Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Mehmet Kasım
16 yıl önce - Prş 01 Hzr 2006, 11:16
[İST-C9.23] - İBB'den "Yeni Ulaşım Planı": Metro Güzergahlarında Revizyona GidildiMETRO GÜZERGAHLARINDA REVİZYON

http://www.zaman.com.tr/?bl=bolgehaberleri&al ...;hn=290031

İBB Raylı Sistem Planlamasıı revize etti.Bazı hatlarda güzergah değişiklikleri ve iptaller oldu.

Bunların Başlıcaları :

1 * Yenikapı-Bağcılar Projesi İptal edildi.Yerine Bakırköy İDO - Özgrlük Meydanı - İncirli - Haznedar - Bağcılar - Mahmutbey - Olimpiyatköy Hattı planlandı.

2 * HAVAALANI - BASIN EKSPRES YOLU - OLİMPİYATKÖY Metrosu planlandı.( En şık bu olmuş bence )

3 * En çarpıcı değişiklik BEŞİKTAŞ-BAHÇEŞEHİR Metro Hattının projelendirilmesi  oldu.Güzergah bayağı bir uzun.Mevcut Beşiktaş-Otogar Metro Projesinin ( Yeni hali G.O.P ve 500 Evler'den geçiyor )  Bağcılardan sonra HALKALI'ya  devam ederek oradan BAHÇEŞEHİR'e uzaması. ( ALKIŞLIYORUM    )

ANADOLU YAKASINDA İSE :

1 * KADIKÖY-BOSTANCI Tramvay projesi iptal edildi.
2 * Kadıköy-Kartal Hattının devamında değişklioldu.Nrmalde Pendik-Tuzla-S.G.Havaalanı olarak planlanan hat Tuzla'ya uğramadan Pendik-Havaalanı olarak değiştirildi.

3 * Üsküdar-Ümraniye Hattının devamında Samandra düşünülüyordu.Proje ÇEKMEKÖY'de sonlandırıldı.

4 * Bostancı-Dudullu-Ümraniye Metrosu projelendirildi.


messiah_haktan

16 yıl önce - Prş 01 Hzr 2006, 12:40
İBB'den "Yeni Ulaşım Planı"


Ben dahil bir cok üye burada IBB'nin projeleri hakkinda tartikstik. Bir cok proje halindeki hat anlamsiz ve verimsiz geldi. Profesyonel olmadigmiz halde biz bunu görebildik ve sonunda IBB'nin de gözü acildi ve Anadolu yakasin'da yüzde 40 avrupa yakasinda ise yüzde 20'lik bir degisim gerceklesti! Yeni projeler ne zaman yayimlanacak, bakalim ...

Alıntı:
İstanbul Büyükşehir Belediyesi, daha önce hazırlanan ulaşım planında yer alan raylı sistem güzergahlarında değişikliğe gitti. İstanbul, yeni projelerle 481 kilometrelik raylı sistemle örülecek.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) ulaşımdan sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Rafet Bozdoğan, daha önce ‘’Ulaşım Ana Planı’’nda yer alan raylı sistem güzergahlarında değişikliğe gidildiğini bildirdi.

Ulaşım çalışmaları hakkında bilgi veren Bozdoğan, İstanbul’un ulaşım karakteristiğinin yönünün farklılaştığını belirterek, ‘’Ulaşım şeması Avrupa yakasında yüzde 20, Anadolu yakasında da yaklaşık yüzde 40 oranında değişti’’ dedi.

Bozdoğan, İstanbul’da, Büyükşehir Belediyesi’nce işletilen 47,4 kilometre uzunluğundaki mevcut 9 adet raylı sistem hattı ve TCDD tarafından işletilen 72 kilometrelik banliyö hattıyla birlikte toplam 119,4 kilometre raylı sistem bulunduğunu belirtti. Rafet Bozdoğan, Büyükşehir Belediyesi’nin 73 kilometre uzunluğundaki 8 raylı sistem hattı ile Ulaştırma Bakanlığı’nca yürütülen 13,50 kilometre uzunluğundaki Marmaray Tüp Geçit hattının inşaatının da halen devam ettiğini hatırlattı.

88 kilometre uzunluğunda 8 raylı sistemin uygulama projelerinin devam ettiğini, 187,7 uzunluğunda 16 adet raylı sistemin de etüt plan aşamasında olduğunu vurgulayan Bozdoğan, ‘’İşletmede olanlar da dahil toplam 43 adet raylı sistem hattı ile kentte 481,66 kilometre raylı sisteme ulaşılacak’’ diye konuştu.

Hedef 2010
Yapılan çalışmalar çerçevesinde inşaatı devam eden Taksim-Yenikapı (5.9 km), Aksaray-Yenikapı, Edirnekapı-Sultançiftliği (13.3 km), Taksim-Kabataş (640 metre), Zeytinburnu- Güngören-Bağcılar (5.12 km), Kadıköy-Kartal (21.7 km) LRT hattı, 4. Levent- Ayazağa-Darüşşafaka (7 km) ve Bağcılar- Mahmutbey-İkitelli-Olimpiyat Köyü (14.5 km) metro hatları 1 milyar 726 milyon dolara tamamlanacak. Taksim-Kabataş füniküler hattı önümüzdeki günlerde, Zeytinburnu- Güngören-Bağcılar hattı temmuz ayında, Edirnekapı-Sultançiftliği hattı da bir yıl içinde devreye girecek.

Projesi Devam Eden Hatlar
16,9 kilometrelik Üsküdar-AltunizadeÜmraniye- Dudullu hattının projesi 2 ay içinde, 24,6 kilometrelik Bakırköy-Beylikdüzü hattının Küçükçekmece’ye kadar olan 10 kilometrelik etabı projesi 3 ay içinde, Taksim- Yenikapı hattının devamı olacak 6,6 km. uzunluğundaki Yenikapı-Bakırköy metro hattı projesi 4 ay içinde bitirilecek.

Bu projelerin ardından 7,8 kilometre uzunluğundaki Bakırköy-Bahçelievler-Bağcılar hattı projesi tamamlanacak. Yenikapı- Bakırköy hariç toplam 41,3 kilometre uzunluğundaki 3 hattın ihalesi 2007 yılının ilk diliminde gerçekleştirilecek.

Öte yandan Beşiktaş-Şişli-Tekstilkent (15 km), Haliç çevresi tramvayı (9,1 km), Sefaköy- Mahmutbey-İSTOÇ (6,5 km) havarayı ile Kabataş-Beşiktaş (1,5 km) tramvay hatlarının proje çalışmaları önümüzdeki dönemde tamamlanacak.

Etüt halinde olan hatlarsa şöyle: Yeşilköy Atatürk Havalimanı-Bahçelievler - İkitelli (10,2 km) metro hattı. Bağcılar - Halkalı (6,5 km) hafif metro hattı. Tekstilkent-İSTOÇ- Olimpiyat Köyü-Bahçeşehir (Ispartakule) (16,7 km) metro hattı. Seyrantepe-Alibeyköy- GOP-Kazlıçeşme (17,7) metro hattı. Kartal E-5-Kartal İDO (3 km) havaray hattı. Sabiha Gökçen Havalimanı-Formula-1 (7,7 km) havaray hattı.

http://www.yapitr.com/turkce/Haber_Detay.asp?NewsID=46067


messiah_haktan

16 yıl önce - Prş 01 Hzr 2006, 12:48

Bunlar da Mehmet Kasim'in gönderdigi hatlardaki degisiklikler. (sonradan gördügümü icin simdi ekliyorum).

Alıntı:
Kadıköy-Kartal Hattının devamında değişklik yapıldı. Pendik'ten sonra Tuzla'ya gidecekti. Tuzla Marmaray İstasyonu olduğundan iptal edildi.

Yeni durum:

KARTAL-PENDİK-ORHANLI-SABİHA GÖKÇEN oldu.


Alıntı:
İlk defa bu sitede , Toplukonutlarda oturan bir arkadaşımızın önerdiği bu güzergah biraz değişiklikle hayata geçiriliyor.Güzergah ise :

Havaalanı-Basın Ekspres Yolu-Olimpiyatköy olarak planlanıyor.


Alıntı:
Yepyeni bir metro güzergahı.Mevcut projelerden Beşiktaş-Otogar Metrosu Bağcılar'a ulaştıktan sonra Güneşli üzerinden Halkalı'ya oradan da İstanbul'un gözde semtlerinden Bahçeşehir'e gidiyor.

Yani BEŞİKTAŞ-ŞİŞLİ-BAHÇEŞEHİR HATTI diyebiliriz.

Bahçeşehir bunu hakediyor  


Alıntı:
Bakırköy İDO-Özgürlük Meydanı-İncirli-Haznedar-Bağcılar-Mahmutbey-İkitelli -Olimpiyatköy Metro Proesi oldu.Hem de ne havaray , ne de tramvay ;  YERALTI METROSU olarak planandı.Özgürlük Meydanının altından geçerek Sahile inecek.Tam istediğim gibi  


Çağrı Tekin

16 yıl önce - Prş 01 Hzr 2006, 14:27

Kartal E5 ve Sahilyolu arasına da havaray sistemi etüd aşamasındaymış.Anlaşılan Kartal ufaktan bir ulaşım merkezi yapılıyor.Havaray İDO iskelesine kadar ulaştırıldığında merkez otobüs,otobüs,minibüs ve tren istasyonları bölgeye çok yakın olacak.

Mehmet Kasım
16 yıl önce - Prş 08 Hzr 2006, 17:13
YENİ ULAŞIM PLANINA GÖRE METRO GÜZERGAHLARI


Değişiklikler :

1*Beşiktaş-Tekstilkent-Bahçeşehir ( G.OP-Otogar-Tekstilkent Arasında 2 ihtimal var )

2*Olimpiyatköy-Haaalanı

3*Bağcılar-Halkalı


 

(+)2007'de temelinin atılacağı hatlar : 

(+)
Mehmet Kasım
15 yıl önce - Pts 28 Ağu 2006, 13:35
Çevre Düzeni Planına Göre Metro Hatları


http://www.ibb.gov.tr/IBB/Images/tr-TR/cevreduzen ..._plani.jpg

İBB'nin yayınladığı Harita'ya göre önerilen metro hatları.

SARI ÇİZGİLER METRO .


hturann
15 yıl önce - Pts 28 Ağu 2006, 17:02

Bu çevre düzeni planında, haliç'in kuzeyinden geçen ve kağıthane deresi boyunca gidip seyrantepeden sağa kıvrılan bir sarı çizgi görüyorum, böyle bir metro planını hiç duymamıştım. Buradaki sarı çizginin başka bir anlamı olabilir mi?

Murat Caner
15 yıl önce - Pts 28 Ağu 2006, 17:26

Önümüzdeki yıllarda yapımı tasarlanan böyle bir kuşak var.

mehmetkasımtatilde
15 yıl önce - Sal 29 Ağu 2006, 18:49
HARİTANIN ANLATTIKLARI


Kabaca çizmeye çalıştığım yeni haritaya göre bazı değişiklikler göze çarpıyor.

1-Havaalanı-Olimpiyatköy Metrosu güneyde Yeşilköy Banliyö Treni İstasyonu ( Gebze-Halkalı Metrosu ) ile bağlantılı olarak planlanıyor.

2- Halkalı-Gebze Metrosu kuzeyde Toplu Konutlardan Olimpiyatköy'e uzanıyor.

3- Bahçeşehir-Ambarlı ve Bahçeşehir-Kıraç-B.Çekmece-Silivri Banliyö Treni tescillenmiş oldu bu harita ile.Dolayısıyla Silivriye kadar gidenin ne olacağı konusuda açıklığa kavuştu.

4- Kazlıçeşme-GOP-Kağıthane-Seyrantepe güzergahı netleşti.

5-Beşiktaş-Şişli-Tekstilkent hattı belirginleşti.Tekstilkent-Bahçeşehir Hattı Mahmutbey devamıyla  Olimpiyatköy Hattının daha güneyinden geçiyor.

6- Darüşşafaka-Çayırbaşı Metrosu belirginleşti.

7-Beşiktaş-Sarıyer aksı anlaşılmış oldu.

 

(+)


hturann
15 yıl önce - Prş 31 Ağu 2006, 09:15

Kazlıçeşme-GOP-Kağıthane-Seyrantepe güzergahı Kağıthane deresini takip ettiğine göre ve dere boyunca yeraltını kazamayacaklarına göre (taban balçık) en azından burada yer üstünden gideceğini düşünüyorum. LRT veya havaray olabilir.
Zaten kaba planı google earth birleştirince Kazlıçeşme'ye kadar hep mevcut karayolu hattını takip ettiğini gördüm.sayfa 1
ANA SAYFA -> ULAŞIM