Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 3
hakanwowturkey
12 yıl önce - Cmt 24 Hzr 2006, 05:01
Yardiim

Ben kisa bir suredir de olsa Wikipedia'ya katkida bulunmaya calisan biriyim. Ancak bu kisa sure icerisinde wowturkey ile ilgili olaylara sahit oldum. Bugun itibariyle wikipedia'dan 100lerce resim silindi. Orada makale yazan insanlar sizin sitenizden daha genis ve daha kaliteli bir kaynak bulamadiklari icin hep sizin resimlerinizi kullanmislar. Simdi makalelerimiz cok kel kaldi, bu makaleler arasinda Turkiye ve Istanbul gibi onemli makaleler var. Mesela su an Istanbul sayfasinda ise yarar sadece bir iki fotograf varken, azinliklarla ilgili 3 tane fotograf var (Istanbul'da 1908 yilinda Turk yokmus imaji veriyor). Bence bir onceki mesajdaki fikir ise yarayabilir. Eminim Turkiye'nin tanitimina katkida bulunmak adina resimlerini Wikipedia'ya vermek fedakarliginda bulunacak bircok uyeniz vardir. Wikipedia'ya verilebilir fotograflar listesi kurabilirseniz cok faydali olacak. Saygilarimla

ltimur
12 yıl önce - Pzr 25 Hzr 2006, 01:43
wikipedia.com: Istanbul, gokdelen fotolari silinmis...

Arkadaslar bugun fark ettim ki, wikipedia.org de, ingilizce versiyonundaki "Istanbul" sayfasinin en guzel fotograflari silinmis.     Maslak ve Levent fotograflarindan bahsediyorum. Bunlar benim gurur kaynagimdi, ve simdi yoklar.. Bunlari tekrar yuklemek ve siteyi "vandal"lardan korumak icin "affirmative action" cagrisinda bulunuyorum..

Erdem
12 yıl önce - Pzr 25 Hzr 2006, 11:09

Ben bu olaylar olurken siteden uzak olduğum için kaçırmışım.

Bir süredir ilgilenmiyordum, Wiki'yle, bugün şans eseri girdim, Istanbul'a bir bakayım dedim, malum en son süper olmuştu, bozmak isteyen çok oluyor.. Eh, bütün modern Istanbul görüntüleri uçmuş, çünkü wowturkey resimlerinin çoğunu silmişler.

Tartışmaların ve önerilerin çoğu burada yapılmış.
http://en.wikipedia.org/wiki/Wikipedia_talk:WikiP ...turkey.com

Ben şu ana kadar yüklediğim resimlerin sanırım hepsi için, fotoğraf sahiplerinden izin almıştım. Ayrıca Free License yerine "Attribution Licence" kullanmıştım.

Alıntı:
Photo Taken by Mehmet Eskici (memocan) from wowturkey.com.

Page of image: http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?p=54855#54855

Wowturkey allows anyone to use it freely as long as they are giving credit to wowturkey.com and author for the photo. http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=14278

This image is licensed under the Creative Commons
Attribution License v. 2.5.

Aslında Attribution free lisans'a göre biraz daha iyi, tabi yine commercial hakları içeriyor, ama izin almadığınız takdirde wowturkey.com adını kullanmayı zorunlu kılıyor.. http://creativecommons.org/licenses/by/2.5/

Açıkçası wikipedia'nın kendini commercial lisansı serbest bırakılmış resimler sunmaya zorunlu hissetmesini gerçekten saçma buluyorum. Ama adminlerden birinin yazdığı bu cevap durumu özetliyor sanırım..

Alıntı:
How strict they are doesn't really matter. You never know what kind of issues can spring up in the future. Hence Wikipedia wants to be very strict in what kind of content is allowed. Since we tell the reader they are allowed to copy/modify/distribute/sell our content, we are allowing them to copy/modify/distribute/sell these images without asking permission from wowturkey.com. If wowturkey.com doesn't bother about that, they just need to send you a reply saying it is OK for Wikipedia to licence the images for commercial use.
Note that as I have said earlier, if we could convince them to release only a few images at only a reduced resolution under a free licence, that might still be useful. -- Paddu 23:50, 30 May 2006 (UTC)

http://en.wikipedia.org/wiki/Wikipedia_talk:WikiP ...turkey.com

Ahmet Özgür Erdemli
12 yıl önce - Pts 04 Eyl 2006, 20:20

Ben Wikipedia'nın Türkçe kısmı olan Vikipedi'nin yöneticisi ve bürokratıyım. Aynı zamanda tüm projeleri çatısı altında toplayan, kar amacı gütmeyen Wikimedia Vakfı'nda da çeşitli görevler almaktayım.

Biraz yanlış anlaşılmalar olmuş onlara açıklık getirmek istiyorum. Öncelikle Wikipedia bilginin özgürlüğünü savunan, ve herkese bedava ulaşmasını arzu eden bir hareket. Sıfır sayfadan, gönüllülerle bugüne gelmiş, milyonlarca dolarlık değeri sahip bir site. Maaşlı çalışan adam sayısı şu anda 5. Onlar da bir avukat, bir teknisyen, sekreter gibi olmazsa olmaz kişiler. Geriye kalan bütün işi dünyanın çeşitli yerlerinden katılan gönüllüler yapıyor. Ve tek motivasyonları var. Özgür, bedava, kapsamlı bir kaynak olmak ve herkesin her şekilde bu bilgilerden yararlanmasını sağlamak.

Lisans olayına gelecek olursak; Wikipedia "ticari kulanıma yasak" şartlı lisansları kabul etmiyor, bu doğru. Ama bunun sebebi, emeklerinizden para yapmak değil. Bilgi içeriğinin dağıtılmasına kısıtlama gelsin istemiyor. Örneğin, bir cep bilgisayarı firması, ürünün içine Wikipedia'yı yüklemek istediği varsayalım. Ama eğer Wikipedia bünyesinde ticari kullanıma yasak materyal barındırırsa, o cep bilgisayarcı firma, cihazın içine Wikipedia'yı yükleyemez. Böylece bilginin özgürce yayılmasında engel olmuş olur ve Wikipedia bunu istemiyor.

Ya da başka bir örnek, bir dergi Wikipediadaki İstanbul maddesinden  yararlanarak bir makale yayımlamak istiyor. Ticari kullanım serbest olduğundan, makalesinde materyalleri kullanabiliyor. Ama ticari kullanım yasağı olsaydı, o İstanbul maddesi ya hiç olamayacaktı ya da yeterli güzellikte olmayacaktı.
Wikipedia emeğe olan saygısını, resmi üreten kişi ya da kuruluşa atıfta bulunarak gösteriyor.  Ayrıca kendisinden alıp kullana kişi ya da kuruluşların lisans değiştirmesine izin vermiyor. Yani A--->B--->C--->D gibi biribirinden kopyalansa bile, hala A daki lisans sartları gecerli oluyor. A daki lisans özgür lisans ise, o resim her zaman özgür kalacak ve insanlık daima kullanabilecek.

Aslında wowTURKEY in amacı ile Wikipedia'nın felsefesi çok uyuşuyor. İkisi de, elindekileri tüm dünyaya göstermek, vermek istiyor. Sadece bir fark var, Wikipedia hiç bir kısıtlama getirmiyor. Ticari ol, serbest ol ne olursan ol, gel kopyala yayımla diyor. Yeterki bu bilgi mümkün olan her şekilde  dağılsın ve dağıldığı yerlerden de özgürce dağılmaya devam etsin. Bilgi herkese ulaşsın.

Wikipedia'nın Türkiye ile ilgili  büyük resim açığı var. Hepinizin, bu gönüllü ve tek amacı bilginin insanlığa ulaşmasını hedefleyen harekete, yardımcı olacağınız umuyorum.

Ahmet Özgür Erdemli
http://tr.wikipedia.org/wiki/User:Dbl2010

Burç

12 yıl önce - Pts 04 Eyl 2006, 20:38

Alıntı:
Wikipedia hiç bir kısıtlama getirmiyor. Ticari ol, serbest ol ne olursan ol, gel kopyala yayımla diyor.

işte sorun burada zaten.
Fotoğrafları bedavadan alacaklar ama isteyen istediğine satacak.
Ne olursan ol, gel kopyala, sat, para kazan.

Ahmet Özgür Erdemli
12 yıl önce - Pts 04 Eyl 2006, 22:09

Ne olursan ol, gel kopyala, sat, para kazan. Bardağı boş tarafından görmek olur sadece. "Ne olursan gel kopyala, herkes görsün fotoğramı, faydası olsun insanlara" ise, bu felsefenin gerçek dayanağıdır.

Tüm GNU lisansları, Creative Commons lisanslarının çoğu zaten yıllardır ticari de olsa kullanılmasına, izin veriyor. Aslında bu lisans türü yeni değil. Sadece Türkiye'de daha tam bilinmiyor ve bu kültür daha oluşmadı.

Adamlar bedava linux işletim sistemi yazıyor, biri onu şirketinde kullanıyor, sayesinde is yapıp para kazanıyor. Ya da başka bir örnek, Apache isimli web sunucusu program sayesinde bir sürü web sitesi kullanıcılarına ulaşıyor. Bu bedava program sayesinde o site belki bir sürü para kazanıyor. Eee programı yazanlar enayi mi de bedava veriyorlar? Hayır, değiller ama bu felsefeye inanmışlar.

Türkiye kullanıcısı genelde bu tür lisansları sadece tek yönlü kullandı. Aa ne güzel linux hem de bedava, hemem yüklüyeyim. Aaaa, bu GIMP programı da bedavaymış, photoshopun alternatifi, hemen yükleyeyim. Open Office ne güzel, bedava ofis yazılımı vs vs. Ama sıra bize geldi mi vermek konusunda, ıııhhhh, benim emeğimden para yapacak bunlar. Olmaz böyle şey !

Elbetteki bu lisans beğenilmek zorunda değil. Herkesin bakış açısı farklı.

Belki de en güzel cevabı şu site verecektir.
http://commons.wikimedia.org/wiki/Main_Page
3 milyona yakın resim, ses, video var. Dünyanın her yerinden insanlar fotoğraf çekiyor, çiziyor, kaydediyor ve yüklüyor. Ticari kullanımı serbest. Yeterki insanlar görsün diyor.

http://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Turkey  
Bu link de aynı sitedeki Türkiye ilgili fotoğraflar kategorisi Ve hali içler acısı.

Ahmet Özgür Erdemli

Akınyakup
12 yıl önce - Pts 04 Eyl 2006, 22:54

Ahmetbey belki kendi pencerenizden haklı ola bilirsiniz fakat başkalarının emekleride söz konusu değilmi,
   Reklam amaçlı siteler reklamdan para kazanır.Çünkü işleri budur.Tanıtım yapıyoruz diye başkalarının uğraşları üzerinden para kazanmak ticaret ahlakın aykırı değilmi.
   Birilerinin tanıtım için yüklediği bilgi,belge,resim v.s dökümanların kopyalanması için izin alıması gerekir.Bunlar yüklenirken format için izin istiyormusunuz.

Ahmet Özgür Erdemli
12 yıl önce - Pts 04 Eyl 2006, 23:46

yanlış anlamışsınız. Ben şu ya da bu yanlış yapıyor demiyorum. Sadece üstte geçen mesajlardan Wikipedia'nın lisans söyleminin, vurgun vurmak amaçlı olmadığını, masum bir amacı olduğunu söylüyorum. Eleştiriler yanlış platforma gitmiş. Onu anlatmaya çalıştım.

Kimse o lisansı kabul etmek zorunda değil tabiki. Uygunsa uygundur, değilse unutulur gider. Ama yanlış anlaşılmadan dolayı uygun değil deniyorsa, açıklama yapmak gerekir. Ben de onu yaptım.

Resmim, dolayısı ile Türkiye tanıtımım, 3 fazla kişiye daha ulaşacak olsa da, emeğimin ticari ortamlarda da kullanılması riski yüzünden, o 3 kişi de varsın görmesin diyorsanız, elbetteki sizin kişisel kararınız.

Benim inancım ise söyle: eğer amacım Türkiye'nin doğru tanıtılması ise, bazı bedellerini ödemeye hazırım. Para kaybı, emek suistimali gibi kavramlar, beni üzse de bu büyük amacımın yanında basit kalır. Vız gelir. 1 kişi fazla tanırsa, bu benim için yeterli ödüldür. Wikipedia'ya katkı sağlayanların felsefesi bu.

Bu arada benim Vikipedi'den en ufak bir çıkarım yok. Ben de tamamen gönüllüyüm. Benim sitem falan değil, dolayısı ile sitemin çıkarları diye bir kavram yok. Tek derdim iyi bir kaynak olmasına katkı sağlamak. Zaten sitenin sahibi diye bir kavram da tam anlamı ile yok. Serveri oraya dikmişler, millet içini dolduruyor.

A. Özgür Erdemli

tarkan_ay34
12 yıl önce - Sal 05 Eyl 2006, 00:15

wowturkey ile Wikipedia arasındaki telif hakları açısından fark nedir anlayamadım. Günü birinde bu sitenin sahipleri de burada yayınlanan fotoğrafları alıp satamaz mı? Hatta ben geçenlerde bir İstanbul dergisinde gördüğüm fotoğrafları burada da gördüm. Turizmci olduğumdan alanımla ilgili ne kadar yayın varsa hepsi gelir bana. Doğrusu bir hayli ilginç geldi bana...

[ bahsedilen Istanbul dergisinin editörleri, tek tek fotoğrafçılarımızdan izin alarak fotoğraflarımızı kullandılar. Hatta bir fotoğrafçımız, bu sayede o dergide iş buldu kendine. Wikimedia'da bu olmayacak işte...  - Burç - Sal 05 Eyl 2006, 08:54 ]

uraldinho
12 yıl önce - Sal 05 Eyl 2006, 03:13

Alıntı:

işte sorun burada zaten.
Fotoğrafları bedavadan alacaklar ama isteyen istediğine satacak.
Ne olursan ol, gel kopyala, sat, para kazan.

Ben bu yorumu biraz talihsiz buluyorum. Halkin katkilari ile resim database'i kuran bir sitenin acik kaynak olan Wikipedia'yi elestirmesinde biraz tezat var.

Wowturkey diyor ki: sunucularimiza yuklenen resimlerin kullanim hakki wowturkey sitesine aittir... daha sonra da diyor ki ticari amacla kullanilmak istendiginde resim sahibinden izin alinmali. Sunucuya yuklenen resimlerin sahibi fotografi ceken degil de sitenin sahibi oldugundan, site sahibi buradaki resimleri istedigi gibi satar kimse de birsey diyemez.

Nasil ki herkes bu sitenin iyi niyetine ve kaliteli resimlerine guveniyorsa, wiki de ayni sekilde iyi amaclar icin kurulmus bir site.

GPL tarzi lisanslari ben okul kitaplarina benzetiyorum biraz. Nasil ki ilk okulda 2+2=4 ogrendik ve bunu bazen ticari amacli bazen de zevk icin kimseye telif hakki odemeden hergun kullaniyorsak, wiki'deki yazilanlari da ayni sekilde kimseye telif hakki odemeden kullanabiliyoruz.

Herkes herkesten telif hakki talep etmeye kalkarsa, yarin belki de bazi ozel kuruluslar izinsiz binalarinin resimlerini cekip yayinladiginiz icin size dava acabilir. Yada arka fonda bulunan bir kisi, resminin yayinlanmasina izin vermedigi icin de dava edebilir. Wiki bu olasi davalari onlemek icin de lisans kurallarini kabul etmenizi istiyor.

sayfa 3
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET