Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 4
esat

9 yıl önce - Pts 11 Ağu 2008, 11:06

sanırım kelimelerin oluşumunda ikliminde etkisi var ee 40 -45 derece de kısa ve kolay kelime kurmak inanın daha kolay bir an önce konuşup serin biryere kendini atmak istiyorsun
Demin :Az önce
Kele ,Bire : Hadi yaa gidelim cümlesindeki yaa yerine
Essahtan :Gerçekten
Naylon :römork
Motor :traktör ,Motosiklet
Sepeti seyrek :Deli
Cıncık :cam
Deene :gözetlemek
Çul :kilim
Çerçi: Mahallelerde gezen plastik,cam, kıyafet ,terlik vb eşyalar satan seyyar satıcı
pırtmak: kaçmak
gülle :bilye
Gasmaklı:uçurtma
Agare :eger yerine kullanılır pek bilinmez

Emre Yaşar

9 yıl önce - Cum 26 Eyl 2008, 02:31

Adana ile, daha doğrusu Adanalı arkadaşımın, o meşhur adanaya mal olmuş sözü ile ilgili güzel bir anım var sizlerle paylaşmak isterim.
Adanalıyak diye söylendiğini biliyordum fakat Adanalı arkadaşım (üni. arkadaşım) Semih (kulakları çınlasın) öyle olmadığını o müthiş vurgusuyla belirtti sağolsun: 'Yak değil o Yık yık' Gülmekten yerlere serdi bizi o müthiş ses tonuyla. Az şalgam suyunu da içmedik sağolsun memleketinin. Sağolsun varolsun, Adanaya sevgiler...

Hakan ERTÜRK

9 yıl önce - Cum 26 Eyl 2008, 03:26

Çok doğru bir yaklaşım teşekkür ederim Emre arkadaşım,Adanalıyak değil de Adanalıyık doğru olan,çünkü daha çok Urfalıyak örneğinde olduğu gibi güneydoğu ağzına benzer bu tür bir kullanım...tekrar teşekkürler bizimle paylaştığın için

En son Hakan ERTÜRK tarafından Cum 26 Eyl 2008, 04:06 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

Burhanettin Akbaş

9 yıl önce - Cum 26 Eyl 2008, 03:48

Kelimelerin ve deyimlerin tamamını inceledim. Duymadığım bir iki kelime dışında yüzde 99.9'unu biliyorum. Bu da Adana'da Yörük-Türkmenlerin oldukça fazla olduğunu gösteriyor. Teyze yerine dezze diyenler de olduğuna göre Avşar da var ellâm...
Ne güzel... Ta Göktürklerden beri kelimeleri incelemiş arkadaşlar. Ben çok mutlu oldum. Bu dil bizim öz dilimiz, sahip çıkanlar var olsun, sağ olsun.

Hakan ERTÜRK

9 yıl önce - Cum 26 Eyl 2008, 03:54

ömer bey demiş ki:
Alıntı:
Araya gitmek.

araya gitmek:birşeyin ziyan olması..açıklama yapılmamıştı,ayrıca değerli büyüğümüz Burhanettin beye de sevgi ve saygılarımızı gönderiyoruz..

En son Hakan ERTÜRK tarafından Cum 26 Eyl 2008, 04:18 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

Serhat akdağ
9 yıl önce - Cum 26 Eyl 2008, 12:51

pımbıhk=pamuk

sengulb

9 yıl önce - Cum 26 Eyl 2008, 14:27

Benim yıllar önce ( evlenmeden önce çalıştığım zamanlar), çok sevdiğim güzeller güzeli Adana'lı kız arkadaşım vardı... O dokunuyor demezdi de dokanıyo derdi... Bilmiyorum böyle bir sözcük varmı?

Serhat akdağ
9 yıl önce - Cum 26 Eyl 2008, 15:00

mesajıma eksi puan veren zat nerden çıkardın bu bilginin yanlış olduğunu? mahallemizde birçok komşularımız var pamuğa pımbıhk derler. bende buraya yazdım. şu mübarek günde ağzımızın tadını bozuyorsun.

musttafa

9 yıl önce - Cum 26 Eyl 2008, 16:16

Mavra yapmak : Geyik yapmak anlamında adanada kullanılır.

Orhan Kemal'in konusu Adanada geçen bir romanında dipnot olarak mavra sözcüğünün nereden geldiği de açıklanır:

Mavra eskiden Seyhan Nehri üzerinde bulunan bir değirmenmiş ve çok ses çıkarırmış gacır gucur. Mavra yapmak deyimi bi değirmenden almış ismini.

Hakan ERTÜRK

9 yıl önce - Cmt 27 Eyl 2008, 16:35

şengül demiş ki:
Alıntı:
Benim yıllar önce ( evlenmeden önce çalıştığım zamanlar), çok sevdiğim güzeller güzeli Adana'lı kız arkadaşım vardı... O dokunuyor demezdi de dokanıyo derdi... Bilmiyorum böyle bir sözcük varmı?

Dokunmak ve dokanmak kullanım alanları ayrı sözcüklerdir her ne kadar aynı kökten gelse de.Eski Anadolu Türkçesi ve Azeri Türkçesinde de kullanım dokanmak şeklindedir,dokunmak ise ilk anlamı yani bir nesneyi ellemek anlamıyla kullanılır,mecaz anlamda ise işin içine dokanmak girer bu şarkı bana dokandı,onun söyledikleri bana dokandı gibi..Tabii Türkiye Türkçesinde durum değişik halen adana ve yöresinde Eski Anadolu Türkçesi ağız özellikleri baskın bir şekilde görülmektedir 'k' harflerinin 'g'şeklinde kullanılması gibi:)

sayfa 4
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET