Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
EnderYıldırım
13 yıl önce - Cum 16 Hzr 2006, 02:45
İzmir' in Deprem Gerçeği


Arkadaşlar, hepimiz bu site sayesinde ülkemiz ve yaşadığımız şehirler için fikirlerimizi paylaşıyoruz ve de tartışıyoruz. Depremde üzerinde durulması gereken önemli konulardan bir tanesi. Türkiye deprem bölgesinde yer almakta ve geçmişte deprem den dolayı çok büyük felaketler yaşadık. Amacım içinizi karartmak değil ancak bu başlığın kesinlike açılması gerektiğini düşündüm. Böylesine riskli durumda olan Türkiye' mizde deprem gerçeğini gözardı edemeyiz. Sadece depremler yaşandıktan sonra tartıştığımız ve bir süre sonra da aklımızdan uçup giden, yani sadece gerçekleştiği zaman konuştuğumuz bir konu bu.
Evet bu yüzden daha sonradan üzülmemek için şimdiden tartışmalıyız ve bu gerçek gündemimizde yer almalıdır.


Musa07
13 yıl önce - Cum 16 Hzr 2006, 03:33

Deprem İzmirin kalbinde atıyor,Karşıyaka-Bornova ve Buca'dan bile fay hattı geçiyor,tıbkı çoğu diğer şehirlerimizde olduğu gibi,gerçek bu,ancak sağlam binalarla risk en az'a indirgenir,başka çare yoktur.Toplanın gidiyoruzda diyemeyiz.Umarım müteahhitler bilinçlenmiştir..

EnderYıldırım
12 yıl önce - Prş 16 Ksm 2006, 23:57

İzmir Deprem Senaryosu ve Deprem Master Planı:
http://www.izmir.bel.tr/izmirdeprem/izmirrapor.htm

Maaesef İzmir olası bir depreme ve deprem sonrasına karşı hazır değil. Yapılması gereken çok şey var. Ayrıca İzmir RADIUS Pojesi var ama şu an bu proje için, sanırım önemli adımlar atılmıyor.H.İ.Murat ÇELİK
11 yıl önce - Çrş 21 Ksm 2007, 12:58

İzmirli depremi çabuk unuttu.

Deprem yönetmeliğine uygun olmayan evler çerez gibi gidiyor. İzmirliler büyük deprem olacağına inanmıyor ve önlem almıyor.

Kabu ediyorum:
Bu binaları yapan müteahhitler suçlu.
Bu binalara ruhsat veren yönetimler suçlu.

Eee peki, halen bu binalara tonlarca para verip bilinçsizce satın alanlar...
Onlara ne demeli?


Alıntı:
İzmirliler’in ev alırken ya da kiralarken deprem yönetmeliğine uygun olup olmadığını sormadığını belirten İzmir Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Mesut Güleroğlu, “1999’dan önce yapılan evlerde deprem yönetmeliği uygulanmadı ve biz hala bu evleri hala satıyoruz. İnsanlar da alıyor” diye konuştu. 1999 yılındaki Marmara depreminden sonra insanlar ev alırken ya da kiralarken deprem yönetmeliği olup olmadığını soruyor, İzmir’in sağlam zeminli yerlerinde oturmaya dikkat ediyordu. Ancak büyük depremin üzerinden 8 yıl geçti ve her şey unutuldu. Artık insanlar ne ev alırken ne de kiralarken evin deprem yönetmeliğine uygun yapılıp yapılmadığını sormuyor. Yine sahil kenarlarındaki evler rağbette. Yine en pahalı evler sahil kenarındakiler, sağlam zeminli yerlerdeki evlerin fiyatları sahil kenarına göre çok daha düşük. Çünkü sahil kenarındaki evlere talep çok daha fazla. 1999 Marmara Depreminden sonra inşaa edilen evlerin tamamı deprem yönetmeliğine göre yapıldı. Ama 1999 yılından önce yapılan evlerde hala kiralanıp satılabiliyor. Bu evlerin depreme dayanıklı olup olmadığını vatandaş ne soruyor ne de şikayet ediyor.

Vatandaş ilgilenmiyor

1999 yılından sonra yapılan tüm evlerin deprem yönetmeliği göz önünde tutularak yapıldığını belirten İzmir Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Mesut Güleroğlu, “İlk başlarda insanlar depreme çok dikkat ediyorlardı. Ona göre ev alıp kiralıyorlardı. Ama üzerinden 8 yıl geçti ve her şey unutuldu. O zamanlar insanlar deprem yönetmeliğinin yanı sıra zemine göre ev seçiyorlardı. Bornova Atatürk Mahallesi ve Buca’nın üst tarafları o zamanlar çok revaçtaydı. Ama şimdi yine eskiye dönüldü insanlar yine sahil ve merkezlerdeki evleri tercih ediyorlar. 1999 yılından önce yapılan evler deprem yönetmeliğine uygun değil ama vatandaşlar hala bunları alıp, kiralayabiliyor. Bu konuda da hiç tepki almıyoruz. İnsanlar bu konuyla ilgili artık soru bile sormuyor. İnsanların İzmir’de büyük deprem olacak gibi bir düşünceleri yok. O nedenle böyle davranıyor olabilirler” diye konuştu.

http://www.gazeteyenigun.com.tr/icerik.asp?page=g ...;nID=29185


H.İ.Murat ÇELİK
11 yıl önce - Prş 06 Arl 2007, 20:13

Forbes Dergisi'ne göre İzmir, Dünya'nın depreme karşı
en hassas, korunmasız, savunmasız, zayıf ve kolayca yaralanır
şehirleri arasında ilk 10 içinde.
İzmir'in deprem gerçeği Dünya tarafından anlaşılmış durumda,
bakalım biz ne zaman anlayacağız?

Alıntı:
The 20 Most Earthquake-Vulnerable Cities
9. Izmir, Turkey (in tie with San Salvador and Mexico City): 11,500
This city of 3.5 million people, situated at the junction of the African and the Eurasian tectonic plates, is the third-largest city in the country. A 6.0 quake here would kill an estimated 11,500 people.

http://www.forbes.com/business/2007/12/04/earthqu ...peed=25000
Samet Yılmaz

11 yıl önce - Cum 07 Arl 2007, 14:11

İzmir gibi bir kentin depreme karşı ne tür hazırlıklı olduğunu bilmemiz gerekir AKOM iyi bir faaliyet göstermeli kentin önemli yerlerinde güçlendirme çalışmaları yapılmalı fay hattının geçtiği yerlerde özellikle BURSA'DA bütün bu dediklerim var ve İZMİR gibi bir şehrin geri kalmasını istemem SAYGILARLA:)

yusuf35
11 yıl önce - Cum 07 Arl 2007, 14:26

Kendimden Utanıyorum.!!!

Alıntı:
İnsanların İzmir’de büyük deprem olacak gibi bir düşünceleri yok. O nedenle böyle davranıyor olabilirler” diye konuştu.


3 Gün öncesine kadar aynen bende böyle düşünüyordum.
Dünyada en Tehlikeli 9.Şehrin İzmir olduğunu öğrenene kadar.

Sanki jeofizik,yerbilim uzmanıymışım gibi kendi kendime fay hatları 100Kilometreyi geçmiyor.Hepsi bir anda kırılsa dahi 7 şiddettinde bir deprem oluşmaz diye yanlış bir bilgi ile kendimi avuturdum.Halbuki geçenlerde yaşadığımız(yaklaşık 2-3 yıl önce)5.9bile yüreğimi azıma getirmişti.Eğitim düzeyimle bu düşünce de olmak karacahillikle eş değer hatta daha kötü.

Deprem Ülkemizin bir gerçeği bu gerçeği kabul edip en azından bireysel önlemlerimiz almalıyız.Erkan_T
11 yıl önce - Pzr 09 Arl 2007, 11:41

Alıntı:
Halbuki geçenlerde yaşadığımız(yaklaşık 2-3 yıl önce)5.9bile yüreğimi azıma getirmişti.Eğitim düzeyimle bu düşünce de olmak karacahillikle eş değer hatta daha kötü.


O zamanlar yalnış hatırlamıyorsam ana üssü Seferihisar yada Urla idi.
Narlıdere' de oturmamdan dolayı hayatımda ilk kez depremi bu kadar yakın hissetmiştim.
Ayrıca Seferihisar bölgesi de baya riskli.

Titreşimli telefon gibi şehir sallanırken o anda herkes sokağa döküldü.
Bizde tekrar olur diye korkudan eve giremedik.

Eski yapılar baya bir kontrolsüz olabilir.Yenilerde olabilir.
Ama her şehir kendine ait Deprem derneğini kursa Belediye , Sivil Toplum Örgütleri ve en önemlisi Halk içiçe olsa bu sorunlar biraz daha kalkabilir.İzmir' de varmı bilmiyorum.Olsa bile hani tanıtım?

Nasıl Japonya bu sorunu , hepsi bilinçlenerek , ortak çalışma yaparak uyguluyorsa bizim de yapmamız gerek.Yoksa daha çok canlar kaybederiz.


EnderYıldırım
11 yıl önce - Cmt 15 Arl 2007, 13:35

İzmir Metrosu’nun zemini Konak’ta S.O.S. veriyor

Dokuz Eylül Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü ve Türkiye Mimarlar ve Mühendisler Odası İzmir Şubesi’nin düzenlediği “Deprem Güvenliği İçin Zemin-Yapı İlişkileri” adlı konferans üniversitenin Tınaztepe Kampüsü’nde gerçekleştirildi. Konferansta konuşan Boğaziçi Üniversitesi Mühendislik Bölümü Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Semih Tezcan, Türkiye’de depremlerin sıvılaşmadan kaynaklandığını ve yetkili belediyelerin mutlaka ‘sıvılaşma Haritası’ hazırlamaları gerektiğinin altını çizdi.

Harita çıkartılmalı
Tezcan, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin sorunu kulak ardı ettiğinin altını çizdi. İstanbul, Bursa ve Eskişehir illerimizin sıvılaşma haritasını Ortadoğu Teknik, İstanbul Teknik Üniversitesi gibi üniversitelerle çalışarak söz konusu haritaları hazırladığını anlattı.

İzmir Metrosu’nun geçtiği Konak Meydanı’nın sıvılaşmanın en yüksek yer olduğunu Tezcan “1997 yılında Türk Japon İşbirliği Semineri Bilimsel Tebliği’nde bildirdik. Boğaziçi Üniversitesi’nden 4 arkadaş bu bölgede sıvılaşma ile ilgili bir araştırma yaptık ve bu bölgede sıvılaşmanın normalin 10 kat üzende olduğu ve olası bir depremde kopmanın olacağını bilimsel tebligat olarak sunmuştuk fakat Büyükşehir Belediyesi anlamadı sorunun büyüklüğünü ve bunu kulak ardı etti hiçbir çalışma yapmadı. Ne yapmalıydı. Basınçlı çimento enjeksiyonu yapılmalıydı” dedi.

Sıfır can kaybı projesi
Yaptıkları bina envanterlerine bakıldığında her dört binadan birinin yıkılacağını dile getiren
Tezcan, yaklaşık 20 bin kişinin öleceğini buna önlem olarak bina taramalarının yapılması gerektiğini ve güçlendirmelerin bir an önce yapılması gerektiğinin altını çizerek, “İstanbul 3 yıldan beri bina taraması yapıyor. İzmir de bir an önce başlamalı. İstanbul Başbakanlık Proje Birimi’nden 400 milyon Dolar para aldı güçlendirme için. İzmir’in bu konuda çok acil bir başvuru yapıp depremde en öncelikli olan güçlendirmeye başlamalı" dedi.
Gazete Yenigun


H.İ.Murat ÇELİK
11 yıl önce - Prş 03 Oca 2008, 13:58

Jeofizik Mühendisleri Odası, beklenen olası İzmir depremi ile ilgili olarak sorumluluklarını yerine getirmesi konusunda yerel yönetimlere uyarıda bulundu.

Alıntı:

Özdere’de Jeofizik Mühendisleri Odası İzmir Şubesi ile Menderes İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünce ortaklaşa düzenlenen "İzmir’in Deprem Gerçeği" konulu panele katılan konuşmacılar İzmir ve çevresinin ciddi deprem riski taşıdığını, yerel yönetimlerin üzerlerine düşen görev ve sorumluluklarını yerine getirmediklerini öne sürdü.


Jeofizik Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Prof. Dr. Coşkun Sarı, ciddi risk potansiyel altında bulunan İzmir ve çevresinde yer alan Belediyelerin depreme karşı hazırlık planlamalarını en kısa sürede yapıp, uygulamaya geçmelerini belirterek, "Belediyelerin bina envanteri, deprem risk haritaları, sıvılaşma tehlikesi haritaları, heyelan tehlikesi haritaları, yeraltı suyu haritaları yapması, güncellemesi ve bunlara göre yapılacak işlere doğru yerden başlaması gerekir" diye konuştu.

Yanlış politikalar

Yardımcı Doç. Dr. Mehmet Utku ise tarihsel kayıtlar incelendiğinde; İzmir ve çevresinde 7.0 büyüklüğündeki bir depremin 100 yılda gerçekleşme olasılığının yüzde 60, bölgede yine ayrıca 7.0 büyüklüğündeki bir depremin yinelenme periyodu en az 70 yıl olduğunu vurgulayarak, çevrede meydana gelecek 7.0 büyüklüğünde bir depremin İzmir’in merkezinde en az 5.5 büyüklüğünde hissedileceğini kaydetti.


Araştırma Görevlisi Emre Timur da yapı-zemin ilişkileri dikkate alındığında, İzmir ve çevresinde ova niteliğindeki zeminlerin ciddi risk taşıdığını, bu nedenle yeni kentsel yerleşim alanlarının ovalar yerine dağlık alanlarda oluşturulmasının gerektiğini, bu durumun depremin yaratacağı zararları en aza indireceğini söyledi.


Panele katılan konuşmacılar medya ve devletin olası Marmara depremine ilgi ve yoğunluk gösterdiğini, bunun da yanlış bir deprem politikası olduğunu, Marmara Bölgesi dışında Türkiye’nin çok sayıda risk altında bulunan yerleşim alanları bulunduğunu dikkati çektiler.

http://www.gazeteyenigun.com.tr/icerik.asp?page=g ...;nID=32132
sayfa 1
ANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet