Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Ayhan
12 yıl önce - Pzr 18 Hzr 2006, 17:14
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Projeleri


İzmir'in 11 yılına şekil verecek olan Büyükşehir Belediyesi'nin hazırladığı Stratejik Plan, önceki gün yapılan Büyükşehir Meclis toplantısında taslak olarak açıklandı. Stratejik plan taslağında, daha önce belirlenen kentin en önemli 10 projelesinin değişmediği görüldü. Stratejik Plan Taslağı, Ağustos'ta yapılacak Meclis toplantılarında oylanacak. Bu sürede, taslakla ilgili Valilik, oda ve sivil toplum kuruluşlarıyla koordineli bir şekilde görüş alışverişinde bulunulacak.

Bölümlere ayrıldı
Stratejik Plan çalışmaları dahilinde İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Pervin Şenel Genç koordinatörlüğünde 'Çalışma Kurulu' oluşturuldu. Kurul, İzmir'in geleceğini şekillendirecek projeleri belirledi. Stratejik plan taslağındaki projeler yönetim, çevre koruma ve çevre sağlığı, imar-kentsel koruma ve tasarımı, kentsel altyapı, ulaşım, sağlık, sosyal hizmetler, turizm, fuarcılık ve dış ilişkiler, itfaiye ve afet yönetimi, bilgi ve iletişim teknolojileri, yeşil alan ve parklar, enerji ve bütçe satın alma başlıkları olarak ayrıldı.

Yönetim yapısı
Taslakta yönetimsel anlamda yenilikler yer alıyor. Örneğin belediyenin organizasyon yapısının iyileştirilmesi için her yıl düzenleme yapılacak. Kalite yönetim sistemi, iki yıl içinde oluşturulacak. Hava kirliliğini önlemek için hava ölçüm ağı genişletilecek, kirliliğe neden olan organik ve inorganik kirleticiler tek tek belirlenecek. Hava Kalitesi Yönetim Planı oluşturulacak.
İzmir Körfezi'ndeki yüzer çöplerin temizlenmesi de planda yerini alırken, İzmir Körfezi Araştırma Projesi uygulanacak. Körfez'in su kalitesi, sürekli izlenecek.

İLK 10'A GİREN PROJELER
* İzmir'in EXPO 2015'e evsahipliği yapabilmesi için yapılacak hazırlıklar bir an önce tamamlanacak.
* Günde 500 bin yolcu taşıyacak, 80 kilometrelik Aliağa-Menderes Hızlı Tren Projesi, belirlenen 24 aylık sürede bitirilecek.
* Metro hattı, Üçyol'dan Üçkuyular'a kadar uzatılacak.
* Metro hattının kollarından biri, Narlıdere'ye gidecek.
* Metro'nun bir ucu da Buca'da olacak.
* Jeotermal enerji, başta Balçova ve Narlıdere olmak üzere daha çok konuta ulaştırılacak.
* İhaleleri iptal edilen Adnan Saygun Kültür Merkezi inşaatına bir an önce başlanacak.
* Gaziemir'de 330 bin metrekarelik alanda kurulacak ve giderek büyütülecek yeni fuar alanı, özel sektörle işbirliği yapılarak hayata geçirilecek.
* Kültürpark'ta yer altına yapılacak 591 araçlık otopark, hizmete açılacak. Kente 9 yeraltı otoparkı yapılacak.
* Körfezi ve çevreyi korumaya yönelik yatırımlara hız verilicek ve kent ormanları ile yeni yeşil alanlar genişletilecek.

PLANDAN DİĞER SATIRBAŞLARI
* Büyükşehir Belediyesi sınırları içindeki imar planı ve sayısal harita çalışmaları tamamlanacak.
* İzmir'de sağlıksız ve çarpık yapılaşmanının bulunduğu alanlar yenilenecek. 2007-2011 yılları arasında Buca, Gürçeşme, Onur Mahallesi, Güzeltepe ve Limontepe toplu konutları yapılacak.
* Tarihi yerlerin düzenlenecek, tanıtımı yapılacak. Bu proje içinde ilk olarak Kadifekale sur duvarları ve suriçi yeniden düzenlenecek.
* Kent genelindeki meydan, bulvar, cadde ve ana bağlantı yolları düzenlenecek.
* Yeni tesisler yapılacak, mevcut tesisler ise onarılacak.
* Kent genelindeki otoparkların kapasitelerinin artırılacak. İzmir'deki otopark sıkıntısını ortadan kaldırmak için Kültürpark, Buca Kasaplar Meydanı yeraltı otoparkları yapılacak, Bahriye Üçok yeraltı otoparkının ikinci kısmı bitirilecek. Girne, Atatürk Lisesi, Alsancak, Üçkuyular, Hatay pazaryeri ve Hasan Tahsin otoparkları da bitirilecek.
* İzmir Hafif Raylı Sistemi Projesi tamamlanacak, İzmir Banliyö Sistemi geliştirilecek. Bu kapsamda Üçyol-Üçkuyular hattı, 2008'e kadar bitirilecek. Metronun Bornova merkez ve Otogar bağlantıları tamamlanacak. 2010 yılı sonuna kadar Üçyol-Narlıdere hattı hizmete açılacak. 2011'de ise Metro, Üçyol'dan Buca'ya ulaşacak.
* Eşrefpaşa Hastanesi'nin mevcut durumunun iyileştirilecek, ek bina yapılacak.
* Kültür sanat etkinlikleri kentin geneline yayılacak.
* İhtiyaç sahiplerine yardım edilecek.
* Sanat etkinliklerinde kullanılan merkezlerin standartları yükseltilecek, Adnan Saygun Kültür Merkezi 2008 sonuna kadar bitirilecek.
* Yeni fuarlar düzenlenecek.
* 2007 yılı sonuna kadar Gaziemir'de yeni bir fuar alanı yapılacak.
* Yeni bir kongre merkezi oluşturulacak
* EXPO 2015'e adaylık için çalışmalar devam edilecek, yeni projeler geliştirilecek.
* e-belediye ve e-kent oluşturulması için gereken projeler yapılacak.
* İzmir bilim parkı projelendirilecek.
* Yeni rekreasyon alanları ve parklar yapılacak.
* Ağaçlandırma alanları oluşturulacak.
* Balçova-Narlıdere bölgesinde jeotermal enerjiyi kullanan konut sayısı 16 binden 18 bine çıkarılacak.
* Vergi kaçakları önlenecek.
* Gelir kaynakları araştırılacak

http://www.yeniasir.com.tr/ya2006/06/18/index.php ...lum=gunluk


Ayhan
12 yıl önce - Cmt 15 Tem 2006, 02:45

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi, 2006-2017 dönemini kapsayan Stratejik Plan’ndan sonra ESHOT ve İZSU’nun da stratejik planlarını kabul etti. İZSU’nun 2011, ESHOT’un ise 2010 yılına kadar olan projelerinin yer aldığı stratejik planlarlar mecliste CHP, ANAP ve DYP’li meclis üyelerinin olumlu oyları ile onaylandı. Başkan Aziz Kocaoğlu, yeni bağlanan ilçe ve beldelere İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin götürdüğü hizmetleri götürün hiçbir Büyükşehir Belediyesi bulunmadığını söyleyerek, “Sezar’ın hakkı, Sezar’a verilmeli” dedi.

Toplantıda ilk olarak İZSU’nun stratejik planı görüşüldü. Meclis üyelerinin görüş ve eleştirilerinin ardından konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, parti ayrımı gözetmeksizin bağlı bulunan her ilçeye, her beldeye, her köye eşit hizmet götürmeye çalıştıklarını kaydetti. 3 milyon nüfusu aşan bir kentin su ihtiyacını karşılamanın kolay olmadığını belirten Başkan Aziz Kocaoğlu, “İzmir’in içme suyu, Sağlık Bakanlığı ve TSE tarafından belirlenen standartlar çerçevesinde (A) sınıfı bir sudur ve bu sınıfın üzerinde de bir kalite yoktur. Kentlinin sağlıklı su kullanması için yatırımlarımız ve çalışmalarımız devam ediyor” dedi.

BELDE VE KÖYLERE DAHA DÜŞÜK FİYAT

5216 Sayılı Yasa ile Büyükşehir Belediyesi’ne bağlanan ilçe ve beldelerde, su fiyatları konusunda bir çekince yaşandığını belirten Başkan Aziz Kocaoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Ancak yasalar çerçevesinde suyun maliyetine göre belirlenen ücret ne ise, yeni bağlanan ilçelerde de o olacaktır. Kemalpaşa’ya ayrı, Torbalı’ya ayrı, Foça’ya ayrı ücret tarifesi olmaz. Bugün İzmir’de ne tarife varsa, metropole bağlı 19 ilçede de aynı tarife uygulanmaktadır. Ancak ilk kademe belediyeleri ile köyler bu tarife dışında tutularak daha düşük bir tarife ile ücretlendiriliyor. Bunun nedeni de tarım ağırlıklı sulamanın olması. İzmir’in coğrafi şartları belli; uygun olan yerlerde göletler yapmaya çalışıyoruz. Bu arada Çamlı Barajı’nın yapımına başlama kararı aldık. Ağırlıklı olarak güney aksını, Narlıdere ve Güzelbahçe çevresine hizmet verecek olan barajın yapımına Stratejik Plan çerçevesinde başlayacağız.”

İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ FARKI

İZSU’nun yatırımlara devam ettiğini, kaçakları önleme konusunda büyük aşama kaydedildiğini belirten Kocaoğlu, "Biz, hangi siyasi partiden olursa olsun bu kentteki herkese eşit hizmet götürüyoruz. Siyasiliğimizi ikinci planda tutuyoruz. 19 ilçe, 38 belde ve 162 köyden hiçbirine sırtımızı dönmedik. Bugüne kadar İzmir’de kanalizasyon ile yağmur suyunun ayrı tutulması diye bir işlem yoktu. Öncelik sırasına göre yatırımlarımız devam edecektir. İlçelere arıtma tesisleri yapmaya başladık. Ama bugüne kadar yapılan hataları biz yapmayacağız. Arıtma tesisleri tamamlanmadan hiçbir yere kanalizasyon yapmayacağız. Türkiye’de 16 Büyükşehir Belediyesi var. Bunlardan 15’ine bakın, hangi birisi İzmir Büyükşehir Belediyesi kadar yeni bağlanan ilçe ve ilk kademe belediyelerine hizmet götürmüştür. Sezar’ın hakkını Sezar’a verin. Bizim elimizde sihirli değnek yok. Ama Stratejik Plan çerçevesinde gerekli yatırımlar yapılacaktır” diye konuştu. Daha sonra yapılan oylamada İZSU Stratejik Planı oyçokluğuyla kabul edildi.

KLİMALI OTOBÜS, TEK BİLET

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi, İZSU Stratejik Planı’nın ardından ESHOT’un 2010 yılına kadar yapmayı planladığı yatırımların ele alındığı ESHOT Stratejik Planı’nı görüştü. ANAP, CHP ve DYP grubunun olumlu görüş bildirdiği ESHOT Stratejik Planı da mecliste oyçokluğuyla kabul edildi. ESHOT’u çağa daha uyumlu hale getirmek için yatırımların sürdüğünü kaydeden İzmir Büyükşehir Belediyi Başkanı Aziz Kocaoğlu, “Ulaşımda tek bilet uygulaması, durakların ve araçların elektronik ortamda takibi, klimalı yeni otobüslerin alımı gibi çalışmalarla vatandaşlarımızı daha rahat ulaşım imkanına kavuşturacağız” dedi.

Kaynak: izmir.bel.tr


erhanthunder
12 yıl önce - Cmt 15 Tem 2006, 11:13

Şaka değil demi bu???
İzmirin 11 yıllık projeleri bunlarsa gerçekten izmir dinamiklerinden çok ey kaybetmiş demektir.Şehire yapılacak 9 tane otoparkı,bazıları yıllardı hedef olan hatta şuan bitirilmiş olması gereken projelere hedef denmesi,2015 te olacak bir projeyi (üstüne basa basa söylüyorum universiad şehrin hedefi idi sonuçları ortada) şehir hedefi olarak benimsemek,Tek bilet uygulaması (yıllardır bir hedefti) tekrar gündemde...
Yani İZMİR in hedefleri bunlar olmalımıydı???
Hedefler sizi tatmin ediyormu sizin düşündüğünüz olması gerekn eksik dediğiniz hedefler projeler neler diyeceğim zaten bunları başka başlıklar altında çok tartıştık.Ama görüyoruz ki hala hedefimiz 10 yıldır boş duran araziye Adnan Saygun kültür merkezi ni yapmak olarak duruyor...tahsinsonerada

12 yıl önce - Pzr 16 Tem 2006, 01:31

erhan tunder e katılmamak elde değil,,,
bence de bu büyüklükte ki bir şehrin ve bukadar uzun vade de yapılacaklar listesinin bunlardan ibaret olması çok üzücü!
o listede olanların hiç biri gereksiz yada kötü projeler değil ama çokkktaaaaaaaaaaaaannnnnn bitirilmiş olması gereken projeler...
izmirin bir anayasası oldu diye günlerdir bağıra bağıra reklamı yapılan izmirin önümüzdeki 11 yıllık planı bu olmamaılıydı,
o planda çok daha büyük çok daha etkili projeleri görmek isterdim.
bukadar basit bir planda bile ki basit olmasına rağmen tamamının yapılmasını imkansız görüyorum, 11 yıl sonra bile izmiri kamburlarından kurtulmuş,dünya metropolleriyle rekabet eder halde göremmiyorum. bize bunları sağlıyacak bir plan yapsınlar.
hazır yapmış olunanı da, hatalarını telafi etmek için izmirin önümüzdeki ilk 3 yılı diye değiştirip uygulasınlar...


Ayhan
12 yıl önce - Pzr 16 Tem 2006, 01:35

Bu projeler evet İzmir'e göre az olmuş fakat 3 yılda bitmez.

Ayhan
12 yıl önce - Prş 24 Ağu 2006, 03:01

Alıntı:
Yapılan çalışmaları ve sorunları yerinde incelemek için haftanın bir günü mahalleri gezeceğini dile getiren İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, "Biz her mahallede varız. Çalışmalarımızla bunu gösteriyoruz" dedi. Kocaoğlu, Karşıyaka'ya bağlı Nafiz Gürman ve Gümüşpala mahalleleriyle Karşıyaka Doğançay arası bağlantı yolu düzenlemesi çalışmalarını gezdi.

Arbede çıktı
Makam otomobili yerine Chevrolet marka belediyeye ait ciple mahalleleri gezen Kocaoğlu, gittiği yerlerde cipin bagajında bulanan oyuncak ve topları çocuklara dağıttı. Gümüşpala'da top ve oyuncak almak isteyen bazı vatandaşlar cipin bagajına doğru akın etti. Yaşanan arbede sırasında Kocaoğlu'nun korumaları vatandaşları ikna edebilmek için zor anlar yaşadı.
Mahallelere yaptığı gezilere haftanın bir günü devam edeceğini belirten Kocaoğlu, şöyle konuştu:
"Bundan sonra haftanın bir günü sorunları ve hizmetleri yerinde göreceğiz. Sorunlardan acil olanları bir hafta içinde çözmeye çalışacağız. Geri kalanları ise belli bir programa göre düzenleyeceğiz. Mahallelerdeki bir çok sorunu çözüyoruz. Her mahallede varız. Çalışıyoruz, çalışmaya da devam edeceğiz. Hizmet konusunda ilçe belediyelerle uyum içindeyiz."

Kordon'daki viyadükler
Kordon'daki viyadüklerin kaldırılması konusunda Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ile görüştüklerini de kaydeden Kocaoğlu, şöyle konuştu:
"Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ile İzmir'e yaptığı ziyaret sırasında Kordon yolu konusunda konuştuk. Sayın Bakan'la mutabık kaldığımız konular oldu. Ulaştırma Bakanlığı'nın viyadükleri limana indirmesi konusunda konuştuk. Yolun Toprak Mahsulleri Ofisi'ni geçmemesini görüştük. TMO'dan sonraki viyadükler ise zaman içinde her hangi bir yolla kaldırılacak."

Aksama olmayacak
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin, yaklaşık 1.5 yıl önce Uzundere'deki çöp ayrışma tesislerinin işletmesi ve konutlardan ambalaj atıklarının toplanması işini verdiği İplikçioğlu firmasının sıkıntıya düşüp ihaleyi başka bir firmaya devretmesi ile ilgili de konuşan Kocaoğlu, "Uzundere ve Harmandalı'daki şirket ayrıldı. Şu an yeni bir şirketle bir yıllık sözleşme yapmak için görüşmelerimizi sürüyor. Konutlardaki atıkların toplanmasında ve çöp ayrıştırma tesislerinin işletilmesinde aksama olmayacaktır" dedi.

YENİ ASIRO liman ve viyadükler oradan kalkmalı...VolkanAtalay
12 yıl önce - Prş 24 Ağu 2006, 10:45
çok yazık


aynen katılıyorum bunlar zaten bitirlmesi gereken sıradan projeler...ulaşım otopark projeleri zaten bir şehir için elzem projelerdir ..ben daha vizyonu geniş bir açıklama strateji beklerdim...daha sahilyolundaki kapakları brceremeyen bir belediye bu işleri nasıl başaracak merak ettim doğrusu başkanın ekibine artık bir çeki düzen vermesi gerek çok geç kaldı ama..

Ayhan
12 yıl önce - Prş 26 Ekm 2006, 16:23

Alıntı:
İzmir, büyük bir şantiyeye döndü

Kocaoğlu, kent genelinde yürütülen yatırımlarla istihdam ve ekonomiye
katkı sağlandığını söyledi

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, kentin geleceğine yönelik yatırımları en kısa zamanda bitirmeyi amaçladıklarını söyledi

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, kentin dev bir şantiyeye dönüştüğünü söyledi. Kent genelinde yürüttükleri proje ve yatırımlarla İzmir'in geleceğinin aydınlık olacağını belirten Başkan Kocaoğlu, "Milyonlarca YTL tutarındaki projelerle kentimizi yarınlara hazırlıyoruz. Hem istihdam sağlıyoruz, hem de İzmir ekonomisine katkımız oluyor" dedi.

Vergiler dönüyor
Büyükşehir Belediyesi'nin yaşama geçirdiği birçok proje ve yatırımın ihale yoluyla özel sektöre yaptırıldığına dikkat çeken Kocaoğlu, müteahhit firmaların bu işleri binlerce İzmirli vatandaşı istihdam ederek yerine getirdiğini söyledi. Belediyenin bütçesinin, halkın vergilerinden oluştuğunu dile getiren Kocaoğlu, "Bu kaynakları doğru yatırımlarda kullanarak, hemşehrilerimizin yaşam standardını yükseltirken, kent ekonomisine de önemli kazanımlar sağlıyoruz. Kısaca, halkımızın kaynakları, yaptığımız yatırımlarla yine halkımıza dönüyor" dedi.

160 bini aşacak
İzmir'in ulaşım sorununun çözümünü, öncelikler listesinin en başına aldıklarını ifade deen Kocaoğlu, şu açıklamayı yaptı:
"91 milyon YTL'ye mal olacak 5.5 kilometrelik Üçyol-Üçkuyular metro hattı işletime girdiğinde, halen 90 bin dolayında olan günlük yolcu taşıma sayısı, 160 bini aşacak. İnşaat maliyeti 200 milyon doları bulan (yaklaşık 300 milyon YTL) 80 kilometrelik Aliağa-Menderes Raylı Sistem Projesi'nin çeşitli eteplarında imalat çalışmaları hızla ilerliyor. Bu iki proje, İzmir'in ulaşım sorununun çözümüne köklü çözümler getirecek."
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Ramazan ayında 12 bin aile ve öğrenciye 2 milyon YTL sosyal yardım yapıldğını açıkladı. Kocaoğlu, Büyükşehir Belediyesi Yardım Sandığı'ndan yapılan sosyal desteklerin, yıl sonuna kadar 6 milyon YTL'ye ulaşacağını sözlerine ekledi.

ŞEHRİN HER TARAFINDAN ÇALIŞMA VAR
Ulaşım filosuna 350 otobüs daha katılacak
* Buca'yı, Çamkule üzerinden Bornova-Altındağ aksına bağlayacak yol çalışması ile Ahmet Yesevi Caddesi düzenlemesi başta olmak üzere, kentin değişik bölgelerinde yol ve cadde düzenleniyor.
* Çiğli'de çalışmaları süren kent ormanı ile Doğal Yaşam Parkı, Bornova'daki Homeros Vadisi Projesi, yeni cazibe merkezleri olarak İzmirlilerin hizmetine sunulacak.
* Yelki'de biri 420, diğeri 570 dönümlük iki alanda kent ormanı ve rekreasyon düzenlemesi yapılıyor.
* 520 araç kapasiteli Kültürpark Yeraltı Otoparkı inşaatı sürüyor.
* Büyükşehir'e yeni bağlanan ilçelerde arıtma tesisi projeleri uygulanıyor, köylerin içme suyu depoları onarılıyor. İlçe ve beldelere çok amaçlı salonlar kazandırılacak.
* Karabağlar'da yeni bir itfaiye merkezi binası inşa ediliyor. İlçelerde modern merkezler oluşturulması için tip proje hazırlandı. Yakında ihaleleri olacak.
* Agora ve çevresinin, Arkeoloji ve Tarih Parkı olarak düzenlenmesi amacıyla kamulaştırmalar yapılıyor. Yaklaşık 9 milyon YTL kamulaştırma bedeli ödenen çok sayıda yapı yıkıldı.
* Kadifekale ve Ballıkuyu eteklerinde toprak altında kalan tiyatro yapısının gün yüzüne çıkarılıp kente ve turizme kazandırılması için proje hazırlanıyor.
* Geçen yıl 12 bin 111 öğrenciye eğitim dönemi boyunca her ay 100 YTL burs verildi. Burslar, bu yıl da devam edecek.
Toplam 4 milyon 595 bin euroya 50 solo otobüs alımı için BMC ile sözleşme imzalandı.
* 2007 sonuna kadar ESHOT ve İZULAŞ'ın filosuna 50'si midibas olmak üzere toplam 350 yeni otobüs daha katılacak. Böylece ulaşım filosunun yaş ortalaması 8.1'den, 5.7'ye düşecek.

YENİ ASIR - 26/10/2006Ayhan
12 yıl önce - Sal 14 Ksm 2006, 17:23

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Bornova Caddesi'ni baştan aşağı yenileyerek yepyeni bir görünüme kavuşturacağı belirtildi. Bu çalışmalar kapsamında caddedeki trafik akışının da düzenlenerek yayalar ve sürücüler için daha güvenli duruma getirileceği dile getirildi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, yenilenen yolları, caddeleri, bulvarları ve meydanlarıyla İzmir'in çağdaş kent kimliğine büründüğünü belirtti. Bornova'da iki büyük mahallenin ana güzergahını oluşturan Bornova Caddesi'nin 372 Sokak kavşağından başlayarak Mevlana ve Yunus Emre Mahallesi'nin bitimine kadar olan 1.5 kilometrelik kısmında tretuvarlar yenilenecek, mevcut yol zemininde iyileştirme yapılacak. Özellikle Yunus Emre Mahallesi'nin Bornova Caddesi'ne çıkışında bulunan denetimsiz kavşakta yaşanan sorunlar çözüme kavuşturulacak. Bu kavşak düzenlenecek ve sinyalize duruma getirilecek. Güzergah üzerinde bulunan dört kavşakta daha düzenleme yapılacak ve gerekli olanlarda sinyalizasyon kurulacak. Çalışmalar kapsamında gerekli olan kısımlarda istinat duvarları yapılacak.

Kaynak:Kentyasam.com

* Bornova Caddesi sanırım Metro ile IKEA arasındaki yol oluyor.


erhanthunder
12 yıl önce - Çrş 15 Ksm 2006, 12:32

İLK 10'A GİREN PROJELER
* İzmir'in EXPO 2015'e evsahipliği yapabilmesi için yapılacak hazırlıklar bir an önce tamamlanacak.
Adaylık tamamda hazırlık ne durumda???
* Günde 500 bin yolcu taşıyacak, 80 kilometrelik Aliağa-Menderes Hızlı Tren Projesi, belirlenen 24 aylık sürede bitirilecek.
Hangi 24 ay??? Bu 24 ay pluton hesabına göre sanırım...
* Metro hattı, Üçyol'dan Üçkuyular'a kadar uzatılacak.
http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=28281
gereken cevap linkte...
* Metro hattının kollarından biri, Narlıdere'ye gidecek.
Sanırım linki okumadınız  okuyun sonra ne zaman gider diye kahve falı bakın gören olursa yazsın..
* Metro'nun bir ucu da Buca'da olacak.
Falda araya bunlarıda sıkıştırırsanız seviniriz..
* Jeotermal enerji, başta Balçova ve Narlıdere olmak üzere daha çok konuta ulaştırılacak.
Valla jeo dediler gidip doğalgaz getirdiler oda güzel de taaa karşıyakadan doğalgaz balçovaya gelecek nerdeyse ama daha balçovada jeo suz ev var  
* İhaleleri iptal edilen Adnan Saygun Kültür Merkezi inşaatına bir an önce başlanacak.
Valla en son bayramda gördüm.Hala garaj bunun içinde bir kahve içmek lazım anlaşılan...Yada ihaleye çıkılır sonra metro ya döner hikayesi...
* Gaziemir'de 330 bin metrekarelik alanda kurulacak ve giderek büyütülecek yeni fuar alanı, özel sektörle işbirliği yapılarak hayata geçirilecek.
Derken bu fuar alanını değerlendirmede destek alınması gereken kurumlarla kavga ediliyor...Bakınız izmir ticaret odası...vs..
* Kültürpark'ta yer altına yapılacak 591 araçlık otopark, hizmete açılacak. Kente 9 yeraltı otoparkı yapılacak.
Bu herhalde en büyük projemiz.Durumu hakkında net bir fikrim yok ama yaparsak süper olacak.Çokkk büyük proje...Önemlide...Alsancakta araba koyacak yer kalmadı...
* Körfezi ve çevreyi korumaya yönelik yatırımlara hız verilicek ve kent ormanları ile yeni yeşil alanlar genişletilecek.
Kent ormanı açıldı açılmasınada alelacele yapıldı.Hiçbir proje yok sadece ağaçlar dikildi.Gerisi -cek,-cak ekleriyle projelendirilmiş...

İşte Hedefler 2010 a ne kaldı biz neredeyiz...
Teşekkürler büyükşehir ve emeği geçenlere....sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet