Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 9
batuhanbeg
9 yıl önce - Prş 04 Ekm 2012, 10:12
Hatunsaray - Klistra

(+)

Konya’nın 49 km güneybatısında yer alan Kilistra, henüz keşfedilmemiş, bakir bir hazine.

Kilistra’nın önemi, tıpkı yakınlarındaki Sille gibi, Hıristiyanların en önemli merkezlerinden biri olması. Öyle ki Aya Thekla’nın yolu, Sille’den önce Kilistra’dan geçmiş.

Kilistra’ya Hz. İsa’nın havarilerinden olan Aziz Paulos’un da uğradığı ve bir süre burada ikamet ettiği söyleniyor. Hıristiyanlar tarafından kutsal sayılan ve sık sık ziyaret edilen köy, özel günlerde ve yortularda bir şenlik atmosferine bürünüyor.

Yapılan arkeolojik çalışmalar sonucu Kilistra’da yerleşim, Helenistik ve Roma çağında (MÖ 2. yüzyıl ile MS 3. yüzyıl) başlamış. Kazı esnasında, doğu şırahanede eşik taşı olarak bulunan Roma devrine ait bir mezar yazıtında Kilistra adının geçmesi ise burada gerçekten de Kilistra adlı antik bir köy oluşunu doğruluyor.
(ALINTIDIR.)

Mustafa İMAMOĞLU

8 yıl önce - Pts 26 Ağu 2013, 21:55
Bakımsız

Buraya ilk defa gittim. Konya - Hatunsaray yolunu kullandım. Yol Hatunsaray'dan itibaren bakımsız. Kilistra bölgesinin de bakımsız ve kendi haline bırakılmış olduğunu gördüm. Mağaraların önünde tahtadan yapılmış bir yapı var ve yıkılmak üzere. Önceki fotoğraflarda gözükmekte. Herhalde dizi çekimlerinden kalma! Dönüşte Seydişehir yolunu kullandım. Kilistra'dan itibaren yol daha bakımlı ve güzel.

orman dağ nehir
7 yıl önce - Cum 06 Hzr 2014, 11:31
Konya - Meram - Kilistra (Gökyurt--Gilisıra)

tam bir tarihi miras burası hem de oldukça kadim!

ancak kıymet bilmiyoruz! antalya'da, izmir'de ya da istanbul'da olsa buraları duyurmadık yer bırakmazlar!

ama koskoca konya kendini salt hz mevlana(çok iyi bir insandır orası ayrı) ile anarsa bu maalesef büyük düşünemiyor bu şehrin yöneticileri demektir!

sille gibi bir tarihi cennet var ama orası turizme kazandırılmıyor!

çatalhöyük desen aman birileri bir şey çıkartıyor boş verin deniyor yazık!

faruk gorez
7 yıl önce - Cum 06 Hzr 2014, 11:36

meram belediyesi bu bölge ile ilgili çalışmalara devam ediyor büyükşehirde bu bölge ile ilgilenmeli

OMER OZCAN

7 yıl önce - Cmt 20 Arl 2014, 01:02

(+)

sayfa 9
« önceki   123 ... 89101112   sonraki »
ANA SAYFA -> KONYA