Ana Sayfa 892 bin Türkiye Fotoğrafı
Selanik hakkında bildiklerimiz - düşüncelerimiz
« önceki   123 ... 8910 ... 181920   sonraki »
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
hurşit saral

6 yıl önce - Cum 12 Ekm 2007, 12:42

Merhaba arkadaşlar

Burada, saldırıdaki amaç, bir kenti yermek değil; bir kent simgesiyle Balkan Türklüğü'ne kara çalmaktır.

Tüm Selanik ve Selanik'den kah karayoluyla kağnılarla, kah gemi ambarlarında, ölümle, kolerayla, tifoyla İzmir ve Anadolu'ya taşınan yurttaşlarımıza "Dönme" çamuru bulaştırmaktır.

Olayı, Selanik'in "oryantalistlik'ine indirgeme yanıltmacasına kanmayalım.

Dostça sevgilerimle. Hoşçakalın.

Burhanettin Akbaş

6 yıl önce - Cum 12 Ekm 2007, 13:34

Alıntı:
Benim ailemde Selanik'ten Kirklareline gelmis.
kendilerine Bizimkiler hep "Turkolar" der.
Desadüffen bir gün TRT'de Ilber Ortaylinin programmini gördüm ve
orada duyduklarim beni cok sasirtdi.
Ona göre yunanlilar kendi aralarindaki yunan "dönmelerine" , yani müslümanligi secenlere,
"Turko" derlermis ve Osmanli döneminde o bölgede cok insan müslüman olmus. Kendi ailemden sunu biliyorum, yaslilar bircok yunanca sözcük kullaniyorlar (farkinda olmadan), örnegin Kapi icin "Porta" vs.
Bu konu hakkinda sizler ne düsünüyorsunuz?

Turkolar, Türkler demektir. İnsanlar dinini değiştirirler ama ırkını değiştiremezler. Yunanlıların Turko demeleri, Akdeniz coğrafyasında genellikle Türklerin "Turko" olarak adlandırılmalarıyla ilgilidir. Ömer Seyfettin'in Hikayelerine de bu durum yansımıştır. Tavsiye ederim Turkoları Ömer Seyfettin'in hikayelerinden okuyun. Ayrıca Türkler, Yunanlılar, Bulgarlar, Makedonlar gibi iç içe yaşayan topluluklar birbirinden ödünç kelimeler alır ve kullanırlar. Bugün Yunancada kullanılan 3 bine yakın Türkçe sözcük de bunun tabii bir sonucudur.

Selanik, Osmanlı'nın büyük bir şehridir. Burada yaşayan Türklere (Turkolara), biz Rumeli Yörükleri deriz. Selanik büyük bir merkez olduğu için Selanik Yörükleri diye ayrıca incelenirler. Bunların büyük bölümü Konya, Karaman, Ereğli başta olmak üzere Anadolu'nun değişik vilayetlerinden Yörükler (Türkmenler) bu bölgeye gönderilmiştir. Göçün en fazla Yıldırım Beyazıt Han ve Fatih Sultan Mehmet Han zamanında olduğunu tarihçiler özellikle belirtirler.
Bu bölgede Konya ilimizin etkisi ciddi bir şekilde görülür. Bugün dahi Selanik Yörükleri, kendilerine verdikleri Konyarlar (Konyalılar kelimesinden kısalmış), Karamanlılar, Ereğlililer gibi isimleri yaşatmaktadırlar. Yöredeki köy, kasaba, mahalle vs. gibi yerel adlar incelendiğinde görülmüştür ki bu isimlerin çoğu ya Anadolu'dan göçtükleri yerlerin adıdır ya da bağlı oldukları Yörük - Türkmen obasının adıdır.
Bu konuya ilgi duyan arkadaşların internetten "Rumeli Yörükleri" ve "Selanik Yörükleri" başlıklarını aratmalarını ya da Ahmet Refik'in "Anadolu ve Rumeli Yörükleri" kitabını okumalarını tavsiye ederim.
Rumeli Yörükleri ile ilgili küçük bir alıntı. Belki bazı dostların işine yarar:
Alıntı:
1.Beyazid(Yıldırım) ve II. Mehmed(Fatih) dönemlerinde Balkanlar'da iskan edilen Rumeli Yörükleri, İstanbul'un batısından Bulgaristan ve Sırbistan'a, Tuna kıyılarına, Bender (Benderi) ve Akkerman'a (bugün Belgorod-Dnestrovski, Ukrayna) kadar geniş bir bölgede askeri bir düzen içinde yaşıyorlardı. Fatih Kanunnamesi, bunların ayrı bir sınıf olarak örgütlendiğini, Rumeli'deki yaşam biçimlerini ve askerlik yükümlülüklerini gösteren en eski belgeydi.
Rumeli Yörüklerinin adları şöyledir: Tanrı Dağı Yörükleri (Karagöz Yörükleri), Naldöken Yörükleri, Kocacık Yörükleri, Ofcabolu Yörükleri, Vize Yörükleri, Yanbolu Yörükleri, Selanik Yörükleri.

“Eğri-Bucak Kazası:
Turhanlı
Sofular
Evrenoslu
Okçular
Eyrili
İshaklı
Çobanlı
İdil obası
Şahinli
Leşli
Öküzobası
Emirhanlı
Gün-doğmaz
Rahmanlı
Evhad-obası
Aydınobası,
Cinciler
Işıklu
Sinekli
Çakır-ı sagir
Sarı-Musalu
Çakırlı-i Kebir
Karamanlı
Karacalar
Buraklı
Tekye-i Hacı-Hasanlı
Topçular
Dağ ışıkları

“Cuma-Pazarı Kazası”:
Haydarlı
Koca Ahmedli
Tarakçılı
Durasılar
Timurhanlu
Bar-çukuru
Kulalu
Erdoğmuşlu
Karaağaç
Donuk-kayalar
Şahinler
Dedeler

Çarşanba Kazası:
Milli
Davudlu
Haci-İsalar
Kulkallı
Hacılar
Yeniceler
Haci-Ömerli
Karacalı
Doğancalı
Tekye-i kebir ve sagir
Keçili
Saltıklı
Meşeli

“Lankaza Nahiyesi”nin 1691 tahririne göre cemaatleri, köy ve mahalleleri ile “Yörük Piyadeleri” sayısı şu şekildedir:
Bedirli
Hacı-Bayramlı
Pir-dede
Değirmenciler
Köleli
Şuayblı
Umurlu ma’a Sarıcalı
Değirmencili ma’a Eyrilceli (Ayrılıncalı)
Çokallı
Lotice
Osmanlı
Yaylacık
Ayvalı-dere ma’a Şah-Veli ve Saltıklı.
Çınarlı
Bulcalı
Koçmar
Keruz
Lankaza
Sarıyar
Yağlıca
Evrencik

Ereğli Nahiyesi
Ereğli (Kırk-Kilise).
Ereğli ,
Kara-pınar ,
Sarıgöllü (Avrethisarı).
Sofular (Nahiye-i Bazargah).
Sofulu (Nahiye-i Kelemeriye).
Sofular ,
Karamanlı (Eğri-Bucak-Sarı-Göl).
Sofulu (Tikveş).
Sarı-Göllü (Radovişte).
Sofular (Gümilcine).
Karamanlı (Çağlayık ).
Sofular (Yeni-Pazar).
Sarı-göllü ,
Sofular (Babadağ).
Sarı-göllü (Ruscuk).
Sofu Yurdu (Tozluk-Tuzluk).

evrendeniz35
6 yıl önce - Cum 12 Ekm 2007, 17:59

Merhabalar ,Balkanlardan gelenler Türkler diye getirilmedi bu coğrafyaya müslümanlıktı esas olan bu yüzdenher ırktan müslüman olanalar geldi.Türkmen,boşnak,pomak,müslüman rum-giritliler ki bunlar patriyot derler kendilerine ve tek kelime türkçe bilmezlerdi geldiklerinde,arnavutlar,müslüman sırplar vs.

Fatih Can
6 yıl önce - Cum 12 Ekm 2007, 19:53

Su Selanik ile ilgili yapılan bazı kafatascı yorumlara hayret ediyorum.

Türklüğü hala soya sopa, dine indirgeyenler var. Osmanlıdan sonra Türklük çok boyutluluk kazanmıştır. Bazıları ise biryer hakkındaki gerçekleri bu kafatasçı milliyetçiliğe kadar giden düşüncelerden dolayı doğru analiz edemiyor. Tamam Türkler duygusal milletdir ama duygusal olmak çözüm getirmiyor maalesef.

Benim yaşadığım yere de Fransız ya da Ermeni soyu karışmış olduğu söylenir mesela ama ben hic gocunmam. Bu benim once "Dünya vatandaşlığı" sonra Türklük olgumu değiştirmez.

Kafatası milliyetçiliğine hayır.

Burhanettin Akbaş

6 yıl önce - Cum 12 Ekm 2007, 21:08

Alıntı:
Su Selanik ile ilgili yapılan bazı kafatascı yorumlara hayret ediyorum.

Türklüğü hala soya sopa, dine indirgeyenler var. Osmanlıdan sonra Türklük çok boyutluluk kazanmıştır. Bazıları ise biryer hakkındaki gerçekleri bu kafatasçı milliyetçiliğe kadar giden düşüncelerden dolayı doğru analiz edemiyor. Tamam Türkler duygusal milletdir ama duygusal olmak çözüm getirmiyor maalesef.

Benim yaşadığım yere de Fransız ya da Ermeni soyu karışmış olduğu söylenir mesela ama ben hic gocunmam. Bu benim once "Dünya vatandaşlığı" sonra Türklük olgumu değiştirmez.

Kafatası milliyetçiliğine hayır.

1. Türklüğün soyla sopla, dinle ilgisini kuramamanıza şaşmak gerekir. Peki Türklük neyle ilgilidir? Türklük, bir soyun adıdır ve Türkler, Müslüman olduktan sonra İslamiyet'in hamisi rolünü üstlendikleri için Türkler dinleriyle beraber anılmaya başlamışlardır.
2. Dünya vatandaşlığı diye bir şey yoktur. Bu ayak kesen tanımlama bizim tarihimizdeki realiteye uymaz. Bir zamanlar Avrupa'yı medeniyetin beşiği görenler, Çanakkale'de, Kahramanmaraş'ta, Adana'da, Şanlıurfa'da, Gaziantep'te Fransız'ı, İtalyan'ı; İstanbul'da İngiliz'i, İzmir ve Ege'de Yunan'ı görünce medeniyetin beşiğini değil, "tek dişi kalmış canavarı" gördüler.
3. "Kafatası Milliyetçiliği"ni Türkiye'de aramak yerine başka yerlerde arayın bence. Mesela, sizin "gocunmadığınız" Ermenilerin Hocalı'da (Azerbaycan) neler yaptığını, kundaktaki bebeğe kadar nasıl öldürdüklerini görün de "kafatası milliyetçiliğini" öyle değerlendirin bence. Bana Iğdır'dan 115 yaşındaki bir dede anlattı, hem de TV programında, Doğudaki Ermeni mezaliminin kelimelerle tarif edilemeyecek kadar vahşet boyutu vardır. Asıl ırkçılar onlardır.
4. Sizin yaşadığınız yer neresi bilmiyorum ama halkın kendi arasında yaptığı her şakayı ciddiye almayın lütfen. Her bölgede böyle esprileri birileri, birilerine yaparlar. Bu sözler, karşıdakini kızdırmak içindir, gerçekleri ifade etmek için değildir.
5. Osmanlıdan sonra Türklüğün çok boyutluluk kazanmasından maksat, çok ulusluluk ise "çok boyutlu Türklük" kavramı yerine "kader birliği" kavramını yeğlerim ki bugün için de geçerlidir.
Türk Milleti ile "kader birliği" yapan herkes, tarih boyunca en ufak bir ayırım göremezler. Anadolu'ya Boşnakların, Arnavutların gelmeleri bu yüzdendir. Çünkü, Osmanlıyı satmayanlara, Osmanlıya ihanet etmeyenlere Türkiye Cumhuriyeti kapılarını sonuna kadar açmıştır. Bu en doğru karardır. Bugün de Türkiye Cumhuriyetinin ilelebet yaşaması için "kader birliği" eden insanların soylarının nereye dayandığını kim sorar ki? Şehitlerimize baksanıza, Türk, Kürt, Çerkez, Boşnak, Gürcü, Arap, hangi soydan gelirse gelsin, hepsi de bizim evladımız, hepsi de Mehmetçik, hepsi de şehit...

özTÜRKali
6 yıl önce - Cmt 13 Ekm 2007, 12:56

Bu iki Anadolu kokan şehrimizin benzerliklerini fotoğralarla göstermeye çalıştım
(fotoğraflar wowturkeyden ve internetten derlenmiştir)
http://rapidshare.com/files/62212790/SELANIK-IZMIR.ppt
Küçük bir bilgi de benden gelsin izmir ve selanik, faytonun şehiriçi ulaşımda kullanıldığı şehirlerden ikisidir.

evrendeniz35
6 yıl önce - Cmt 13 Ekm 2007, 13:26

Lozan Antlaşması çerçevesine göre yapılan, "Nüfus Mübadelesi"ne göre, Türkiyedeki Rumlarla, Yunanistandaki Türkler yer değiştirmiştir. İlginçtir! Yunanistana gönderilenler arasında Mersin ve Karamanda yaşayan ve Türkçe konuşan Hıristiyan Türkler vardır. Yunanistan ve Giritte yaşayan Rum ve Arnavut kökenli müslümanlar ise Türkiyeye gönderilmişlerdir. Dikkat ediyor musunuz; göçe tabi olanlarda soy ve dil birliği değil, din birliği esas alınıyor. Hıristiyanlar Yunanistana, müslümanlar Türkiyeye gönderiliyor.

Fatih Can
6 yıl önce - Cmt 13 Ekm 2007, 14:42

Hala vatandasligi birseylere baglamak isteyenler buyuk yanilgi icindeler.

Benim anladigim sey anayasal vatandasliktir, ben anayasal ulkede yasiyorum ve buna gore Turkluk belirlenir, Amerikalilik, Ingilizlik de oyle.

Ishak Alaton, yahudi, Israil kokenli ve Turk.

Uzeyir Garih aynen.

Ermeni patrigi size gore Turk degil mi peki.

Hirant Dink degilmiydi. Evet ben Turkum diyordu o da.

Irandan gelmis olan cogu alevi vatandasimiz Turk degil mi, ben Turkum diyorlar ama Iran asilliyim Siiyim diyorlar bu suc mu?

Bu son yillarda kapildigimiz akim Turklukte de yok Osmanlida da. Osmanli eger sizin dusuncelerinizdeki gibi hareket etse idi degil 600, 100 yil bile yasayamazdi o yuzden bu ayrimci dusunceler de fazla yasamaz.

Sizler bu ulkede yasayan yuzde 1 lik,2 lik 5 lik neyse azinlik sizlerin Turkluk taniminiza sigmaz. Sizler onlarin yerine de karar veremezsiniz. Bu ulkede yasayan her birey her TC kimligi olan birey benim gozumde esittir ve kimsenin ona dinle dille dogum yeri ile ayrimcilik uygulama hakki yoktur.

Ne yazik ki ecdadimizin cami, kilise, sinagog duvarlarinin bitisik yasadigi bu topraklarda biz bu zenginligin farkina varamiyoruz hala.

Ne milliyetcilikmis be, komunizme engel olsun diye getirildi 1970lerde simdi elimizden tum Turkluk hosgorumuzu aldi.

Atilla Dokuzoğlu
6 yıl önce - Cmt 03 Ksm 2007, 15:51
selaniklilik

selanik'i görmek isterdim doğrusu.ilk fırsatda görmek istediğim yerlerden birisi.selanik deyince en çok selanikli gizli yahudiler geliyor aklıma .hani şu sabetasit dedikleri takım.man-ı diğer beyaz türkler olarak tabir edilen türkiye nin kremasını oluşturan cemaat.selanik kenti resimlerden gördüğüm ve anlatılanlardan duyduğum kadarıyla çok güzelmiş.

Can_76
6 yıl önce - Cmt 03 Ksm 2007, 16:28

Alıntı:
Ne milliyetcilikmis be, komunizme engel olsun diye getirildi 1970lerde simdi elimizden tum Turkluk hosgorumuzu aldi.

Milliyetçilik 1970 yılında getirilmedi önce bunu düzeltelim. Gerçi getirildi diyerek ithal bir olgu olarak göstermeye çalışmanızda bana enteresan geldi.

Milliyetçilik; Cumhuriyetçilik, Halkçılık, Devletçilik, İnklapçılık, Laiklik gibi bu ülkenin kurulması esnasında kabul edilen ve uğruna bir neslin yitirildiği ilkelerimizdir!

Anayasal bağlamda vatandaşlık tanımına hiçbir itirazaımız olamaz. Bu ülkede yaşayan insanlar dil, din, ırk ayırımı gözetilmeksizin eşit hak ve özgürlüklere sahiptirler, eğer aksamalar var ise sahip olmalıdırlar.

Selanik ile ilgili olarak M.Kemal Atatürk'e ucunun negatif olarak dokunması hayaliyle yapılan bilim kurgu ve fantazi içeren yorumlara ise gülemiyorum çünkü içimi acıtıyor.

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET