Ana Sayfa 915 bin Türkiye Fotoğrafı
Antalya Uçansu
12   sonraki »
Ana Sayfa -> ANTALYA
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
erengin
8 yıl önce - Pts 05 Hzr 2006, 11:40
Uçansu

Uçansu'ya Antalya-Alanya karayolu üzerinde Abdurrahmanlar-Gebiz sapağından sapılarak ulaşılıyor.
Gebiz'den öte 17 km. daha gitmek gerekiyor ki bu bölümde yol kötü, toprak.. Özellikle bahar aylarında su bazı noktalarda araçlara geçit vermeyebilir..
Uçansu şelaleri iki tane..
Aracınızla ulaştığınız ilk şelaleden yukarda bir tane daha var..
Üst şelale ilkinden daha da güzel..
Ancak yürüyerek ulaşmak mümkün..
1.5 saat kadar yürümek gerekli..
Ayrıca suya ulaşınca suyun içinden, kayaları aşarak şelaleye erişmek gerekiyor,
yaşlılar ve küçük çocuklar zorlanabilir..
Toroslarda aynı su iki kez her biri yaklaşık 45-50 metrelik yükseklikten yeşilliklerin içinden aşağıya dökülüyor..
Dökülüyor sözcüğü yanlış olabilir..
Gezi ekibimizdeki herkesin ortak fikri suyun aşağıya yavaş düştüğü şeklindeydi..
Bunu suyun "salına salına" inişi olarak değerlendirdik, keyfini çıkarıyor gibiydi..
İlk (alt) şelalede bir küçük tesis var..
Diğerine zaten anladığım kadarıyla bilenler tırmanıyor..
Her ikisinde de şelalerin oluşturduğu doğal havuzlarda yüzmek mümkün (ya da gerekli)
Tabii üstteki daha güzel..
Burayı gördükten sonra "mutlaka görülmesi gerekli yerler" listemi tekrar değiştirdim..
Bir an önce "ulusal park" ilan edilmesi gerekli..

Alt şelale

(+)

(+)

(+)

(+)

Üst şelaleye uzaktan yaklaşırken..

(+)

Üst şelale

(+)

(+)

(+)

Su gerçekten uçuyor..

(+)

(+)

taylan özgür
8 yıl önce - Pts 05 Hzr 2006, 14:53

ben de ne zamandır anlatıyordum, biri gitse de şu uçan'ın fotoğraflarını çekse diye. ben gidicem antalya'ya dönünce ama daha biraz var.
erengin kardeşim vallahi bu işi biliyor ya. nasıl da buldun orayı dağların arasından, tebrikler.
ellerine sağlık..

bu (halk arasında kısaca) uçan denen doğa harikası, işte bizim kasabamızda. biraz övüneceğim müsadenizle. fotoğraflara göre pek sakin, kimsecikler yok gibi. ama aslında orası turistten geçilmezdi. o bozuk yollarda jeep safari yaparlar, sonra da uçanın göletini bir güzel kirletirlerdi. hem de az uz değil, günde en az 50 jeep ki çoğu zaman yüzlerce...

ama gerçekten bir doğa harikası. şunu da ekliyeyim, toroslar öyle güzel dağlar ki, her karışında onun gibi doğal güzelliklere, şelalere rastlamak mümkün. ama ulaşım olmadığı için ancak çobanlar ve belki benim gibi birkaç dağ meraklısı biliyor. ama bunları keşfetmenin tadına doyum olmuyor...

metinn
8 yıl önce - Pts 05 Hzr 2006, 15:37

Gercekten muhtesem bir selale, busene yakinlarindan gectim fakat bilmedigim icin ugrayamadim, ama gorulmesi gerek bir yer

dr.arrican
7 yıl önce - Pts 21 May 2007, 02:26
Uçansu

Ben de bir gebizliyim ama uçansuya şimdiye kadar sadece bir kere gidebildim o da çocuklugumdaydı yaklaşık 10-12 sene öncesinde. O zamanlar gerçekten sessiz ve sakindi giderse ara sıra köylüler piknik yapmaya giderdi.Şimdilerde ise taylan kardesimin dediği gibi yüzlerce turist geliyor.

İnşallah bu yaz 2. gidişimi gerçekleştireceğim ve umarım hala eski güzelliğini ve temizliğini koruyordur.

hamza topal
6 yıl önce - Pzr 30 Mar 2008, 23:09

selam arkadaşlar ben seyhat acentasında operasyon görevlisiyim uçansu şelalesine 3 sene önce gittim tesadüf eseri daha önce ünımog safari yapıyordum ozamnalarda belek ve kundudanda müşteri aldıgım icin araştırmaya başladım gebiz ve cevresini nasılbi güzergay yaparım diye tambir keşif oldu ve gebiz uçansu şelalesiyle tanıştım ve şu anda orayı cokdegerli arkadaşlar işletiyor mcd adlı şirket adı altında gercekten dogasını bozmadan sadece ahşap mazeme kullanmışlarve temizlige cok önem veriyorlar onları kutluyorum bu titizliklerin den dolayı ve bende arkadaşlarıma des dek olma acısından köyturu güzergahımı ucansuya yapıyorum ve orayı tanıtmaktan zevk alı yorum gercekten aşagı ve yukarı şelale muhteşem aşıgıyım oranın ve tavsiye ediyorum ziyaret edin ogüzelim su sesi eşliginde yemeginizi ve icecklerinizi yudumlarken şehrin gürültüsünde uzak hayellere dalın ve bir saat kadar uyuyun yeniden dogmuş gibi olacaksınız süper süper ...

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> ANTALYA