Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Bursa - Şehadet Camii
123456789   sonraki »

ANA SAYFA -> BURSA
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
ugursurmeli
12 yıl önce - Cum 19 May 2006, 23:42
Bursa - Şehadet Camii


Şahadet Camii

    Sultan 1.Murad Hüdavendigar tarafından 1365 yılında yaptırılmıştır. Orduevinin tam karşısındaıdr. Aslen eski bir kilisedir. Zaten bu durum mimarisinden de kendini belli etmektedir. Bursa'daki gayri müslimlerin Sultan 1. Murad'ın kendilerine gösterdiği büyük anlayıştan ötürü kendi rızaları ile camiye çevrilmesi istemişlerdir. Bursa'daki gayri müslüm ve müslüman toplumun barış ve huzur içinde yaşadığının en önemli kanıtlarından biridir.


 

(+) 

(+) 

(+) 

(+)
Mert Doğan
12 yıl önce - Sal 23 May 2006, 03:37

Şehadet camisi de yapılış tarzı ve mimari üslubu yüzünden sıradan diğer mahalle camilerinden çok daha önde olduğundan biraz da iç fotoğrafları gelirse çok güzel olurdu    

Hakan Aydın

12 yıl önce - Sal 23 May 2006, 11:03

Dün Uğur Sürmeli ile birlikte Şehadet Camii'ndeydik. Ancak dışarıdaki ihtişamdan içeride eser yok. Bomboş kubbeler, ne süsleme var ne birşey. Bir kaç hat örneğinden başka fotoğrafı çekilecek hiç birşey yok. Bomboş duvarların fotoğraflarını da çekmeye gerek duymadık.ugurcavac
12 yıl önce - Sal 23 May 2006, 13:01

Bence minare üstünde çalışmalısınız..Detay olarak şerefe kısmı fena değil.İçine gelince sıvaları kazımadan freskler ortaya çıkmaz.
Demekki hiç hat sanatına dair tabloda yok.Bu imkansız olmalı,müftülüğe sormak lazım,çalınmasın diye korumaya almışlardır sanırım.


deniz_82
11 yıl önce - Cum 03 Ksm 2006, 18:39
selamlar:)


Kaynaklarda bildirilen rivayetlere göre, Murad Hüdavendigâr cemaatle birlikte namaz kılmadığı için, Bursa kadısının şehadetini kabul etmemiştir. Saray kapısı karşısına bu camiiyi yaptırarak bursa kadısının şehadetini kabul ettiğini cemaate göstermiş, Ayverdi'nin ifadesiyle söz vermiştir. Caminin ismi buradan gelmektedir.
Kilise kalıntısı üzerine yapılmamıştır.  1855 depreminde büyük hasar gören yapının o dönemde yalnızca duvar bakiyeleri kalmıştı. 1892 yılında dönemin zevk ve üslup anlayışıyla (cephelerde kullanılan sütunlar, sivri kemer altında ikiz pencereler...vs.) ve bugünkü durumuyla büyük bir onarım geçirmiştir. (Dışarıdan bakıldığında kilise mimarisini andırabilir. )
Şehadet Camii; Bursa'da yapılmış olan çok direkli ve çok kubbeli ilk camilerdendir. Kaynaklarda ilk yapıldığında dokuz kubbeli olduğu bildirilmektedir. Günümüze ulaşmayan saray karşısında yer aldığı için Saray camii veya Kale Camii olarak da anılmaktadır. yan kapısı üzerindeki kitabe Bursa'nın en eski kitabesidir.


Son birşey daha  Hakan Bey cami duvarlarının süslü olmadığından bahsetmiş... Buna çok sevindim.. Çünkü son dönemlerde harim mekanlarını gösterişli yapmak adına duvarlar zevksiz ve hiç bir üslubu olmayan, gözlerimizi yoran HORMONLU gül ve lalelerden oluşan çirkin kalem işleriyle boyanıyor..  sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> BURSA