Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Seyfo
14 yıl önce - Pzr 18 Hzr 2006, 09:51
Dünyanın önde gelen üniversitelerinden London School of Economics'de Türkiye kürsüsü


London School of Economics'te 'Türkiye Kürsüsü' açılıyor. Aydın Doğan Vakfı'nın da içinde bulunduğu özel sektör kuruluşları kürsü için 4.5 milyon dolar bağışta bulundu

Dünyanın önde gelen üniversitelerinden London School of Economics'deki (LSE) Avrupa Enstitüsü bünyesinde Çağdaş Türkiye Araştırmaları Kürsüsü'nün kuruluşu önceki akşam İstanbul Modern'de düzenlenen bir törenle resmen açıklandı. Kürsünün açılışı, Devlet Bakanı Prof. Dr. Beşir Atalay, LSE Rektörü Sir Howard Davies ve LSE Avrupa Enstitüsü Direktörü Prof. Kevin Featherstone tarafından duyuruldu.
Devlet Bakanı Beşir Atalay, 110 yıllık geçmişi bulunan çok saygın bir eğitim kurumunda Çağdaş Türkiye Araştırmaları Kürsüsü kurulmasının heyecan ve gurur verici olduğunu belirterek, şöyle dedi:
"Avrupa Birliği ile fiili müzakerelere başladık. Akademik bağları da güçlendirmek gerekiyor. Bu kurum Türkiye için Avrupa'da bir referans kaynağı olacak. Avrupa araştırmaları, Türkiye boyutu dikkate alınmadan eksik kalır. Yurtdışında Türkiye odaklı çalışmalar çoğunlukla Osmanlı dönemine eğiliyor. Oysa LSE'deki kürsü modern Türkiye'ye, Cumhuriyet Türkiyesi'ne daha çok yer verecek. Yabancı kamuoyu daha sağlıklı bilgi edinecek. Türkiye'de siyaset ve bürokrasinin önemli kademelerinde LSE mezunları var. Bunun, Avrupa ile güçlü bağlar oluşturmaya büyük katkısı oluyor."

4.5 milyon dolar bağış
LSE Rektörü Sir Howard Davies de kürsünün Avrupa-Türkiye ilişkileri bakımından çok önemli olduğunu söyledi. Türk hükümeti, Merkez Bankası, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Aydın Doğan Vakfı ve Akfen Holding'in kürsünün kurulup yaşatılması için toplam 4.5 milyon dolar bağışta bulunduğunu belirten Davies, "Kürsü, özel sektör ve devlet ortaklığına çok güzel bir örnek oldu" dedi.
Son bir araştırmaya göre LSE'nin sosyal, siyasi ve ekonomi bilimleri açısından Avrupa'nın birinci, dünyada ise Harvard'ın ardından ikinci en iyi üniversitesi olduğunu hatırlatan Davies, "Kürsünün açılışı LSE için muazzam bir ilerleme. Bize son derece önemli yeni bir alanda daha fazla araştırma ve eğitim yapma şansı sağlayacak" diye konuştu.

Başkan aranıyor
Davies, kürsü başkanlığı için ekim ayına kadar sürecek başvurularda adaylarda öncelikle 'mükemmel bir akademik kariyer' aradıklarını belirterek, şunları kaydetti:
"Kürsü Türkiye konusunda çalışacak. Başkan ekonomist, siyaset bilimci ve hatta sosyolog olabilir. Ancak ekonomist veya siyaset bilimci olması daha büyük bir olasılık. Türk üniversitelerinde ya da yurtdışında çalışan bir Türk olabilir. Türk olması zorunlu değil ama Türkler bu konum için daha avantajlı. Potansiyel aday olabilecek bir iki Türk akademisyen tanıyoruz ama başvurup başvurmayacaklarını bilmiyoruz. Tüm akademisyenler için çok önemli bir fırsat olacak."

Avrupa'ya güçlü ve doğru mesaj
LSE Avrupa Enstitüsü Müdürü Prof. Kevin Featherstone de bir eğitim kurumunda ilk kez Türk ve Yunan kürsülerinin yan yana bulunacağına dikkat çekti. Featherstone şunları söyledi:
"Doğru zamanda, doğru yerde, doğru bir kürsü açıldı. AB konusunda da akademik çalışmalar yapılacak. Türkiye, Batı Avrupa'da zaman zaman itibar sorunu yaşıyor. Ancak bağışçılar modern ve çağdaş Türkiye adına çok güçlü bir mesaj göndermiş oldular. Bu, Türkiye'nin Avrupa'da görülmesi gereken yüzüdür."
Kürsü başkanının 2007 ortalarına doğru göreve başlayacağını hatırlatan Featherstone, bu tarihe kadar kürsünün boş durmayacağını, Türkiye odaklı birçok çalışma gerçekleştirmeyi planladıklarını söyledi.

450 mezunu var
Kürsünün çok faydalı olacağını belirten Akfen Holding Başkanı Hamdi Akın da "Geçenlerde bir üniversite öğrencisi bu yeni ortam için ekonomik modelin ne olacağını sordu. Kendisine ikimiz arasında fazla fark olmadığını, enflasyonsuz ortamda nasıl yaşanır, iş yapılır henüz tam bilmediğimi anlattım. LSE, kendi yaşadıklarımızı da anlama fırsatı sağlayacak" dedi.
LSE'nin Türkiye'de 450 mezunu var. Bunlar arasında eski Devlet Bakanı Kemal Derviş, eski Dışişleri Bakanı Prof. Emre Gönensay, eski Devlet Bakanı Tayyibe Gülek gibi isimler de bulunuyor.


Milliyet


ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET