Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Mersin - Anamur - Mamure Kalesi
123 ... 222324   sonraki »

ANA SAYFA -> Diğer Şehirler
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
galpay

12 yıl önce - Cmt 10 Hzr 2006, 20:22
Mersin - Anamur - Mamure Kalesi


.
Anadolu'nun en güzel ve en iyi korunmuş kalelerinden biri

 


 


 


 


 
.galpay

12 yıl önce - Cmt 10 Hzr 2006, 22:34
Mersin - Mamure Kalesi


Mamure Kalesi
Antalya Mersin karayolu üzerinde, Anamur yakınlarında Bozdoğan köyünde deniz kenarındadır.
Türkiye'nin en büyük ve en iyi korunmuş kalelerinden biridir.
3. veya 4. yüzyılda Romalılar tarafından yaptırılmış olan kale, sonraları Bizanslılar ve Haçlılar zamanında da genişletilerek kullanılmıştır.
Anadolu Selçuklu Sultanı Aleaddin Keykubat tarafından 1221 yılında ele geçirildiği sırada yıkılan kalenin yerine, birçok Anadolu kalesinde olduğu gibi, antik temeller üzerine bugünkü kale yapılmıştır.
Daha sonra burası, Karamanoğulları’nın eline geçmiştir.
Şikari tarihine göre; "Anamur ve Taşeli'nin kafirler tarafından zapt ve harap edilmesi üzerine Karamanoğlu Mahmut Bey (1300-1308) 36.000 kişilik ordusuyla düşmanı bozguna uğratıp kaleyi ele geçirmiş, mamur edip, adını Mamuriye koymuştur" kaydı geçer.
Kalenin batı duvarının üzerinde bulunan tek yazıtta, özetle; "Karamanoğlu Alaaddin oğlu Mehmet oğlu Sultan İbrahim inşa etti. Bu tarih Mükerrem Şevval ayında yazıldı" ifadesi yer almaktadır. Karamanoğlu İbrahim Bey 1424-1464 döneminde hüküm sürmüştür.
Daha sonra, Osmanlılar eline geçen kale 15, 16. ve 18. yüzyıllarda küçük onarımlar görmüş.
Bir hendekle çevrili kale birbirinden yüksek duvarlarla üç bölüme ayrılmış olup; doğudaki iç avlu, batıdaki dış kale, bunların güneyinde kayalıklar üzerine inşa edilmiş iç kaleden meydana gelir.
Surlar üzerinde kaleyi bütünüyle dolaşan ve bir taraftan bir tarafa geçişi sağlayan burçlar arasında bir yol vardır. Bu yol üzerinde 35 normal, 4 büyük olmak üzere 39 kule bulunmaktadır.
Güneyde, sahil kenarında, kuzey doğuda baş kule olarak adlandırdığımız yüksek ve çok katlı gözetleme formlarında beş kule, köşe burcunun yanında üst örtüsü tamamen yıkılmış fener kulesi yer alır. İç avlunun kuzey batı sınırını oluşturan yüksek surda değişik şekilli yedi adet burç olup, bunlardan kuzey doğu tarafındakiler duvarla birlikte yıkılmışlardır.
Dış kalede bir cami, hamamı, çeşmesi, depoları, sarnıçları ve diğer bazı yapı kalıntıları vardır.
Mamure Camii; Batı avlusunda halen ibadete açık, onarım görmüş tek minareli tarihi bir cami bulunmaktadır. Yapıya basık kemerli taş kapıdan girilir. Merkezi kubbeli yapıda, sekizgen tambura geçiş Selçuk üçgenine benzeyen pandantif bingilerle sağlanmıştır. Camide, duvarlarda taş ve tuğla sıraları uyum içinde örülmüş kubbeye geçişte ve saçaklarda tuğladan tırnak süsleri yapılarak etki yaratılmıştır. 16. Yüzyıl Osmanlı mimarisinin klasik öğelerini taşıyan caminin ilk yapılışı Karamanoğulları'na aittir. Caminin önünde yer alan küçük kemerlerle dekore edilmiş sarnıç beşik tonozludur.
Mamure Hamamı; kalenin kuzeyinde bir hamam yer alır. Hamamın giriş bölümü yıkılmış, soğukluk, ılıklık ve sıcaklık bölümleri sağlam olarak zamanımıza gelebilmiştir. Küçük ölçekteki yapı ahşap hatıllarla desteklenmiş moloz taşla inşa edilmiştir. Hamamın iç bölümlerinde kubbeye geçiş üçgen pandantiflerle sağlanmıştır. Yapı zamanla tahrip olduğu için sonradan yapılan onarım sıvaları duvar freskolarının tahrip olmasına neden olmuştur. Hamamın; Mamure kalesinin mamur edildiği tarihte Karamanoğulları tarafından yaptırılmış olması gerekir.
.


galpay

12 yıl önce - Cum 01 Eyl 2006, 10:31
Mamure Kalesi


23.07.2006 Mamure Kalesi'ni bir kerre daha ziyaret ettim. Saatlerce inceledim.
Görevliler ve yabancı ziyaretçilerle sohbet ederek geniş bilgi topladım.
Surların üzerinden çepeçevre dolaşıldığında objektife takılanları paylaşıma sunuyorum.
 

(+)

 

(+)

   

(+)

 

(+)

devam edecek ....En son galpay tarafından Cum 01 Eyl 2006, 10:46 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


galpay

12 yıl önce - Cum 01 Eyl 2006, 10:45
Mamure Kalesi
(+)

 

(+)

 

(+)

 

(+)

 

(+)

devam edecek...


galpay

12 yıl önce - Cum 01 Eyl 2006, 11:15
Mamure Kalesi


Mamure Kalesi
 

(+)

 

(+)

 

(+)

 

(+)

 

(+)

devam edecek...sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
123 ... 222324   sonraki »
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler