Ana Sayfa 915 bin Türkiye Fotoğrafı
Türkçe dünya dili olma yolunda
« önceki   123 ... 394041 ... 727374   sonraki »
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ayhan
5 yıl önce - Pzr 07 Hzr 2009, 11:39

Ayhan demiş ki:
Başlıktaki mesajlar konunun özüne uygun olsa bari.

Açıklama:

Dilimizi seviyoruz, kutlamalarla gurur duyuyoruz iyi güzel, ama biz dilimizi korumuyoruz, bu başlıkta bile mesajları okurken zorlanıyoruz.

idris K.(52)

5 yıl önce - Pzr 07 Hzr 2009, 11:49

sercan kara arkadaş,
sizin zihniyetin insanları bu konuda ne yapti ve hangi büyük projelere imza atmiş ?
hic birşey yapmayanların sesi, yapanlardan daha cok cıkıyor ne hikmetse.
dogru ögretiyorlarmı diye soruyorsunuz. madem yapılan işleri begenmiyorsunuz o zaman gider iyisini yaparsınız.

En son idris K.(52) tarafından Pzr 07 Hzr 2009, 11:54 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

EmirhanYılmaz
5 yıl önce - Pzr 07 Hzr 2009, 11:54

Bir dilin dünya dili olması için bilim alanında, sanat alanında, ticaret alanında ciddi anlamda kullanılması lazım.
Yani tüm dünyada kabul görmüş terimler olması lazım. Örneğin nasıl computer kelimesini her gören Bilgisayar olarak anlayabiliyorsa dünyada bilim, teknik, sanat ve ticaret alanında dünyaya malolacak Türkçe kelimeler olması lazım.
Maalesef şu anda bu mümkün görünmüyor. Dünya dili olmayı İngilizce hakketmiş durumda şu anda.
Ama herşeye rağmen bu çalışmaların Türkiye'ye şöyle bir faydası olacak. Dünya'da yanılmıyorsam 110 ülkede okul var ve bu okullara o ülkelerin en seçkin öğrencileri gidiyor. Eğer bu okullarda gerçekten Türk kültürü, Türk sevgisi, Türkçe sevgisi öğretilebiliyorsa o öğrenciler gelecekte o ülkelerde Türkiye'nin fahri elçileri gibi çalışacaklar. O kadar seçkin öğrenciler ilerde mutlaka o ülekelerin yönetimlerinde de görev alacaklar. Gerçekten Türkiye sevgisi aşılanabilmişse ilerde ülke yönetimine gelince o ülkelerin Türkiye ile ilişkileride farklı olur. Belki Türkçe dünya dili olmayabilir ama Türkiye gerçek anlamda bir Dünya devleti olabilir.

:sevgi:
5 yıl önce - Pzr 07 Hzr 2009, 11:55

Hani dün bahsetmiştik Kongolu minik kızlardan.
Bakın ne güzel okuyorlar İstiklal Marşımızın on kıtasını;

Gökhan Gök

5 yıl önce - Pzr 07 Hzr 2009, 12:10

altta yazisi olan arkadasa cevap yaziyordum ki acdigim baslik kilitlenmis

http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?p=1272119#1272119

bende buraya yazayim dedim

1- bu konu ile ilgili acilmis forumda baska tartismalar da var.

Türkce olimpiyatlarinin 7 cisi duzenlendi, herhalde bir baslik hakediyordur demi, 8 cisinde bir baslik daha acariz inshAllah

2- Turkiye'de de cocuklarimizin, genclerin baska ulkelerin kulturlerini, dillerini, marslarini, sarkilarini ve yasam bicimlerini ogrenmelerine nasil bakiyoruz acaba ?
ornegin bir kayserili, samsunlu, erzurumlu, diyarbakirli, izmirli v.s cocugun Alman kulturu, ingiliz, iskoc, macaristan, japon, guney afrika, yeni zelenda, rusya v.s dilleri ve kulturunde egitim gormelerine, yetismelerine nasil bakiyoruz ?

Magzalarin, barlarin, dukkanlarin ve sayamayacagim bir cok seyin ismi yapancilistirilmamisdir?
filimlerden, dizilerden tutunda pop top muzigi ve radyoda calan sarkilara kadar yapanci kulturu zaten dayatilmiyor mu halkimiza? tek eksik iste marslari ezbere ögretmemeleri ve zaten yukarda saydiginiz ulkelerden dilleri haric hangisinin kendine öz kulturu ayakta kalabilmisdir ki?

örneyin ben 98 de okul gezisi icin New Yorke gitmisdim, havvaalaninda turist olarak oraya gelen dunyanin 4 bir ucundan binlerce insan vardi, kulakcaliklarinda dinledikleri muzigin calgi sesinden ve giyim tarzlarindan hic mi hic hangi ulkeye ayit olduklari belli olmuyordu, sadece cok yaklasip konusduklari dili duyunca anca hangi ulkeden geldiklerini ayirt edebiliyordum

anlasilan siz Yeni Dunya Duzeni denen seyi duymamissiniz, amerika basbakanlari cok kullanir bu sözu

3- yarismada farkli ulkelerden cocuklarin, genclerin Anadolu kulturunu bilmeleri, Turkce serler sunmalari takdire deger bir durumdur..

elbetteki takdire deger bir durumdur, bu cocuklar sadece bir seferlik icin Turkce ogrenmiyorlar ki, bu cocuklar ulkelerine geri dönduklerinde, Turkiyeyi, Turk halkini anlatacaklardir, ve Turkce bildikleri icin Yunus Emreyi, Mevlanayi, Asik Veyseli de bileceklerdir, ve onlarin sözlerini kendi halklarina da anlatacak ve aktaracaklardir ve elin ingilizi olasi 3 cu dunya savasinda, 1 ci dunya savasinda oldugu gibi gidip Pakistanlilari, Afrikalilari, Turkler sapitmis islam dinine fitne sokuyor diye kendi saflarina asker toplayabilmek icin adam kandiramayacakdir cunki karsilarinda Turk ögrencileri göreceklerdir

ali_B
5 yıl önce - Pzr 07 Hzr 2009, 12:55

Bir kaç yabancı dili kullanan biri olarak ve ayrıca bir dönem yabancı bir gruba Türkçe ders vermiş biri olarak Türkçe dilinin sondan eklemeli ( aglunative) grupta olmasından dolayı öğrenilmesi güç olan dillerin arasında olduğunu düşünüyorum. Diğer taraftan bilim ve sanat gibi unsurlarda öncü olmadan bir dilinde dünya dili olması ne kadar mukun olur şüphe ederim doğrusu.

Furkan ÇINAR
5 yıl önce - Pzr 07 Hzr 2009, 13:01
-

Heryerde yazıyorlar Türkiye tekradan Osmanlı Devleti yolunda ,sınırlarımız eskisi gibi olacakmış falan:)
Dünyanın kurkulu rüyasıyız gerçektende.Ancak dilimizin dünya dili olmasını istiyorsak başta kendimiz yabancı dillerle dilimizi karıştırmamayı öğrenecez.

Dogukan

5 yıl önce - Pzr 07 Hzr 2009, 13:30

Fatih Kisaparmak'a ait bir parcayi seslendiren pakistanli ogrenciyi dinlemenizi istiyorum.

Ben essek kadar adam cocuk gibi hungur hungur agladim izlerken, sanirim evden anadan babadan kardesten uzakta olmaninda etkisi var.

Fatih Kisaparmak'in da dedigi gibi bu organizasyona emegi gecen herkesten Allah razi olsun...

Yusuf Esengül

5 yıl önce - Pzr 07 Hzr 2009, 13:40

Alıntı:
Aslında benim merak ettiğim şimdi türkçe öğretiyorlar ama acaba tarihte öğretiyorlarmı mesela az önce izledim hacı ata falan kimse artık onları öğretmişler çocuklarda onlara ağıt yakmış!!!
Acaba ATATÜRK'üde öğretiyorlarmıdır ne dersiniz !!!

1.Ben bizzat gittim gördüm. Evet öğretiyorlar.Sizin endişelenmenize gerek yok. Zira onlar bizim gibi Atatürk'ü ve Atatürkçülüğü papağan gibi ezberlemiyorlar. yakada bir rozet taşımakla Atatürkçü olunamayacağının çok farkındalar. Onlar Ata'nın hedeflerini gerçekleştiriyorlar. Atatürk'ün rüyası çağdaş medeniyet seviyesine çıkmak değil miydi,Türkiye'nin sazının sözünün dinlenmesi değil miydi? İşte onlar bunu yapıyorlar.

2.Bir de herşeyi Atatürk'e getirmeye çok kızıyorum. Maliye vatandaştan vergi toplarken Atatürk'ü anlatmıyor,trafik polisi de öyle. Aslında hiç birimiz yaptığımız rutin işlerde Atatürk'ü anlatmıyoruz. Ama vatanını en çok seven görevini en iyi yapandır sözü Ata'ya ait. Herkes görevini yapsın,Atatürk kendini anlatır.

Uğur!
site denetçisi
5 yıl önce - Pzr 07 Hzr 2009, 14:04

Alıntı:
Aslında benim merak ettiğim şimdi türkçe öğretiyorlar ama acaba tarihte öğretiyorlarmı mesela az önce izledim hacı ata falan kimse artık onları öğretmişler çocuklarda onlara ağıt yakmış!!!
Acaba ATATÜRK'üde öğretiyorlarmıdır ne dersiniz !!!

Heredot Cevdet tiplemesini yaptıklarını görmemişsiniz. Sarıkamış Destanı' nı o kadar güzel anlattı ki. Hem güldürüp hem ağlattılar. Bugün yoldan geçen liseli öğrencileri çevirin onlara Sarıkamış Destanı' nı sorun alacağınız cevap en fazla 5 kelimedir...

Emin olun tarihimiz oldukça güzel bir şekilde anlatılıyor ve öğretiliyor...

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET