Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Ahmed_
16 yıl önce - Prş 08 Hzr 2006, 15:49
BUR » A7.27. Ana Caddeler Daha Aydınlık Olacak

Geçen yıl Ankara, İstanbul, Mudanya, İzmir ve Orhaneli kent girişleriyle Atatürk Caddesi'ndeki 40 kilometrelik bölgede yol aydınlatma çalışmaları yapan Büyükşehir Belediyesi, bu yılda ana arterlerin ışıklandırmasına başladı. Büyükşehir Belediyesi, Gökdere-Esentepe kavşakları, Acemler Kavşağı-Fatih Sultan Mehmet Bulvarı arası ve Çalı Yolu kent girişlerindeki 17 kilometrelik mesafenin aydınlatma çalışmalarına başladı.

Yapılan çalışmalar kapsamında 17 kilometrelik güzergahta 13 metre yüksekliğinde, tek, çift ve dört konsollu olmak üzere 450 adet galvanizli direk kullanılarak, 250 wolt gücünde 900 armatür takılacak. Yaklaşık 850 bin YTL'ye mal olacak çalışmaların 2 ay içinde bitirilmesi planlanıyor.

Işık kirliliğine son

Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, yenileme çalışmasıyla ışık kirliliğinin ortadan kaldırıldığını, armatür kaybının çok az olmasından dolayı direklerdeki aydınlatmanın güce göre verdiği ışığın yüzde 95 verimli hale gelmesiyle, israfın da önlendiğini belirtti.

Yetkililer, teknolojisi itibariyle yeni sistemin standart reflektörlere oranla daha fazla ışığı alt yarı küreye dağıttığından, bunun armatürlerdeki verimliliği artırdığını, direkler arası mesafelerde aynı aydınlık seviyesine ulaşılmasından dolayı da yollarda eskisinden az direk kullanılarak daha iyi aydınlatmanın yapılabildiğini vurguladı.

Yetkililer, direklerdeki camların düz olmasından ve reflektör kalitesinden dolayı ışık kamaşmasının uluslararası standartlara ulaştırıldığını, ayrıca aydınlatmalarda kullanılan direklerin ise portatif, ucuz ve kaliteli olmasının yanı sıra beton direklere nazaran kazalarda daha az ölümcül olduğunu hatırlattı.

Bursa Olay Gazetesi

arkadaşlar bu haberi kendimce çok önemsediğim için paylaşmak istedim. Çünkü ben oldum olası Bursadaki ana caddelerin eski yöntemlerle aydınlatılıyor olmasından rahatsızdım. eski yöntemle sağlanan aydınlık çok yetersizdi. hemen direklerin önü aydınlanıyo ama sonrası karanlıktı. Zaten direklerin tipi bile çok çirkindi.gün geçtikçe büyüklüğüne yakışır halde modern görüntüyede yaklaşan bursa için oldukça önemli bi ayrıntı bana göre.    

ugursurmeli
16 yıl önce - Prş 08 Hzr 2006, 16:46

Ben de Çatalfırın üstgeçidinin güzel bir renge boyanıp ışıklandırılmasını isterdim... Bursa çok karanlık bir şehir maalesef. Altıparmak caddesi modern bir şekilde aydınlatılmış o üstgeçitle bitse ne güzel olur...

Ayşegül S.
16 yıl önce - Prş 08 Hzr 2006, 16:59

Bu güzel bir müjde oldu. Özellikle Acemlerin acil ışıklandırılmaya ihtiyacı vardı. Bursa çok güzel bir şehir ve çok daha iyi bakılmayı hakediyor. Santral Garaj Projesini okudum az önce daha önce haberim olmamıştı. Böyle giderse 3-5 yıl sonra Bursa'yı tanıyamayacağız.  

Akın Alan
16 yıl önce - Prş 08 Hzr 2006, 17:03

Açıkçası şehrin ışıklandırılması beni çok mutlu etti,çünkü fotoğraf çeken arkadaşlar daha iyi bilir.Bursa'da gece fotoğraf çekmek ölüm gibi geliyor.Hem ışık kirliliği hemde şehir merkezinde bazı bölgelerin karanlık olması fotoğrafı olumsuz etkiliyor.Umarım Başkan bizi bu sıkıntıdan kurtarır...

Mert Doğan
16 yıl önce - Prş 08 Hzr 2006, 17:04

Gittikçe modern bir görüntüye kavuşan bir bursa göreceğiz yakında   bu açıdan hem sitedeki tanıtım fotoğraflarında uygulanan katı kuralları hemde belediyenin bu yatırımlarını destekliyorum. Çünkü bu tip aydınlatma, kanalizayon gibi işler daha az dikkat çeken küçük ayrıntılardır. daha doğrusu küçük değil ama farkedilemeyen yinede şehre çok büyük değer katan ayrıntılardır. Bir elektrik direğinin eski tip sarı ışık değilde beyaz ışık vermesi bile o şehrin çağdaş imajına artı puandır bana göre. Oy getirmeyeceğini bile bile böyle işleri yapan belediyelerin olması çok mutluluk verici.

grandonur
16 yıl önce - Prş 08 Hzr 2006, 19:02

dikkatinizi çektimi bilmem..artık bu işler yapılırken sıkışan trafik çok önemsemiyoruz? alıştık mı ne?

SABRİ BİLGİN
16 yıl önce - Cum 09 Hzr 2006, 16:52

Alıntı:
eski yöntemle sağlanan aydınlık çok yetersizdi. hemen direklerin önü aydınlanıyo ama sonrası karanlıktı. Zaten direklerin tipi bile çok çirkindi.gün geçtikçe büyüklüğüne yakışır halde modern görüntüyede yaklaşan bursa için oldukça önemli bi ayrıntı bana göre.

Buna benzer haberlerde hep aynı şeyi söylüyorum.Sizlerle aynı görüşte olmak güzel.Aydınlatma küçük görünen ama şehrin direkt olarak kalitesini ortaya çıkaran bir unsurdur,tıpkı kaldırımlar gibi,korkuluklar,çöp kutuları,üst geçitler gibi.Bunların son teknoloji olması gözden kaçırılmaması gereken önemli bir ayrıcalıktır.

Alıntı:
Ben de Çatalfırın üstgeçidinin güzel bir renge boyanıp ışıklandırılmasını isterdim.

Aslına bakarsanız ben üst geçitlerin tamamının yenilenmesini isterdim.Aydınlatma gibi üst geçitler de gözden kaçırılıyor gibi geliyor bana.Araç yoğunluğu açısından çok yoğun olan Ankara Yolu'ndaki yeşil renkli, berbat görünümlü, paslı üstgeçitlerle;Yalova Yolu gibi belki de Bursa'nın en prestijli Yolu'ndaki yine aynı üstgeçitler Bursa'ya hiç yakışmıyor.As Merkez'den çıkıyorsunuz garip beton bir üstgeçitten geçiyorsunuz.Kimlik alışveriş merkezinden çıkıyorsunuz; yeşil renkli, çoçuk parklarındaki oyuncaklar gibi plastik mi ne olduğu belli olmayan bir üstgeçitten karşıya geçiyorsunuz.Hepsini Carrefour'un karşısındaki gibi görmeyi diliyorum.

Bir şehirde çok iyi alışveriş merkezleri bulunabilir,yollar çok geniş olabilir;muhakkak bunlar çok önemlidir ama saydıklarımız da şehre sanıldığından çok daha olumlu bir hava katar.

Mert Akgün
14 yıl önce - Pts 17 Eyl 2007, 19:17

santral garajdan sonra doğuya doğru gittikçe kararan bir yol vardı önceleri.şükürler olsun orayı aydınlattılar.

hakanda
14 yıl önce - Sal 18 Eyl 2007, 17:47

Yeni lambalar gerçekten çok kaliteli. Kültürpark'a da aynı lambalardan döşediler. Farkı gidince görmüşsünüzdür. Otoyoldan şehre girerken etkisini hissettiriyor. Gerçekten güzeller.

rceven
5 yıl önce - Cmt 22 Nis 2017, 11:28
Aydinlatma

Terminal ile Gecit arasi otoyolda yol aydinlatma lambalari olmasina ragmen yanmiyor..buradan kim sorumlu?uedas , otoyol as.?

sayfa 1
ANA SAYFA -> ULAŞIM - Marmara