal 06 Mar 2007, 16:03
raylı sistemler hakkında yardım istiyorum


Endüstri meslek lisesi raylı sistemler bölümünde önümüzdeki sene okutulacak kitapların yazılımı için aşağıdaki konularda bilgiye ihtiyacım var. Yardımcı olursanız memnun olurum.

TSİ ( CTC ) Sisteminde Tren Trafiğini Sevk Ve İdare Etmek
1. TSİ sisteminin özellikleri
2. Trafik Kontrolörü
3. Trafik Baş Kontrolörü
4. İstasyon Kumanda Masası
5. Trafik Kumanda Merkezi
6. Sinyal
7. Blok
8. TSİ Sisteminde makaslar
9. Makaslar bölgesi

TSİ Sisteminde Sinyalleri ve Makasları Düzenlemek

1. Sinyal renk bildirileri ve anlamları
2. Sinyallerin tekrarlanması
3. Dur bildirisi
4. Sisteme ait makaslar
5. TSİ Sisteminde Hız
a- Normal Hız
b- İzin verilen Hızlar
c- Sınırlı Seyir
6. Metro ve raylı sistemlerde izin verilen hızlar

Manevraları planlamak ve yönetmek
1. Manevranın tanımı ve çeşitleri
a- Normal manevra
b- Atma manevra
c- El manevrası
d- Kaydırma Manevra
e- Yan Manevra
f- Çeşitli araçlarla yapışan manevra
2. Manevraların yönetimi ve yapılışı
3. Manevralarda hız
4. Çeken – Çekilen araçlar ile hava ısıtma hortumları ve aydınlatma kablolarının bağlanması ve çözülmesi

Manevra işlemlerini kontrol etmek
1. Tren teşkil manevraları
2. Grup ve yön manevraları
3. Manevralarda frenler
4. Manevraları özel önlem ve dikkat gerektiren vagonlar
5. Manevra personel arasında anlaşma sağlanması
6. Makas hizmetleri
7. Manevra yollarının kontrolü ve gözlenmesi
8. Manevralarda işaretlerin görevlilere ulaştırılması
9. Manevra hareketi yapıldıktan sonra alınacak önlemler
10. Manevra personelinin korunması      


Trafikle İlgili Ekonomik göstergeler

1. Tür kodu ve numaralama sistemi
2. Bölge kodları
3. Tren trafiğine ait tablolar
a. Net ağırlıkları taşıma belgesinde olmayan vagonlarda ağırlık tabloları
b. Lokomotiflerin soğuk sevkinde tren yükü tablosu
c. Vagon fren türü konum tablosu
d. En fazla dingil miktarı tablosu
e. Jeneratör vagonları ve lokomotiflerin besleme güçleri tablosu
f. Yol makineleri ne ait tablo
g. Eğime ve hıza göre çekilecek yük tablosu
h. Fren cetveli

1. Yolcu ve yük vagon çeşitleri, özellikleri
2. Ütilizasyon(verimlilik)
a. Ütilizasyon değerlendirme
b. Yolcu Kilometre
3. Rotasyon(yer değiştirme)
a. Rotasyon hesaplama
b. Rotasyon safhaları
4.      Hamton ve netton
a.Hamton. Km ve Netton. Km, ton/Km
b.Dingil. Km ve Mevki. Km
c.Taşıma Planları ve gerçekleşmeleri Karşılaştırma
5. Sistem güvenirliliği
6.     Sistem Elverişliliği


ümit 806

10 yıl önce - Pzr 12 Şub 2012, 15:30

Bir eleman iki parça halinde Ulaşım A.Ş.'nin İngilizce eski tanıtım filmlerini yüklemiş.

Filmler özel olarak Ulaşım A.Ş. için hazırlanmış olsa da, giriş için İBB ulaşım kurumlarını tanıtan kısımlar da kullanılmış. Ulaşım tarihçemiz kısaca film şeridi gibi göz önünden geçirildikten sonra Ulaşım A.Ş.'nin mevcut hatlarının tarihi inşaat görüntüleri, nostaljik tramvay görüntüleri kullanılmış. En sonda da tamamlanması planlanan projeler kısmı var. Videoların hazırlanış tarihlerini anlayamadım. Elemanın diğer videoları da izlenmeye değer gözüküyor ama benim vaktim yok. Mehmet Kasım izler artıkANA SAYFA -> ULAŞIM