Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Alihanb
16 yıl önce - Sal 06 Hzr 2006, 12:12
[TÜR-F2.40] - Neden Trafikte Sürekli Şerit Değiştiriyoruz?

Yapılan araştırmalar sonucu Türk insanının trafikte aşırı derecede şerit değiştirdiği gözlemlenmiş. Bunun sebebi ise diğer şeritlerin daha hızlı aktığının zannedilmesi ve bir araba öne geçince daha hızlı bir şekilde gidilecek yere ulaşılacağının düşünülmesidir.

Aksine  bu şerit değiştirmeler trafiği daha da yoğunlaştırıyor. Benimde gözlemlerime göre örneğin zaten  yoğun olan boğaz köprüsü trafiğinde aşırı şerit değiştirmeler yüzünden trafik yoğunluğu daha da artıyor ve akıcılığını tamamen kaybediyor.Ayrıca boğaz köprüsü üzerinde şerit değiştirmek tamamen yasak.Ama bizler değiştiriyoruz.

Sonuç olarak arkadaşlar;  "Trafikte  aşırı derecede şerit değiştirmeyelim!"

Buna ek olarak şerit değiştirirken bu çizgilerin anlamlarına da dikkat etmeliyiz.

burakbecan
16 yıl önce - Sal 06 Hzr 2006, 12:54

bazı insanlar trafiğin daha hızlı aktığını zannederek şerit değiştiriyorlar(yukarıda belirtildiği gibi) tabi bu bir yanılma duygusu,çünki trafik aynı derecede ilerliyor.sadece insanlar aynı şeritde durmayı pek fazla sevmiyorlar gibime geliyor benim.ama birde en sağ şeritden bir anda en sol şeride fırlayan,makasa girmek diye tabir ettiğimiz adeta trafiğin huzurunu bozan ve insanları ve kendilerini tehlikeye atan bazı kendini bilmez insanlara ne demeli??????

MehmetK
16 yıl önce - Sal 06 Hzr 2006, 15:41

Yanlız şuda var ki ; Türkiye'de taksiler,bizden iyi trafik düzenine sahip ülkelerde pek olmayan dolmuşlar,minübüsler,özel halk otobüsleri ve hatta bazen İETT otobüsleri istedikleri heryerde yolcu indirme-bindirme yapabiliyorlar

Yolun Otoban yani yayalara tamamen kapalı bir yol olmasıda bu durumu değiştirmiyor

bunun bir sonucu olarak herkes bunu gözlemlemiştir İstanbul'da tüm yollarda sağ şeritlerde uzun boşluklar oluşur....

Sağ şeritte sık sık dur kalk yapan yukarda bahsettiğim taşıtların arkasında kalmak istemeyen tüm otomobil ve diğer yük taşıyan araçlar bu sefer sol şeritte aşırı birikmeye sebep oluyorlar...sol şeritte tıkanıp sık sık duruyor ki bu sırada sağ şerit bomboş kalıyor... işte bu seferde sol şeritte sıkışan onca araç halbuki oraya diğer şeritlerden daha hızlı gitmek için geçmişlerdir ama malesef olmuyor , sağa yöneliyor vs vs bu böyle devam ediyor bu şerit değiştirmeler...ve yavaş ama düzenli akacağına trafik, tehlikeli biçimde birden duruyor sonra yavaş yavaş hızlanıyor 5 dakika sonra gene duruyor... bu disiplinsizlikle bu berbat trafikte hiç bitmez...

Yani benim görüşüm Türkiye'de trafikte şerit disiplini için
1.Dolmuş ve minibüsler yasaklanacak
2.Taksiler sadece kendilerine ayrılmış yol kesimlerinden yolcu alıp bırakabilecek
3.Ve tabi ki otobüslerde sadece yol akışını etkilemeyecek şekilde yapılmış cepli duraklarından trafiği aksatmadan yolcu indirip,alabilecekler

köprü vs yerledeki kural dışı şerit değiştirmeler zaten başka bir Türkiye klasiği ona hiç bir lafım yok zaten yapılmamalı

şerit değiştirme yasağı için trafik cezasını arttırmak hem sorunu çözmez hem de denetlenemez

okan kaya
16 yıl önce - Sal 06 Hzr 2006, 15:47

hızlı gitmek için
  gideceğimiz yere daha çabuk varmak için

ya da benim gibi alışkanlık olduğu için  
                                                                      kamyonla sol şeridi kapatırımher zaman

kavacık ta 30 dk. içinde 3 defa  kasa  full dolu olduğundan  sol dan ve hızlı gittiğim için ceza yemiştim

MehmetK
16 yıl önce - Sal 06 Hzr 2006, 15:53

Bi de Türk Polisi hep arazi derler...

yaşar22
16 yıl önce - Sal 06 Hzr 2006, 16:14

İstanbul yollarında sık trafik değiştirenler kadar hızına uygun şeritte gitmeyen insanlarda fazlasıyla mevcut.3 şeritli bir yolda gidiyorsunuz vede orta şeriti kullanıyorsunuz.İlerlerken birden önünüzde o şeridin hakkı olmayan hızda araç kullanan  biriyle karşılaşıyorsunuz.Araçlar solunuzdan (hadi burası hızlı akan şerit) vede sağınızdan vızır vızır geçiyor sizde önünüzdeki aracı korna yada far yoluyla ikaz ediyorsunuz ama banamısın demiyor:)Hele bu tipler sol şeritte gidiyorsa yandınız.Sanki yollar adamın yadan hanımın.Yol isteyince birde size işaret yapar.Sorsanız trafik kurallarına uyduğunu diğerlerinin uymadığınıda söylemeyide ihmal etmez.
 Sık şerit değiştirmek kadar asıl bu tipte insanlarında kendilerine çeki düzen vermei gerekir.Madem yavaş gidicen geç en sağdan git ama olmaz...Köprü üzerinde ise önündeki araçlarla farkı açabildiği kadar açan çok insan var.Eğer dikkat ederseniz mutlaka karşılaşırsınızki önündeki araçlarla farkı gerektiğinden çok fazla açan, önündeki aracı en az 100-200 metre geriden takip eden insanlar var.Özellikle yoğun saatlerde bu tip insanları beklerseniz boğazdan geçen gemileri sayabilirsiniz.
 İstanbulda insan araba kullanınca belirli noktalarda hangi şeridin açık olduğunu yani daha iyi aktığını gözlemliyor vede haliyle uyguluyor.Mesela Avrupa yakasından Boğaziçi köprüsüne doğru giderken özellikle ek şeridin açıldığı akşam saatlerinde Beşiktaş katılımının olduğu bölgeye yaklaşırken en sağ şeridi kullanmak en mantıklısı.Sol şerittekiler ek şeride girmek istediklerinden soldaki şeritler daha ağır akıyor sizde sağ taraftan kaçabiliyorsunuz:)

CUMHUR ARSLAN
11 yıl önce - Pzr 07 Ksm 2010, 11:47

şerit değiştirme yanında birde yanlış şerit kullanma alışkanlığı da maalesef sürücülerimizde de var.
(tabi emniyet şeridinin durumunu buradan söylemiyorum bile;)
bu arada E-5'i boğaz köprüsüne bağlayan yolun kadıköy - acıbadem - altunizadeye kadar olan bölümünde şerit çizgileri yol bakım çalışmalarından bu yana çizilmediği için her sabah yol üzerinde değişik yol varyasyonları na denk gelmek te mümkün; ayrıca emniyet şeridi de bu nedenle ek şerit olmuş durumda.

Bunyamin Ekmen
11 yıl önce - Pzr 07 Ksm 2010, 12:17

Çok şerit değiştirip hiç kar etmeyen çok kişi olduğu gibi gerektiği yerlerde şerit değiştirip iyi kar edenlerde var.

Bir arkadaşımla aynı yolda iki farklı arabayla geliyorduk.O hep orta şeritten geldi,ben gerektiğinde sağ gerektiğinde orta yaparak geldim.Sonuçta Yenibosnadan Avcılara kadar tam 15dk fark attım.Üstelik tamamen dur kalk trafiğinde.

Yurtdışındakiler bizim trafiğimize yorum yapmadan önce gelip bir araba kullansınlar bu trafikte ondan sonra yorum yapsınlar.Mesela benim Almanyadan gelen akrabalarım hızlı gitmek için trafikte dahi sol şeritte kalıyorlar,hakbuki İstanbulda en iyi işleyen şerit genelde sağ şerit

tncy88
11 yıl önce - Pzr 07 Ksm 2010, 14:32

Önümde cins bi sürücü yoksa genelde bunu yapmıyorum

Bu yüzden cezam bile var itfayeye yol vermek için uğraşırken iki cins yüzünden yedim cezayı yolu açtırdım ya hiç önemli değil ceza

ANA SAYFA -> ULAŞIM