Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1

Büyükşehir Belediyesinin sınırlarının genişletilmesinden memnunmusunuz?
Evet memnunum 72.3%  72.3%  [81]
Hayır memnun değilim 27.7%  27.7%  [31]
Toplam Oy : 112

Cem Telgeren
13 yıl önce - Sal 20 Hzr 2006, 22:09
Bursa Büyükşehir Belediyesi Sınırları


Bursa Büyükşehir Belediyesi sınırları genişletildi.Mudanya,Gemlik,Gürsu,Kestel ve Görükle Büyükşehir sınırlarına dahil edildi.Bugün bir gazetede Gemlik'lilerin bu uygulamadan memnun olmadıklarını okudum ve benzer bir tartışmayı sitemizde de açmayı uygun buldum.

Oy verenler nedenini de yazarlarsa daha yararlı olacaktır.


En son Cem Telgeren tarafından Sal 20 Hzr 2006, 22:28 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


ferhat_AD
13 yıl önce - Sal 20 Hzr 2006, 22:23

daha çok insanlara belediyenin güzel hizmeti ulaşır.M.Özgür
13 yıl önce - Sal 20 Hzr 2006, 23:24

bence yerinde bir genişleme çünkü gürsu, kestel ve mudanya zaten artık kopukluğu kalmamıştı bursayla. Birtek Gemlik biraz kopuk kent merkezinden ama bursa ile istanbul arasında gittikçe bir yakınlaşma var. İStanbul yolu boyunca yerleşimler ovaakçaya dayandı. aradaki tepe yüzünden belki yinede kesintisiz yerleşim birimi olmaz Gemlik'inde sınırlar içine girmesi iyi oldu. batı yönündede uludağ üniversitesi bile eskiden büyükşehire dahil değildi. şimdi ise orasıda sonunda dahil oldu. hiç olmazsa planlama yetkisi alanları genişledi Bursanın.

Bu açıdan düşününce daha planlı bir yerleşim için şimdiki sınırları yeterli ve ideal bana göre. Daha büyük olmasını istemem ama eskisi gibi otobüs terminalii veya üniversitesi hatta asmerkez gibi alışveriş merkezleri bile büyükşehir içinde olmayan bir Bursa görmek çok can sıkıcıydı.

Tabi sınırlar genişleyince yeni katılan ilçelere belediye otobüsü seferlerinin başlamasıda çok iyi oldu.   Gemlik ve mudanyanın alt yapı hizmetlerini büyükşehir belediyesi yapmaya başladı.Bursa festivali kapsamında kestel gürsu mudanya ve gemlikte etkinlikler düzenleniyor ve oralarda hızla büyükşehirli olmalarının karşılığını görüyolar.

Hepten 40-45 km uzaklıktaki ilçeleri büyükşehire bağlamaya kalkmamaları bence çok iyi oldu. şu anki haliyle daha kontrol edilebilir bir Bursa oluşmaya başladığına inanıyorum


mete-m
13 yıl önce - Sal 20 Hzr 2006, 23:58

zaten kestel ve gürsu bursa'nın içinde gibiydi.
Mudanya ise organize sanayiden 15 dakika. şehrin mahallesi gibiydi buralar. bu uygulama için geç bile kalındı bence.
  bence gemlik dahil olmayabilirdi. fakat serbest sanayii bölgesi bursa'ya avantaj getireceği düşünülmüş olsa gerek ki dahil oldu.


Batur

13 yıl önce - Çrş 21 Hzr 2006, 00:20

Bence Gemlikle Mudanya arasında Büyükşehir Belediyesi vapur seferlerine başlamalı, Bursa’da vapur taşımacılığının olduğu şehirler arasına girmeli.Akın Kurtoğlu

13 yıl önce - Çrş 21 Hzr 2006, 00:22

Alıntı:
Bence Gemlikle Mudanya arasında Büyükşehir Belediyesi vapur seferlerine başlamalı, Bursa’da vapur taşımacılığının olduğu şehirler arasına girmeli.

Körfez'deki kenar yerleşimi ileride çok artıp da İzmit benzeri bir doku oluşursa şayet, neden olmasın? Armutlu-Kumla-Gemlik-Gemsaz-Kurşunlu-Güzelyalı-Mudanya-Tirilye vs...

Akın KURTOĞLU


kıvanç

13 yıl önce - Çrş 21 Hzr 2006, 00:24

sürekli olup da dahil olmayan ilçeler saçmaydı zaten..belki oralarda gelişir,güzel yerler olur..

Akın Alan
13 yıl önce - Çrş 21 Hzr 2006, 00:35

Önce vapur taşımacılığından bahsedeyim,Mudanya-Gemlik arası böyle bir hat düşünülüyor bunu biliyorum ama ne zaman olur bu belli değil.

Büyükşehir sınırları gelişmesi bence çok iyi oldu Merkezle içiçe olan bir çok ilçe Büyükşehir belediyesinin kaynaklarından ve olanaklarından yararlanamıyordu eskiden fakat artık böyle bir durum kalmadı.


mehmeterden198
13 yıl önce - Çrş 21 Hzr 2006, 00:38

1) Büyük şehir belediyesinin sınırları genişletilince nüfusu ve dolayısıyla gelirleri de artmıştır. Nüfus 1,2 milyondan 1,5 milyona çıkınca İller Bankasından yıllık alınan para yüzde yirmi beşten fazla artmıştır. Ayrıca yeni katılan ilçelerde ödenen vergiden Büyük şehire yüzde altı pay aktarılmaktadır. Gemlik Serbest Bölgesi ve Gemlik limanı Büyükşehir sınırlarına alınınca buralarda toplanan vergiden alınan pay çok önemli rakamlara ulaşmıştır. Eğer Bursa Büyükşehir Belediyesi kent merkezinde büyük yatırımlar yapabiliyorsa bunda sınırların genişletilmiş oluşunun payı yadsınamaz.Keşke İnegöl, Karacabey, Mustafa Kemal Paşa ve Orhangazi de Büyükşehir sınırları içine alınabilse. O zaman nüfus iki milyona yaklaşır ve gelirlerde önemli artış yaşanır bu da hizmetlere yansır.

2) Geçmişte yapılan planlama ve planları uygulama hatalarının acısını bu gün yaşıyoruz bu gün yapacağımız hataların sonuçlarını gelecek nesiller yaşayacak. Bursa'yı şimdiki sınırlarıyla değil gelecekteki sınırlarıyla düşünmeliyiz.  Hesaplarımızı gelecekteki nüfus, sanayi, yeşil alan, sosyal alanları dikkate alarak yapmalıyız. Şehrin 2030'lu yıllarda ulaşacağı sınırlar şimdiden dikkatle planlanmalı ve bu planlar titizlikle uygulanmalıdır. Bu alanları planlamak küçük belediyeleri aşar. Tek merkezden yürütülmeleri şarttır. Daha önce "Bursa'nın sanayi bölgeleri" başlığına yazdıklarımı aynen tekrarlıyorum

Alıntı:
Listede Barakfakih, Kestel, Gürsu, Çalı gibi sanayi bölgeleri eksik.
Küçük belde belediyelerinin kendi başlarına sanayi bölgesi kurmaya kalkması bence çok yanlış. Binlerce kişinin çalıştığı Gürsu sanayi bölgesi tarım alanında olduğu için yıkılması söz konusu. Baştan bu fabrikaların kurulmasına izin veren ve teşvik eden Gürsu Belediyesi çok hatalı.
Sanayi bölgeleri kentin gelişmesini, planını, şehir içi ve iller arası nüfus hareketini etkileyen çok önemli oluşumlardır. Nereye kurulup nereye kurulmayacakları dikkatle düşünülüp hesaplanmalıdır ki sonradan düzeltilmek zorunda kalınmasın. Bu iş beş bin nüfuslu Barakfakih Belediyesi'ni aşar.
Kaldı ki 1,5 milyonluk Bursa Büyük Şehir Belediyesi'nin dahi organize sanayi bölgesi kurmaya yetkisi yok. Organize sanayi bölgeleri ancak TBMM tarafından kanunla kurulur. Bunun dışında kurulan bölgeler sanayi mahallesi olmaktan öteye geçemezler. Organize sanayi bölgelerinin tüzel kişiliği vardır. Buralarda kurulan fabrikalar indirimli elektrik, doğalgaz (bu nedenle BİS; BOSEN gibi doğalgazla çalışan elektrik tesisleri organize sanayi bölgelerine yapılıyor)  gibi avantajlara sahiptirler. Sanayi mahallerinin hiç bir hukuki üstünlüğü yoktur


3) Büyükşehir sınırlarına yeni katılan yerlerde yaşıyan insanlar daha kaliteli hizmet almaya başlayacaklar. Daha önce Jandarma bölgesi olan yerlerin polis bölgesi olması, ilçelerdeki su müdürlüklerinin BUSKİ'ye bağlanması, yeni ilçelere belediye otobüsü konması gibi gelişmeler buralarda yaşıyan insanların refah seviyesi için gayet olumlu.


En son mehmeterden198 tarafından Çrş 21 Hzr 2006, 14:12 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


Cem Telgeren
13 yıl önce - Çrş 21 Hzr 2006, 00:58

Hayır diyen arkadaşımız nedenini yazarsa sevinirim.sayfa 1
ANA SAYFA -> BURSA - Haberler ve Sohbet