Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Konya Bozkır
123 ... 111213   sonraki »

ANA SAYFA -> KONYA
cevap yaz
sayfa 1
galpay

14 yıl önce - Cmt 17 Hzr 2006, 14:31
Bozkır


Bozkır
Bozkır eski çağda Isaura Bölgesi içindeydi. Bölgenin adını taşıyan şehir şimdiki Bozkır yerleşim alanıdır. Daha sonra, kuzey doğuda yapılan büyük kaleye Isaura Nova (Yeni Isaura) denilince, Bozkır’a Lentopolis ve sonra Tris-Maden adları verilmiştir. Son zamanlara kadar halk, kasabaya Siristat diyordu. Kelimenin gerçek söylenişi bilinmemekle beraber, çevredeki kurşun madenlerini işletmekte olan ustalara baş usta anlamına gelen "Ser-Üstat" denildiği için, bu kelimeden geldiği sanılmaktadır.
Selçuklular zamanında bölgenin hakimi bulunan ve bugünkü Bozkır’ı fetheden Bozkır Bey'den dolayı Bozkır denildiği bilinmektedir. Bozkır Bey'in hayatı hakkında hiçbir bilgi yoktur. İlçenin Çumra, Karaman ve Hadim'e komşu olan bölgesinde ise 15 ve 18 . y.y.da Belviran adlı bir ilçe bulunmaktaydı. Halk şimdi bu bölgeye "Dağ kolu" adına vermiştir.
Bozkır ilçesi kuzeyden Çumra ve Akören, güneyden Hadim ve Antalya, doğudan Güneysınır, batıdan Antalya ve Ahırlı il ve ilçeleriyle çevrilmiştir.
Batı kesiminde Suğla Gölü mevcuttur. Ahırlı ve Yalıhüyük sınırları içerisinde kalan göl arazisi Beyşehir Gölünün tahliye deposu olarak kullanılmaktadır. Göl, güneyindeki Toroslar'dan inen kuvvetli yağışlarla beslenmektedir. Yağışların az olduğu yıllarda göl suyu çekilmekte ve göl sahasında ekim yapılmaktadır. Torosların yüksek doruklarından Yıldız Dağı eteklerindeki krater gölüne halk arasında "Dipsiz Göl" denilmektedir.

.[başkasına ait olan fotoğraf silindi. - ayhan35 - Pzr 23 Tem 2006, 15:55 ]


Oguzhan34
14 yıl önce - Pzr 23 Tem 2006, 15:22

[Başkasına ait olan fotoğraflar silindi. Sadece kendi çektiğimiz fotoğraflarımızı yollayalım. - ayhan35 - Pzr 23 Tem 2006, 15:53 ]

galpay

14 yıl önce - Çrş 09 Ağu 2006, 08:33
Bozkır İlçesi


06.06.2006 Pazar günü uzun senelerdir uğrayamadığım Bozkır'da 20 dakika kalıp, sevdiğim eski bir dostumun bahçesinde oturdum.
Fakat, paylaşabilecek kalitede fotoğraf çekemediğimi sanıyorum.
Bu yaştan sonra da "Fotoğrafçılık" öğrenmeye de vakit ayrılmaz ki.
Belki, gelecek sefere bir kaç kare doldurabilirim.
Fakat, Bozkırlılar da bu sayfa ile ilgilenseler iyi olur.
Desteğe ihtiyacımız var.


Karani Eseroğlu

14 yıl önce - Prş 17 Ağu 2006, 13:28

Bozkır İlçesi Konya'nın 120 km. güneyinde, Çarşamba Çayı'nın oluşturduğu vadide kurulmuş, Orta Toroslar'ın küçük ama şirin bir yerleşim yeridir. Nüfusu 10 bin civarındadır.
İlçe toprakları genellikle dağlık ve tarıma elverişli olmadığı için özellikle Konya, İstanbul, İzmir gibi büyük kentlerimizle yurtdışına çok fazla göç vermiştir.
Çarşamba Çayı kenti ortadan ikiye böler. Çevresinde çok güzel kahveler, restaurantlar ve dinlenme yerleri mevcuttur. İnsanları sıcakkanlı, güleryüzlü, misafirperver ve hoşgörülüdür. Sosyal hayat çok canlıdır. İnsanların gece yarısına kadar caddelerde, kordonboyunda, parklarda gezip eğlenerek günün yorgunluğunu attıklarını görürsünüz.
 
Asar'dan Bozkır'ın genel görünümü
 Çarşamba Çayı üzerindeki tarihi köprü
 Şehir merkezinden görüntüler
  Karani Eseroğlu

14 yıl önce - Prş 17 Ağu 2006, 13:51

Şehir Meydanı'nda ki Atatürk AnıtıAsar'da dalgalanan bayrağımız
 


Ulu Camii ve tarihi eski belediye binası
 


Çarşamba Çayı
 


Belediye Parkı
 

sayfa 1
123 ... 111213   sonraki »
ANA SAYFA -> KONYA