Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Mustafa Noyan

16 yıl önce - Cum 02 Hzr 2006, 09:03
Tramvay yoluna giren özel araçlar ve bunlara müdahaledeki yetersizlikler

Sultanahmet Sirkeci arasında tramvayın da içinde bulunduğu trafik sıkışıklığı bu günlerde yeniden hortlamış durumda, Sultanahmet çevresine gelen okul gezileri ve turizm araçları sezon nedeniyle çoğalınca, bir bariyer ve iki yetkisiz görevlinin etkilemeye çalıştığı tramvay yolunda araçların yalıtılması bir türlü gerçekleştirilemiyor; dün onlarca tramvay bu çevrede sıkıştı kaldı, tahmin edebileceğiniz gibi hat boyu tüm seferler yine etkilendi, sefer aralıkları 10 dakikaya çıktı.
Hatta özel araçların girişi engellenemezse, bu durumun tramvayların Güngören ve Bağcılar'a seferlere başladığında yolcuların bekleme sürelerini ne kadar uzatacağı aşikar.
Dün tramvay sürücüleri enteresan eylemler de izlettiler, kavşaklarda tramvaylara yol vermeyen saygısız sürücülerle başa çıkabilmek için, Sirkeci ve Hocapaşa kavşaklarında makinistler bekleme yaparak karşılarındaki tramvayların geçişini sağlamaya çalıştılar.

Semih Yaşar

16 yıl önce - Cum 02 Hzr 2006, 09:56
Sultanahmet

Mustafa Bey tam üstüne bastınız.

Dün akşam arabayla eve dönerken korkunç bir trafiğe maruz kaldık, nedeni tam belli değil.
D-100 ve TEM otoyolu tamamen kilitlenmiş, insanlar 2,5 saatte köprü gişelerine gidebilmişler.
Biz sahilyolundan geçtik ve Yenikapıda trafik kilitlendiği için Kumkapı'dan Sultanahmet'e çıktık. Sultanahmet meydanından arabayla sağa sapıp Sirkeciye indik. Bu noktada tam bir kaos yaşanıyordu. Bütün arabalar tramvay yoluna girdiler, 100 metre sonra bariyere geldiler ve hepsi mecburen tekrar normal araba yoluna döndüler. Kardeşim madem 100 metre sonra tramvay yolundan mecburen çıkacaksın neden tramvay yoluna giriyorsun. Neden polisler Sultanahmet meydanındaki trafik ışığının yanında bekliyip arabaların tramvay yoluna girişlerini engellemez. Bu sorulara cevap bulamıyoruz.
Problem sadece Sultanahmet-Sirkeci değil, Karaköyden sonra herkes tramvay yoluna giriyor, artık ambulans takibinden sonra yeni bir adet çıktı, tramvay geçtikten sonra arkasına dizilip hızla yol almak . Karaköy-Fındıklı arasında çok ciddi problem var kural ihlalleri açısından. Polisim ise arabadan anons yapıyor " TRAMVAY YOLUNA GİRMEYİN"
Poliste görevini yapmış oluyor. Türk insanının kurallara uyması için mutlaka bariyerler ve engeller mi inşa etmek gerekiyor, yasak yazan tabelanın hiçbir anlamı yok mudur?

hakan_1970
16 yıl önce - Cum 02 Hzr 2006, 23:39
tramvay

Alıntı:
dün onlarca tramvay bu çevrede sıkıştı kaldı, tahmin edebileceğiniz gibi hat boyu tüm seferler yine etkilendi, sefer aralıkları 10 dakikaya çıktı.

Alıntı:
Bütün arabalar tramvay yoluna girdiler, 100 metre sonra bariyere geldiler ve hepsi mecburen tekrar normal araba yoluna döndüler.

Alıntı:
Karaköyden sonra herkes tramvay yoluna giriyor

Daha alıntı yapacaktım ama benim mesaja yer kalmayacak  
Raylı sistem yaygınlaştıkça onunla yaşamayı da öğreneceğiz, başka yolu yok.
Dün (01.06.06.) ben de 19:40 civarı Cevizlibağ'dan Eminönü yönüne tramvaya bindim. Duraktaki kalabalığı görünce daha akbilimi basmadan görevliye ''arıza mı var?'' diye sordum. Neyse tramvay geldi ve neredeyse 3-4 senedir ilk defa, o saatte o yönde tramvayın kapısında seyahat etmek zorunda kaldım, diğer duraktaki pek çok insan da binemedi tramvaya, demek ki tramvay yoluna giren özel araç sahipleri yüzündenmiş.

Neden binlerce insan tramvay ve duraklarında beklerken bu haksızlığa göz yumulur?
Neden binlerce özel araç sahibi yolundan giderek kurala uyarken birkaç kendini bilmez ve ardından ona uyan bir grup uyanık tramvay yolundan bypass yapmaya çalışır? Hem de kurallara uyan diğer özel araç sahiplerinin önüne geçerek?
Neden trafik polisleri kuralları ihlal edip tramvay yoluna giren sürücülere karşı bu kadar toleranslıdır? Bu ülkenin gelire ihtiyacı yok mu?
Bazılarının güzellikten anlayacağı yok, lütfen, pamuk eller ceza makbuzlarına!  

Akın Kurtoğlu

16 yıl önce - Cum 02 Hzr 2006, 23:43

Dün, "Çarşıkapı-Çemberlitaş" arasında yürürken, karşılıklı bir çift tramvay seti geçti ve yaklaşık olarak da 50 civarı özel otomobil, minibüs ve hatta kamyonet Yolun bu kesiminde ipin ucu artık maalesef iyice kaçmış durumda. Herkese izin var, sadece İETT hatlarının girmesine izin yok. Bari belediye otobüsleri de girsinler de, amme hizmeti yerine getirilmiş olsun.

Akın KURTOĞLU

Burç

16 yıl önce - Cmt 03 Hzr 2006, 01:54

Polislerin ceza yazmasını beklersek bu sorun daha yüz yıl çözülmez.
Oysa çözümü çok basit :
Tramvay ray üstünde gittiği için, park yerlerindeki gibi yola bir lastik delici kapan koymak
yeterli olacaktır. Hatta 20 santimlik bir derin bir çukur bile arabaların geçişini tümüyle engeller.

Sedat_85g

16 yıl önce - Cmt 03 Hzr 2006, 02:10

Alıntı:
Oysa çözümü çok basit :
Tramvay ray üstünde gittiği için, park yerlerindeki gibi yola bir lastik delici kapan koymak
yeterli olacaktır. Hatta 20 santimlik bir derin bir çukur bile arabaların geçişini tümüyle engeller.

Bunu ben de düşünmüştüm özellikle Zeytünburnu için ancak farkettim ki o caddeki acil yardım gerektirecek bir durumda ambülans ya da itfaiyenin kullanabileceği tek yol tramvay yolu... Gerçi hala İtfaiyenin merdivenlerle telleri nasıl aşıp da yangın söndüreceğini anlabilmiş değilim ama gene de araçların bu yolları acil ulaşım için kullanabilmeleri için bir şekilde işler vaziyette tutulmaları şart gözükmekte...

tolginho

16 yıl önce - Cmt 03 Hzr 2006, 02:20

Alıntı:
Polislerin ceza yazmasını beklersek bu sorun daha yüz yıl çözülmez.
Oysa çözümü çok basit :

Şimdi bu hat önemli durumlarda ekspres yol olarak da kullanılıyor. Ambulans, polis itfaiye ...

Kurt kapanı değil de uzaktan kumanda ile kapatıp açılabilen bariyerler var. Bunlardan döşemek gerekli.

TOLGA KAPROL

sabahattin kayış

16 yıl önce - Cmt 03 Hzr 2006, 02:28

Geçen sene Ramazan Ayı'nda iftar vakti fındıkzade ki kavşakta Otomobiller ve tramwaylar, tam bir keşmekeş yaşadık, Topkapı Cevizlibağ'dan Sultanahmet'e 55 dakikada varabildik, her zaman tıklım tıklım dolu olan lokanta ve restaurantlar Sultanahmet'e vardığımızda bomboştu  Tramwayda orucumuzu açamamıştık bu yüzden unutamıyorum...

Akın Kurtoğlu

16 yıl önce - Cmt 03 Hzr 2006, 02:46

Tek çözüm; "kamera"!... Belli 2-3 noktaya yerleştirilecek kameralarla, tıpkı Boğaziçi Köprüsü'ndeki kaçak geçişlerin takip edildiği gibi tramvay yolu kontrol edilebilir. Caydırıcılığı oldukça yüksek. Cezayı yiyen de, bir daha kalkışmaya pek cesaret edemez.     Yeter ki, takipteki kararlılık belli edilsin...  

Akın KURTOĞLU

abdullah37

16 yıl önce - Cmt 03 Hzr 2006, 13:44

araçların girdiği sorunlu yerler gülhane ile cevizlibağ-zeytinburnu arası.gülhaneye acil bi çözüm bulunmalıdır.cevizlibağ-zeytinburnu arasıda bence güzergah değişmelidir.

sayfa 1
123 ... 101112   sonraki »
ANA SAYFA -> ULAŞIM