Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Ankara Harikalar Diyarı (Masal Adası)
123 ... 636465   sonraki »

ANA SAYFA -> ANKARA
cevap yaz
sayfa 1
alaman

16 yıl önce - Cum 26 Eyl 2003, 10:47
Ankara Harikalar Diyarı (Masal Adası)


Arkitera'dan:

Ankara harika bir parka kavuşuyor

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin Türkiye’nin en büyük kentsel parkı olma üzelliğini taşıyan ‘Harikalar Diyarı’, 5 Ekim’de hizmete açılıyor.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in açılışında bulunacağı parkta, piknik alanları, spor ve kültürel tesisler bulunuyor. 30 bin metrekarelik alana kurulan ‘Masal Adası’, masal kahramanları ve sinema salonlarıyla çocukları bekliyor.

Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Daire Başkanlığı’nca Sincan Fatih bölgesinde yapılan ve halk arasında “Yunus Göleti” olarak bilinen rekreasyon alanına, “Harikalar Diyarı” adı verildi. 1 milyon 200 bin metrekarelik alana kurulan park; piknik alanları, spor, kültürel ve yeşil alanları ile sadece Sincan ve Eryamanlılar’ın değil, tüm başkentlilerin yeşil alan ve dinlenme yeri gereksinimini karşılayacak. 650 bin metrekare aktif yeşil alana sahip olan parka; 70 bin ağaç, 350 bin adet bodur bitki, 28 bin metrekarelik alana ise mevsimlik çiçek dikildi.

Her yaşla ve her kesimle bütünleşiyor
Altınpark’ın mimarı Ömer Tokcan tarafından projelendirilen “Harikalar Diyarı”, Ankaralılar’ın ihtiyaç duyduğu büyük bir kentsel park özelliği taşıyor. Gençlik Parkı’nın 4 katı, Altınpark’ın 2 katı büyüklüğündeki “Harikalar Diyarı”, Türkiye’deki mevcut parkların en büyüğü olacak. Her yaştan ve sosyal kesimden Ankaralı’nın doğa ile bütünleşebileceği parkın büyük çoğunluğunu, açık alanlar oluşturuyor. Açık, kapalı ve yarı açık mekanlar zinciri içinde tasarlanan projede; dinlenme, eğlence, sportif ve kültürel faaliyet alanları yer alıyor.

Model uçak pisti, model gemi ve model araba yarışı pisti, mini golf alanı, go-cart alanı gibi rekreaktif alanlarla hobi sahiplerinin de düşünüldüğü Harikalar Diyarı’nda; basketbol ve voleybol sahaları, tenis kortu, fitness alanı, koşu parkuru da bulunuyor. Harikalar Diyarı’nın 1. etabında, 2 bin 800 metrekare alan içerisinde bulunan 550 kişilik bir ana salon ve 2 küçük salondan oluşan rahat ve modern nikah salonları, göl ve 5 bin kişilik yarı açık göl amfisi, kıyı çay bahçesi, deniz ürünleri lokantası, fast food merkezleri, su depoları, toplam 14 adet giriş kapısı, bin 700 metrelik bir kıyı şeridi bulunuyor.

Masal Adası
Parkın en ilgi çeken köşelerinden biri ise çocukların rüyalarını süsleyen masal kahramanlarının heykellerinin bulunduğu Masal Adası... Çocuklar için Nasrettin Hoca, Keloğlan, Red Kit, Şirinler, Gülliver, Asteriks, Taş Devri, Pinokyo, Kırmızı Başlıklı Kız, Walt Disney gibi masal ve çizgi kahramanlarının yaşadıkları alanların ve kahramanlarının heykellerinin bulunduğu adada, 12 adet sinema salonu bulunacak. 90-60 kişilik olarak planlanan salonlarda çocuklar, masal kahramanlarının çizgi filmlerini seyredebilecek.

Büyük bir yönetim binasının bulunduğu 2. etapta ise 350 kişilik bir konferans salonu; toplantı, sergi, sinema ve tiyatro salonları, suni bir göl, özürlülerin de yararlanabileceği açık ve kapalı yüzme havuzları, kır kahvesi, kafeterya, fitness center, piknik alanları, otoparklar ve geniş bir yeşil alan yer alıyor. Başkentliler, İstanbul çıkışı Ayaş yolu 12. kilometre üzerinde bulunan parka, otoyoldan ulaşabilecek.

Ayrıca, yapımı süren Sincan Metrosu’nun gölet alanında bulunan bir istasyonu sayesinde de parka rahatlıkla gidilebilecek.
NTVMSNBC
http://www.arkitera.com/haberler/2003/09/26/park.htm


enver karapinar

16 yıl önce - Sal 10 Şub 2004, 11:56

Selam

Harikalar Diyari Parki ile internette bu websiteyi buldum. www.modelucak2003.com
Resimler Model Ucaklar´dan cekilmis. Onun dolaysiyla görüntüler baya genis.

Belki ilginizi ceker

Iyi günler.

http://www.modelucak2003.0catch.com/05102003/osma ...102003.htm


hakanates
15 yıl önce - Çrş 30 Hzr 2004, 11:24
HARIKALAR DIYARI


"Harikalar Diyarı"ndan derleme resimler...(+)

(+)

(+)

(+)

(+)
Zafer Mos
15 yıl önce - Çrş 30 Hzr 2004, 12:01

Sincan'da idi degil mi bu park?

Erdal
15 yıl önce - Çrş 30 Hzr 2004, 12:05

Park Eryaman ile Sincan-Fatih mahallesi arasinda.Eskiden Yunus göletinin olduğu alan..Hakanates fotoğraflar için teşekkürler.Hepsi harika parkın ismi gibi.. Bu fotoğraflar harikalar diyarının ilk görüntüleri.sayfa 1
123 ... 636465   sonraki »
ANA SAYFA -> ANKARA