Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
MeReK
15 yıl önce - Prş 21 Ağu 2003, 00:40
İstanbul'da Gezerken Bakın Neler Buldum...

Fatih'in Çarşamba ilçesinden Haliçe doğru bakınca sağda şu meşhur kırmızı tuğlalı okul gözüküyor, 1880 yılında yunan mimar Dimadis yapmış.

Fatih'teki Pammakaristos Kilisesi, Tanrının sevinçli annesi anlamına geliyormuş. 12. yüzyılda Ioannes Komnenos ve karısı Anna Doukania tarafından yapılmış ve müze olarak kullanılan şapelinde ise Kariye ve Ayasofya'dan sonra en zengin tavan mozaikleri varmış.

Yedikule semtinde ise Istanbul'un şimdiye kadar bilinen EN ESKI kiliselerinden biri var: St. John of Studios Monastery ve ya Yoannes Prodromos Church ve ya Ayios Ioannis Kilisesi ve ya Imrahor Camii...454 yılında Studion Manastırının bir parçası olarak yapılan kilise 1453 yılında camiye çevrilmiş ve 1894 depreminde çok büyük zarar gördükten sonra kaderine terkedilmiş. Şu anda bir harabe olarak koruma altında tutuluyor.

Cerrahpaşa semtinde ise ara sokaktaki bir oto tamirhanesi ile ahşap bir evin arasında 9 metrelik mermerden bir duvar kalıntısı buldum, aslında bu 404 yılında imparator Arkadios tarafından yaptırılan 47 metrelik heykelli sütunun günümüze kalan kaidesiydi. 1711 yılında sütunda devrilme tehlikesi belirince, yıktırılmış ve günümüze sadece kaidesi kalmış. Fatih belediyesi eğer bir gün etrafındaki binaları istimlak ederse, anıtın etrafı açılarak turizme kazandırılabilir.

Sütunun karşı sokağında ise Bulgur Palas diye bilinen Bolu valisi Habib Bey'in Konağı var. Cerrahpaşa semtinde ihtişamlı bir şekilde semt dokusuna farklılaşarak kendini gösteren bu 6 katlı yapı bulguru fahiş fiyata satıp zenginleşen Mehmed Habib Beyindir. Anlatılanlara göre bina o kadar göz kamaştırıcı döşenmiş ki etraftaki insanların lanetini üzerine çekmiş. Ne varki 1926 yılında ipotek yüzünden Osmanlı Bankası binaya sahip olmuşve şimdi Osmanlı bankası arşivi olarak kullanılıyor.

Halil
15 yıl önce - Prş 21 Ağu 2003, 01:13

Heryere isim yazan baska bir millet daha varmi acaba. ben Guney Afrikada Umit burnuna gittim. Gozetleme kulesinin oldugu burunun en ucunda heryerde fatos kalp mustafa turu yazilar vardi. Kafadan sekiz dokuz Turk ismi saydim

Resimler cok guzel Kerem. Ne kadar gizli kalmis guzellikler var Istanbulda. Bu ikinci resimdeki kliseye mutlaka gidicem

MeReK
15 yıl önce - Prş 21 Ağu 2003, 04:03

Merak etme o Pammakaristos kilisesi ile Arcadius sütununu bulucam diye canım çıktı. Fatih'in Çarşamba ilçesi Iran Islam Cumhuriyetinden farksız, o yüzden oralarda yürümek pek zevkli değil doğrusu, hem kilise de o kadar karışık bir yerdeki eminim benim kadar şanslı olmayabilir başkaları. Arcadius sütunu için tek bildiğim şey Cerrahpaşa'da bir evin bahçesinde olduğu idi, dolayısıyla dedektif gibi her evin bahçesine, evlerin olduğu her dar sokağa girip çıktım, eskicilere, antikacılara sordum, hiç kolay olmadı onu da bulmak. Kimi o kaideyi sarnıç diye tarif etti bana, kimi de yanlış yeri tarif etti. Imrahor Kilisesini ise biraz şansa buldum. Ahhh Ben bi belediye başkanı olucaktım.....

Orhan
14 yıl önce - Sal 15 Hzr 2004, 01:58

Abi Halil bende ayni seyi dusunmustum Umit burnundayken. Her tarafta THY yaziyor. resmen utandim o gun

Kazandibi
14 yıl önce - Sal 15 Hzr 2004, 04:08

Athena grubu "Trip Yapma" klibini bu kilisenin içinde çekti (hani Amerikan Futbolu/Futbol karışımı birşey oynuyorlar ya, işte o mekan bu kilise )

Yani en azından TV'de görmüşsünüzdür bu binayı - bir futbol sahası olarak...

İstanbul'un halen ayakta duran (çatısı hariç) en eski kilisesi olan St. John of Studios (454) Yedikule'de ve aslında çoğumuzun Sahilyolu'ndan arabayla geçerken gördüğü bir bina.

sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> İSTANBUL