Ana Sayfa 900 bin Türkiye Fotoğrafı
Sinan Doğan

8 yıl önce - Cmt 03 Hzr 2006, 00:59
Atik Ali Paşa Camii - Çemberlitaş

Çemberlitaş'da bulunan Cami 1496 da Sadrazam Hadım Atik Ali paşa tarafından yaptırıldı. Bir büyük birde yarım kubbe ile örtülü cami, barok üslubuyla klasik üslup arasında bir geçiş örneğidir. kubbesindeki kalem işleri özgündür

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

Sinan Doğan

8 yıl önce - Cmt 03 Hzr 2006, 01:01

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

Sinan Doğan

8 yıl önce - Pzr 03 Eyl 2006, 15:22

(+)

Nuruosmaniye Camii minaresinden

Necdet Cevahir
7 yıl önce - Cmt 10 Mar 2007, 06:01

Atik Ali Paşa Külliyesi

Çemberlitaş`ta, Yeniçeriler Caddesi üstünde bulunan Atik Ali Paşa Külliyesi, İstanbul`daki en eski Osmanlı eserleri arasındadır. 1496 yılında Osmanlı Sadrazamı Hadım Atik Ali Paşa tarafından yaptırılmıştır. Şu an camii, medrese ve türbesi bulunan külliyenin imaret, kervansaray ve tekkesi günümüze kadar ulaşmamıştır.

Sedefçiler Camii , Eski Ali Paşa Camii, Çemberlitaş Camii , Dikilitaş Camii, Vezirhanı Camii, Sandıkçılar Camii adlarıyla da anılan Atik Ali Paşa Camii, kesme küfeki taştan yapılmıştır ve ters T planlıdır. 24 m. yüksekliğindeki 12.50 m. çaplı büyük kubbenin eteğinde 16 pencere yer alır. Kubbe dört fil ayağına oturur. Bu kubbeyi küçük dört kubbe ile mihrap tarafından büyük bir yarım kubbe destekler. Mihrap ve minberi beyaz mermerdendir. Cemaat yeri 5 kubbelidir. Sağda tek şerefeli bir minaresi vardır. Haziresinde kime ait olduğu bilinmeyen bir türbe ve XVII. yüzyıla ait mermerden mezarlar bulunmaktadır. Medrese ise caminin karşısında yer almaktadır.

emrahdmir
7 yıl önce - Pzr 08 Nis 2007, 12:53
atik ali paşa cami

ne güzel bilgiler veriyorsunuz ama bana göre şöyle bir eksik yan var. bütün bu bilgileri kendiniz biliyormuşsunuzda öyle yazıyormuşsunuz gibi.. eğer kaynakçalarınızıda yazarsanız bence daha güzel olacak..  SAYGILAR..

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> İSTANBUL