Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Kayseri Kocasinan - Kuşçu
1234567   sonraki »

ANA SAYFA -> KAYSERİ
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
yuksel77
12 yıl önce - Cum 16 Hzr 2006, 03:03
Kocasinan - Kuşçu


Aşağıda tarihi ve coğrafyası hakkında bilgi verilen Kuşçu Kasabası benim köyümdür ve artık baraj altında kalmıştır. Şu anda Kayseri'nin en güzel mesire yerlerinden birisidir.


Kuşçu Köyü Kayseri ilinin Kocasinan ilçe sınırları içerisinde Erkilet nahiyesine bağlı 1972 yılında belediye olmuştur. Daha önce köy olarak tarihi kesin bilinmemekte beraber yaklaşık 500 yıllık tarihten bahsedilmekte olup Kuşçuya çeşitli bölgelerden gelip yerleşmelerine rağmen ağırlık olarak bazı sülalelerin Yozgat’ın Boğazlıyan ilçesine bağlı Horan Aşağı ve yukarı hasinliden geldiği bu köylerle yakın zamana kadar toprak melesinden dolayı mahkeme açıldığı kayıtlarla belgelidir. Bir kısmının Sarıkaya’nın Babayağmur köyünden geldikleri bilinmekte olup bazı sülalelerinde başka mevkilerden geldikleri söylenmektedir. Köyümüz Kızılırmak kenarında kurulmuş olup bağları ve bahçeleri ile ün yapmıştır.  Kuşçulu buraya sudan dolayı değişik bölgelerden gelerek buralarda üzüm bağları,  meyve ve sebze bahçeleri yaparak geçimlerini temin etmiş olup bir kısmı da çiftçilik ve hayvancılıkla uğraşarak geçimlerini temin etmişleridir. Daha sonra nüfusun çoğalmasıyla geçim kaynaklarının yetersiz olması nedeniyle yavaş yavaş kuşcu dışına göç başlamış başta il merkezi Kayseri‘ye Avrupa'ya ve İzmir’e göç olmuştur. bugün Kuşculunun ağırlıkta olduğu yerler Kayseri,  Avrupa ve İzmir’dir.

KUŞÇU' NUN COĞRAFİ KONUMU

Kuşçu Kasabası Kayserinin kuzey doğusunda il merkezine 25 km mesafede Yamula barajı kenarında olup komşu köyleri Boyacı,  Çevril. Hasancı,  Molla hacı,  Alabaş,  Menteşe,  Hırka’dır  
 

KÖYÜMÜZDE YETİŞTİRİLEN ÜRÜNLER

Meyveler:
Armut, Ceviz, Kayısı, Elma, Ayva, Erik, Şeftali, Fındık, Badem, İğde, Gilabolu, Dut, Muşmula, Kiraz, Vişne, Üzüm
 
Sebzeler:
domates, biber, patlıcan, patates, soğan, mısır, salatalık, fasulye, kabak, karpuz, kavun, ayçiçeği, lahana, ıspanak, marul, maydanoz, acur, dere ve tere otu, kuzukulağı, pırasa, fıstık, yerelması, havuç, buna benzer sebzeler yetiştirilmektedir.

Tahıllar:
Buğday, arpa, yulaf, çavdar, yeşil mercimek, nohut gibi ürünler yetiştirilmektedir.

Üzüm Çeşitleri :
Parmak, Karaevrek, Karanıdere, Eltaşı, Karaburcu, Gülüzümü, Delihıdır, Beyazbuldu, Karabuldu, Şireden, Göcek, Dilmit, Keçimema, Irazgı, Mahlıç, Cavuş bunlar köyümüzde yetişen üzümlerdir.

KÖYDEKİ AİLELER:
Ben KETE'lerdenim.
AGCAOĞLULARI
BABAYUSUFLAR
BİLİNEMEYENLER
DEĞİRMENCİOĞULLARI
DELİ İBRAHİMLER
DURMUŞLAR
HACI OSMANLAR
HAMEŞLER
HASANPAŞALAR
HATIPLILAR
HÜRİLER
KARAFAKILAR
KAVALLAR
KAVLAKLAR
KETELER
KÖRHÜSEYİNOĞLULARI/GÖZÜKÜÇÜKLER
KÜRTİBRAHİMLER
KÜRTOĞLULARI
MEMİKLER
MERYEMLER
MUSALAR
PANOĞULLARI
PATILAR
SELATLAR
SEYİTALİLER
ŞIHÖMERLER
TANGARLAR
TOMBULLAR
YAKUPOGLULARI

Not: Resimler bana ait değildir. Köy derneğimizden aldım.[site kurallarına uymayan fotoğraflar silindi - kemalsoylemez - Cum 16 Hzr 2006, 13:25 ]En son yuksel77 tarafından Cum 16 Hzr 2006, 04:09 tarihinde değiştirildi, toplamda 4 kere değiştirildi


yalper
12 yıl önce - Cum 16 Hzr 2006, 03:12

Yamula Barajının cilvelerinden biri olsa gerek sular altinda kalma. Sizleri Gesi'ye davet edelim, bizde son zamanlarda susuz kaldik, bu ikisinin arasi yok mudur, ne zor durum..

Sitede bir dostumun daha hemserim çıkması oldukça keyifli oldu benim için..


Burhanettin Akbaş

11 yıl önce - Pzr 27 Ağu 2006, 00:32

Kuşçu Beldesi, tarihi beldelerimizden biriydi. Osmanlı döneminde Osmanlı ordusunun doğan (Doğancılar) yetiştiren askerleri bu bölgeden yetiştiği için köyün adı da Kuşçu olarak konmuştu. Tarihi köy, Yamula Barajının altında kalınca kasaba daha yukarıya taşındı ama birçok hatıra da eski köy yerinde, yani barajın altında kaldı. Bir kişi var ki, eski köyde kalan çanak çömlek, süzek taşları, değirmen taşları, soku taşları, mezar taşları ne bulduysa topladı ve şimdiki kasabada bir etnografya müzesi kurdu. 600'ün üstünde etnografik malzemenin sergilenmesi için Kuşçu Belediyesi de kendisine yardımcı olmuş. Bu kişi Kuşçu eski belediye başkanı ve emekli öğretmen Ahmet Korkmaz'dır. Ahmet Korkmaz'la sohbetimizde diyor ki: "Beni bir gün heybeyle, öbür gün tırpanla, sapanla görenler:
-Bizim hoca delirmiş, köy taşınınca kafayı yedi, demişler.
Sonra meydana gelmeye başlayan eseri görünce arkamdan söyledikleri bu sözü yüzüme karşı da söyleyip sonra şöyle dediler:
-Meğerse deliren sen değil, bizmişiz.
İşte kasaba halkı ne bulduysa eskiye ait müzeye kendileri getirmeye başladı. Böyle olunca belediye bu alanı müze alanı olarak ayırdı ve kasabamızın geçmişini yaşatmak için bu müzeyi kurmuş olduk."

[Açılmayan foto silindi. - didem_ - Pzr 28 Oca 2007, 07:14 ]sonnur
11 yıl önce - Çrş 07 Şub 2007, 00:09(+)


 

(+)


Burhanettin Akbaş

10 yıl önce - Cmt 14 Tem 2007, 15:12

Yeni kurulan Kuşçu kasabası Yamula Barajının hemen yanı başındadır.
 

(+)

Fotoğraf bu sabah çekildi. Diğerlerini de düzenleyip bir süre sonra sayfaya koyacağım.sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> KAYSERİ