Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Denizli - Karahayıt - Kırmızısu
123 ... 111213   sonraki »

ANA SAYFA -> Diğer Şehirler
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
didem_
11 yıl önce - Sal 21 Mar 2006, 21:38
Denizli - Karahayıt - Kırmızısu


Pamukkale'ye 5 km uzaklıkta, Termik otellerin kurulduğu bir belde Karahayıt. Büyüklü küçüklü pek çok otel, apart, pansiyon var.

Bu bölgede çıkan termal su ya kırmızı su deniyor. Kırmızı suyun içindeki demir iyonunun etkisiyle Pamukkale travertenlerinin aksine kırmızı travertenler oluşuyor.

Ve inanılmaz sıcak ben elimi yanlışlıkla suya deydirme gafletinde bulundum siz sakın yapmayın.

Mart ayında suların biriktiği kenar havuzcuklarda çocuklar suya girebiliyordu.(+)
(+)


Alıntı:
SUYU VE ÇAMURU NELERE İYİ GELİYOR

Termal suyun sıcaklığı 67-25 derece arasında. Pamukkale ile kıyaslandığında serbest karbondioksit oranı daha az, radyoaktivitesi yüksek. Kalp, damar sertliği, yüksek tansiyon, romatizma, siyatik, deri ve sinir hastalıklarından bazılarına, limbo, uyuz, akne, kaşıntı gibi hastalıklara iyi geliyor. Banyo yapılırsa, genişleyen damarlar kan basıncını düşürerek kalbi rahatlatıyor. Astım hastaları da faydalanabilir. Çamur banyosu yapıldığında vücudun dayanıklılığı ve direnci artıyor.
TULEYBca
11 yıl önce - Pzr 26 Mar 2006, 00:17

 Didem, bende kucukken oraya girme curetinde bulunmustum ve uzun bir sure suyun sicakligini unutamamistim, giden arkadaslara tavsiyem, kesinlikle buhar cikan suya yaklasmayin bile.... Genelde genis alaninda bulunan kucuk su topluugunda girebilirsiniz, oralar vucuda daha guzel gelir. Ama su cok sifali....

zekeriyas

11 yıl önce - Pts 19 Hzr 2006, 13:35
Denizli-Karahayıt


Karahayıt Pamukkale'ye yakın bir mesafede bulunan kırmızı suyu ile meşhur bir kaplıca merkezi. Burada genellikle ailelerin işlettiği küçük pansiyonlar var. Müşterilerinin çoğunluğu Konya'lılardan oluşuyor. Son yıllarda Pamukkale'de otel inşaatlarının durdurulmasıyla oteller buraya yapılmaya başlandı.


(+) 

(+) 

(+) 

(+) 

(+)
(+) 

(+) 

(+) 

(+)
kadirbaba
11 yıl önce - Pts 19 Hzr 2006, 13:57

Zekeriya Abi, aşağı yukarı her sene Pamukkale'ye giderim ama burasından haberim yoktu. Bir de hangi yoldan, nasıl gidilir tarif edersen çok iyi olur. Ayrıca bu turuncu travertenler gerçek mi, çünkü gözlerime inanamıyorum. Nasıl olur da böyle bir güzellikten haberimiz olmaz. Bizleri haberdâr ettiğin için teşekkürler.

bicir_fatih

11 yıl önce - Pts 19 Hzr 2006, 14:33

Sanırım bu resim daha iyi ifade edecektir güzergah olarak.
Eğer kendi aracınızla gidiyorsanız; Pamukkale'ye ulaştıktan sonra gişelere (pamukkale içine giriş için) doğru devam edip gişelere girmeden yolu düz devam ederseniz Karahayıt ve Oteller Bölgesine (birçok ünlü otel zinciri burada yer almakta) ulaşabilirsiniz. Burada yerleşim biriminin sonuna doğru (camiden hemen sonra) yer alan meydanda bu kırmızı suyun kaynağını görebilmeniz mümkün. Şehir merkezinde ki otobüs terminalinden Pamukkaleye gelen minibüsler (hepsi gidiyor mu emin değilim) Karahayıt'a kadar seferlerini devam ettiriyorlar.
Karahayıt daha çok tur ile gelen turistlerin konaklama, Denizli halkının ise kaplıca mahiyetinde kullandığı bölgedir. Burada ki pansiyonların büyük bir çoğunluğunda termal banyolar bulunmakta.

ekleme bir not:Karahayit suyunun kırmızı tonunda ki rengi içinde ihtiva ettiği Kükürt'den kaynaklanmaktadir.(+)
En son bicir_fatih tarafından Pts 19 Hzr 2006, 15:18 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi


sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
123 ... 111213   sonraki »
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler