Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Mehmet B
12 yıl önce - Pts 29 May 2006, 22:04
Wikipedia... (telif hakkı meselesi)

Selam arkadaşlar, uzun zamandır wowturkey üyesiyim ve aynı zamanda wikipedia.com adlı özgür ansiklopedide buradan ülkemizin daha iyi tanıtılması için resimler yüklüyorum. Önceden tartışmış olduğunuzu gördüğüm istanbul http://en.wikipedia.org/wiki/Istanbul ve http://en.wikipedia.org/wiki/Antalya sayfasının çoğunu ben yaptım ve fotoğraflar yükledim. Giren yabancı insanlar bile Türkiyenin bu kadar güzel olduğunu bilmediklerini ve hayran kaldıklarını söylüyorlar. YALNIZ bir sorun var. wikipedia da yüklenen her fotoğraf için belli bir telif hakkı(copyright) yani lisans seçmek gerekiyor. Wowturkey de bu konuda yazdığı üzere ticari olarak kullanmak izne bağlı ancak wikipedia da ticariyi kapsamayan telif hakları hiçbirşekilde kabul edilmiyor. Sizden ricam ya bu fotoğrafların logo bulunduğu sürece ticari olarak da bütün haklarının devredildiğini yazmanız, ya da yüklenmiş olan bütün fotoğrafların lisanslarını devrettiğinizi duyurmanız. Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum. Teşekkürler.

yasar_gul

12 yıl önce - Pts 29 May 2006, 22:13

Sayın Mehmet Bey...
Alıntı:
Selam arkadaşlar, uzun zamandır wowturkey üyesiyim ve aynı zamanda wikipedia.com adlı özgür ansiklopedide buradan ülkemizin daha iyi tanıtılması için resimler yüklüyorum. Önceden tartışmış olduğunuzu gördüğüm istanbul http://en.wikipedia.org/wiki/Istanbul ve http://en.wikipedia.org/wiki/Antalya sayfasının çoğunu ben yaptım ve fotoğraflar yükledim. Giren yabancı insanlar bile Türkiyenin bu kadar güzel olduğunu bilmediklerini ve hayran kaldıklarını söylüyorlar. YALNIZ bir sorun var. wikipedia da yüklenen her fotoğraf için belli bir telif hakkı(copyright) yani lisans seçmek gerekiyor. Wowturkey de bu konuda yazdığı üzere ticari olarak kullanmak izne bağlı ancak wikipedia da ticariyi kapsamayan telif hakları hiçbirşekilde kabul edilmiyor. Sizden ricam ya bu fotoğrafların logo bulunduğu sürece ticari olarak da bütün haklarının devredildiğini yazmanız, ya da yüklenmiş olan bütün fotoğrafların lisanslarını devrettiğinizi duyurmanız. Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum. Teşekkürler.

uzun zamandır wowturkey üyesi olduğunuzu beyan etmişsiniz.Ancak mesaj sayınız deminkiyle beraber sadece iki.Anlayamadığım bir şey var sanırım siz gelip gelip foto götürüyorsunuz yani üye değilsiniz.Üye olmak çalışmaktır konuşmaktır uğraşmaktır.
    Sanırım fotoğraf çekmiyorsunuz hazırları alıp alıp götürüyorsunuz.
size bir tavsiye ; fotoları alıp başka siteye entegre ederek orada hazırlanmış ve sunulmuş gibi göstermeyiniz.Hem yazdıklarınızla bu bağdaşmaz.Çünkü ticari konuları bildiğinizi o yazıda duyurmak istemişsiniz gibime geliyor.
     Şahsım adına ; başka sitelerde bu fotoların WOWTURKEY DAMGASI nı silerek yayımlanmasına karşıyım...
Saygılarımla...

Burç

12 yıl önce - Pts 29 May 2006, 22:13

wikipedia ticari bir site değil benim bildiğim kadarı ile.
Yanılıyor muyum?

Mehmet B
12 yıl önce - Pts 29 May 2006, 22:52

ticari değil ama ticariyi kapsamayan lisansı kabul etmiyorlar. Tam bir amerikan paranoyası asında ama her fotoğrafa belli bir lisans yerleştirmeniz ve bu lisansın site tarafından da "http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=14278" bölümünde olduğu gibi onaylanması gerekiyor. Ne yazıkki şu anda yazdığı üzer ticari kullanım için izne tabi olduğu için kabul edilmiyor. Amacımız bölümünde ticari bölümünün kalkması yeterli sanırım. Eğer bu olmazsa, şu anda yüklenmiş olan her fotoğrafın sahiplerinden teker teker izin verip bütün ticari haklarının devredilmesi gerekiyor. Bu zor bir yol ve nasıl yapılacağını bilmiyorum ama bunun için de uğraşmaya hazırım. Hazırları alıp götürüyorsunuz suçlamasını saçma buluyorum, biz zaten ülkemizin ne kadar güzel olduğunu biliyoruz önemli olan dünyaya tanıtmak. Ayrıca sonuçta Türkiye için çalışıyorum ve wowturkeynin linki ve ismi her fotoğrafta var yani reklamına da katkıda bulunmuş oluyorum. logonun silinmesi veya fotoğrafı çekenin isminin silinmesi gibi bir durum sözkonusu değil. Eğer kısa zamanda herhangi bir adım atılmazsa ne yazıkki wowturkeyden gelen bütün fotoğraflar silinecek. Çok yazık çünkü türkiyeyi bu kadar güzel tanıtan başka bir site bulabileceğimi sanmıyorum.

Burç

12 yıl önce - Pts 29 May 2006, 23:14

Sen Yaşar'a bakma, yazdıklarını yanlış okumuş olmalı, sitenin iyiliği için çıkışmış  
Fotoğrafları dünyaya yaymak da çekmek kadar önemli bir görev bizim için.

Wikipedia ticari bir site olmadığı için, sitemizin ismi de açıkça belirtildiği için,
tabii ki fotoğrafçıdan izin alamk şartı ile fotoğrafları istediğin gibi kullanabilirsin,
sitemizin var oluş amacı bu!
Ben şahsen kendi fotoğraflarımı orada görmekten gurur duydum.

Ancak "fotoğrafların bütün ticari haklarının devredilmesi" niye gerekti anlayamadım.
Wikipedia sitesinde kullanma izni veriliyor sadece. Satma izni değil.

Mehmet B
12 yıl önce - Pts 29 May 2006, 23:30

işte dediğim gibi sanırım amerikada her şeye dava açılabildiği için ilerde ticari kullanıma açık değildi siz kullandınız gibi şeylerle uğraşmamak ticari kullanıma da izin veren bir lisans istiyorlar. Aslında bende bunu tam olarak nasıl halledebileceğimizi bilmiyorum ama şu anda ordaki adminlerle konuşup tam olarak ne yapılabileceğimi öğrenmeye çalışıyorum. Ama emin olduğum bişey varki, şu anda yerleştirmek zorunda olduğum lisans (ticari kullanımda izin yok, eğer gerekliyse fotoğrafı siliniz) yakında bütün fotoğrafların silinmesine sebep olucak. Sizin için ticari kullanıma açıktır ibaresinin konmasının zor olduğunu biliyorum ama her fotoğraf için özel izin mümkünmüş sanırım şimdi bunu nasıl yapabileceğimizi öğrenmeye çalışıyorum.

Çağatay67
12 yıl önce - Pts 29 May 2006, 23:48

Wiki'de makalelerde düzenleme yapıyorum ama ben bu resim yükleme işini anlamadım.Kendi bilgisayarımdaki resime nasıl bir lisans koyabilirim ve resmi nasıl wiki'ye aktarabilirim bilmiyorum.

Mehmet B
12 yıl önce - Pts 29 May 2006, 23:50

şimdi wikipediada ki free licences bölümüne bakıyorum( http://en.wikipedia.org/wiki/WP:ICT#Free_licenses ). mesela wowturkey için "A photo copyrighted by Agência Brasil, that can be freely reproduced as long as credit is given to the source and the reporter." yani "Bu fotoğraf Agencia Brasil tarafından lisanslıdır, yani fotoğraf bu site kaynak ve fotoğrafrafı çeken kişi gösterildiği sürece özgürce çoğaltılabilir." bu tagin aynısını wowturkey için uygulamamızda bir sorun olur mu?

Engin

12 yıl önce - Sal 30 May 2006, 14:28

http://en.wikipedia.org/wiki/Istanbul_Technical_University başlığına bakarsanız fotoğraflar wow'dan. hatta teknokent fotoğrafı benim. ilgili açıklamasında,

Wowturkey.com declares that this photo is free to use for any purpose

This image is copyrighted. The copyright holder allows anyone to use it for any purpose.

diyor. Size tavsiyem bu sayfayı örnek göstermeniz.

yasar_gul

12 yıl önce - Sal 30 May 2006, 14:32

Alıntı:
Sen Yaşar'a bakma, yazdıklarını yanlış okumuş olmalı, sitenin iyiliği için çıkışmış  
Fotoğrafları dünyaya yaymak da çekmek kadar önemli bir görev bizim için.

İnanın aynen öyle oldu  Sonra silecektim yazdıklarımı ama , bazen yanlış da yazsak sonuçlarına katlanmamız gerek diye düşündüm
   Yedi aylık doğmanın marifetleri sanırım ama şimdi çok iyi anlıyorum konuyu

sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET